Γιατί δεν τους αρέσουν τα μαθηματικά;

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
ειμαι αραγε καλος καθηγητης???:hmm:

αλλα πρεπει κι ο μαθητης να τραβαει τον καθηγητη....
παρα πολυ καλος εισαι...
αραγε τον τραβαω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
αχ τι ωραια...
και φυσικα για να του αρεσουν καποιου τα μαθηματικα πρεπει να ασχολειται και εξωσχολικα μαζι τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αχ τι ωραια...
και φυσικα για να του αρεσουν καποιου τα μαθηματικα πρεπει να ασχολειται και εξωσχολικα μαζι τους...

ετσι την εχω εκπαιδευσει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
ετσι την εχω εκπαιδευσει!;)
ε βεβαια...
χαρη σε σενα εχω γινει ξεφτερη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
και που'σαι ακομα!!! οταν θα κανουμε ανωτερα θα δεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
τελεια...
περιμενω πως και πως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
μμμμ
...και τώρα διαβάζω Συμπλεκτική Γεωμετρία :D :fss: :fss:


ποιος μου την ξείπε; :P

τα μαθηματικά δεν είναι για όλους...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
μμμμ
...και τώρα διαβάζω Συμπλεκτική Γεωμετρία :D :fss: :fss:


ποιος μου την ξείπε; :P

τα μαθηματικά δεν είναι για όλους...:P
ακομα εκει εισαι??:fss: εγω ειμαι στην χωροχρονικη γεωμετρια 5 διαστασεων...:D:lol:
η ριρικα σου την ειπε..:who:
ναι τα μαθηματικα ειναι για μας τους εκλεκτους...:jumpy::P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Πισω στο θεμα μας! Γιατι δεν αρεσουν τα μαθηματικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
πολλοι λογοι...γιατι ο καθηγητης μπορει να μην τα εξηγει καλα... ειναι και θεμα καθηγητη παντα... θεμα μαθητη...το ποσο δεκτικος ειναι... η πρωτες εμπειριες του με τα μαθματικα στο δημοτικο... και για μερικους ειναι τελειως ακατανοητα... εγω πχ ηξερα να κανω ολες τις ασκησεις απλοποιησης παραστασεων με πολλους τροπους... αλλοι μονο με ενα και με το ζορι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ναι, αλλα αληθεια, τι εστι μαθηματικο μυαλο?:!::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι έχει να κάνει κατά πόσο ασχολειται κάποιος με τα μαθηματικά και πόσο έχει εμβαθύνει..δεν παίζει ρόλο η εξυπνάδα...
ακριβως και επιπλεον νομιζω οτι παιζει ρολο και τι τυπος εισαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι έχει να κάνει κατά πόσο ασχολειται κάποιος με τα μαθηματικά και πόσο έχει εμβαθύνει..δεν παίζει ρόλο η εξυπνάδα...
Κι όμως παίζει.Αν δούμε δύο παιδιά τα οποία έχουν εμβαθύνει το ίδιο πέρα απο αυτό παίζει και ρόλο η εξυπνάδα.Και το έχω προσέξει αυτό(οτι παίζει ρόλο και το μυαλό).

ενα κοριτσάκι έγραψε αντί για και έχει κάνει και άλλα τέτοια ωραία:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Επίσης συντελούν και οι κλίσεις που έχεις..Όπως έχει αναφερθει δεν ειναι όλοι μαθηματικά μυαλά...

μια αδιακριτη ερωτηση αν θες μην απαντας.

θεωρεις πως τα καταφερνεις στα μαθηματικα?(εισαι μαθηματικο μυαλο?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι έχει να κάνει κατά πόσο ασχολειται κάποιος με τα μαθηματικά και πόσο έχει εμβαθύνει..δεν παίζει ρόλο η εξυπνάδα...

ισως αλλα κατα τη γνωμη μου: μαθηματικος δεν ειναι αυτος που απλα ξερει μαθηματικα αλλα αυτος που με τετραγωνη λογικη χρησημοποιει το απολυτο εργαλειο σκεψης και συλλογισμου που εμεις ονομαζουμε μαθηματικα για να λυνει τα παντα, επισης οτι και να του δωσεις θα το σκεφτει ως μαθηματικος και θα προσπαθησει να το μελετησει απο μεσα τους....δηλαδη μαθηματικο μυαλο θα χαρακτηρισουμε καποιον ο οποιος βλεπει τα παντα μεσα απο τα ματια των μαθηματικων και τα επεξεργαζεται με μαθηματικη σκεψη (ο ανθρωπος που σκεφτεται αποκλειτικα ετσι δεν υπαρχει, εφερα ενα παραδειγμα)
-----------------------------------------
μια αδιακριτη ερωτηση αν θες μην απαντας.

θεωρεις πως τα καταφερνεις στα μαθηματικα?(εισαι μαθηματικο μυαλο?)

δεν ξερω τι σημαινει αυτο αλλα επερνα παντα πανω απο 18 στα μαθηματικα (στα τεστ γιατι στους βαθους παντα 20), ξερω μαθηματικα απο 2 χρονων (σορρι ρε ξαδερφε σε ειχα πρηξει τοτε να μου μαθεις), ειναι το αγαπημενο μου μαθημα, παντα διαβαζα μαθηματικα ανωτερων ταξεων και πολλα εξωσχολικα βιβλια γυρω απο τα μαθηματικα, ελυνα συνεχεια ασκησεις, ολοι μου οι φιλοι ηταν και ειναι επισης λατρες των μαθηματικων, εχω τα μειλ ολων των καθηγητων μου (μαθηματικων εννοω), εχω φακελο "MATHS" στον Η/Υ με ενα καρο εργασιες και pdf....μ'αρεσουν!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
ισως αλλα κατα τη γνωμη μου: μαθηματικος δεν ειναι αυτος που απλα ξερει μαθηματικα αλλα αυτος που με τετραγωνη λογικη χρησημοποιει το απολυτο εργαλειο σκεψης και συλλογισμου που εμεις ονομαζουμε μαθηματικα για να λυνει τα παντα, ----------

Λόγω των πολλών πολύπλοκων κλάδων που έχουν τα μαθηματικά, είναι αδύνατον ένας Μαθηματικός να λύνει όλα τα προβλήματα από κάθε κλάδο των μαθηματικών...

Κανένας Μαθηματικός δεν είναι σε θέση να μπορεί να λύσει άσκηση πάσης φύσεως. Οι Μαθηματικοί δεν είναι κομπιούτερς αλλά επιστήμονες οπότε και μελετούν την επιστήμη των Μαθηματικών.

Στο Πανεπιστήμιο, εκτός από κάποια μαθήματα γενικής παιδείας μαθηματικών, υπάρχουν και τα μαθήματα κατευθύνσεων, με τα οποία εμβαθύνεις σε έναν κλάδο των μαθηματικών (π.χ. υπολογιστικά μαθηματικά, ποσοτικές μέθοδοι, εφαρμοσμένη ανάλυση,...κτλ)...

δεν ξερω τι σημαινει αυτο αλλα επερνα παντα πανω απο 18 στα μαθηματικα (στα τεστ γιατι στους βαθους παντα 20), ξερω μαθηματικα απο 2 χρονων (σορρι ρε ξαδερφε σε ειχα πρηξει τοτε να μου μαθεις), ειναι το αγαπημενο μου μαθημα, παντα διαβαζα μαθηματικα ανωτερων ταξεων και πολλα εξωσχολικα βιβλια γυρω απο τα μαθηματικα, ελυνα συνεχεια ασκησεις, ολοι μου οι φιλοι ηταν και ειναι επισης λατρες των μαθηματικων, εχω τα μειλ ολων των καθηγητων μου (μαθηματικων εννοω), εχω φακελο "MATHS" στον Η/Υ με ενα καρο εργασιες και pdf....μ'αρεσουν!!!!!!!!!!!!

Επειδή έχω συναντήσει πολλά παιδιά στο Τμήμα μου, με άσβηστο πάθος στα μαθηματικά, έχω δυο απορίες:


  • γιατί ξενερώνουν από τα "ουσιαστικά" μαθηματικά της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης;
  • γιατί δεν μπορούν να περάσουν μάθημα ενώ άλλα παιδιά που δεν κοκορεύονται ότι ηδονίζονται με τα μαθηματικά, αλλά τρώνε το αγγούρι 4+ χρόνια προσπαθώντας να κατανοήσουν μαθηματικές θεωρίες (και αποδείξεις) περνούν τα μαθήματα, παίρνοντας πτυχίο (και με καλό βαθμό);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgA 19956

Νεοφερμένος

Η olga-maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
εγω δηλωνω λατρης του υπεροχου αυτου μαθηματος!!!! οι περισσοτεροι ομως το κατηγορουν "δεν καταλαβαινω τιποτα", "το απαιχθανομαι"...να φανταστειτε ξερω ανθρωπους που δηλωνουν θεωριτικη κατευθυνση μονο και μονο για να γλιτωσουν τα μαθηματικα. εγω απο α'γυμνασιου διαβασα απο ενδιαφερον μαθηματικα μεγαλυτερων ταξεων (μεχρι και β'λυκειου ειχα διαβασει). θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας: γιατι τοση απαιχθεια? τι σας κανει να το μισειτε? μηπως σας αρεσουν αλλα δεν τα καταλαβαινετε?...αργοτερα ισως γραψω καποιες συμβουλες για το πως να διαβαζετε μαθηματικα με σωστη μεθοδολογια....απλα απαντηστε μου!!!!

Τα μαθηματικα ειναι πολυ ωραιο μαθημα!!!! Εγω μου αρέσουν πολυ όλα τα μαθήματα της θετικής κατευθυνσης εκτοσ απο τη ΦΥΣΙΚΗ και αν δεν παω θετικη η φυσική θα ευθύνετε!!!!! Την μισώ!!!!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Λόγω των πολλών πολύπλοκων κλάδων που έχουν τα μαθηματικά, είναι αδύνατον ένας Μαθηματικός να λύνει όλα τα προβλήματα από κάθε κλάδο των μαθηματικών...

Κανένας Μαθηματικός δεν είναι σε θέση να μπορεί να λύσει άσκηση πάσης φύσεως. Οι Μαθηματικοί δεν είναι κομπιούτερς αλλά επιστήμονες οπότε και μελετούν την επιστήμη των Μαθηματικών.

Στο Πανεπιστήμιο, εκτός από κάποια μαθήματα γενικής παιδείας μαθηματικών, υπάρχουν και τα μαθήματα κατευθύνσεων, με τα οποία εμβαθύνεις σε έναν κλάδο των μαθηματικών (π.χ. υπολογιστικά μαθηματικά, ποσοτικές μέθοδοι, εφαρμοσμένη ανάλυση,...κτλ)...



Επειδή έχω συναντήσει πολλά παιδιά στο Τμήμα μου, με άσβηστο πάθος στα μαθηματικά, έχω δυο απορίες:


  • γιατί ξενερώνουν από τα "ουσιαστικά" μαθηματικά της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης;
  • γιατί δεν μπορούν να περάσουν μάθημα ενώ άλλα παιδιά που δεν κοκορεύονται ότι ηδονίζονται με τα μαθηματικά, αλλά τρώνε το αγγούρι 4+ χρόνια προσπαθώντας να κατανοήσουν μαθηματικές θεωρίες (και αποδείξεις) περνούν τα μαθήματα, παίρνοντας πτυχίο (και με καλό βαθμό);

α) δεν τα μελετουν σε βαθος, με αποτελεσμα να θεωρουν γελοια τα ελαχιστα πραγματα που καταλαβαν(γιατι δεν τα μελετησαν σε βαθος απο τη διψα τους να προχωρησουν)...ετσι σχηματιζουν λαθος αποψη για την δυσκολια τους, δεν ασχολουνται με αυτα.

β) θεωρουν πως μονο η αγαπη για τα μαθηματικα και η εμπειρια τους τους κανει ατρωτους...εκτος απο θεληση θελει και λιγη πραξη guys!;)

δεν κοκορευομαι για την σχεση μου με τα μαθηματικα, απλα την αναφερω...ειναι λαθος να ασχολουμαι με μαθηματικα ανωτερων ταξεων αλλα πλεον μου εχει γινει εθισμος...:(....κι επιδη το εχω συνειδητοποιησει προσπαθω να κανω μελετη και οχι απλως να διαβαζω παραπανω, επισης διαβαζω για τα μαθηματικα του επιπεδου μου εξισου με τους υπολοιπους, δεν τα παρατησα λογω εμπειριας!

βρηκα κατι που ειπε ο πλατωνας για την καλλιεργεια της σκεψης αλλα το ποστ ειναι ηδη μεγαλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Πονεμένη ιστορία αυτά τα Μαθηματικά....
Δεν λέω ότι δεν είναι ωραίο μάθημα..Αντιθέτως είναι από τα πιο ενδιαφέροντα και ωραία μαθήματα,αλλά τι γίνεται όταν οι καθηγητές σου έρχονται στη τάξη απλά για να δηλώσουν ως επάγγελμα 'καθηγητής μαθηματικών σε 2 χρόνια συνταξιούχος';; :/
Εκεί αρχίζει και η απέχθεια πιστεύω.. Οι περισσότεροι συμμαθητές μου που σιχαίνονται τα μαθηματικά, τα σιχαίνονται γιατί δεν καταλαβαίνουν τίποτα!

Μέχρι την Γ' Γυμνασίου τα λάτρευα,γιατί είχαμε πολύ καλές καθηγήτριες..Από το Λύκειο όμως και μετά ατύχησα,και ό,τι και να κάνουμε με τον συγκεκριμένο άνθρωπο που βαριέται ακόμα και να φέρει βιβλίο μες τη τάξη,δεν το καταλαβαίνω...Με αποτέλεσμα,πλέον,να τα απεχθάνομαι και εγώ ολίγον τι..:P

Βέβαια είναι και να το κατέχεις!! :) Δεν γίνονται όλα από μόνα τους... :p

Σλουρπ...όπου να ναι πρέπει να αρχίσω ιδιαίτερα..!

Ουφ ρε παιδί μου,πώς μπορούσες και διάβαζες Μαθηματικά Β Λυκείου τόσο μικρός και γω φέτος νομίζω ότι βλέπω κινέζικα;;:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top