Γενικό -  Γιατί διαλέξατε Θεωρητική;

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
διάλεξα θεωρητική χωρίς καν να το σκεφτώ. πάντα αυτά τα μαθήματα μου άρεσαν, ενώ είχα δυσκολία με τα θετικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nitsa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 389 μηνύματα.
αρχικα διαλεξα θεωρητικη γιατι ποτέ δε τα πηγα καλα με τα μαθηματικα, φυσικη κτλ...

αργοτερα ομως αγαπησα την λογοτεχνια, τα αρχαια...
και συνεχισα με μεγαλη ευχαριστηση σε αυτη την κατευθυνση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
αν και φανατικος θετικος, θαυμαζω τις θεωρητικες επιστημες.
είναι η δεύτερη φορά στη ζωή μου που το ακούω αυτό. όλοι οι θετικοί θα έλεγα ότι αποδοκιμάζουν τη θεωρητική. στο δικό μου σχολείο αναφέρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
είναι η δεύτερη φορά στη ζωή μου που το ακούω αυτό. όλοι οι θετικοί θα έλεγα ότι αποδοκιμάζουν τη θεωρητική. στο δικό μου σχολείο αναφέρομαι.
Kατα βαθος αρεσουν σε πολλους(μην πω σε ολους) απλα δεν το παραδεχονται δημοσια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΘΥΜΗΣ

Νεοφερμένος

Ο ΕΥΘΥΜΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εγω αν και ειμαι αποφοιτος του 08 με τεχνολογικη θα ξαναδωσω του χρονου με θεωρητικη.Αυτο γιατι 1ον θεωρω κατα την προσωπικη μου αποψη πιο χρησιμα τα θεωρητικα μαθηματα σε ολους τους τομεις,και 2ον γιατι πιστευω οτι αν αφιερωσω τις ιδιες ωρες μελετης σε θεωρητικα μαθηματα και σε μαθ-φυσ κλπ θα καταλαβω πολυ πιο καλα τα θεωρητικα..Η σχολη που θελω δν παιζει ρολο γιατι ειναι και 1 και 2 πεδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
διάλεξα θεωρητική χωρίς καν να το σκεφτώ. πάντα αυτά τα μαθήματα μου άρεσαν, ενώ είχα δυσκολία με τα θετικά μαθήματα.

βασικα η αληθεια ειναι οτι διαλεξα αυτη την κατευθυνση μονο για τη σχολη παρολο που προτιμουσα περισσοτερο να παω θετικη ή τεχνολογικη.αλλα που?στην αρχη ειχα ψιλοπελαγωσει...μαλιστα ηθελα να αλλαξω και κατευθυνση αλλα τελικα εμεινα σταθερη στη θεωριτικη τι να κανα?τωρα δεν αλλαζω με τιποτα πανω που τη συνηθισα.... :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Tι να πας να σπουδασεις αλλωστε απο τεχνολογικη δηλαδη;Στατιστικες,λογιστικες.δετ δοε δες και δεν συμαζευεται;Ανυποληπτες επιστημες εντελως ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι ακριβως βγαινουν....Φιλολογια,Δικαιο,Ιστορια,Ψυχολογια για αυτα ενδιαφερεται ο κοσμος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Tι να πας να σπουδασεις αλλωστε απο τεχνολογικη δηλαδη;Στατιστικες,λογιστικες.δετ δοε δες και δεν συμαζευεται;Ανυποληπτες επιστημες εντελως ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι ακριβως βγαινουν....Φιλολογια,Δικαιο,Ιστορια,Ψυχολογια για αυτα ενδιαφερεται ο κοσμος....

μάλλον πρέπει να αστειεύεσαι :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
μάλλον πρέπει να αστειεύεσαι :D :D
Kαθολου.Ψεματα ειναι δηλ οτι δεν ενδιαφερεται η πλειοψηφια του κοσμου για αυτες τις επιστημες;Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι επιστημες της θεωρητικης ενδιαφερουν περισσοτερο κοσμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Kαθολου.Ψεματα ειναι δηλ οτι δεν ενδιαφερεται η πλειοψηφια του κοσμου για αυτες τις επιστημες;Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι επιστημες της θεωρητικης ενδιαφερουν περισσοτερο κοσμο....
Για να δεις εσυ αν αυτο που πας να σπουδασεις εχει αποκατασταση δεν κοιτας στατιστικές? Να λοιπον οτι χρειαζονται οι στατιστικολογοι.
Άμα δεν ξερεις να κανεις τις φορολογικές δηλωσεις δεν θα ζητησεις τη βοηθεια λογιστή? Να λοιόπον οτι χρειαζονται και οι λογιστές.
Ομόιως πανε όλα τα αλλα.
Για τις επιστήμες του 1ου πεδίου το μεγαλύτερο ποσοστό ειναι κορεσμένο.
Όσο για τις επιστήμες της θεωριτική πολλοι (και το τονιζω, πολλοι , για να μην παρεξηγηθω τις σπουδαζουν για να γλιτωσουν τα μαθηματικα και όχι επειδή πραγματικα τους ενδιαφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Για να δεις εσυ αν αυτο που πας να σπουδασεις εχει αποκατασταση δεν κοιτας στατιστικές? Να λοιπον οτι χρειαζονται οι στατιστικολογοι.
Άμα δεν ξερεις να κανεις τις φορολογικές δηλωσεις δεν θα ζητησεις τη βοηθεια λογιστή? Να λοιόπον οτι χρειαζονται και οι λογιστές.
Ομόιως πανε όλα τα αλλα.
Για τις επιστήμες του 1ου πεδίου το μεγαλύτερο ποσοστό ειναι κορεσμένο.
Εγω δεν λεω αν χρειαζονται φυσικα σε καποιους τομεις ειναι αναγκαιοι.Αλλο αυτο και αλλο αν αρεσουν στον πολυ κοσμο ομως.Πηγαινε σε ενα βιβλιοπωλειο και ρωτα τι αγοραζει ο κοσμος.Βιβλια λογοτεχνιας,ιστοριας και τεχνης ειναι στις πρωτες θεσεις...αυτα αρεσουν στον κοσμο τι να κανουμε...Ψεματα ειναι;
Υ.Γ Αυτο το κλισε οτι διαλεξαμε ολοι θεωρητικη επειδη δεν καταλαβαινουμε μαθηματικα αν και θα θελαμε ειναι παρηγορια στον αρρωστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εγω δεν λεω αν χρειαζονται φυσικα σε καποιους τομεις ειναι αναγκαιοι.Αλλο αυτο και αλλο αν αρεσουν στον πολυ κοσμο ομως.Πηγαινε σε ενα βιβλιοπωλειο και ρωτα τι αγοραζει ο κοσμος.Βιβλια λογοτεχνιας,ιστοριας και τεχνης ειναι στις πρωτες θεσεις...αυτα αρεσουν στον κοσμο τι να κανουμε...Ψεματα ειναι;
Το τί αρεσει στον περισσοτερο κόσμο δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε και είναι θέμα υποκειμενικο.
Επίσης δεν νομίζω να υπαρχει κανενας που να εγινε στατιστικολογος χωρις να του αρεσουν τα μαθηματικα. Αντιθετα θα υπαρχουν πολλοι που σπούζασαν το ταδε τμημα της θεωρητικής χωρίς να ενδιαφέρονται ιδαιτερα γι'αυτο.
Και λογικό ειναι τα βιβλιοπωλεια να τα επισκεπτονται περισσοτερο φιλόλογοι και λιγοτερο μαθηματικοι, φυσικοι κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Tι να πας να σπουδασεις αλλωστε απο τεχνολογικη δηλαδη;Στατιστικες,λογιστικες.δετ δοε δες και δεν συμαζευεται;Ανυποληπτες επιστημες εντελως ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι ακριβως βγαινουν....Φιλολογια,Δικαιο,Ιστορια,Ψυχολογια για αυτα ενδιαφερεται ο κοσμος....
Ενώ όσοι σπουδάζουν φιλοσοφοψυχολογικές αρχαιολογίες της γλωσσολογίας και των πολιτικών επιστημών των κοινωνιών ξέρουν τι βγαίνουν.
Το τι ενδιαφέρει τον καθένα είναι καθαρά υποκειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ουτως η αλλως και ενας λογιστης η στατιστικολογος αν σεβεται τον εαυτο του οφειλει να γνωριζει τουλαχιστον μερικα βασικα απο επιστημες της θεωρητικης οπως η φιλολογια και η ιστορια.Αντιθετα ενας φιλολογος αν δεν γνωριζει στατιστικη δεν θα του πει κανενας τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PsychologySsG

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κοιτα αθτο ειναι βασικα ...Ετσι οπως πιστεθεις εσυ οτι ειναι ευκολα τα μαθηματικα..Ετσι πιστευω κ 'γω για τα αρχαία..!!!:)...Ο καθενας εχει έφεση σε κατι διαφορετικο...η αληθεια ειναι ωεωαια οτι ποτε δν ασχοληθηκα με τα αρχαια......:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Kαθολου.Ψεματα ειναι δηλ οτι δεν ενδιαφερεται η πλειοψηφια του κοσμου για αυτες τις επιστημες;Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι επιστημες της θεωρητικης ενδιαφερουν περισσοτερο κοσμο....

Καταρχάς, σύμφωνα με τον όρο Επιστήμη του Πλάτωνα (τον αυθεντικό), θα παρατηρήσεις ότι δεν υπάρχουν και πολλές επιστήμες στο πρώτο πεδίο, αλλά τέχνες. Τώρα βέβαια, όλα επιστήμες έχουν βαπτιστεί.

Δεύτερον, το άθροισμα μαθητών θετικής+τεχνολογικής υπερβαίνει της θεωρητικής άρα η πλειονότητα των μαθητών ΔΕΝ επιλέγει τις "επιστήμες" που προανέφερες. Άτοπο.

Τρίτον, συνήθως ο αδύναμος μαθητής, επιλέγει θεωρητική, μετά τεχνολογική και μετά θετική. Επομένως ακόμα και στο πλήθος των μαθητών, πρέπει να λάβουμε και αυτή τη παράμετρο υπόψη.

Τέταρτο, στα υπόλοιπα 4 πεδία, υπάρχουν αμέτρητες διαφορετικές επιλογές, σε αντίθεση με το πρώτο πεδίο, που οι αριστούχοι συνωστίζονται σε νομικές, παιδαγωγικά και ψυχολογίες.

Επειδή παρατηρώ και από άλλα ποστ, ότι είσαι λίγο εκτός πραγματικότητας, ίσως να πρέπει σιγά-σιγά να αρχίζεις να ενημερώνεσαι. Με ντοκουμέντα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Όσο για τις επιστήμες της θεωριτική πολλοι (και το τονιζω, πολλοι , για να μην παρεξηγηθω τις σπουδαζουν για να γλιτωσουν τα μαθηματικα και όχι επειδή πραγματικα τους ενδιαφερει.

να η πικρή αλήθεια...την οποία θέλουμε να κρύβουμε...

Ενώ όσοι σπουδάζουν φιλοσοφοψυχολογικές αρχαιολογίες της γλωσσολογίας και των πολιτικών επιστημών των κοινωνιών ξέρουν τι βγαίνουν.
Το τι ενδιαφέρει τον καθένα είναι καθαρά υποκειμενικό. :) :no1:

να μια δεύτερη μεγάλη αλήθεια, την οποία πάλι θέλουμε να την προσπερνάμε...:) :no1:

Ουτως η αλλως και ενας λογιστης η στατιστικολογος αν σεβεται τον εαυτο του οφειλει να γνωριζει τουλαχιστον μερικα βασικα απο επιστημες της θεωρητικης οπως η φιλολογια και η ιστορια...

εγώ σαν θετικός επιστήμονας, που δεν με ενδιαφέρουν και τόσο οι κλασικές επιστήμες, δεν σέβομαι τον εαυτό μου; :hmm:

Από μαρτυρίες φίλων μου, στις φιλοσοφικές επιστήμες γίνεται το σώσε από σκονάκι και αντιγραφές (τα πρωτεία του πάπα)...όσο δεν γίνεται στις υπόλοιπες επιστήμες! άρα, η πλειοψηφία των φοιτητών αυτών των επιστημών "ξενερώνει" από τις φιλοσοφικές επιστήμες και τις "γράφει" κανονικότατα στα υποδήματα all star...η επιλογή σαν λύση ανάγκης για να βρεθούμε σε κάποιο ΑΕΙ (με το σπρώξιμο ή με ενέσεις) γίνεται λόγω απέχθειας προς τις φυσικές/ τεχνολογές/ ιατρικές και οικονομικές επιστήμες...Προσωπικά, σαν φοιτητής θετικών επιστημών δεν θα είχα πρόβλημα να δηλώσω φιλοσοφικές επιστήμες, διότι δεν έμαθα να απεχθάνομαι τα αρχαία, την λογοτεχνεία και την ιστορία...όπως λένε οι της θεωρητικής κατεύθυνσης για τα μαθηματικά, φυσική,..κτλ :) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Καταρχάς, σύμφωνα με τον όρο Επιστήμη του Πλάτωνα (τον αυθεντικό), θα παρατηρήσεις ότι δεν υπάρχουν και πολλές επιστήμες στο πρώτο πεδίο, αλλά τέχνες. Τώρα βέβαια, όλα επιστήμες έχουν βαπτιστεί.

Δεύτερον, το άθροισμα μαθητών θετικής+τεχνολογικής υπερβαίνει της θεωρητικής άρα η πλειονότητα των μαθητών ΔΕΝ επιλέγει τις "επιστήμες" που προανέφερες. Άτοπο.

Τρίτον, συνήθως ο αδύναμος μαθητής, επιλέγει θεωρητική, μετά τεχνολογική και μετά θετική. Επομένως ακόμα και στο πλήθος των μαθητών, πρέπει να λάβουμε και αυτή τη παράμετρο υπόψη.

Τέταρτο, στα υπόλοιπα 4 πεδία, υπάρχουν αμέτρητες διαφορετικές επιλογές, σε αντίθεση με το πρώτο πεδίο, που οι αριστούχοι συνωστίζονται σε νομικές, παιδαγωγικά και ψυχολογίες.

Επειδή παρατηρώ και από άλλα ποστ, ότι είσαι λίγο εκτός πραγματικότητας, ίσως να πρέπει σιγά-σιγά να αρχίζεις να ενημερώνεσαι. Με ντοκουμέντα όμως.
Φιλε μου η θεωρητικη θελει διαβασμα.Πολυ διαβασμα θελουν και οι σχολες της.Δεν βγαινουν με φραπε και μελετη δυο μερες πριν τις εξετασεις....Εγω ξερω πολυ κοσμο που δεν επιλεγει θεωρητικη μπας και γλιτωσουν απο τις αμετρητες σελιδες των βιβλιων της.Αρα το αδυναμος μαθητης που λες μαλλον σαν ανεκδοτο ακουγεται.Μην το πεις δηλαδη παραεξω αυτο...:lol:
Εγω μιλαω κυριως για το 5 πεδιο οχι για πολυτεχνεια και ιατρικες που εννοειται οτι δεν εχουν καμια σχεση με τα υπολοιπα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
να η πικρή αλήθεια...την οποία θέλουμε να κρύβουμε...



να μια δεύτερη μεγάλη αλήθεια, την οποία πάλι θέλουμε να την προσπερνάμε...:) :no1:



εγώ σαν θετικός επιστήμονας, που δεν με ενδιαφέρουν και τόσο οι κλασικές επιστήμες, δεν σέβομαι τον εαυτό μου; :hmm:

Από μαρτυρίες φίλων μου, στις φιλοσοφικές επιστήμες γίνεται το σώσε από σκονάκι και αντιγραφές (τα πρωτεία του πάπα)...όσο δεν γίνεται στις υπόλοιπες επιστήμες! άρα, η πλειοψηφία των φοιτητών αυτών των επιστημών "ξενερώνει" από τις φιλοσοφικές επιστήμες και τις "γράφει" κανονικότατα στα υποδήματα all star...η επιλογή σαν λύση ανάγκης για να βρεθούμε σε κάποιο ΑΕΙ (με το σπρώξιμο ή με ενέσεις) γίνεται λόγω απέχθειας προς τις φυσικές/ τεχνολογές/ ιατρικές και οικονομικές επιστήμες...Προσωπικά, σαν φοιτητής θετικών επιστημών δεν θα είχα πρόβλημα να δηλώσω φιλοσοφικές επιστήμες, διότι δεν έμαθα να απεχθάνομαι τα αρχαία, την λογοτεχνεία και την ιστορία...όπως λένε οι της θεωρητικής κατεύθυνσης για τα μαθηματικά, φυσική,..κτλ :) ;)
το ενδεχόμενο απλά να μας αρέσουν οι φιλοσοφικές επιστήμες το έχει σκεφτεί κανείς? οι περισσότεροι πάνε γιατί αυτά τα μαθήματα τους αρέσουν. δεν πάνε γιατί δεν ξέρουν μαθηματικά και πάει λέγοντας. η αλήθεια είναι πάντα υποκειμενική. δεν είναι αντικειμενική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top