Γερμανική Φιλολογία ΕΚΠΑ ή ΑΠΘ;

debby

Νεοφερμένος

Η debby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
θελω να περασω γερμανικη φιλολογια ,τι επιπεδο πρεπει να εχω?
εχω το β1 και περυσι εδωσα β2 και κοπηκα στο ακουστικο



Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
θελω να περασω γερμανικη φιλολογια ,τι επιπεδο πρεπει να εχω?
εχω το β1 και περυσι εδωσα β2 και κοπηκα στο ακουστικο

Εγώ μπήκα στη Γερμανική Φιλολογία μόνο με Β1, επειδή είχα ξεκινήσει τα γερμανικά αργα (Γ' γυμνασίου). Όμως αυτό δεν με εμπόδισε ιδιαίτερα, γιατί μπορεί στο 1ο έτος να τα βρήκα λίγο "μπαστούνια" λόγω του ότι είχα λιγότερες γνώσεις σε σχέση με άλλους συμφοιτητές μου, επειδή αγαπούσα τα γερμανικά και αυτό που σπούδαζα, στρώθηκα στο διάβασμα κι έτσι έφτασα στο σημείο να βγάλω τη σχολή ακριβώς στα 4 χρόνια και μάλιστα με καλύτερο βαθμό από άλλους που υποτίθεται ότι είχαν ξεκινήσει γερμανικά από το δημοτικό! Για να μη σου πω, κάποιοι έκαναν και παραπάνω εξάμηνα, παρόλο που θεωρητικά ήξεραν περισσότερα από μένα.

Οπότε το παν είναι να σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις και μην ανησυχείς με το επίπεδο που μπαίνεις στη σχολή. Γιατί αυτά που θα κάνεις στη σχολή και αυτά που θα μάθεις ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτά που έχεις ήδη διδαχτεί μέχρι στιγμής! Αν βάλεις στόχους, θα τα καταφέρεις μια χαρά όπως κι εγώ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korinoula22

Νεοφερμένος

Η Κορινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Λοιπον,τι κανετε?Εγω μια χαρα...Ειμαι καινουρια εδω και θελω βοηθεια σε καποια θαμετα....Με τα μορια που εβγαλα στις πανελλαδικεσ περναω ηδη γερμανικη φιλολογια και 1η μου επιλογη σε Αθηνα κ Θεσσαλονικη....Που μου προτεινετε να παω?Εχω ακουστα οτι η πανεπιστημιουπολη στην Αθηνα ειναι στα Ιλισια κοντα αλλα δεν ξερω κ πολλα για αυτην την περιοχη....Ειμαι απο Ηρακλειο Κρητης....Μπορει να με βοηθησει κανεις;)....??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
αχ τι διλημμα....κοιτα σκεψου οτι η θεσσαλονικη ειναι στην αλλη ακρη της γης σε σχεση με την κρητη!επισης αθηνα εχει περισσοτερες ευκαιριες για events εξοδους γνωριμιες επαφη με τηνεπικαιροτητα και τα πολιτικα δρωμενα!και για επαγγελματικα αποκατασταση ειναι καλυτερα!ασε τις φοβερες τοποθεσιες στο κεντρο...κοιτα ειμαι απο Αθηνα γι αυτο τα λεω......ελπιζω να μη με παρεξηγησουν οι βορειοι!:)
-----------------------------------------
α!καλυτερα ας μιλησει ενας αθηναιος φοιτητης γιατι και εγω επερναω παιδαγωγικο στην αθηνα και θελω να μαθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
η Θεσσαλονικη ειναι καλυτερη πολη για εμενα,τωρα αμα σου πεφτει μακρυα τοτε προτιμησε την Αθηνα,αλλιως Θεσσαλονικη με κλειστα ματια :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
γιατι θεσσαλονικη?εννοω ποια τα προταιρηματα?(ρωταω επειδη δεν ξερω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
γιατι θεσσαλονικη?εννοω ποια τα προταιρηματα?(ρωταω επειδη δεν ξερω)


Ειναι καλυτερη πολη απο ολες τις μεριες,ειδικα για φοιτητες,το 90% το περιπτωσεων δεν θελουν να παρουν πτυχιο για να μη φυγουν απο την πολη :P,εχω παει και εχω μεινει και Αθηνα και Θεσσαλονικη,προσωπικη αποψη παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korinoula22

Νεοφερμένος

Η Κορινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
γιατι θεσσαλονικη?εννοω ποια τα προταιρηματα?(ρωταω επειδη δεν ξερω)
Ναι,αυτο εννοω κοπελα μου και αν ξερεις κατι σχετικα με την περιοχη τριγυρω....Α,στην Αθηνα στην πανεπιστημιουπολη η περιοχες εκει γυρω τι λενε...??Μιας και εισαι απο Αθηνα λογικα θα ξερεις...:P
Που λες να βρω σπιτι....?Ιλισια(ειναι ωραια,ησυχη,καλη περιοχη)?Καπου αλλου...??
-----------------------------------------
Ειναι καλυτερη πολη απο ολες τις μεριες,ειδικα για φοιτητες,το 90% το περιπτωσεων δεν θελουν να παρουν πτυχιο για να μη φυγουν απο την πολη :P,εχω παει και εχω μεινει και Αθηνα και Θεσσαλονικη,προσωπικη αποψη παντα.
Λες?Και πως θα κατεβαινω συχνα Ηρακλειο που θελω...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
ειναι πολυ ωραια εκει ζωγραφου και ιλισια!!φαντασου ενα μεγαλο παρκο με σχολες ολων των ειδων και πολυ φοιτηταριο!εχει και ωραια μερη για φαγητο(ασχετο)!βεβαια να ξερεις οτι απο καταληψεις και καταστροφες κτηριων απο φοιτητες θα εχεις!αυτο βεβαι γινεται παντου..οσο για σπιτια κεντρο να προτιμησεις!ζωγραφου,ιλισια,αμπελοκηπους!ειναι κοντα στη σχολη και εχεις ευκολη προσβαση στα παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korinoula22

Νεοφερμένος

Η Κορινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ειναι πολυ ωραια εκει ζωγραφου και ιλισια!!φαντασου ενα μεγαλο παρκο με σχολες ολων των ειδων και πολυ φοιτηταριο!εχει και ωραια μερη για φαγητο(ασχετο)!βεβαια να ξερεις οτι απο καταληψεις και καταστροφες κτηριων απο φοιτητες θα εχεις!αυτο βεβαι γινεται παντου..οσο για σπιτια κεντρο να προτιμησεις!ζωγραφου,ιλισια,αμπελοκηπους!ειναι κοντα στη σχολη και εχεις ευκολη προσβαση στα παντα.
Δηλαδη να προτιμησω ζωγραφου,Ιλισια και αμπελοκηπους?Αχ...Σορυ αν σε κουραζω απλα εχω πολυ αγχος....Κ φοβο....Οταν δεν γνωριζω μερη που θα μεινω για 4 χρονια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
σε καταλαβαινω!!ναι ρωτησα και τους γονεις μου και μου λενε οτι αυτες ειναι οι πιο καταλληλες περιοχες!α....ζωγραφου ειναι αρκετα βεβαια ακριβα τα ενοικια,αλλα πολυ κοντα στη σχολη!επισης το γουδι ειναι μια καλη περιοχη!ακομη κατι αλλο!μπες ΟΑΣΑ και βρες δρομολογια απο τις περιοχες αυτες για πανεπιστημιουπολη!στειλε μου για ο,τι θες!οι γονεις μου ειναι αθηνα απο φοιτητες!νομιζω μπορω να βοηθησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korinoula22

Νεοφερμένος

Η Κορινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
σε καταλαβαινω!!ναι ρωτησα και τους γονεις μου και μου λενε οτι αυτες ειναι οι πιο καταλληλες περιοχες!α....ζωγραφου ειναι αρκετα βεβαια ακριβα τα ενοικια,αλλα πολυ κοντα στη σχολη!επισης το γουδι ειναι μια καλη περιοχη!ακομη κατι αλλο!μπες ΟΑΣΑ και βρες δρομολογια απο τις περιοχες αυτες για πανεπιστημιουπολη!στειλε μου για ο,τι θες!οι γονεις μου ειναι αθηνα απο φοιτητες!νομιζω μπορω να βοηθησω.
Ευχαριστω παρα παρα πολυ κοπελα μου....Δεν ξερεις ποσο με βοηθας...Εσυ τι ταξη πας στο λυκειο...??Δεν εδινες φετος....??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
κι εγω εδωσα φετος ναι!!!ειμαι αναμεσα σε παιδαγωγικο και νομικη αθηνας,δηλαδη τα πιανω και τα 2!αλλα ξερεις ποσο γουσταρα τη επαρχια????ειδικα την κρητη και τη θεσσαλονικη βεβαια που εχουν γαματη φοιτητικη ζωη!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣΩ,αλλα σιγα μη με αφησουν!δεν εχω και μεγαλο δωματιο...θες να σου δωσω το msn μου?για τ,τιδηποτε θες να ρωτησεις ειτε εσυ ειτε εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Λες?Και πως θα κατεβαινω συχνα Ηρακλειο που θελω...?


Με αεροπλανο οπως θα κατεβαινες και απο Αθηνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
αχ τι διλημμα....κοιτα σκεψου οτι η θεσσαλονικη ειναι στην αλλη ακρη της γης σε σχεση με την κρητη!επισης αθηνα εχει περισσοτερες ευκαιριες για events εξοδους γνωριμιες επαφη με τηνεπικαιροτητα και τα πολιτικα δρωμενα!και για επαγγελματικα αποκατασταση ειναι καλυτερα!ασε τις φοβερες τοποθεσιες στο κεντρο...κοιτα ειμαι απο Αθηνα γι αυτο τα λεω......ελπιζω να μη με παρεξηγησουν οι βορειοι!:)

χαχαχα γελάσαμε και σήμερα:P:P:P:P:lol:

Ειναι καλυτερη πολη απο ολες τις μεριες,ειδικα για φοιτητες,το 90% το περιπτωσεων δεν θελουν να παρουν πτυχιο για να μη φυγουν απο την πολη :P,εχω παει και εχω μεινει και Αθηνα και Θεσσαλονικη,προσωπικη αποψη παντα.

Έτσι Δήμο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
νταξει τη γνωμη μου ειπα!μη με ξευτιλιζεις....αν θεωρεις οτι δεν ισχυει πες την αποψη σου.τωρα ειναι κατινια να το βαζεις με κοκκινα γραμματα.
-----------------------------------------
:thanks: ευγενικε θεσσαλονικιε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tυχαία το βαλα με κόκκινο χωρίς παρεξήγηση ε;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Το αστείο που είναι; :!:[/quote]

χαχα....ωραιος...ελα ντε!δεν τα εχει αυτα η αθηνα?ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΖΟΥΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ!!!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Nαι αλλά τα έχουμε και εδώ πάνω;)Και σε αντίθεση με σένα ξέρω την Αθήνα(εσύ δεν ξες την πόλη μου από αυτή την άποψη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top