Γιατί μια φυγή στο εξωτερικό συνήθως κρίνεται αρνητικά;

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εσείς πώς θα αντιδρούσατε σε μια τέτοια περίπτωση; Πώς θα διαχειριζόσασταν μια τέτοια όμορφη περίοδο αναμονής ώστε να μην την "λερώνουν" άνθρωποι με μίζερα σχόλια; Γιατί θα πρέπει να έμενα Ελλάδα για να ψάξω κάτι αόριστο και ασαφές; Ενώ ουσιαστικά όσοι το λένε αυτό, κοιτάζουν μόνο την πάρτη τους στην τελική.

Τα σχόλια τύπου "δουλειά έχεις","πόσα λεφτά βγάζεις" δεν σταματάνε για κανέναν,είτε είναι καλοπροαίρετα είτε όχι. Το πιο σημαντικό πιστεύω είναι να αγνοείς τέτοιου είδους σχόλια και απλά να λες "δεν είναι πρόβλημα σου",τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ.
Και για την απόφαση μου να σπουδάσω (αν και έχω μεγάλη ηλικία σχετικά με την πλειοψηφία των νέων που επιθυμούν να σπουδάσουν),μπορώ να πω,πως δεν με στήριξε κανείς ούτε οι γονείς μου,ούτε φίλοι και γνωστοί ,ίσως γιατί πιστεύουν ότι είμαι πολύ μεγάλος ή ότι "κάποιος σαν εμένα δεν είναι ικανός να τα καταφέρει" και εγώ απλα απαντώ ότι "δεν έχω να αποδείξω τίποτα σε κανέναν". Ίσως να παρομοιάζω 2 πολύ διαφορετικές καταστάσεις,όμως η λύση για αυτές είναι απλή: να μην σε νοιάζει το τι λένε οι άλλοι.
Αν και εγώ δεν θα μπορούσα να ζήσω στο εξωτερικό για πολλούς λόγους,θα ήθελα να σου ζητήσω συγγνώμη αν στο προηγούμενο thread ήμουν πολύ επιθετικός. Ίσως να με πείραξε απλά το σχόλιο του "όποιος επιλέγει να μείνει είναι γτπ",αλλά ήθελα να διατυπώσω ότι δεν υπάρχουν μόνο βολεμένοι στην Ελλάδα,αλλά και άνθρωποι που προσπαθούν και παλεύουν για το καλύτερο ενάντια σε ότι ανάποδο συμβαίνει σήμερα (οικονομικό και μη).
 
Τελευταία επεξεργασία:

manos1234567

Νεοφερμένος

Ο manos1234567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
την ελλαδα την στηριζουν οι συναταξιουχοι γονεις και οι Δημοσιοι Υπαλληλοι
αν δνε ηταν αυτοι θα ειχαμνε φυγει σμηνη νεοι ακομα
ενω τωρα γελανε πιο ειναι το καλυετερο μαστερ
γελανε και οι πετρες
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν διάβασα (πολύ) αναλυτικά τα προηγούμενα μηνύματα, γιατί μου φάνηκαν μεγάλα! :P
τα συγχαρήκια τα έχω πει ήδη!

Πέρα όμως από την πλάκα, η γνώμες είναι σαν τις κ...ες, όλοι έχουν από μία.

Η μάχη Ελλάδα-Εξωτερικό είναι του ίδιου μεγέθους με τη συζήτηση ΑΕΙ-ΤΕΙ, με τη συζήτηση Ιδιωτικά πανεπιστήμια-Δημόσια πανεπιστήμια και μπορώ να συνεχίσω αιωνίως. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, δεν θέλουν όλοι τα ίδια, δεν έχουν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες. Ο καθένας κάνει την πορεία του.

Και αν έρχεται η κάθε θείτσα και λέει το μακρύ της και το κοντό της, βάζεις το χαμόγελο του Τζόκερ-το μόνιμο- και κουνάς το κεφάλι μέχρι να φύγει. End of story.

Και εγώ αν άκουγα τη μάνα μου θα ήμουν στο εξωτερικό (λύσσαξε να με διώξει και να μείνω εκεί) ή θα ήμουν δικαστικός (δεν ξέρω τι είναι χειρότερο). So what; Ακόμα το κοπανάει και περαστικά της θα της ευχηθώ, της το λέω και γελάμε πλέον που κοντεύω τα 40!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν διάβασα (πολύ) αναλυτικά τα προηγούμενα μηνύματα, γιατί μου φάνηκαν μεγάλα! :P
τα συγχαρήκια τα έχω πει ήδη!

Πέρα όμως από την πλάκα, η γνώμες είναι σαν τις κ...ες, όλοι έχουν από μία.

Η μάχη Ελλάδα-Εξωτερικό είναι του ίδιου μεγέθους με τη συζήτηση ΑΕΙ-ΤΕΙ, με τη συζήτηση Ιδιωτικά πανεπιστήμια-Δημόσια πανεπιστήμια και μπορώ να συνεχίσω αιωνίως. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, δεν θέλουν όλοι τα ίδια, δεν έχουν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες. Ο καθένας κάνει την πορεία του.

Και αν έρχεται η κάθε θείτσα και λέει το μακρύ της και το κοντό της, βάζεις το χαμόγελο του Τζόκερ-το μόνιμο- και κουνάς το κεφάλι μέχρι να φύγει. End of story.

Και εγώ αν άκουγα τη μάνα μου θα ήμουν στο εξωτερικό (λύσσαξε να με διώξει και να μείνω εκεί) ή θα ήμουν δικαστικός (δεν ξέρω τι είναι χειρότερο). So what; Ακόμα το κοπανάει και περαστικά της θα της ευχηθώ, της το λέω και γελάμε πλέον που κοντεύω τα 40!
ρεβεκκα επιανες νομικη οταν εδινες πανελλαδικες το 2002:hi:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν διάβασα (πολύ) αναλυτικά τα προηγούμενα μηνύματα, γιατί μου φάνηκαν μεγάλα! :P
τα συγχαρίκια τα έχω πει ήδη!

Πέρα όμως από την πλάκα, οι γνώμες είναι σαν τις κ...ες, όλοι έχουν από μία.

Πάντα αυτό συμβαίνει γιατί ο καθένας αξιολογεί κάτι με βάση ένα δικό του βίωμα ή ότι έχει ακούσει χωρίς να σημαίνει ότι πάντα έχει αντικειμενική βάση.

Η μάχη Ελλάδα-Εξωτερικό είναι του ίδιου μεγέθους με τη συζήτηση ΑΕΙ-ΤΕΙ, με τη συζήτηση Ιδιωτικά πανεπιστήμια-Δημόσια πανεπιστήμια και μπορώ να συνεχίσω αιωνίως. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, δεν θέλουν όλοι τα ίδια, δεν έχουν όλοι τις ίδιες ευκαιρίες. Ο καθένας κάνει την πορεία του.

Πλέον με το άνοιγμα των συνόρων και τα κοινωνικά δίκτυα, άνετες πτήσεις, μέσα τηλεπικοινωνίας κλπ, θα έπρεπε αρκετοί Έλληνες να μην είναι τόσο "δεικτικοί" στην ιδέα της εργασίας στο εξωτερικό. Από όσο έχω καταλάβει, οι Έλληνες είναι θετικοί σε κάποιο erasmus με προοπτική "τουρισμού" παρά σοβαρές σπουδές τις περισσότερες φορές, ενώ την ίδια στιγμή, δεν δείχνουν την ίδια άνεση σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον εργασίας. Εκεί νομίζω είναι το προβληματικό σημείο.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Τα σχόλια τύπου "δουλειά έχεις","πόσα λεφτά βγάζεις" δεν σταματάνε για κανέναν,είτε είναι καλοπροαίρετα είτε όχι. Το πιο σημαντικό πιστεύω είναι να αγνοείς τέτοιου είδους σχόλια και απλά να λες "δεν είναι πρόβλημα σου",τουλάχιστον έτσι κάνω εγώ.
Και για την απόφαση μου να σπουδάσω (αν και έχω μεγάλη ηλικία σχετικά με την πλειοψηφία των νέων που επιθυμούν να σπουδάσουν),μπορώ να πω,πως δεν με στήριξε κανείς ούτε οι γονείς μου,ούτε φίλοι και γνωστοί ,ίσως γιατί πιστεύουν ότι είμαι πολύ μεγάλος ή ότι "κάποιος σαν εμένα δεν είναι ικανός να τα καταφέρει" και εγώ απλα απαντώ ότι "δεν έχω να αποδείξω τίποτα σε κανέναν". Ίσως να παρομοιάζω 2 πολύ διαφορετικές καταστάσεις,όμως η λύση για αυτές είναι απλή: να μην σε νοιάζει το τι λένε οι άλλοι.
Αν και εγώ δεν θα μπορούσα να ζήσω στο εξωτερικό για πολλούς λόγους,θα ήθελα να σου ζητήσω συγγνώμη αν στο προηγούμενο thread ήμουν πολύ επιθετικός. Ίσως να με πείραξε απλά το σχόλιο του "όποιος επιλέγει να μείνει είναι γτπ",αλλά ήθελα να διατυπώσω ότι δεν υπάρχουν μόνο βολεμένοι στην Ελλάδα,αλλά και άνθρωποι που προσπαθούν και παλεύουν για το καλύτερο ενάντια σε ότι ανάποδο συμβαίνει σήμερα (οικονομικό και μη).

Βασικά είμαι συνηθισμένος σε μια τέτοια επιχειρηματολογία με επιθετική διάθεση. Συνήθως ο γραπτός λόγος βγάζει πολύ όξινο προφίλ πολλές φορές. Η κατάσταση που περιγράφεις είναι παρόμοια με τη δική μου γιατί και εγώ δεν είμαι αρκετά μικρός με βάση το κοινωνικό πλαίσιο αποδοχής για τα Ελληνικά δεδομένα. To ερώτημα που προσπαθώ να αναδείξω είναι γιατί δεν θέλουμε να βλέπουμε τη θετική πλευρά των πραγμάτων και συνήθως αντιπαραβάλλουμε τους σχετικούς συναισθηματισμούς περί πατρίδας, σαν την Ελλάδα δεν έχει, ο γιος της τάδε βρήκε δουλειά στην Αθήνα και εσύ δεν μπορείς να βρεις κλπ. Το point της κοινωνικής κριτικής είναι το "εσύ γιατί δεν μπορείς να βρεις δουλειά, γκόμενα, σύζυγο" και όλα αυτά στην Ελλάδα όπως κάνουν τόσοι και τόσοι στα κοινωνικά δίκτυα.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Βασικά είμαι συνηθισμένος σε μια τέτοια επιχειρηματολογία με επιθετική διάθεση. Συνήθως ο γραπτός λόγος βγάζει πολύ όξινο προφίλ πολλές φορές. Η κατάσταση που περιγράφεις είναι παρόμοια με τη δική μου γιατί και εγώ δεν είμαι αρκετά μικρός με βάση το κοινωνικό πλαίσιο αποδοχής για τα Ελληνικά δεδομένα. To ερώτημα που προσπαθώ να αναδείξω είναι γιατί δεν θέλουμε να βλέπουμε τη θετική πλευρά των πραγμάτων και συνήθως αντιπαραβάλλουμε τους σχετικούς συναισθηματισμούς περί πατρίδας, σαν την Ελλάδα δεν έχει, ο γιος της τάδε βρήκε δουλειά στην Αθήνα και εσύ δεν μπορείς να βρεις κλπ. Το point της κοινωνικής κριτικής είναι το "εσύ γιατί δεν μπορείς να βρεις δουλειά, γκόμενα, σύζυγο" και όλα αυτά στην Ελλάδα όπως κάνουν τόσοι και τόσοι στα κοινωνικά δίκτυα.
Ίσως έχει να κάνει με την βαλκανική κουλτούρα γενικά,τους δεσμούς που έχουν οι περισσότεροι στα Βαλκάνια (το λέω αυτό γιατί το ίδιο γίνεται και από εκεί που προέρχομαι).
Είναι αρκετά δύσκολο να διατυπώσεις κάτι στον γραπτό λόγο,πόσο μάλλον μία γνώμη,βέβαια εγώ απλά το πήρα πολύ προσωπικά και,πάλι,ζητώ συγγνώμη.
Το μεγαλύτερο θέμα με την αρνητικότητα,πιστεύω, είναι η ζήλια/μόχθος του "εσύ έχεις κάτι που δεν έχω" και σε συνδυασμό με την οικονομική κατάσταση και την έλλειψη ευκαιρίας. Και,δυστυχώς,υπάρχουν πολλοί που δεν θέλουν να σε δούν χαρούμενο και ικανοποιημένο με την ζωή,είτε γιατί δεν τους αρέσει η αλλαγή (στους ανθρώπους και το περιβάλλον) είτε απλά από κακία.
Όπως είπα και πάνω,σημαντικό είναι να μην επηρεάζεται κάνεις από τους άλλους και να ακολουθεί τα όνειρα του.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Πάντα αυτό συμβαίνει γιατί ο καθένας αξιολογεί κάτι με βάση ένα δικό του βίωμα ή ότι έχει ακούσει χωρίς να σημαίνει ότι πάντα έχει αντικειμενική βάση.



Πλέον με το άνοιγμα των συνόρων και τα κοινωνικά δίκτυα, άνετες πτήσεις, μέσα τηλεπικοινωνίας κλπ, θα έπρεπε αρκετοί Έλληνες να μην είναι τόσο "δεικτικοί" στην ιδέα της εργασίας στο εξωτερικό. Από όσο έχω καταλάβει, οι Έλληνες είναι θετικοί σε κάποιο erasmus με προοπτική "τουρισμού" παρά σοβαρές σπουδές τις περισσότερες φορές, ενώ την ίδια στιγμή, δεν δείχνουν την ίδια άνεση σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον εργασίας. Εκεί νομίζω είναι το προβληματικό σημείο.

Ναι γιατι αμα δε φύγεις μικρος τα πραγματα γίνονται δυσκολα.

Η πλειοψηφία φεύγει για μαστερ και μενει.

Αμα δε φύγεις ουτε για μαστερ και δεν εχεις μετα ατομο να φεύγετε μαζι/ πας σε γνωστούς η οικογένεια εεεε το ολο εγχείρημα φαντάζει βουνό .
Απο αυτα τα ατομα λογικα θα ακούς σχολια " σαν την Ελλάδα δεν εχει κτλ" .
Κι όντως αμα δε πας κι καμια χωρα με ατομα απο πολλες χωρες και πας απλα σε ενα χωριό της γερμανιας κι εχεις μισθό 5000 ποσο να αντέξεις.

Η φυγη ιδανικά πρεπει να γίνεται οσο καποιος ειναι μικρός.
Κι εσυ μικρός έφυγες.
Μετα περιπλέκεται το πράγμα με μεγάλους γονείς, σοβαρες σχέσεις κτλ.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Ναι γιατι αμα δε φύγεις μικρος τα πραγματα γίνονται δυσκολα.

Η πλειοψηφία φεύγει για μαστερ και μενει.

Αμα δε φύγεις ουτε για μαστερ και δεν εχεις μετα ατομο να φεύγετε μαζι/ πας σε γνωστούς η οικογένεια εεεε το ολο εγχείρημα φαντάζει βουνό .
Απο αυτα τα ατομα λογικα θα ακούς σχολια " σαν την Ελλάδα δεν εχει κτλ" .
Κι όντως αμα δε πας κι καμια χωρα με ατομα απο πολλες χωρες και πας απλα σε ενα χωριό της γερμανιας κι εχεις μισθό 5000 ποσο να αντέξεις.

Η φυγη ιδανικά πρεπει να γίνεται οσο καποιος ειναι μικρός.
Κι εσυ μικρός έφυγες.
Μετα περιπλέκεται το πράγμα με μεγάλους γονείς, σοβαρες σχέσεις κτλ.
Και χωρίς να ξέρεις πως να κάνεις την χαρτούρα και να βγάλει serial number και λοιπές βλακείες,να έχεις και παρέα.
Κακά τα ψέματα,χωρίς γνωστούς έξω δύσκολα επιβιώνεις. Βέβαια,υπάρχουν και άλλοι που τα καταφέρνουν μια χαρά,είτε δεν έχουν υποστήριξη ή τους υποστηρίζουν οι εταιρίες που μπορεί να έχουν κλείσει δουλειά από νωρίς και τους βοηθάνε τους πρώτους μήνες.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@Scott

Συν του οτι οι περισσότερες χωρες πλεον δεν θελουν μετανάστες κι ολα έχουν γινει αρκετά δύσκολα οσον αφορα τις γραφειοκρατικές διαδικασίες που λες.

Αλλα σίγουρα υπάρχουν και άνθρωποι που τα καταφέρνουν just fine :)
Όποιος το θελει πραγματικά μπορεί να το καταφέρει !
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ρε παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση:Η μεταναστευση στο εξωτερικο και ιδιως στην Αμερικη ειναι τοσο ιδεατη οσο την παρουσιαζουν?Εγω το ακριβως αντιθετο θεωρω.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Κανένα μονοπάτι δεν είναι στρωμένο με ροδοπέταλα ούτε στην Ελλάδα, ούτε στην Ελβετία ούτε στην Αφρική... Όλα είναι εφικτά, αν προσπαθήσεις.

Η μετανάστευση στην Αμερική δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παρουσιάζουν!
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Κανένα μονοπάτι δεν είναι στρωμένο με ροδοπέταλα ούτε στην Ελλάδα, ούτε στην Ελβετία ούτε στην Αφρική... Όλα είναι εφικτά, αν προσπαθήσεις.

Η μετανάστευση στην Αμερική δεν έχει καμία σχέση με αυτό που παρουσιάζουν!
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Αναντιρρητα η μεταναστευση ειναι μια δυσκολη διαδρομη.Ολοι οι ελληνοαμερικοι που ειναι πλουσιοι και τους θεωρουμε οτι γεννηθηκαν με λεφτοδεντρα αρχισαν απο την βαση να χτιζουν την καριερα τους, απο την λαντζα και εφτασαν εδω που ειναι.Καθετι παντως χρειαζεται κοπο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Αμερική σίγουρα μπορείς να γινεις πλούσιος. Έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες να γινεις συγκριτικά με τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει πως όλοι γίνονται και επίσης, απαιτεί δουλειά μπόλικη εκ μέρους σου.

Προσωπικά δεν θα πήγαινα Αμερική για κανένα λόγο.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Καλα η Αμερικη ειναι ενα χαος.Για κανεναν λογο ουτε εγω θα πηγαινα, απλως την ανεφερα γιατι ειναι το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα μεταναστευσης.Τις προαλλες ηρθε ενας φιλος μου απο την Αμερικη, ελληνας στην καταγωγη,και μου ελεγε οτι παραυπαρχει ελευθερια εκει και γενικοτερα οτι ειναι ενα χαος.Παντως εκεινο που θεωρω οτι θα θελαμε ολοι ειναι business life στο manhattan, ακριβως οπως το παρουσιαζουν οι ταινιες και οι σειρες:clapping:
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Θελει λεφτα @J.Cameron !

συμμαθήτρια μου μολις ολοκλήρωσε mster of law στο UCLA !

Για να σε θέλουν για δουλειά βοηθαει να εισαι γιατρός.
Αλλιώς δύσκολα να μείνεις μόνιμα με την πράσινη καρτα κτλ.
Εκτός αν παντρευτείς.
Ο.τι αλλο επάγγελμα εχω ακούσει δυσκολεύτηκε παρα πολύ.

Αλλα ντάξει ιδανικό δεν ειναι.
Ευρώπη ειναι μια σταλια δρομος.
Τωρα Αμερική μονο αν δημιουργήσεις τη ζωη σου εκει μένεις η αν δεν εχεις τιποτα να σε κρατάει στην Ελλάδα.

Αλλα σίγουρα ειναι ώραια σαν εμπειρία για κάποια χρόνια !
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ρε @Alizoula2 ποσα ατομα ξερεις?😅Πρεπει να εισαι παρα πολυ κοινωνικη και καλα κανεις.Αυτη η συμμαθητρια σου πως και εκανε μεταπτυχιακο στην Αμερικη, εννοω οτι το δικαιο ειναι τελειως διαφορετικο απο το ευρωπαικο, απο οσο ξερω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεθείς στην Αμερική για εργασία. Αν πας για σπουδές εκεί, εννοείται είναι πιο εύκολο μετά. Από πολιτεία σε πολιτεία, ωστόσο, το κόστος ζωής διαφέρει σημαντικά. Υπάρχουν και στο forum μας, άτομα που διαμένουν στην Αμερική και γνωρίζω πως αμείβονται με πάρα πολλά λεφτά για τα δεδομένα της Ευρώπης.

Αν το θέλεις, και στην Αμερική και στην Αυστραλία βρίσκεσαι για εργασία ή για σπουδές ή και για τα δύο.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
@nPb λες στο αμερικα να κανουν flex?Ρωταω γιατι χωρις flex δεν πας πουθενα😂:dance3:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Το «Αμέρικα» είναι η χώρα του Flexing. Από εκεί άρχισαν όλα...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top