Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλησπερα κι απο εμενα!
Απο τον επομενο Σεπτεμβρη σχεδιαζω να κανω ενα μεταπτυχιακο.
Αν ειμαι τυχερη θα κανω στην Ελλαδα, αν δεν με παρουν θα βγω εξωτερικο.
Εχω 2 ερωτησεις
1)Μπορω να κανω online αιτησεις σε αγγλια και ολλανδια χωρις να τους στειλω TOEFL και συστατικες?Και εφοσον με παρουν τους τα στελνω?
αν κανω την αιτηση ετσι θα με απορριψουν?
2)Εχω το proficiency του michigan, το θεμα ειναι θα μπορεσω να ανταπεξελθω σε ενα μεταπτυχιακο στα αγγλικα?εχω τρομερη ανασφαλεια....πως θα γραφω εργασιες?πως θα δινω εξετασεις???

Σου λέω για Αγγλία που ξέρω...

Μπορείς να κάνεις online, έτσι γίνεται σε όλα σχεδόν! Χωρίς αγγλικά μπορείς να κάνεις την αίτηση (σε αρχικό στάδιο), χωρίς συστατικές όχι..Ακόμα και να σε δεχτούν, θα σου κάνουν conditional offer που σημαίνει ότι για να δεχτούν κανονικά πρέπει να πας και αυτά τα δικαιολογητικά.

Αν μπορείς να αποφύγεις το TOEFL, δώσε IELTS είναι πολύ πιο εύκολο...

Όλα εξαρτώνται από το μεταπτυχιακό που θα κάνεις για το επίπεδο των αγγλικών..Με proficiency είσαι σε πολύ καλό επίπεδο, μην τρελαθούμε, αλλά η ορολογία της κάθε επιστήμης παίζει ρόλο..Θα συνηθίσεις πάντως, μετά από λίγο καιρό θα υιοθετήσεις και εσύ το στυλ τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
αν μου κανουν conditional offer σημαινει οτι με δεχονται προς το αρον μεχρι να τους στειλω και τα υπολοιπα χαρτια?(συστατικες και ielts?)
βαριεμαι τρομερα να ξαναδωσω εξετασεις στα αγγλικα:(
μαλλον το ielts θ δωσω παντως, γενικα ακουω οτι ειναι πιο ευκολο...
μεταπτυχιακο θα κανω communications, human resources κατι τετοιο
Ευχαριστω για την απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Communication έκανα και εγώ, αν μπορώ να βοηθήσω πες μου! :)

Την conditional offer μπορούν να στην πάρουν πίσω αν δεν πας τα χαρτιά μέσα στην προθεσμία που σου δίνουν..Καλό θα είναι πάντως τις συστατικές να τις στείλεις μαζί με την αίτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
τελεια σου στελνω πμ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Τον τελευταιο καιρο καθομαι και σκεφτομαι τα λεγομενα απο πολλους φοιτητες της σχολη μου ( δεν γνωριζω αν ειναι "αιωνιοι" :P ) για τον μεσο ορο χρονων που χρειαζεται για να βγαλεις τη σχολη...ακουσα οτι ειναι 7 χρονια ... ειναι δυνατων ; Ξερω οτι εξαρταται και απο εμενα σε ποσα χρονια θα βγαλω τη σχολη , αλλα οταν ακους οτι ο μεσος ορος ειναι 7 χρονια ειναι για να τρελενεσαι.(καθηγητες που βαζουν αρκετα δυσκολα θεματα για να εχουν αρκετους φοιτητες να παρακολουθουν το μαθημα τους , καθηγητες που κοβουν εναν φοιτητη επειδη απλα ετσι γουσταρουν κτλ) Στο εξωτερικο ισχυει οντως οτι σε 3 χρονια εχεις βγαλει το Barchelor ; Ειναι δυνατων εδω να παλευουμε 7 χρονια για ενα Βarchelor τη στιγμη που στο εξωτερικο σε 7 χρονια κανεις(θεωρητικα) δυο barchelor και ενα Master ; Εκει ποιος ειναι ο τροπος εξετασης για να περασεις καποιο μαθημα ; Δηλαδη σκεφτομαι οτι οικονομικα τουλαχιστον μπορει να συμφερει αν ειναι να κανεις προπτυχιακο 3 χρονια στο εξωτερικο αντι για 7 χρονια στην Ελλαδα ( σε περιπτωση που σπουδαζεις σε διαφορετικο μερος απο το σπιτι σου ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Noμίζω petropoule ότι έχουμε απαντήσει πολλές φορές σε παρόμοια θέματα για την δυσκολία και την ποιότητα των σπουδών σε Ελληνικά Πανεπιστήμια. Όσοι φοβάστε την δυσκολία και κλάνετε μέντες για την δυσκολία των Πανεπιστημιακών σπουδών, απλά δεν κάνετε για Πανεπιστήμιο. Το Πανεπιστήμιο θέλει ρίσκα, αντοχές, ικανότητες, πείσμα και άπειρο διάβασμα. Θέλει τόλμη στο άγνωστο υπό συνθήκες αβεβαιότητας. Κοινώς, δεν κάνει για όλο τον κόσμο. Όσοι δεν έχουν κάποιο στοιχείο από αυτά που είπα, θα σκοτωθούν πάρα πολύ για να πάρουν το πτυχίο ή δεν θα μπορέσουν να πάρουν πτυχίο. Δεν χάθηκε και ο κόσμος βρε παιδιά, αν δεν πάρουν πτυχίο. Υπάρχουν καλύτερα επαγγέλματα από τα επαγγέλματα πτυχίου. Η δουλειά δεν είναι ντροπή.

Αν ακούω νέους και νέες να ψάχνουν "εύκολο" Πανεπιστήμιο κάτι με πιάνει. Δηλαδή, για ποιο λόγο αποφασίζουμε να σπουδάσουμε στο Πανεπιστήμιο; Για εφφέ; Γιατί πάει το ρεύμα; :hmm:Υποτίθεται ότι κάνει κάποιος μια επιλογή τέτοια και είναι συνειδητοποιημένος αναλαμβάνοντας όλες τις ευθύνες του. Πρέπει να περιμένει τα πάντα. Ακόμη και ακραίες καταστάσεις σε δυσκολία, παθογένεια,...κτλ. Τίποτα δεν χαρίζεται απλόχερα και ειδικά σε μαθητές του Ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος που έμαθαν στην μασημένη τροφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Noμίζω petropoule ότι έχουμε απαντήσει πολλές φορές σε παρόμοια θέματα για την δυσκολία και την ποιότητα των σπουδών σε Ελληνικά Πανεπιστήμια. Όσοι φοβάστε την δυσκολία και κλάνετε μέντες για την δυσκολία των Πανεπιστημιακών σπουδών, απλά δεν κάνετε για Πανεπιστήμιο. Το Πανεπιστήμιο θέλει ρίσκα, αντοχές, ικανότητες, πείσμα και άπειρο διάβασμα. Θέλει τόλμη στο άγνωστο υπό συνθήκες αβεβαιότητας. Κοινώς, δεν κάνει για όλο τον κόσμο. Όσοι δεν έχουν κάποιο στοιχείο από αυτά που είπα, θα σκοτωθούν πάρα πολύ για να πάρουν το πτυχίο ή δεν θα μπορέσουν να πάρουν πτυχίο. Δεν χάθηκε και ο κόσμος βρε παιδιά, αν δεν πάρουν πτυχίο. Υπάρχουν καλύτερα επαγγέλματα από τα επαγγέλματα πτυχίου. Η δουλειά δεν είναι ντροπή.

Αν ακούω νέους και νέες να ψάχνουν "εύκολο" Πανεπιστήμιο κάτι με πιάνει. Δηλαδή, για ποιο λόγο αποφασίζουμε να σπουδάσουμε στο Πανεπιστήμιο; Για εφφέ; Γιατί πάει το ρεύμα; :hmm:Υποτίθεται ότι κάνει κάποιος μια επιλογή τέτοια και είναι συνειδητοποιημένος αναλαμβάνοντας όλες τις ευθύνες του. Πρέπει να περιμένει τα πάντα. Ακόμη και ακραίες καταστάσεις σε δυσκολία, παθογένεια,...κτλ. Τίποτα δεν χαρίζεται απλόχερα και ειδικά σε μαθητές του Ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος που έμαθαν στην μασημένη τροφή.
Μαλλον παρεξηγησες αυτο που ειπα. Οταν αναφερομουν στον χρονο αποφοιτησης δεν εννοουσα οτι εχει δυσκολα μαθηματα και γι'αυτο διαρκει και πολυ, με πειραζει οταν ενω προσπαθεις και καταβαλεις προσπαθεια οι καθηγητες απαξιουν τραβοντας απλα ενα Χ στο γραπτο σου(ή ακομα βαζοντας θεματα στις εξετασεις πολυ περα των κανονικων δεξιοτητων που θα επρεπε να ειχες τοτε ως φοιτητης στο αντιστοιχο μαθημα) με αποτελεσμα να κοπεις στο μαθημα και να αναγκαζεσαι να παρατηνεις τον χρονο διαμονης σου στο πανεπηστημιο. Δηλαδη στα πανεπηστημια εξωτερικου που παιρνουνε ενα Barchelor μεσα σε 3 χρονια , ειναι επειδη ειναι ευκολα ; Οχι , απλα εκει ειναι διαφορετικος ο τροπος αξιολογησης , δηλαδη αυτοι που ενδιαφερονται θα περασουν το μαθημα , γιατι δεν εξαρταται απο τα κεφια και τα μυαλα του καθηγητη αλλα απο την προσωπικη προσπαθεια. Ενταξει δεν λεω , φταινε και οι φοιτητες αλλα οταν βλεπεις αποτελεσματα να περασαν το μαθημα 5/200 , νομιζω κατι τρεχει. Δεν θα επρεπε ενα μεγαλος μερος του βαθμου σου να εξαρταται απο εργασιες κτλ ; Αλλα ναι , αυτο δεν γινεται εξαιτιας των παραταξεων που βγαζουνε τις λυσεις και τις δινουν , αν δεν ειχαμε τις παραταξεις μαλλον θα ημασταν πολυ καλυτερα , οποτε μπραβο σε εμας τους ιδιους που υποβαθμιζουμε το δικο μας πανεπηστημιο. Γι'αυτο και θα συμφωνισω οτι το πανεπηστημιο δεν ειναι για ολους και ιδιαιτερα για αυτους που απλα ερχονται για να πινουν το καφεδακι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τον τελευταιο καιρο καθομαι και σκεφτομαι τα λεγομενα απο πολλους φοιτητες της σχολη μου ( δεν γνωριζω αν ειναι "αιωνιοι" :P ) για τον μεσο ορο χρονων που χρειαζεται για να βγαλεις τη σχολη...ακουσα οτι ειναι 7 χρονια ... ειναι δυνατων ; Ξερω οτι εξαρταται και απο εμενα σε ποσα χρονια θα βγαλω τη σχολη , αλλα οταν ακους οτι ο μεσος ορος ειναι 7 χρονια ειναι για να τρελενεσαι.(καθηγητες που βαζουν αρκετα δυσκολα θεματα για να εχουν αρκετους φοιτητες να παρακολουθουν το μαθημα τους , καθηγητες που κοβουν εναν φοιτητη επειδη απλα ετσι γουσταρουν κτλ) Στο εξωτερικο ισχυει οντως οτι σε 3 χρονια εχεις βγαλει το Barchelor ; Ειναι δυνατων εδω να παλευουμε 7 χρονια για ενα Βarchelor τη στιγμη που στο εξωτερικο σε 7 χρονια κανεις(θεωρητικα) δυο barchelor και ενα Master ; Εκει ποιος ειναι ο τροπος εξετασης για να περασεις καποιο μαθημα ; Δηλαδη σκεφτομαι οτι οικονομικα τουλαχιστον μπορει να συμφερει αν ειναι να κανεις προπτυχιακο 3 χρονια στο εξωτερικο αντι για 7 χρονια στην Ελλαδα ( σε περιπτωση που σπουδαζεις σε διαφορετικο μερος απο το σπιτι σου ).

Είναι εφικτό να τελειώσει ο φοιτητής στην ώρα του τις σπουδές, όμως απαιτούνται σημαντικές θυσίες από μέρους του. Πόσοι είναι διατιθεμένοι να το κάνουν; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
εγω τελειωσα τη γαλλικη ακριβως στα 4 χρονια.αν και το μεσο ορο της σχολης ειναι γυρω στα 6-7 χρονια..
δεν μπορω να πω οτι εκανα φοβερες θυσιες...
το μονο που μετανιωνω ειναι ισως οτι σε καποια μαθηματα θα μπορουσα να διαβασω περισσοτερο ωστε να γραψω και μετα καλυτερα
κατα τ'αλλα ολα καλα...
μην ειμαι και αχαριστη...
παντως γενικα, αν καποιος θελει να τελειωσει σχετικα στην ωρα του, εστω και με μικρη καθυστερηση, πιστευω οτι ειναι εφικτο...
αρκει να το βαλει στοχο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Μολις συμπληρωσα online αιτηση για Προπτυχιακα Προγραμματα στην Σουηδια. Τι γνωριζετε για την συγκεκριμενη χωρα;
Για τους κατοικους ευρωπαικων χωρων δεν υπαρχουν διδακτρα , οποτε εχεις να πληρωσεις μονο για την διαμονη σου εκει.
Ποσο συνηθως κοστιζει η διαμονη εκει σε σχεση με Ελλαδα ; Επειδη σπουδαζω στη Κρητη εχουμε ηδη αρκετα εξοδα για την διαμονη μου εκει , οποτε αν δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφορα εξοδων τοτε θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να παω εκει. Απλα δεν ξερω αν αξιζει προς το παρον για προπτυχιακο. Ευχαριστω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά κανείς δεν αναγκάζει ΚΑΝΕΝΑΝ να πάει σε αυτά τα πανεπιστήμια. Όποιος αντέχει πάει.
Ξέρεις από την αρχή τι ζητούν, ξέρεις από την αρχή τι πρέπει να κάνεις και τι πρέπει να πληρώσεις, τα ξέρεις όλα και επιλέγεις να προσπαθήσεις. Δεν φταίνε τα πανεπιστήμια, απλά αυτά θέτουν κάποια standards και όποιος μπορεί ή θεωρεί ότι μπορεί να τα πιάσει, δοκιμάζει.

Όσο για τις αυτοκτονίες...Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών στην Αγγλία ας πούμε, το έχει ένα πανεπιστήμιο του κ.... στο Lancaster! Καμία σχέση με το επίπεδο και τη δυσκολία των σπουδών.

Τόσοι άνθρωποι που καταφέρνουν και μπαίνουν σε ένα δύσκολο πανεπιστήμιο και το τελειώνουν, τι είναι; Θαύματα της φύσης; Όχι, απλά δεν είναι όλα τα πράγματα για όλους. Συγγνώμη αν ακούγομαι σκληρή, δεν έχω τελειώσει το ΜΙΤ για να κοκορεύομαι αλλά ξέρω μέχρι που να απλώσω τα πόδια μου και μέχρι που φτάνει το πάπλωμά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, αλλά κανείς δεν αναγκάζει ΚΑΝΕΝΑΝ να πάει σε αυτά τα πανεπιστήμια. Όποιος αντέχει πάει.
Ξέρεις από την αρχή τι ζητούν, ξέρεις από την αρχή τι πρέπει να κάνεις και τι πρέπει να πληρώσεις, τα ξέρεις όλα και επιλέγεις να προσπαθήσεις. Δεν φταίνε τα πανεπιστήμια, απλά αυτά θέτουν κάποια standards και όποιος μπορεί ή θεωρεί ότι μπορεί να τα πιάσει, δοκιμάζει.

Όσο για τις αυτοκτονίες...Το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών στην Αγγλία ας πούμε, το έχει ένα πανεπιστήμιο του κ.... στο Lancaster! Καμία σχέση με το επίπεδο και τη δυσκολία των σπουδών.

Τόσοι άνθρωποι που καταφέρνουν και μπαίνουν σε ένα δύσκολο πανεπιστήμιο και το τελειώνουν, τι είναι; Θαύματα της φύσης; Όχι, απλά δεν είναι όλα τα πράγματα για όλους. Συγγνώμη αν ακούγομαι σκληρή, δεν έχω τελειώσει το ΜΙΤ για να κοκορεύομαι αλλά ξέρω μέχρι που να απλώσω τα πόδια μου και μέχρι που φτάνει το πάπλωμά μου.

Ρε κοπελιά δες τα Rankings με τα most crime areas και μετά γράφε και τίποτα σωστό..
Κάποιος παλιά έδωσε ένα λινκ σχετικά με την ζωή στο ΜΙΤ από έλληνα φοιτητή που σπουδάζει εκεί.Διαβάσε την. Μην πετάς κοτρώνες.

Η κοπελιά μίλησε για την διαδικασία και όχι τόσο για το επίπεδο σπουδών. Όσοι είναι έξω απο το χορό πολλά τραγούδια ξέρουν.

Και να επανέλθουμε στην πραγματικότητα.
Class of 2014 (Harvard): 30000 applicants, admitted 1200, international students 130

Πάρα πολύ μπαίνουν καλέ τι μου λές..:P

Ναι σίγουρα ξέρει την διαδικασία και γι' αυτό το κάνει..Αλλά πρέπει να έχεις υπόψιν και τα λεγόμενα tips. Δεν αρκούνται στην απλή διαδικασία. Για να γίνεις δεκτός απαιτούνται πολλά περισσότερα.
Και κόψτε αυτές τις μ***** αφού δεν αντέχεις, δεν αξίζει να μπεις..
Άντε γιατί πολύ φόρα έχετε πάρει μερικοί και γράφετε πράγματα που δεν στέκουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή κατά καιρούς βλέπω το θέμα αυτό θα ήθελα να πω πως υπάρχει ένα είδος παραπληροφόρησης κυρίως στο θέμα της Αμερικής. Καθότι βρίσκομαι στην διαδικασία των αιτήσεων κτλ για την Αμερική θα ήθελα να πω το εξής. Είναι μια εξαιρετικά επίπονη και επίμονη διαδικασία...Και δεν μιλώ μόνο για αυτά που ζητάνε αλλά για την όλη διαδικασία.Βιογραφικά εξετάσεις,αιτήσεις και όλα αυτά σε 4 μήνες..Ακόμα και η προετοιμασία κοστίζει αρκετά λεφτά.Εξέταστρα,μαθήματα κτλ.....Μπορείς να πας με υποτροφία στο εξωτερικό αλλά μόνο με υποτροφίες που χορηγούνται εκεί.Εδώ δεν υπάρχουν για προπτυχιακές σπουδές...
Δυστήχως παρότι προετοιμάστηκα κτλ..από την κούραση δυστήχως κατέρευσα και δεν μπόρεσα να άω να γράψω στις εξετάσεις...Και μάλλον θα πάω για την επόμενη χρονιά..
Όσο για τα πανεπίστημια Harvard,Yale, MIT γιατί βλεπω αρκετοί έχουν λόξα με αυτά θα σας πω ένα πράγμα καθότι τυγχάνω και εγώ να δηλώνω σε αυτά.Αυτά τα πανεπίστημια δημιουργούν φοιτήτες ρομπόν φανατίζοντας τους και κανόντας άβουλους ανθρώπους.Στην ελλάδα δεν μπορείς να αλλοιώθεις σε τέτοιο βαθμό.Τα πανεπιστήμια αυτά δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα αλλά επιχειρήσεις δεν τους νοιάζει στο ελάχιστο για τους φοιτήτες τους παρά το όνομα τους. Φοιτήτες σκοτώνονται,αυτοκτονούν κτλ κτλ και κάνεις τους δεν νοιάζεται....θα μου πείτε παντού γίνονται αυτά.
Μην φανταστείτε ότι με το που θα πάτε εκεί θα σαε δεχτούν με ανοικτές αγκαλιές...Σε πανεπιστήμια όπως το χάρβαντ η αποτυχία δεν έχει θέση. Αν δεν είσαι άριστος φοιτήτης δεν σου δίνουν σημασία....
Πριν από αρκετό καιρό πριν δω αυτά που είδα έλεγα τα ίδια πράγματα με εσάς...όνειρα και παραμυθια..η αλήθεια είναι διαφορετική πολύ διαφορετική...
Και είναι ένας από τους λόγους που απόφασισα να μείνω στην Ελλάδα..Τι να το κάνω το ΜΙΤ και κάθε ΜΙΤ αν δεν είμαι άνθρωπος..με αξίες και ηθική γιατί δυστηχώς προσπαθώντας να γίνω η τέλεια υποψηφία αλλιοώθηκα και έγινα χειρότερο άτομο...
Πιο μετά φυσικά και θα πάω αλλά θα είμαι πιο συνηδητοποιημένη με στέρεες βάσεις και διαφορετική αντιμετώπιση...
Ένα όνομα δεν κάνει το πανεπιστήμιο.Το προσωπικό του το κάνει....


Λυπάμαι ειλικρινά που δεν πέτυχε ο στόχος σου. :/:
Από την άλλη χαίρομαι που αναγνωρίζεις το "σφάλμα" σου, όταν πέρυσι όλο τον χρόνο είχαμε κοντραριστεί άγρια και είχαμε πικραθεί είτε προσωπικά είτε και με άλλα μέλη του φόρουμ τα οποία δεν συμφωνούσαν-σαμε με όσα μας υποστήριζες περί Αμερικάνικων Πανεπιστημίων και με τα επιχειρήματα σου περί απευθείας επιλογής βασικών σπουδών στο εξωτερικό! Υπήρχε μια ατμόσφαιρα "ακόμη δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγάλαμε". Είχες εκμηδενίσει κάθε άποψη Έλληνα φοιτητή και μαθητή, μέσα από "σεντόνια" posts...

Ελπίζω να σου έγινε μάθημα και από εδώ και πέρα, να μην εκμηδενίζεις τις απόψεις άλλων ανθρώπων οι οποίοι πιθανόν να γνωρίζουν κάτι περισσότερο από σένα ακόμη και αν κατά την δική σου οπτική γωνία έχουν λάθος. Εξάλλου πάντα προκύπτει κάτι θετικό από έναν διάλογο ακόμη και αν υπάρχουν λάθη στα επιχειρήματα ή στις όποιες πληροφορίες. Αν ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα στον "μύθο" των ΗΠΑ κανείς δεν καθόταν για σπουδές στην Ελλάδα ή και στις άλλες χώρες (οι αντίστοιχοι λαοί). Θα μετανάστευαν όλοι στις ΗΠΑ για σπουδές.

Επειδή ότι και να πω τώρα κατόπιν εορτής δεν θα έχει κάποιο νόημα, απλά σαν Έλληνας φοιτητής και εν γένει πτυχιούχος, θα ήθελα να αναφέρω το εξής, το οποίο και ίσως σε βοηθήσει:

Σε μια εποχή όπου το ίντερνετ υπάρχει παντού σε κάθε σπίτι και σε κάθε γραφείο, η γνώση διαχέεται σε όλον τον πλανήτη με ένα κλικ του ποντικιού. Πλέον τα Ελληνικά Πανεπιστήμια σε θετικές-τεχνολογικές επιστήμες πορεύονται συγχρόνως (ίσως με κάποια καθυστέρηση δευτερολέπτων) με την παγκόσμια έρευνα και ακαδημαϊκή γνώση είτε προπτυχιακά είτε μεταπτυχιακά είτε ερευνητικά.

Αν ακόμη έχεις ενστάσεις για την ποιότητα σπουδών στην Ελλάδα, απλά σου θυμίζω ότι τα τελευταία χρόνια, τα Παγκόσμια Συνέδρια στα Μαθηματικά σε πολλούς κλάδους των μαθηματικών κλασικών και σύγχρονων (τοπολογία, μαθηματική ανάλυση,..κτλ) διεξάγονται στην Ελλάδα. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι στα συνέδρια αυτά, κάνουν αισθητή την παρουσία τους (μέσω παρουσιάσεων των εργασιών τους) κορυφαίοι μαθηματικοί του πλανήτη οι οποίοι τυγχάνει να είναι καθηγητές και ερευνητές σε Πανεπιστήμια όπως Berkeley, MIT, ETH, Delft TU, Cambridge,...κτλ αλλά και αρθρογράφοι σε διάφορα έγκυρα επιστημονικά περιοδικά των (εφαρμοσμένων) μαθηματικών των ΗΠΑ, της Ρωσίας,...κτλ. Το θέμα είναι τι διάθεση έχουμε να παρακολουθούμε από την Ελλάδα τις σύγχρονες εξελίξεις της επιστήμης και τι διάθεση έχουμε σαν φοιτητές για σπουδές στην Ελλάδα. Εκεί υπάρχει το σημείο τριβής...;)

Το μόνο μειονέκτημα που έχει η Ελλάδα είναι η πτυχιακή επαγγελματική αποκατάσταση λόγω της παρούσας και διαχρονικής οικονομικής κρίσης που υπάρχει. Στην ακαδημαϊκή γνώση δεν υπάρχει καμία κρίση. Επίσης από την στιγμή που στα Ελληνικά Πανεπιστήμια διδάσκουν Έλληνες με πτυχία από Πανεπιστήμια του εξωτερικού με διδακτορικές διατριβές σε πολύ στριφνούς κλάδους της επιστήμης (διατμηματικές συνεργασίες,...κλπ) αλλά και αλλοδαποί εξαίρετοι επιστήμονες δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο ένας Έλληνας να μην επιλέξει ως πρώτο τόπο σπουδών την Ελλάδα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
καλύτερα να τιμούμε τα πανεπιστήμια που έχουμε γιατί προσφέρουν πράγματα που δεν βλέπουμε δυστυχώς.

+1.000
Μεγάλη αλήθεια αυτή που δυστυχώς ελάχιστοι συνειδητοποιούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
καλύτερα να τιμούμε τα πανεπιστήμια που έχουμε γιατί προσφέρουν πράγματα που δεν βλέπουμε δυστυχώς.

αυτό έλα να το πεις σε όσους θα κατέβουν τώρα στην εξεταστική με σμικρύνσεις και σκονάκια...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
καλύτερα να τιμούμε τα πανεπιστήμια που έχουμε γιατί προσφέρουν πράγματα που δεν βλέπουμε δυστυχώς.
Όπως άφθονες καταλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Revekka το γιατί δεν άντεξα να σε πληροφόρησω ήταν λόγω κούρασης....είσαι το τελευταίο άτομο που θα κρίνει αν άξιζα ή οχι....Συγνώμη που χαλάω το παραμυθάκι του ΜΙΤ αλλά είναι η αλήθεια. Και για να σε πληροφορήσω στις συνεντεύξεις με τα συγκεκρίμένα πανεπιστήμια τα πήγα εξαιρετικά ακόμη και οι ίδιοι έλεγαν ότι η εισαγώγη μου ήταν σίγουρη. Ακόμη και πανεπιστήμια δεν θα πώ ποια μ είπαν να δηλώσω του χρόνου.

Ελεος ρε παιδια! Δηλαδη συγνωμη, καμια φορα και το γνωθι σαυτον δεν βλαπτει. Σε διαβεβαιωσε το ΜΙΤ οτι θα σε δεχτει (ουτε 1 στο 1.000.000.000.000) και στην συνεχεια κουραστηκες... τα παρατησες... αλλα επειδη το ΜΙΤ δεν βρισκει αλλα μυαλα σου ειπε να ξανακανεις αιτηση...! :whistle:Η κοκκινοσκουφιτσα και ο κακος λυκος ποτε εμφανιστηκαν?
Δεν θελω να γινομαι σαρκαστικος, αλλα με αυτα που διαβαζω....
Ειμαι τελειοφοιτος Λυκειο και εχω κανει και εγω αιτησεις σε Αμερικανικα Πανεπιστημια. Εγραψα εξαιρετικα σε ολες τις εξετασεις, (SAT, TOEFL ect) εχω αρκετα πλουσιο βιογραφικο (βοηθησε και οι τυχη/συγκυριες) και τα πηγα πολυ καλα στις συνεντευξης και επιπροσθετα δεν εκανα αιτησεις στο ΜΙΤ, Χαρβαρντ κτλ, αλλα σε οχι τοσο απιαστα πανεπιστημια (Πχ Middlebury, Oberlin, Dartmouth κτλ). Παρολα αυτα γνωριζω οτι η πιθανοτητες μου δεν ειναι πολλες...;) Και αυτο δεν εχει να κανει με το ποσο κουραστικη ηταν η διαδικασια.
Και επιπλεον, το οτι εκανα αιτησεις στο εξωτερικο ή το οτι ολο και περισσοτεροι κανουν δεν σημαινει οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι υποδιεστερα. Σαφως ως δημοσια και δωρεαν δεν μπορουν να συγκριθουν σε υλικοτεχνικη υποδομη με τα αμερικανικα, αλλα αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι καθε αμερικανος δινει 150 χιλιαδες ευρω για να σπουδασει 4 χρονια στο κολλεγιο! Γι' αυτο μην ισοπεδωνουμε τα παντα.

Και just for the record oι περισσοτεροι απο αυτους που κανουν αιτησεις στο εξωτερικο και ταυτοχρονα υποτιμουν το ελληνικο πανεπιστημιο ειναι αυτοι που:
1) δεν καταφεραν να περασουν σε ελληνικο πανεπιστημιο γιατι απλουστατα απετυχαν στις πανελλαδικες
2) εχουν τεραστια ιδεα για τον εαυτό τους
3) υποφερουν απο το συνδρομο της ξενομανιας και δεν εχουν τα κοτσια να αυτοπροσδιοριστουν με σημειο αναφορα τον εαυτο τους και να αναγνωρισουν την αποτυχια τους. Αντιθετα, περιμενουν (ή καλυτερα ονειρευονται) ενα πτυχιο απο το Χαρβαρντ να καλυψει το κενο της ματαιοδοξιας τους.

Η αληθεια ειναι πως το ελληνικο πανεπιστημιο εχει προοπτικες και εχει να πολλα να προσφερει. Ωστοσο, εκμεταλλευεται απο επιτηδειους και εξωγενεις παραγοντες. Οντας ρεαλιστης, δεν μπορω να απορριψω την υπεροχη ή καλυτερα το συγκριτικο προβαδισμα των αμερικανικων πανεπιστημιων εναντι των ελληνικων, χωρις αυτο να σημαινει οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι κατωτερου πνευματικου επιπεδου.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Και just for the record oι περισσοτεροι απο αυτους που κανουν αιτησεις στο εξωτερικο και ταυτοχρονα υποτιμουν το ελληνικο πανεπιστημιο ειναι αυτοι που:

Η αληθεια ειναι πως το ελληνικο πανεπιστημιο εχει προοπτικες και εχει να πολλα να προσφερει. Ωστοσο, εκμεταλλευεται απο επιτηδειους και εξωγενεις παραγοντες. Οντας ρεαλιστης, δεν μπορω να απορριψω την υπεροχη ή καλυτερα το συγκριτικο προβαδισμα των αμερικανικων πανεπιστημιων εναντι των ελληνικων, χωρις αυτο να σημαινει οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι κατωτερου πνευματικου επιπεδου.
;)

Την άποψη της ειπε η κοπελια...Και μιλησε ποσο πιεστικη και επιπονη ειναι ολη η διαδικασια..Δεν ειπε οτι δεν θα ξαναδοκιμασει..Και βεβαια δεν κοκορευτηκε πουθενα για το ΜΙΤ..Αρα η σποντα σου ηταν αστοχη.

Και πως γινεται ολοι εσεις να επαινειτε τα ελληνικα πανεπιστημια και να δηλωνετε ταυτοχρονα για το εξωτερικο, εντυπωση μου κανει και μαλιστα κακη..Η κοπελια ελεγε την αποψη της.Δεν της αρεσαν τα ελληνικα πανεπιστημια, δεν της αρεσαν.Το ειπε ξεκαθαρα..Δεν κρυφτηκε πισω απο λεξεις..Οσο για την ξενομανια..Γιατι εσυ που δηλωνεις στην Αμερικη δεν σε κανει ξενομανη?Μονο όσοι το εκφραζουν?Ηρεμησε λιγο, που θιχτηκες κιολας..

Και κατι αλλο..θεωρω τουλαχιστον γελοιο να κατηγοροποιεις τουε ελληνες υποψηφιους μαθητες με τετοιους υποτιμητικους χαρακτηρισμους. Εχεις γνωρισει ολους τους μαθητες και ξερεις τι βιογραφικο και τι βαθμους εχουν και εβγαλες αμεσως συμπερασμα..
Η κοπελια που εγραψε ουτε μπορεις να φανταστεις τι βιογραφικο εχει οπως και για τους υπολοιπους ωστε να κρινεις τοσο αβιαστα super wow applicant με το superwow βιογραφικο (κατεβα γιατι θα σπασει..)

Το τελευταιο κομματι το θεωρω υποκριτικο..Αν πιστευες αυτο που εγραφες δεν θα δηλωνες για το εξωτερικο αλλα θα το υπερασπιζοσουν εμπρακτα οπως τοσοι μαθητες που αποφασιζουν να μεινουν εδω.
Ωραια ειναι να μιλαμε εκ του ασφαλους...Στην πραξη τι γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δεν γνωριζω, φυσικα, το βιογραφικό ολων των υποψηφιων. Αλλα εχω παρατηρησει οτι αυτοι που αντιμετωπιζουν με απροκαλυπτη υποτιμηση τα ελληνικα πανεπιστημια και στρεφονται απεγνωσμενα στο εξωτερικο εχουν συνηθως τα χαρακτηριστικα που περιεγραψα. Και μιλαω και απο προσωπικη πειρα.
Θα διαφωνησω στο οτι ειμαι ξενομανης. Απλα θεωρω πως "ταιριαζω" περισσοτερο με το εκπαιδευτικο συστημα/μοντελο των ΗΠΑ - χωρις αυτο να σημαινει σε καμια περιπτωση οτι απορριπτω το ελληνικο πανεπιστημιο. Πιστευω πως θα μου δωθουν περισσοτερες ευκαιριες ως φοιτητης και θα τα παω καλυτερα (ακαδημαικα).
Γενικοτερα, ειμαι πολυ εναντια στε αυτη τη μορφη ναρκισσισμου και υπεροψιας. Καμια φορα πρεπει να αποδεχομαστε και την αποτυχια και να μην επιρριπτουμε ευθυνες σε αλλους (πανεπιστημια, θεσμους). Οπως και να το κανουμε δεν μπορουν να παν ολοι στο ΜΙΤ, αλλα ουτε και στο Μετσοβιο! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ελεος ρε παιδια! Δηλαδη συγνωμη, καμια φορα και το γνωθι σαυτον δεν βλαπτει. Σε διαβεβαιωσε το ΜΙΤ οτι θα σε δεχτει (ουτε 1 στο 1.000.000.000.000) και στην συνεχεια κουραστηκες... τα παρατησες... αλλα επειδη το ΜΙΤ δεν βρισκει αλλα μυαλα σου ειπε να ξανακανεις αιτηση...! :whistle:Η κοκκινοσκουφιτσα και ο κακος λυκος ποτε εμφανιστηκαν?
Δεν θελω να γινομαι σαρκαστικος, αλλα με αυτα που διαβαζω....

Και just for the record oι περισσοτεροι απο αυτους που κανουν αιτησεις στο εξωτερικο και ταυτοχρονα υποτιμουν το ελληνικο πανεπιστημιο ειναι αυτοι που:
1) δεν καταφεραν να περασουν σε ελληνικο πανεπιστημιο γιατι απλουστατα απετυχαν στις πανελλαδικες
2) εχουν τεραστια ιδεα για τον εαυτό τους
3) υποφερουν απο το συνδρομο της ξενομανιας και δεν εχουν τα κοτσια να αυτοπροσδιοριστουν με σημειο αναφορα τον εαυτο τους και να αναγνωρισουν την αποτυχια τους. Αντιθετα, περιμενουν (ή καλυτερα ονειρευονται) ενα πτυχιο απο το Χαρβαρντ να καλυψει το κενο της ματαιοδοξιας τους.

Η αληθεια ειναι πως το ελληνικο πανεπιστημιο εχει προοπτικες και εχει να πολλα να προσφερει. Ωστοσο, εκμεταλλευεται απο επιτηδειους και εξωγενεις παραγοντες. Οντας ρεαλιστης, δεν μπορω να απορριψω την υπεροχη ή καλυτερα το συγκριτικο προβαδισμα των αμερικανικων πανεπιστημιων εναντι των ελληνικων, χωρις αυτο να σημαινει οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ειναι κατωτερου πνευματικου επιπεδου.
;)

πέστα! :P το ΜΙΤ δεν λέει ΠΟΤΕ ότι θα πάρει κάποιον από πριν. μην λέμε τέτοιες μ*λ*κιες γιατί θα το διαβάζει και κανείς που δεν ξέρει και θα νομίζει ότι ισχύει. και για όσια έλεγε η Guest854551 και αυτά τα μισά δεν ισχύουν. ναι γίνονται αυτοκτονίες και το ΜΙΤ έχει ένα αρκετά υψηλό ποσοστό αλλά όχι οτι δεν νοιάζονται για τους μαθητές. δεν υπάρχει επίσης ο τύπος του τέλειου υποψήφιου. αυτή είναι βασικά η συνταγή της σίγουρης αποτυχίας, να προσπαθείς να γίνεις τέλειος.

για να μην το κουράζω το θέμα, να γίνονται πολλά καλά και κακά πράγματα σε αυτά τα πανεπιστήμια, είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δύσκολο να μπείς, αλλά στο τέλος αξίζει, γιατί τα πράγματα που έχεις μάθει εκεί δεν τα μαθαίνεις πουθένα αλλού κ οι ευκαιρίες που σου δίνονται. και για τα δικά μας πανεπιστήμια εδώ, μερικά είναι ΠΟΛΥ καλά, καλύτερα από τα περισσότερα της Αμερικής αλλά δυστυχώς οι κομματικές νεολαίες τα καπηλεύονται όλα αυτά. όταν καταργηθούν οι κομματικές νεολαίες το Μετσόβειο θα είναι ισάξιο του ΜΙΤ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top