Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

titanforce

Νεοφερμένος

Ο titanforce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κι εγω αυτο υπεθεσα, αλλα ειπα μηπως εχει καποιος σχετικη εμπειρια. Επισης, οι πανελληνιες μεσω ΕΠΑ.Λ. (α' ομαδα) ειναι σε διαφορετικη κλιμακα σε σχεση με το γενικο λυκειο. Εσυ σπουδαζεις Αγγλια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Για αυτο δεν ειμαι σιγουρη εαν το αναγνωριζουν το ιδιο. Ναι, UK.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

titanforce

Νεοφερμένος

Ο titanforce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σαν επίπεδο πως ειναι εκει; ειναι δυσκολο για εναν ελληνα μαθητη να ανταποκριθει; (σορρυ για το off-topic αλλα ειμαι στο ψαξιμο και ήθελα εδω και πολυ καιρο να μιλησω με καποιον που ειναι εκει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
αν εχεις τις βασεις (και στο αντικειμενο και στη γλωσσα) και αν προσπαθεις αντι να...πωποβαράς, δεν ειναι πιο δυσκολο απο Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

titanforce

Νεοφερμένος

Ο titanforce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μαλιστα, ωραια! Αγγλικα εχω Cambridge Proficiency και τα μιλαω συχνα (βασικα τα γραφω ) επειδη παιζω online games καποιες φορες. Οσο αναφορα το κοστος ζωης εκει, τι παιζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μαλιστα, ωραια! Αγγλικα εχω Cambridge Proficiency και τα μιλαω συχνα (βασικα τα γραφω ) επειδη παιζω online games καποιες φορες. Οσο αναφορα το κοστος ζωης εκει, τι παιζει;

Πρέπει να εξασκηθείς στα Αγγλικά πολύ αν θες να πας Αγγλία. Δεν πάει να έχει κάποιος 2,3 προφισιενσυ αν δεν τα χρησιμοποιεί συχνά (προφανώς δε μιλάω για ηλεκτρονικά παιχνίδια) δεν θα τα πάει καλά σε τυχόν εξετάσεις που θα του ζητηθούν. Εγώ θα σου προτείνω να διαβάζεις το TIME. Έχει καλές αναλύσεις, είναι ενδιαφέρον και είναι ένας τρόπος να μάθεις Αγγλικά καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

titanforce

Νεοφερμένος

Ο titanforce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πρέπει να εξασκηθείς στα Αγγλικά πολύ αν θες να πας Αγγλία. Δεν πάει να έχει κάποιος 2,3 προφισιενσυ αν δεν τα χρησιμοποιεί συχνά (προφανώς δε μιλάω για ηλεκτρονικά παιχνίδια) δεν θα τα πάει καλά σε τυχόν εξετάσεις που θα του ζητηθούν. Εγώ θα σου προτείνω να διαβάζεις το TIME. Έχει καλές αναλύσεις, είναι ενδιαφέρον και είναι ένας τρόπος να μάθεις Αγγλικά καλύτερα
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Το καλοκαίρι χρησιμοποιουσα αρκετα τα Αγγλικα καθως δουλευα σε τουριστικη δουλεια. Το time.com εννοεις; εχει ενδιαφεροντα αρθρα απο οτι ειδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Το καλοκαίρι χρησιμοποιουσα αρκετα τα Αγγλικα καθως δουλευα σε τουριστικη δουλεια. Το time.com εννοεις; εχει ενδιαφεροντα αρθρα απο οτι ειδα.

Ναι το time.com εννοώ. Ελπίζω να σε βοηθήσει. Στην αρχή μπορεί να σου φανεί λίγο περίεργο να διαβάζεις ειδησεογραφία στα Αγγλικά, ωστόσο με τον καιρό θα συνηθίσεις.
Παρεπιπτόντως, το γεγονός πως το καλοκαίρι δούλεψες σε τουριστική δουλειά έχει μεγάλη σημασία για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Μπράβο σου που προσπαθείς! Όλα θα πάνε καλά, αρκεί να αφιερώσεις αρκετό χρόνο

Ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

titanforce

Νεοφερμένος

Ο titanforce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι το time.com εννοώ. Ελπίζω να σε βοηθήσει. Στην αρχή μπορεί να σου φανεί λίγο περίεργο να διαβάζεις ειδησεογραφία στα Αγγλικά, ωστόσο με τον καιρό θα συνηθίσεις.
Παρεπιπτόντως, το γεγονός πως το καλοκαίρι δούλεψες σε τουριστική δουλειά έχει μεγάλη σημασία για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού. Μπράβο σου που προσπαθείς! Όλα θα πάνε καλά, αρκεί να αφιερώσεις αρκετό χρόνο

Ελπίζω να βοήθησα

Θα προσπαθήσω οσο μπορω να το παρακολουθω, σε ευχαριστώ για τη βοήθεια! Εστειλα μόλις ενα email στο British Council μηπως με βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Γεια σας παιδια. Απο εσας που σπουδαζεται στο εξωτερικο ποια σχολη απο αυτες με συμβουλευετε να δηλωσω ( για αυστραλικα πανεπιστημια μιλαω): Φαρμακευτικη , Ψυχολογια ή Νομικη? Ποια απο τις τρεις 3 σχολες πιστευετε οτι εχει αποκατασταση δεδομενου οτι δεν ειναι η μητρικη μου γλωσσα τα αγγλικα και εχω επιπεδο proficiency?Πιστευετε οτι μεσω της ψυχολογια και της νομικης και θα με αντιμετωπιζουν ισαξια στην αγορα εργασιας εκει καθως ειναι κατα βαση θωρητικες επιστημες ? Επισης οσοι εχετε σχετικη εμπειρια πιστευετε οτι θα δυσκολευτω πολυ να προσαρμοστω και μηπως ξερετε αν οι εστιες ειναι εξτρα απο τα λεφτα που δινεις για το πανεπιστημιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Πώς συνδέονται οι Ψυχολογία, Νομική και Φαρμακευτική; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Δεν συνδεονται φυσικα αλλα αφενος εγω ημουν θεωρητικη και ειχα ανοιξει το 1 και το 3 πεδιο και συνεπως με ενδιαφερουν και οι τρεις ως επιστημες ξεχωριστα και αφετερου ξερω οτι η φαρμακευτικη δεν βασιζεται τοσο στην γλωσσα η οποια δεν ειναι μητρικη μου??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν συνδεονται φυσικα αλλα αφενος εγω ημουν θεωρητικη και ειχα ανοιξει το 1 και το 3 πεδιο και συνεπως με ενδιαφερουν και οι τρεις ως επιστημες ξεχωριστα και αφετερου ξερω οτι η φαρμακευτικη δεν βασιζεται τοσο στην γλωσσα η οποια δεν ειναι μητρικη μου������

Τι σχέση έχει τι πεδίο άνοιξες εδώ, για αυστραλία δεν ρωτάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ναι για την αυστραλια μιλαω απλα προσπαθω να εξηγησω στον nPb οτι με ενδιαφερουν και οι τρεις επιστημες αλλα δεν ξερω με ποια απο τις τρεις θα μπορεσω να ενταχθω ισαξια στην αγορα εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Η γλώσσα είναι το μόνο πρόβλημα; Το γεγονός ότι ήσουν θεωρητική δεν παίζει ρόλο; Εννοώ, η φαρμακευτική είναι ένα πολύ δύσκολο τμήμα που περιέχει άπειρη χημεία..δεν ξέρω, απλά ρωτάω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Το ξερω οτι θα δυσκολευτω αρχικα αλλα πιστευω να μην εχω τοσο μεγαλο προβλημα με την χημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Noμίζω η Ψυχολογία ή Νομική έχει καλές προοπτικές στο εξωτερικό ειδικά αν είσαι λίγο επικοινωνιακή σαν προσωπικότητα. Πολλοί στρέφονται σε εξειδικεύσεις όπως Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
nPb ευχαριστω για την απαντηση σου.Βασικα με απασχολει το γεγονος οτι δεν θα εχω το ιδιο επιπεδο λογου που θα εχουν οι υπολοιποι δεδομενου οτι ειναι και οι 2 θεωρητικες επιστημες πραγμα που ισως με κρατησει πισω και οτι δεν θα ειμαι αρκετα ανταγωνιστικη στην δουλεια μου σε συγκριση με τους αλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Όσο για τα κενά χημείας, στα ξένα Πανεπιστήμια γενικά διοργανώνονται προαιρετικά σεμινάρια κάλυψης κενών από το σχολείο, σε νεκρές ώρες από το βασικό ωρολόγιο πρόγραμμα. Αυτό μπορείς να το ρωτήσεις στο Τμήμα που σε ενδιαφέρει π.χ. Φαρμακευτικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

titanforce

Νεοφερμένος

Ο titanforce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, συμπληρωνω την αιτηση στο ucas και θελω λιγη βοηθεια στο education. Eιμαι μαθητης ΕΠΑΛ στον τομεα οικονομιας και διοικησης και δεν ξερω πως μεταφραζονται τα μαθηματα. Επισης, πρεπει να βαλω τους περσινους βαθμους ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top