Γιατί οι άνθρωποι ενδιαφέρονται μόνο για τον εξωτερικό κόσμο των άλλων;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Not, δεν είναι παραλληλισμός.
Αυτό το ''πόρισμα'' που έβγαλες, επισημαίνεται ήδη στον τίτλο του θέματος. Έπειτα εξωτερικά είτε πούμε ναι είτε όχι το συμπέρασμά σου είναι η θεωρία πάνω στην οποία στηρίχτηκε το θέμα.

Άλλος διάβαζε όλη μέρα, άλλος τα έπαιξε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Aπαντησα στην ερώτηση του thread :/ (τι άλλο έπρεπε να κάνω το παιδάκι :()

Ερώτηση thread Γιατί οι άνθρωποι ενδιαφέρονται μόνο για τον εξωτερικό κόσμο των άλλων;

[B]Aπάντηση fockou[/B] Οι άνθρωποι ενδιαφέρονται μόνο για τον εξωτερικό κόσμο των άλλων γιατί αυτόν μπορούν να δουν και μάλιστα άμεσα. (πολλές φορές αδιαφορούν για τον εσωτερικό κόσμο -προσωπικότητα, αισθήματα, καλοσύνη- γιατί απλά δεν μπορούν να τον δούν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aπαντησα στην ερώτηση του thread :/ (τι άλλο έπρεπε να κάνω το παιδάκι :()

Ερώτηση thread Γιατί οι άνθρωποι ενδιαφέρονται μόνο για τον εξωτερικό κόσμο των άλλων;

Aπάντηση fockou Οι άνθρωποι ενδιαφέρονται μόνο για τον εξωτερικό κόσμο των άλλων γιατί αυτόν μπορούν να δουν και μάλιστα άμεσα. (πολλές φορές αδιαφορούν για τον εσωτερικό κόσμο -προσωπικότητα, αισθήματα, καλοσύνη- γιατί απλά δεν μπορούν να τον δούν).
Λες ότι ενδιαφέρονται μόνο για τον εξωτερικό κόσμο γιατί μόνο αυτόν βλέπουν. Ok, δεκτό.
Το επίπεδο συμμετρίας πως κολλάει;
Είτε ο εξωτερικός είτε ο εσωτερικός κόσμος είχαν ή δεν είχαν συμμετρία θα άλλαζε το πόρισμα σου, το οποίο είναι ότι οι άνθρωποι ενδιαφέρονται μόνο για τον εξωτερικό κόσμο γιατί μόνο αυτό βλέπουν; Με άλλα λόγια, η ύπαρξη ή μη εσωτερικής συμμετρίας βοηθάει κάποιον να δει τον εσωτερικό κόσμο κάποιου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σαν παραδειγμα το εφερεε..Το εσωτερικο του σωματος ειναι συμβολικο.Παριστανει τον χαρακτηρα του αλλου που δεν μπορουμε να δουμε επειδη κοιταμε μονο το εξω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
:worry:
Ακόμα δεν έχω καταλάβει. Βασικά, δε βλέπω να στέκει. Η ύπαρξη ή μη εσωτερικής συμμετρίας βοηθάει κάποιον να δει τον εσωτερικό κόσμο κάποιου;
Να κάνουμε παραλληλισμούς αλλά να ευσταθούν κιόλας. ;)
Και εγώ μπορώ να κάνω αναφορά σε μία καινούρια έννοια που έμαθα και τελικά το συμπέρασμα μου * να μην έχει σχέση με την έννοια που ανέφερα.
Focko, αναμένω επί πληκτολογίου για να μου το εξηγήσεις. :)

* Μη λογικοί συλλογισμοί κατά τον Piaget που παρατηρούνται στη νηπιακή ηλικία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Κατά πάσα πιθανότητα αυτός είναι είρωνας (being one myself,I can inform you that pretty much derives from the lack of self-confidence) και εσύ είσαι κάπως χαμηλών τόνων thus εύκολο θύμα.Η δεύτερη υπόθεση που μπορώ να κάνω,είναι λιγότερο πιθανή,αλλά πιο σημαντική σε περίπτωση που ισχύει:όλοι γνωρίζουμε το κλασσικό μοτίβο του δημοτικού "αγοράκι/κοριτσάκι γουστάρει κοριτσάκι/αγοράκι" οπότε για να του προσελκύσει την προσοχή το χτυπάει,το ενοχλεί,του παίρνει τα πράγματα κλπ.Δεδομένου ότι η ηλικία των 14 είναι μία ηλικία που συχνά αποκρυσταλλώνεται η σεξουαλική ταυτότητα ενός παιδιού,σκέφτηκες την πιθανότητα ο φίλος σου να νιώθει ερωτική έλξη προς εσένα?Όταν κάποιος ανακαλύπτει ότι είναι ομοφυλόφιλος του είναι πολύ δυσκολότερο να το εκφράσει,βάσει των κοινωνικών συμβάσεων,therefore δεν είναι παράλογο να καταφεύγει σε childish tactics in order to draw your attention,subconsiously.

PS: Διαβάζοντας την αναλογία του Γιώργου,μπήκα στο δίλλημα εάν όντως μας κλείνει τσαχπίνικα το μάτι με μια γαμάτη προσέγγιση ή αν απλώς είναι περίπτωση attention w***e.Καταλήγω μάλλον στο δεύτερο :P :P :P xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Το χω σκεφτει αλλα το χω ψαξει και δεν ειναι ομοφυλοφιλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Το χω σκεφτει αλλα το χω ψαξει και δεν ειναι ομοφυλοφιλος.

πώς το 'χεις ψάξει αν επιτρέπεται ?γιατί νομίζω πως είναι λιγάκι δύσκολο να "ψάξεις" και να δεις αν κάποιος είναι ομοφυλόφιλος και επειδή βαρέθηκα να διαβάσω τις προηγούμενες σελίδες τί καριβώς παίζει με τον συγκεκριμένο φίλο σου ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μου κανει οτι θελει ,τον εχω βαρεθει,κουραστηκα.Και αρκετες φορες με κοροιδευει και για την εμφανιση μου,λεπτομερειες,Καθε μερα θελει να πηγαινουμε μαζι σχολειο αναγκαστικα.Ως και σημερα που βιαζομουνα να παω αγχωσα την μανα μ(εξαιτιας του που επρεπε να μουν παρα 10 σπιτι του)και χτυπησε λιγο το αμαξι.Εμεις καλα ημαστε αλλα εγινε ζημια:(2.Δεν ειναι ομοφυλοφιλος,περσυ ψαχνοταν και εκανε καμια μαλακια απο αυτες που κανουν πολλοι με τους φιλους τους αλλα ευτυχως ηταν μια φαση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μου κανει οτι θελει ,τον εχω βαρεθει,κουραστηκα.Και αρκετες φορες με κοροιδευει και για την εμφανιση μου,λεπτομερειες,Καθε μερα θελει να πηγαινουμε μαζι σχολειο αναγκαστικα.Ως και σημερα που βιαζομουνα να παω αγχωσα την μανα μ(εξαιτιας του που επρεπε να μουν παρα 10 σπιτι του)και χτυπησε λιγο το αμαξι.Εμεις καλα ημαστε αλλα εγινε ζημια:(2.Δεν ειναι ομοφυλοφιλος,περσυ ψαχνοταν και εκανε καμια μαλακια απο αυτες που κανουν πολλοι με τους φιλους τους αλλα ευτυχως ηταν μια φαση

καλά δεν παίζει να σε γουστάρει όπως είπε κάποιος πιο πριν και το αν είναι ομοφυλόφιλος ή όχι είναι δικό του θέμα και πίστεψέ με σε αυτή την ηλικία ο οποιοσδήποτε που ψάχνεται έστω και λίγο, καταβάθος εύχεται να μην είναι ομοφυλόφιλος γιατί η ζωή αυτή είναι πολύ πιο δύσκολη από εκείνη του "νορμάλ" στρέιτ τύπου.;)
τώρα το ότι θέλει να πηγαίνετε μαζί σχολείο κτλ κτλ δείχνει ότι απλά έχει κολλήσει πάνω σου όπως συμβαίνει πολλές φορές στις κολλητές σχέσεις.την ίδια φάση πέρασε μια φίλη μου με την κολλητή της, η οποία είναι το στυλ του φίλου σου και της έκανε το ίδιο θέμα με το σχολείο ας πούμε και άλλα διάφορα και όποτε της έλεγε όχι τσαντιζόταν.αυτό απλά πρέπει να του το ξεκόψεις κάπως και να το ψιλοσυζητήσετε το ίδιο και το θέμα με την εμφάνιση.πες του ότι απλά δεν γουστάρεις συμβουλές που απλά σε κάνουν να νιώθεις άσχημα ή ειρωνικό ύφος κτλ.
λες "ευτυχώς ήταν απλά μια φάση..", δηλαδή αν τελικά ήταν ομοφυλόφιλος δεν θα έκανες πλέον παρέα μαζί του ?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εγω δεν κολλαω σε κατι τετοια.Θα προτιμουσα να ταν καλος φιλος και ομοφυλοφιλος.Απλα θα του λεγα οτι και να νιωθεις μηνν το εκφραζειςς..Να προσπαθεις τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Γιατί αυτό κοιτούμε όλοι πρώτα. Δεν βλέπουμε απευθείας το εσωτερικό του άλλου και επηρεαζόμαστε απ την εξωτερική εμφάνιση. Αν γνωρίσεις τον άλλο καλύτερα, θα καταλάβεις ότι ίσως να μην είναι έτσι όπως έδειχνε.
Όπως λέει και ο Μαντίθεος, πολλοί που μιλούν λίγο και ντύνονται ευπρεπώς έχουν γίνει άιτιοι για πολλά κακά. Αντίθετα, όσοι αδιαφορούν γι αυτά έχουν κάνει πολλά καλά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Focko, αναμένω επί πληκτολογίου για να μου το εξηγήσεις. :)

* Μη λογικοί συλλογισμοί κατά τον Piaget που παρατηρούνται στη νηπιακή ηλικία. :P

:D (συγγνώμη που δεν απάντησα εχτές τώρα το είδα).
Δε μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα αφού κατάλαβες τι ήθελα να πω :confused: :worry:

Ποιος είναι αυτός ο Piaget :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Για κοιτα λιγο πιο πανω εγω το καταλαβα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και όμως,τώρα που λες ότι σε πιέζει να πηγαίνετε μαζί στο σχολείο κλπ,όλο και πιο πιθανό μου κάνει να σε θέλει.

Στο κάτω κάτω δεν μπορείς να ξέρεις τις σεξουαλικές του προτιμήσεις,κανείς δε βγαίνει να πει "παιδιά,γουστάρω αγοράκια!" μόλις το καταλάβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
1)Eχει σημασια που ρωταω.Εισαι ομοφυλοφιλος?2)Φαινεται σου λεω δεν πιστευω τοσοο να το κρυβειι μην παει το μυαλο σου στο πονηροο και περσυ τα χε με μια και φαινεται οταν ερωτευεται ενα κοριτσι.Ασε σου λεω ειναι streit τελος οχι να τον βγαλουμε και κατι που δεν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αν και δε σε αφορά,είμαι αμφί.Μπορεί να είναι και αυτός το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
μερικες φορες η εξωτερικη εικονα του αλλου και το στυλ του σε βοηθα να καταλαβεις τον χαρακτηρα του αλλου! παντως και μενα μου την σπαει αυτο! εγω το ακουγα συχνα οταν πηγαινα γυμνασιο!τωρα ευτυχως δεν το ακουω συχνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δεν καταλαβα! κοιταω πανω πανω πανω την τυφλα μου δεν καταλαβα!τι εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top