Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

titanforce

Νεοφερμένος

Ο titanforce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καποιος; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

Πρεπει να συμβουλευτεις το British Council καθως ετσι και αλλιως θα χρειαστει να στειλεις επισημα μετεφρασμενα τα χαρτια σου απο αυτους και εχουν λιγο/πολυ στανταρ μεταφρασεις που χρησιμοποιουν καθως και το πως θα εκφρασουν το "κυκλος διοικησης" (πχ pathway ή stream ξερω γω που ειναι το αντιστοιχο της "κατευθυνσης"

Το ξερω οτι θα δυσκολευτω αρχικα αλλα πιστευω να μην εχω τοσο μεγαλο προβλημα με την χημεια

Ακομα και σαν φαρμακολογος ή φαρμακοποιος χρειαζεσαι παρα πολυ καλό level αγγλικών για να επικοινωνείς με τους υπολοιπους επιστήμονες- δεν ειναι παιξε γέλασε. Ως φοιτητρια φαρμακευτικης θα εχεις και τη δυσκολία της γλώσσας και τη δυσκολία των μαθημάτων στα οποια σου λειπουν βασικες γνωσεις.

Αυτες τις γνωσεις μπορεις βεβαια να τις αναπληρωσεις οπως ειπε ο nPb, αλλα σκεψου αν "το χεις".

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ. Εγώ ας πουμε (τυχαιο παραδειγμα), δε θα πήγαινα να σπουδάσω μηχανικός, ξέροντας οτι στο Λυκειο με το ζορι επερνα 12 στα μαθηματικά γενικής.
Καλώς ή κακώς δεν μπορούμε όλοι να ειμαστε καλοι στη χημεια, ουτε ολοι καλοι στα μαθηματικα, ούτε όλοι καλοι στο ρητορικό λόγο.

Αν δεν υπαρχει τετοιο προβλημα, και η επιλογη θεωρητικης ηταν πιο πολυ τυχαια, τοτε οκ. Αλλα αν βαθια μεσα σου νομιζεις οτι ισως δε θα τα καταφερεις, πηγαινε καπου που εισαι καλη - -και οχι εκει που σου ειπαν οτι εχει λεφτα. Πολλοι κανουν τετοιες τσιριμονιες, και καταληγουν με ημιτελη πτυχια-διπλωματα, που δινονται χαριστικα και χωρις αντικρισμα στην αγορα εργασιας ή στον ακαδημαικό χώρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς περίπου πόσο καιρό χρειάζεται για να γίνει μετάφραση πτυχίου στην μεταφραστική υπηρεσία στο μοναστηράκι? Είδα έχουν την απλή και επείγουσα διαδικασία. Πόσο διαρκεί η κάθε μια? Επίσης για έξτρα αντιτυπα χρεώνουν παραπάνω? Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εμένα είχαν κάνει γύρω στις 2 εβδομάδες.Για κάθε αντίγραφο πληρώνεις έξτρα.Το αποτέλεσμα ήταν επιεικώς απαράδεκτο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εμένα είχαν κάνει γύρω στις 2 εβδομάδες.Για κάθε αντίγραφο πληρώνεις έξτρα.Το αποτέλεσμα ήταν επιεικώς απαράδεκτο :P
Ναι.. ακουγεται σαν το κλασικο Ελληνικο δημοσιο. Ακριβο αργο και ανικανο . Γνωριζεις ποσο χρονο παιρνει η επειγουσα διαδικασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Λίγες μέρες, λιγότερες από εβδομάδα. Αν έχεις μόνο το πτυχίο και δεν σε νοιάζουν τα $$ πήγαινέ το σε κανένα Βρετανικό Συμβούλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Επειδη ειμαι στη ιδια φαση και το εχω ψαξει εχουε και λεμε: ΥΠΕΞ 9,5 ευρω/σελιδα απλη διαδικασια, 14ευρω/σελιδα επειγουσα....British Council 14 ευρω/σελιδα

Προσωπικα θα παω British Council για να ειμαι ησυχος...Με δημοσιο δεν μπλεκω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Επειδη ειμαι στη ιδια φαση και το εχω ψαξει εχουε και λεμε: ΥΠΕΞ 9,5 ευρω/σελιδα απλη διαδικασια, 14ευρω/σελιδα επειγουσα....British Council 14 ευρω/σελιδα

Προσωπικα θα παω British Council για να ειμαι ησυχος...Με δημοσιο δεν μπλεκω

british council, πόσο καιρό θέλουν έχεις ιδέα? :/: . Βασικά επειδή πρέπει μέχρι τις 15 να έχω κάνει τις αιτήσεις που θέλω και θα παεί απο δευτέρα το πτυχίο για μετάφραση, η απλή διαδικασία του υπεξ δε νομιζω να με καλύπτει χρονικά. Αρα ή επειγουσα υπεξ, ή British council αν κανουν γρήγορα

-Επίσης το British council θέλει σφραγίδα χάγης για την μετάφραση? Γιατι είδα καπου οτι μπορούν να κάνουν verify και μόνοι τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
british council, πόσο καιρό θέλουν έχεις ιδέα? :/: . Βασικά επειδή πρέπει μέχρι τις 15 να έχω κάνει τις αιτήσεις που θέλω και θα παεί απο δευτέρα το πτυχίο για μετάφραση, η απλή διαδικασία του υπεξ δε νομιζω να με καλύπτει χρονικά. Αρα ή επειγουσα υπεξ, ή British council αν κανουν γρήγορα

-Επίσης το British council θέλει σφραγίδα χάγης για την μετάφραση? Γιατι είδα καπου οτι μπορούν να κάνουν verify και μόνοι τους
Οποιος γνωριζει κατι ας μου πει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
british council, πόσο καιρό θέλουν έχεις ιδέα? :/: . Βασικά επειδή πρέπει μέχρι τις 15 να έχω κάνει τις αιτήσεις που θέλω και θα παεί απο δευτέρα το πτυχίο για μετάφραση, η απλή διαδικασία του υπεξ δε νομιζω να με καλύπτει χρονικά. Αρα ή επειγουσα υπεξ, ή British council αν κανουν γρήγορα

-Επίσης το British council θέλει σφραγίδα χάγης για την μετάφραση? Γιατι είδα καπου οτι μπορούν να κάνουν verify και μόνοι τους

Δεν γνωριζω ποσο καιρο θα παρει αλλα θεωρω οχι πανω απο 4-5 μερες...Για να το στειλεις στο British Council για μεταφραση πρεπει πρωτα να εχεις βαλει τη σφραγιδα της Χαγης αλλιως δεν θα το δεχτουν, απ'οτι μου ειπαν

Γνωμη μου, αφου θα χρεωθεις το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις καλυτερα να τη στειλεις British Council
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Αν σου έχουν ζητήσει Σφραγίδα της Χάγης να πας οπωσδήποτε να βάλεις στο έγγραφο πριν την μετάφραση, για να μεταφραστεί και αυτή (χρεώνεται ως επιπλέον σελίδα). Δες εδώ αν τυχόν χρειάζεται επιπλέον επικύρωση το έγγραφό σου, πριν την σφραγίδα της Χάγης (εξαρτάται απ' τον φορέα έκδοσης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Θα σας πω με βάση τη δική μου διαδικασία που έκανα κάτι μήνες πριν. Η σφραγίδα της Χάγης (ή επισημείωση) απλά επικυρώνει τις υπογραφές του πρωτοτύπου εγγράφου (ή ακριβούς αντιγράφου) από τον Ελληνικό Δημόσιο φορέα π.χ. Πανεπιστήμιο και δεν μπαίνει στις μεταφράσεις του. Η υπηρεσία Αποκεντρωμένης Διοίκησης (εποπτεύει την Περιφέρεια π.χ. Δυτικής Αττικής σε οικονομικά θέματα (μην τα συγχέετε δεν είναι η ίδια υπηρεσία)) και είναι αρμόδια γι' αυτό το θέμα. Σ' αυτή την υπηρεσία, έχουν ειδικό βιβλίο πρωτοκόλλου με δείγματα υπογραφών από τους Δημόσιους φορείς της χώρας μας. Δεν υπάρχουν δείγματα υπογραφών από Πρεσβείες ή Προξενικές Αρχές ή άλλους ιδιωτικούς φορείς / οργανισμούς όπου ενδεχόμενα γίνονται και οι μεταφράσεις, άρα το αρμόδιο γραφείο της Αποκεντρωμένης Διοίκησης δεν μπορεί να σας επισημειώσει την μετάφραση του επίσημου ήδη επισημειωθέντος Ελληνικού εγγράφου λόγω έλλειψης δείγματος υπογραφής. Συγκεκριμένα έχει ψηφιστεί μια διάταξη στο Υπουργείο Εσωτερικών το οποίο εποπτεύει τις παραπάνω διοικήσεις:

Η Επισηµείωση προηγείται της Μετάφρασης

Όταν πρόκειται για µετάφραση ήδη επισηµειωθέντος εγγράφου, η επισηµείωση της µετάφρασης δεν προσθέτει επιπλέον αποδεικτική αξία σε αυτό. Η Επισηµείωση σε µετάφραση βεβαιώνει την γνησιότητα της υπογραφής του/της µεταφραστή/τριας και την ιδιότητα µε την οποία ενήργησε και όχι την γνησιότητα υπογραφής και την ιδιότητα του υπογράφοντος στο έγγραφο.(ΥΠΕΣ 36718/13-9-2013).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.


https://www.masterstudies.gr/πανεπιστήμια/Ηνωμένα-Αραβικά-Εμιράτα/Abu-Dhabi/

Όσοι σπούδασαν στην Σορβόννη του... Αμπού Ντάμπι χρειάζονται apostille απο την La Haye;



Ή μπορεί κανεις να κανει μετάφραση στην Γαλλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christeen__

Νεοφερμένος

Η christeen__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας :clapup: ειμαι καινουργοα στο φορουμ :D ειμαι μαθητρια της 2ας γενικου λυκειου :) και εχω το εξης προβλημα.. λοιπον ειμαι στην θεωριτη κατευθυνση και θελω να "γινω" εγληματολογος απο ψυχολογια.. τωρα το θεμα ειναι οτι για Πανεπηστημιο θελω να παω στην κυπρο και για μεταπτυχιακο (για να "γινω" εγκληματολογος) στην Σκωτια.. μηπως μπορειτε να μου πειτε καποιες πληροφοριες χετικα με αυτα.. επισης για το πανεπηστημιο της κυπρου το αγγλικο πτυχιο ειναι υποχρεωτικο ? ευχαριστω προκαταβολικα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mourmouras

Νεοφερμένος

Ο Mourmouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Λίγα λεπτά πριν δημιούργησα τον λογαριασμό μου και έγινα μέλος της ιστοσελίδας αν και την επισκεπτομουν συχνά από το καλοκαίρι. Είμαι μαθητής της γ λυκείου, θετικής ​ομάδας προσανατολισμού και εξεταζομαι στα τρία βασικά μαθήματα και στην βιολογία. Επειδή όσο περνούν οι μέρες και πλησιάζουν οι εξετάσεις το άγχος μου κορυφώνεται σκέφτομαι όλο και περισσότερο το ενδεχόμενο αποτυχίας. Με ενδιαφέρουν σχολές όπως η κτηνιατρική και η φαρμακευτική . Θα ήθελα να μάθω τις δυνατότητες για σπουδές στο εξωτερικό όσον αφορά αυτές τις σχολές από καποιον/α που γνωρίζει για το θέμα .Μπορώ να διαθέσω ένα συγκεκριμένο ποσο, δεν υπάρχει μεγάλο θέμα. Έχω κάνει την έρευνα μου στο διαδίκτυο απλως θα εκτιμούσα δεύτερες γνώμες σχετικά με την αξία- αναγνώριση
του πτυχίου, το επίπεδο δυσκολίας και η ζωή στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
https://www.topuniversities.com/uni...y-subject-rankings/2017/pharmacy-pharmacology
https://www.topuniversities.com/uni...sity-subject-rankings/2017/veterinary-science
https://www.topuniversities.com/city-rankings/2017

Αν φοιτήσεις σε ένα από τα top 30 πανεπιστήμια, τότε και μεγάλη αναγνώριση θα έχει το πτυχίο και δεν θα είναι τόσο απλή η απόκτησή του.
Αν ενδιαφέρεσαι να κάνεις αιτήσεις για την ακαδημαϊκή χρονιά 2017-2018 πρέπει να βιαστείς.

Ελπίζω οι υπόλοιποι να σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,770 μηνύματα.
Ποιες χώρες σ' ενδιαφέρουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλησπέρα.

Λίγα λεπτά πριν δημιούργησα τον λογαριασμό μου και έγινα μέλος της ιστοσελίδας αν και την επισκεπτομουν συχνά από το καλοκαίρι. Είμαι μαθητής της γ λυκείου, θετικής ​ομάδας προσανατολισμού και εξεταζομαι στα τρία βασικά μαθήματα και στην βιολογία. Επειδή όσο περνούν οι μέρες και πλησιάζουν οι εξετάσεις το άγχος μου κορυφώνεται σκέφτομαι όλο και περισσότερο το ενδεχόμενο αποτυχίας. Με ενδιαφέρουν σχολές όπως η κτηνιατρική και η φαρμακευτική . Θα ήθελα να μάθω τις δυνατότητες για σπουδές στο εξωτερικό όσον αφορά αυτές τις σχολές από καποιον/α που γνωρίζει για το θέμα .Μπορώ να διαθέσω ένα συγκεκριμένο ποσο, δεν υπάρχει μεγάλο θέμα. Έχω κάνει την έρευνα μου στο διαδίκτυο απλως θα εκτιμούσα δεύτερες γνώμες σχετικά με την αξία- αναγνώριση
του πτυχίου, το επίπεδο δυσκολίας και η ζωή στο εξωτερικό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Βουλγαρια-Ρουμανια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mourmouras

Νεοφερμένος

Ο Mourmouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Με ενδιαφέρουν ευρωπαϊκές χώρες με αγγλόφωνα τμήματα και με κόστος διαβίωσης μικρότερο ή ισο με αυτό της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τσεχία, Σλοβακία, Πολωνία, Αυστρία, Γερμανία, Ολλανδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top