Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

lebron15

Νεοφερμένος

Ο lebron15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εχω μια μεγαλη απορια,εχω μιλησει με διαφορα ατομα που εχουν σπουδασει σε χωρες του εξωτερικου,ενταξει ολοι ξερουμε τις περισσοτερες φορες ειναι καλυτερο να σπουδαζεις στο εξωτερικο γιατι σου προσφερουν περισσοτερες δυνατοτητες τα πανεπιστημια των αλλων χωρων σε σχεση με τα δικα μας.Επιπλεον αποφασιζεις να σπουδασεις αυτα που θες εσυ χωρις να σου βγαινει ο *** να περασεις στις πανελληνιες που θα σου διορθωσει το γραπτο ο καθε *** εξεταστης που δεν πληρωνεται και θα σε γραψει στα ** του αφου και *** να κανει δεν χανει τιποτα,ουτε προστιμο,ουτε τιποτα.

Ας μπω στο ζουμι,θα θελα να μου πειτε οσοι ξερετε και οσοι εχετε σπουδασει στο εξωτερικο ποσο εφικτο ειναι αυτο να γινει,εχω γνωστο που σπουδαζει Σκωτια και τα εξοδα του ειναι πραγματικα λιγοτερα απο οτι εδω.

Προσωπικα εγω θα θελα να σπουδασω στη Σκωτια κατι που να εχει σχεση με ανθρωπιστικα επαγγελματα,οπως δασκαλος σε παιδια με ειδικες αναγκες,γενικα να σχοληθω με τετοιους ανθρωπους που εχουν προβληματα ή και ψυχολογος θα μαρεσε πολυ,ετσι κι αλλιως οι ανθρωποι εκει πανε στον ψυχολογο,οχι σαν εδω που το θεωρουν κακο,ελεος πια.

Σας ευχαριστω που με διαβασετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lucy

Νεοφερμένος

Η Lucy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
'Ελεγξε και τα πανεπιστήμια της Ολλανδίας καθώς τα περισσότερα διαθέτουν ένα πολύ καλό επίπεδο σπουδών,είναι σχετικά εύκολη η εισαγωγή και το κόστος διαβίωσης και διδάκτρων είναι εξαιρετικά χαμηλό...

Στην Ολλανδία υπάρχουν αγγλόφωνα πανεπιστημία?
Επίσης για να σπουδάσεις εκεί πρέπει να ξέρεις και ολανδικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Στην Ολλανδία το 99% των κατοίκων μιλάει αγγλικά σαν την μητρική του γλώσσα. Όλη η χώρα την έχει σαν δεύτερη επίσημη γλώσσα και τα Πανεπιστήμια προσφέρουν δίγλωσσα προγράμματα. Νομίζω δεν είναι απαραίτητο να ξέρεις Ολλανδικά. Πάντως να ξέρεις ότι τα Ολλανδικά είναι "ξαδέρφια" με τα Γερμανικά. Όσοι ξέρουν Γερμανικά αλλά και Αγγλικά (κέλτικες γλώσσες), μπορούν πανεύκολα να μάθουν Ολλανδικά με εντατικά σεμινάρια στο Πανεπιστήμιο εισαγωγής (στην Ολλανδία). Εδώ οι μετανάστες στην Ολλανδία, αν κάτσουν πάνω από ένα χρόνο για να πάρουν μόνιμη άδεια παραμονής, πρέπει να πάνε σε Ολλανδικό σχολείο δεύτερης ευκαιρίας για μετανάστες,..κτλ να μάθουν Ολλανδικά...και τα πάνε περίφημα στην εκμάθηση της γλώσσας.

Αλλά για εμπορικούς λόγους, για να προσελκύουν κόσμο (=λεφτά) προσφέρουν δίγλωσσα (ή και τρίγλωσσα) πολύ καλά προγράμματα πανεπιστημιακών σπουδών (Ολλανδικά-Αγγλικά ή Γερμανικά).

Καλά Πανεπιστήμια είναι το Πολυτεχνείο Delft, Πολυτεχνείο Εindhoven, Πανεπιστήμιο Amsterdam, Πανεπιστήμιο Rotterdam (Erasmus), Πανεπιστήμιο Twente και Πανεπιστήμιο Utrecht, Πανεπιστήμιο Groningen και Πανεπιστήμιο Leiden (το παλαιότερο της Ολλανδίας). Yπάρχουν και άλλα λιγότερο ονομαστά...

Έχω Ολλανδό καθηγητή που μου κάνει μάθημα στο Πανεπιστήμιο στα ελληνικά, προερχόμενος από καλό Ολλανδικό Πανεπιστήμιο.

Θες να τον ρωτήσω κάτι επιπλέον;


Σε ευχαριστω για την απαντηση!Μετρανε τον μεσο ορο των αντιστοιχων μαθηματων ε;Με ενδιαφερει καποιο καλο πανεπιστημιο η ινστιτουτο πανω σε ιστορια τεχνης και απο οτι ξερω η Αγγλια εχει μερικα απο τα κορυφαια πχ το Courtauld στο Λονδινο αλλα δεν ξερω τι ζητανε απο βαθμους
υγ Συμφωνω σε αυτο που λες και εγω με αυτη την λογικη θα ψαχτω

Ναι μετράνε κυρίως οι βαθμοί των μαθημάτων "κατεύθυνσης" (ή προπτυχιακού Τομέα) που αντιστοιχούν με την φύση και το περιεχόμενο κάποιου μεταπτυχιακού προγράμματος. Μετράει και μια καλή πτυχιακή εργασία όπως και δυο/ τρεις καλές (και όχι τυπικές) συστατικές επιστολές. Γνωστός μου επιλέχτηκε από το Πανεπιστήμιο Amsterdam για μεταπτυχιακά, χωρίς να έχει κάνει πτυχιακή εργασία. Μάλιστα είδαν ότι το περιεχόμενο των μαθημάτων της κατεύθυνσής του (πριν το πτυχίο) είναι υπεραρκετό σαν υπόβαθρο. Γι' αυτό τον επέλεξαν...

Γι' αυτό στα μαθήματα επιλογής μην επιλέγετε μόνο μαθήματα που "φεύγουν" εύκολα (χωρίς περιεχόμενο). Να επιλέγετε και γερά χαρτιά. Το πιθανόν 5 ή 6 που πήρατε σε κάποιο δύσκολο αλλά καλό μάθημα επιλογής (με ενδιαφέρον επιστημονικό περιεχόμενο), δεν θα σας "κάψει" στην μεταπτυχιακή πορεία. Ο βαθμός 5 ή 6 έχει να κάνει και με την δυσκολία του μαθήματος, τι ερευνητικής περιοχής μάθημα είναι,...κτλ. Επίσης να επιλέγετε και μαθήματα που δεν επιλέγει και η μάζα των φοιτητών. Τα δύσκολα τα επιλέγουν οι λίγοι και οι καλοί. Πέραν ότι το μάθημα είναι και καλύτερο λόγω ελάχιστης συμμετοχής φοιτητών (φροντιστηριακού τύπου). Συν ότι ο καθηγητής θα σας μάθει προσωπικά, και θα πει δυο λόγια παραπάνω στην συστατική επιστολή (αυτό εννοώ παραπάνω όταν λέω "τυπική").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τα προπτυχιακά προγράμματα στην Ολλανδία (3 έτη) είναι στα Ολλανδικά και τα μεταπτυχιακά τους προγράμματα στα Αγγλικά (μερικά είναι στα Ολλανδικά και φέρουν την ανάλογη ένδειξη).

Θεωρώ ότι η Ολλανδία για μεταπτυχιακές σπουδές είναι μία καλή επιλογή από πλευράς εκπαίδευσης (γενικά πολύ καλά unis), οικονομική (πολύ φθηνότερα δίδακτρα και κόστος ζωής σε σχέση με άλλες χώρες) και τουριστική (όλη η κεντρική Ευρώπη είναι σε απόσταση μόνο λίγες ώρες -2,3,4- με το τραίνο).

Η επιλογή κάποιου από το uni για σπουδές είναι πολύ πιο "ελεύθερη" (υπάρχει συνήθως study advisor) σε σχέση π.χ. με τη Μεγάλη Βρετανία. Το μεγάλο κομμάτι της ελληνικής κοινότητας βρίσκεται στην Utrecht.

Έχω φοιτήσει σε ένα "από τα λιγότερο ονομαστά" Dutch uni που είπε και ο nPb...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Θεωρώ ότι η Ολλανδία για μεταπτυχιακές σπουδές είναι μία καλή επιλογή από πλευράς εκπαίδευσης (γενικά πολύ καλά unis), οικονομική (πολύ φθηνότερα δίδακτρα και κόστος ζωής σε σχέση με άλλες χώρες) και τουριστική (όλη η κεντρική Ευρώπη είναι σε απόσταση μόνο λίγες ώρες -2,3,4- με το τραίνο).

Η επιλογή κάποιου από το uni για σπουδές είναι πολύ πιο "ελεύθερη" (υπάρχει συνήθως study advisor) σε σχέση π.χ. με τη Μεγάλη Βρετανία. Το μεγάλο κομμάτι της ελληνικής κοινότητας βρίσκεται στην Utrecht.

Μου έχει λείψει η χώρα αυτή. Έχω συγγενείς και υπέροχες αναμνήσεις εκεί...:P :D :clapup: :clapup:

Υπέροχη χώρα και απίστευτα οργανωμένη σε όλα της.
Όμως οι Ολλανδοί είναι πολύ "Εβραίοι" ρε παιδάκι μου στο φράγκο. Αρκετά Εβραιόφιλος (και Αμερικανόφιλος) λαός. :D :D

...και επίσης δηλωμένοι ανθέλληνες στην εξωτερική πολιτική τους!! Μόνο την φυσική ομορφιά, τα νόστιμα φαγητα και την ιστορία της Ελλάδας αγαπούν. Όχι τους νεοΈλληνες και τόσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
στα μεταπτυχιακα (Master) προγραμματα της ολλανδιας πληρωνεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
στα μεταπτυχιακα (Master) προγραμματα της ολλανδιας πληρωνεσαι;



Λίγο άκυρη η ερώτηση. Πρώτα δες

α) Τι θα κάνεις.

Κατά βάση, αυτό θα σε οδηγήσει στο

β) Πού θα το κάνεις.

Τώρα, για το μάστερ, δεν ξέρω αν μπορείς να μπείς κατευθείαν σε πρόγραμμα επιδοτούμενο. Αλλά το κάθε στήμιο είτε θα προσφέρει θέσεις βοηθού διδασκαλίας (χάλια λεφτά), ή θα υπάρχει κάποιος φορέας που θα μπορεί να σε στηρίξει (πχ το EPSRC). Καλή τύχη (νοτ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
δεν ειναι και τοσο ακυρη γιατι στο πανεπιστημιο που φοιτησα οι μεταπτυχιακοι φοιτητες πληρωνονται $20,000 τον χρονο και παιρνουν επιπλεον χρηματα απο επιδοτησεις και υποτροφιες. Σκεφτομουν να κανω μεταπτυχιακο πιθανοτατα στο μοναχο ή στην κοπενγχαγη ή ακομα και στην ολλανδια, αλλα αν δεν πληρωνονται οι μεταπτυχιακοι φοιτητες θα μου ειναι δυσκολο να τα βγαλω περα μονη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Παιδια αγγλοφωνα μεταπτυχιακα εκτος Μ.Βρετανιας που αλλου υπαρχουν;Μπορουμε να βρουμε και στην Γαλλια η στην Ιταλια ας πουμε;Και τωρα μια ερωτηση λιγο ισως...χαζη.Ας υποθεσουμε οτι εχεις ielts η και proficiency και κανεις ενα μαστερ πχ στην Αγγλια.Φανταζομαι δεν αρκει αυτο το επιπεδο γλωσσας για να γραψεις μια επιστημονικη μεταπτυχιακη διατριβη στην Αγγλικη ετσι δεν ειναι;Τι ακριβως γινεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Παιδια αγγλοφωνα μεταπτυχιακα εκτος Μ.Βρετανιας που αλλου υπαρχουν;Μπορουμε να βρουμε και στην Γαλλια η στην Ιταλια ας πουμε;Και τωρα μια ερωτηση λιγο ισως...χαζη.Ας υποθεσουμε οτι εχεις ielts η και proficiency και κανεις ενα μαστερ πχ στην Αγγλια.Φανταζομαι δεν αρκει αυτο το επιπεδο γλωσσας για να γραψεις μια επιστημονικη μεταπτυχιακη διατριβη στην Αγγλικη ετσι δεν ειναι;Τι ακριβως γινεται;

Αγγλόφωνα υπάρχουν παντού πλέον!Εγώ είχα βρει και ένα πολύ καλό στην Βαρκελώνη (αλλά πολύ ακριβό ρε παιδιά...).
Τα αγγλικά τα μαθαίνεις (όσο χαζό και αν ακούγεται) και το χρονικό διάστημα που είσαι στο πανεπιστήμιο. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς, ακούς την ορολογία που πρέπει, συνηθίζει το αυτί σου και θα είσαι μια χαρά, μην ανησυχείς. Το IELTS είναι χαμηλού σχετικά επιπέδου, δεν εξασφαλίζει και τρελές γνώσεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ε γενικα κεντρικη ευρωπη (Γαλλια , Γερμανια ) δεν εχουν αγγλοφωνα τμηματα
αλα φανταζομαι δεν θα ειναι πολυ δυσκολο να συνηθισεις την γλωσσα
ειδικα αν εχεις πτυχιο(ειναι απαραιτητο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Καλησπερα , θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις οσο αναφορα τις σπουδες στην Αγγλια. Προσφατα πηγα Κρητη για σπουδες (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ μενω ) και μπορω να πω οτι εχω ξενερωσει με την γενικη εικονα των πανεπηστημιων στην Ελλαδα. Και επισης σκεφτομαι οτι με λιγα "σχετικα" παραπανω χρηματα θα μπορουσα νομιζω να σπουδασω Αγγλια. Οι ερωτησεις λοιπον ειναι :
1)Ποσα ειναι τα διδακτρα συνηθως ; (εχω ακουσει για 3000-4000 λιρες τον χρονο δεν ειμαι σιγουρος...)
2)Ποσα ειναι περιπου τα εξοδα διαμονης εκει ;
3)Υπαρχει τροπος να παρουμε υποτροφια ; Και αν ναι, πως ;
4)Με τι κριτηριο σε δεχονται σε καποιο πανεπηστημιο στην Αγγλια ;
Αυτα λιγο πολυ... ευχαριστω προκαταβολικα ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Νομίζω ότι η φράση αυτή « εχω ξενερωσει με την γενικη εικονα των πανεπηστημιων στην Ελλαδα» είναι απόλυτη και αδικεί κάποια Τμήματα Ελληνικών Πανεπιστημίων-θετικές εξαιρέσεις που είναι έτη φωτός μπροστά στην επιστήμη, από την μέση επιστημονική μιζέρια που επικρατεί στην Ελλάδα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πάντως, με τα ποσά που θα πάνε τα δίδακτρα στα προπτυχιακά της Αγγλίας μάλλον δεν συμφέρει καθόλου πλέον....:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Καλυτερο θα ηταν πιστευετε να τελειωσω το προπτυχιακο μου στη Κρητη και μετα να παω για μεταπτυχιακο Αγγλια ; Απλα σκεφτομαι οτι ηδη πληρωνουμε καποια λεφτα για τη διαμονη μου στη Κρητη , βεβαια δεν θα συγκρινονται τοσο σε σχεση με της Αγγλιας...αλλα οπως και να εχει εχω μια ξενερα . Η σχολη μου απαιτει αρκετο λιωσιμο (γνωριζω οτι στην Αγγλια εχει πολυ περισσοτερο :P ) και οτι θα χρειαστει να φαω τα 4-5 χρονια της ζωης μου εκει. Απο τη στιγμη που στην Αγγλια θα μπορεσω να παω σε καποιο πολυ πιο καλο πανεπηστημιο και να τελειωσω στην ωρα μου , γιατι ενταξει δεν λεω φταιμε και εμεις που δεν διαβαζουμε , αλλα δεν μπορω αυτη τη νοοτροπια περι "βρες τις σημειωσεις και διαβασε" και να ανχονομαι για το αν ο καθηγητης που θα τυχει να εχω στα επομενα μαθηματα παιρναει τους 2 απο τους 100... Και γενικα εχω ξενερωσει με την Ελλαδα δεν μπορω αλλο , πως το λενε...εχω απελπιστει πληρως ...
(Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει στις ερωτησεις που εθεσα πριν παρακαλω :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
και μεις ξενερώσαμε με πολλά πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Καλησπερα , θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις οσο αναφορα τις σπουδες στην Αγγλια. Προσφατα πηγα Κρητη για σπουδες (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ μενω ) και μπορω να πω οτι εχω ξενερωσει με την γενικη εικονα των πανεπηστημιων στην Ελλαδα. Και επισης σκεφτομαι οτι με λιγα "σχετικα" παραπανω χρηματα θα μπορουσα νομιζω να σπουδασω Αγγλια. Οι ερωτησεις λοιπον ειναι :
1)Ποσα ειναι τα διδακτρα συνηθως ; (εχω ακουσει για 3000-4000 λιρες τον χρονο δεν ειμαι σιγουρος...)
2)Ποσα ειναι περιπου τα εξοδα διαμονης εκει ;
3)Υπαρχει τροπος να παρουμε υποτροφια ; Και αν ναι, πως ;
4)Με τι κριτηριο σε δεχονται σε καποιο πανεπηστημιο στην Αγγλια ;
Αυτα λιγο πολυ... ευχαριστω προκαταβολικα ! ;)

Πρώτα απ' όλα, για ποιό επιστημονικό αντικείμενο ενδιαφέρεσαι? Γενικά , πάντως, (επειδή ήδη από πέρσι το έχω ψάξει αρκετά για προπτυχιακό στο Ην.Βασίλειο, συγκεκριμένα για Ιατρική) οι πληροφορίες που έχω συλλέξει so far είναι οι εξής:


  • Πρέπει να γνωρίζεις ότι για ΟΛΑ τα πανεπιστήμια ισχύει η διαδικασία αιτήσεων μέσω UCAS (University and College Admissions System) μέσω Internet. Αυτό σημαίνει πως για να ξεκινήσεις τις σπουδές σου τον Οκτώβριο του 2011, για παράδειγμα, οφείλεις να έχεις υποβάλλει την αίτηση σου μέχρι μέσα Ιανουαρίου 2011 (εκτός από Oxbridge για τα οποία το deadline είναι 15 Οκωβρίου του 2010 ( bummer...:))). Η αίτηση περιλαμβάνει : α) επιλογή μέχρι 5 πανεπιστημίων στα οποία θα σταλεί η αίτηση, β) το λεγόμενο personal statement ( ένα σύντομο κείμενo 500-550 λέξεων στο οποίο παραθέτεις λόγους που σε ώθησαν να σπουδάσεις το αντικείμενο, τα προσόντα σου που θεωρείς ότι θα σε βοηθήσουν στις σπουδές, κ.ο.κ.) και γ) πληροφορίες σχετικά με τα πτυχία, το σχολείο που τελείωσες κτλ.. Επιπρόσθετα έγγραφα μπορούν να αποτελέσουν συστατικές επιστολές καθηγητών. Αναλυτικά μπορείς να βρεις πληρέστερες πληροφορίες : https://www.ucas.ac.uk/
  • Το βασικό σημείο σε όλη τη διαδικασία προετοιμασίας είναι οι επιλογή των πανεπιστημίων (κανε την έρευνα σου, τα site πανεπιστημίων είναι παραπάνω από επεξηγηματικά και θα πρότεινα να επικοινωνήσεις κατευθείαν μέσω e-mail με όσα σε ενδιαφέρουν, δηλώνοντας την εκπαιδευτική φάση που βρίσκεσαι και ζητώντας πληροφορίες και συμβουλές για την περίπτωση σου.) Μέσω UCAS έχεις τη δυνατότητα επιλογής μονάχα 5 πανεπιστημίων ( για Ιατρική 4...:/:), οπότε ψάξ' το διεξοδικότατα!
  • Αυτό που ενδιαφέρει κυρίως τους καθηγητές εκεί είναι το ενδιαφέρον και το πάθος για το αντικείμενο. Αυτό ψάχνουν κυρίως στον υποψήφιο, δεδομένου , φυσικά, ότι πληρεί τις προϋποθέσεις πτυχίων γλωσσομάθειας, γνωστικού αντικειμένου, κτλ. (αναλυτικές πληροφορίες θα βρεις για κάθε course στα sites πανεπιστημίων).
  • Τα περισσότερα πανεπιστήμια εντάσσουν στη διαδικασία επιλογής και τη συνέντευξη. Βέβαια, αυτό το στάδιο ποικίλει ανάλογα με το επιστημονικό αντικείμενο πάντα, καθώς κάποια courses το απαιτούν ενώ άλλα όχι (πάλι θα πρέπει να συγκεκριμενοποιήσεις το αν απαιτείται συνέντευξη ή όχι σε κάθε πανεπιστήμιο).
  • Ένα επιπλέον σημείο, στο οποίο θα πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη σημασία, είναι τα qualifications που ζητά το κάθε πανεπιστήμιο για το course που σε ενδιαφέρει (υπογραμμίζω : προσοχή πoικίλουν ανά πανεπιστήμιο). Σε πολλά αρκεί το Απολυτήριο ( βαθμός περίπου πάνω από 18.5 ,αλλά πάλι για απαιτητικά course ζητούν παραπάνω). Αν ενδιαφέρεσαι, ωστόσο, για τα πλέον αρτιότερα πανεπιστήμια (όπως UCL, Imperial College, King's College ( στο Λονδίνο) ή Oxbridge ή University of Southampton ή Exeter, κ.ά.) ζητούν επιπλέον και 2-3 A-Levels ( ή GCE's όπως είναι αλλιώς γνωστά) σε σχετικά με το επιλεγόμενο course μαθήματα. Αναφορικά με τα A-levels, είναι πτυχία που αποκτά κανείς μετά από 2 χρόνια προετοιμασίας ( οι εξετάσεις είναι "σπασμένες" ανάμεσα σε 1ο-2ο χρόνο), αλλά με σοβαρό και εντατικό διάβασμα, δίνεται η δυνατότητα του ενός χρόνου. Το γνωστικό επίπεδο δεν είναι απαραίτητα υψηλότερο σε βάθος συγκριτικά με τις Πανελλήνιες, αλλά σίγουρα σε εύρος ύλης. Διαπραγματεύεσαι, δηλαδή, περισσότερες πτυχές του επιστημονικού αντικειμένου αλλά σε σχετικά "επιφανειακό" επίπεδο. (Μην φανταστείς το βάθος της Ανάλυσης στα Μαθηματικά Γ' Λυκείου ή την ανάλυση του γενικότερου κεφαλαίου της Γενετικής στη Βιολογία αντίστοιχα.) Απλά, η δυσκολία τους έγκειται στην κριτική ικανότητα του μαθητή, καθώς με τόσο εύρος ύλης, επικρατούν συνδιαστικού τύπου ερωτήσεις. Γενικά, δεν είναι δυσκολότερες από τις Πανελλήνιες, αλλά απαιτούν εξίσου σκληρή προετοιμασία. Ας μην αναλωθώ, όμως, αλλό σε αυτό το θέμα. Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για κάποιο course που απαιτεί A-levels, you 're more than welcome to ask for details, μιας και εγώ από Σεπτέμβρη του '11 (καλώς εχόντων των πραγμάτων και μπω σε Ιατρική σχολή εδώ) ξεκινάω.
  • Ας περάσουμε τώρα στο "επίμαχο" ( και δικαίως,δηλαδή) ζήτημα: το οικονομικό. Τα δίδακτρα σε ΟΛΑ τα πανεπιστήμια της Μ.Βρετανίας έχουν το κάτω φράγμα των £3,290 ετησίως (περίπου 3.900 ευρώ). Σε κάποια πανεπιστήμια ίσως ανεβαίνουν λίγο, αλλά σίγουρα δεν ξεπερνούν τις 3,500-3,600 λίρες. Αυτά τουλάχιστον θα ισχύσουν μέχρι το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012. Η τωρινή βρετανική κυβέρνηση, όμως, σχεδιάζει να ανεβάσει τα λεγόμενα tuition fees μέχρι τις 9,000 λίρες...(!) ( θα ισχύσει από το 2012). Έχουν δημιουργηθεί έτσι , όπως ίσως θα έχεις ακούσει, μαζικές κινητοποιήσεις μαθητών-καθηγητών για το συγκεκριμένο θέμα, οι οποίες ευελπιστώ να πιάσουν τόπο (αν και δυστυχώς δεν το νομίζω...:/:). Αυτό που πρέπει να συνυπολογίζεις στα συνολικά έξοδα είναι η διαβίωση, η οποία (το ελάχιστο) κυμαίνεται στα 10.000-12.000 ευρώ επιπλέον (...). Πάντως το να δίνω "νούμερα" είναι πολύ σχετικό καθώς παράγοντες που καθορίζουν τα έξοδα διαβίωσης είναι τόσο η πόλη, το πανεπιστήμιο, το αν θα μένεις σε πανεπιστημιακή εστία ή όχι (καμία σχέση με τις περισσότερες ελληνικές), όσο και (αν μη τι άλλο) ο προσωπικός σου τρόπος ζωής.
  • Σχετικά με τις υποτροφίες, από την λίγη έρευνα που έκανα, επιλογές υπάρχουν. Κυρίως, όμως, από Βρετανικά Ιδρύματα ή και πανεπιστήμια. Αναφορικά με τον τρόπο, συνήθως περιλαμβάνει την εξαιρετική επίδοση σε κάποιες εξετάσεις που δοιργανώνει το Ίδρυμα ή το πανεπιστήμιο. Στην Ελλάδα, ίσως μέσω του British Council, αλλά έχω την εντύπωση πως κυρίως στηρίζουν μεταπτυχιακές σπουδές. Υπάρχουν και ελληνικά Ιδρύματα φυσικά, αλλά κυρίως για υποτροφίες διπλωματικής , κοκ, και όχι προπτυχιακά. Πάντως ειλικρινά, δεν το έχω ψάξει διεξοδικά το θέμα των υποτροφιών, οπότε μη σε πάρω και στον λαιμό μου. Μια άλλη επιλογή, ωστόσο, που ίσως σου φανεί χρήσιμη, είναι τα student loans που παρέχονται σαν οικονομική βοήθεια είτε από τα ίδια τα πανεπιστήμια, είτε από εκπαιδευτικούς βρετανικούς οργανισμούς.
Εν ολίγοις, η συμβουλή μου είναι να ψάξεις αναλυτικά σε σελίδες των ίδιων των πανεπιστημίων, όπως και να επικοινωνήσεις με τα γραφεία του Βρετανικού Συμβουλίου σε Αθήνα ή Θεσ/νίκη ( μπορείς να κλείσεις ραντεβού και να μιλήσεις προσωπικά με άτομα ειδικευμένα στην διαδικασία αιτήσεων και επιλογής πανεπιστημίων.). Παρ' όλα αυτά, επιμένω πως η προσωπικά έρευνα είναι ανεκτίμητης αξίας.
Ελπίζω να βοήθησα ( όσο μπορούσα τουλάχιστον). Πάντως, για οποιαδήποτε επιπρόσθετη απορία σου δημιουργηθεί ή πληροφορία που θελήσεις, θα βοηθούσα μετά χαράς. :D
Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Πρώτα απ' όλα, για ποιό επιστημονικό αντικείμενο ενδιαφέρεσαι? Γενικά , πάντως, (επειδή ήδη από πέρσι το έχω ψάξει αρκετά για προπτυχιακό στο Ην.Βασίλειο, συγκεκριμένα για Ιατρική) οι πληροφορίες που έχω συλλέξει so far είναι οι εξής:



[*]Πρέπει να γνωρίζεις ότι για ΟΛΑ τα πανεπιστήμια ισχύει η διαδικασία αιτήσεων μέσω UCAS (University and College Admissions System) μέσω Internet. Αυτό σημαίνει πως για να ξεκινήσεις τις σπουδές σου τον Οκτώβριο του 2011, για παράδειγμα, οφείλεις να έχεις υποβάλλει την αίτηση σου μέχρι μέσα Ιανουαρίου 2011 (εκτός από Oxbridge για τα οποία το deadline είναι 15 Οκωβρίου του 2010 ( bummer...:))). Η αίτηση περιλαμβάνει ...
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου , ηταν αρκετα κατατοπιστικη. Ο τομεας που σκεφτομαι ειναι για Computer Science ή Electrical Engineering (κατι εχω ακουσει ομως οτι δεν δεχονται να μπαινεις για μηχανικος αν εισαι international) .Η αληθεια ειναι οτι ηδη εχω περασει στο τμημα Επιστημης Υπολογιστων Κρητης , το οποιο προκειτε για ενα απο τα καλυτερα τμηματα Πληροφορικης στην Ελλαδα, απλα σκεφτομαι οτι δεν θελω να περασω τα υπολοιπα 4-5 χρονια της ζωης μου στη Κρητη (καθως μενω ΘΕΣ/ΝΙΚΗ !!!) και οτι αν υπαρχει η ευκαιρια να σπουδασω απο τωρα στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην Αγγλια (οπου μου αρεσει πολυ ! ) , να το κανω απο τωρα. Προφανως πλεον η αποσταση για εμενα δεν παιζει ρολο απο τη στιγμη που πηγαινοερχομαι μονο με αεροπλανο Κρητη-ΘΕΣ/ΝΙΚΗ. Ας ελπισουμε μονο οτι δεν θα αυξησουν τα διδακτρα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Καλησπερα κι απο εμενα!
Απο τον επομενο Σεπτεμβρη σχεδιαζω να κανω ενα μεταπτυχιακο.
Αν ειμαι τυχερη θα κανω στην Ελλαδα, αν δεν με παρουν θα βγω εξωτερικο.
Εχω 2 ερωτησεις
1)Μπορω να κανω online αιτησεις σε αγγλια και ολλανδια χωρις να τους στειλω TOEFL και συστατικες?Και εφοσον με παρουν τους τα στελνω?
αν κανω την αιτηση ετσι θα με απορριψουν?
2)Εχω το proficiency του michigan, το θεμα ειναι θα μπορεσω να ανταπεξελθω σε ενα μεταπτυχιακο στα αγγλικα?εχω τρομερη ανασφαλεια....πως θα γραφω εργασιες?πως θα δινω εξετασεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top