Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,
Είμαι νέο μέλος (για την ακρίβεια αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα) και ένα έχω να πω....... το i school είναι εκπληκτικό!!!!:clapup:
Τον τελευταίο καιρό προβληματίζομαι σχετικά με την επιλογή των σπουδών μου και θα ήθελα τη βοήθεια σας...
Χρειάζομαι πληροφορίες σχετικά με τις προϋποθέσεις για σπουδές σε καλά πανεπιστημία της Αμερικής ή Αγγλίας στον τομέα της Βιολογία ή Φαρμακευτικής για την ακρίβεια. Γνωρίζω ότι τα εκπαιδευτικά συστήματα αυτών των χωρών διαφέρουν από την Ελλάδα. Αλλα πως μπορώ να εισαχθώ σε αυτά τα πανεπιστημία; :hmm:Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τις Πανελλαδικές Εξετάσεις όπως το Sata αν δεν κάνω λάθος; Παρακαλώ βοηθήστε...
Ευχαριστώ προκαταβολικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Άντε ρε παιδιά ακόμα;;;:(
Κανένας δεν γνωρίζει για σπουδές στο εξωτερικό;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δυστυχώς μόνο για μεταπτυχιακές σπουδές ξέρω, θες καλύτερα να το μεταφέρω στο ischool που το βλέπουν περισσότεροι μαθητές; Νομίζω πως έχει ξανασυζητηθεί εκεί το θέμα για Αμερική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...
Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα δεν ξέρω αν θα έιναι καλύτερο να περάσω σε Ελλάδα ή ΗΠΑ(που κυρίως αυτό εννοώ με το "εξωτερικό"). Δηλαδή, είναι καλύτερο να περάσω Βιολογικό ή Φαρμακευτική Θεσσαλονικής ή να προετοιμαστώ για εξετάσεις SAT(που ακόμα το ψάχνω και δεν ξερω τι ακριβως είναι) ώστε να περάσω σε ένα καλό πανεπιστημίο στο εξωτερικό...;
Μου έχουν πει ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια παρέχουν υψηλό επίπεδο σπουδών και είναι διεθνώς αναγνωρισμένα( άν και έχω αμφιβολλίες για το δεύτερο).
Ειλικρινά όμως τι θα έκανες στη θέση μου; Θα προσπαθούσες για εξωτερικό και θα είχες ως ενναλακτική τα ελληνικά πανεπιστήμια ή όχι;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δε μπορείς να τα συνδυάσεις και τα δύο; Δεν ξέρω τι επίπεδο και τι γνώσεις εξετάζει τo SAT, αλλά στη θέση σου θα εξασφάλιζα ένα αξιοπρεπές απολυτηριο από την Ελλάδα το οποίο δυστυχώς συνδέεται άμεσα με Πανελλήνιες και μετά θα κοίταζα το έξω. Ίσως αν έπαιρνες τηλέφωνο στην Αμερικάνικη Πρεσβεία να σε συμβούλευαν για όλα τα διαδικαστικά, ή και στην Ελληνοαμερικανική Ένωση. Το κόστος σπουδών δε σε απασχολεί αν βγεις έξω;

Δες αυτά
https://www.educationusa.info/students.php
https://www.internationalstudent.com/study_usa/
https://www.usastudyguide.com/admissions.htm
https://www.usastudyguide.com/usaeducationsystem.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι (μπορεί να είναι άκυρο αλλά είμαι καινούριος για την ακρίβεια ολοκαίνουριος) γιατί οι απάντησεις σου μου έρχονται με mail έχω κάνει κάποια λάθος ρύθμιση;
Όπως και να 'χει, συμφωνώ πως πρέπει να τα συνδυάσω (εξάλλου ένας αξιοπρεπής βαθμός απολυτηρίου πάντα χρειάζεται) και πρέπει να προσθέσω πως σε περίοδο οικονομικής κρίσης τα λεφτά(δυστυχώς ή και ευτυχώς) δεν περισσεύουν γι' αυτό και στηριζόμουν στην υποτροφία= financial aid που δίνουν συχνά τα ξένα πανεπιστήμια στους ξένους φοιτητές. Το κύριο θέμα, ωστόσο, παραμένει στον τρόπο εισαγωγής δηλαδή στο ποιες είναι οι προϋποθέσεις και τα κριτήρια για εισαγωγή στα αμερικάνικα πανεπιστήμια; Από όσα είδα στο διαδίκτυο οι SATA δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο και έξαλλου έχω Michigan Proficiency με πολύ καλό βαθμό(δεν ξέρω αν αυτό μετράει κάπως). Τελικά θα ήταν καλύτερο να στοχεύσω σε ελληνικά πανεπιστήμια και έπειτα να δω για μεταπτυχιακό ή να προσπαθήσω για εξωτερικό από προπτυχιακό επίπεδο...;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Aυτό μόνος σου θα το αποφασίσεις, δε μπορώ να σου πω κάνε αυτό γιατί είναι καλύτερο :) Η εκπαίδευση στην Ελλάδα όπως και οι περισσότεροι θεσμοί περνάει κρίση, αλλά μην περιμένεις ότι το εξωτερικό είναι πανάκεια, κι εκεί μπορεί να δεις κοτέτσια κολλέγια :)

Όσο για τα mails μάλλον έχεις τσεκάρει στο προφίλ σου να σου έρχονται ειδοποιήσεις από τα θέματα που παρακολουθείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Woochogirl ευχαριστώ πολύ είσαι απίθανη...!
Οι ιστοσελίδες που μου πρότεινες με βοήθησαν αρκετά...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Πάντως να έχεις κατά νου οτι οποιαδήποτε πτυχίο και να πάρεις στην Αμερική, ερχόμενος πίσω θα πρέπει να τσεκάρεις τι διαδικασίες υπάρχουν για την αναγνώριση του. Ενώ αν έπαιρνες ένα αντίστοιχο πτυχίο σε οποιαδήποτε χώρα στην επικράτεια Ε.Ε, βάσει κοινοτικής νομοθεσίας πάντα, είναι αναγκασμένο το κράτος υποδοχής σου να το αναγνωρίσει. Καλωσήρθες κιόλας... :):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Επιπρόσθετες πληροφορίες, εμπειρίες και απόψεις είναι καλοδεχούμενες....
Θα ήθελα και τη γνώμη ελλήνων φοιτητών Βιολογικών τμημάτων ή Φαρμακευτικής όσον αφορά το επίπεδο σπουδών που προσφέρει κάθε πανεπιστήμιο καθώς και τις ευκαιρίες που δίνονται για μεταπτυχιακό ή δουλειά στο εξωτερικό....
Ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astrofeggia

Νεοφερμένος

Η astrofeggia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι (μπορεί να είναι άκυρο αλλά είμαι καινούριος για την ακρίβεια ολοκαίνουριος) γιατί οι απάντησεις σου μου έρχονται με mail έχω κάνει κάποια λάθος ρύθμιση;
Όπως και να 'χει, συμφωνώ πως πρέπει να τα συνδυάσω (εξάλλου ένας αξιοπρεπής βαθμός απολυτηρίου πάντα χρειάζεται) και πρέπει να προσθέσω πως σε περίοδο οικονομικής κρίσης τα λεφτά(δυστυχώς ή και ευτυχώς) δεν περισσεύουν γι' αυτό και στηριζόμουν στην υποτροφία= financial aid που δίνουν συχνά τα ξένα πανεπιστήμια στους ξένους φοιτητές. Το κύριο θέμα, ωστόσο, παραμένει στον τρόπο εισαγωγής δηλαδή στο ποιες είναι οι προϋποθέσεις και τα κριτήρια για εισαγωγή στα αμερικάνικα πανεπιστήμια; Από όσα είδα στο διαδίκτυο οι SATA δεν είναι κάτι τόσο δύσκολο και έξαλλου έχω Michigan Proficiency με πολύ καλό βαθμό(δεν ξέρω αν αυτό μετράει κάπως). Τελικά θα ήταν καλύτερο να στοχεύσω σε ελληνικά πανεπιστήμια και έπειτα να δω για μεταπτυχιακό ή να προσπαθήσω για εξωτερικό από προπτυχιακό επίπεδο...;:worry:

Θα είμαι περιεκτική:

Εκτός από το SAT πρέπει να δώσεις και το TOEFL ή ΙELTS.

Όχι, το Proficency δεν το δέχονται τα περισσότερα Αμερικάνικα πανεπιστήμια

Εκτός από βαθμούς πρέπει να έχεις και εξωσχολικές δραστηριότητες, βραβεία σε διαγωνισμούς, ολυμπιάδες κλπ.

Αλλιώς φίλε μου δεν πρόκειται να σε δέχτουν ακόμη και την οικονομική επιφάνεια να έχεις να πληρώσεις.

Καλή επιτυχία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
τοεφλ δεν ειναι απαραίτητο σε όλα αν δώσεις ΣΑΤ. μόνο το princeton to ζητάει υποχρεωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astrofeggia

Νεοφερμένος

Η astrofeggia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τοεφλ δεν ειναι απαραίτητο σε όλα αν δώσεις ΣΑΤ. μόνο το princeton to ζητάει υποχρεωτικά.


Eγώ στα πανεπιστήμια που έχω δηλώσει για τις application form είδα ότι ζητάνε TOEFL το Harvard, Yale, MIT, Σtanford κλπ. και μάλιστα από 100+ με εξαίρεση το MIT που είναι 90+ .Εκτός από το Columbia, που εκεί σε δέχονται με το Proficency.

Ακόμη και στην Αυστραλία που έχω δηλώσει, μου ζητάνε ΤΟΕFL..(85+):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
nope. μονο το πρινσετον θελει. δες
απο το ΜΙΤ
Non-native English speakers have two options, which we consider equivalent. We have no preference between these options. It is your choice, and you should take the set of tests with which you feel the most comfortable:

  • Option 1: SAT Reasoning Test or the ACT Plus Writing; and two SAT Subject Tests: one in math (level 1 or 2), and one in science (physics, chemistry, or biology e/m).
  • Option 2: TOEFL (Test of English as a Foreign Language); and two SAT Subject Tests, one in math (level 1 or 2) and one in science (physics, chemistry, or biology e/m). This option is especially recommended for students who do not speak English at home or in school, or who have been speaking English for fewer than five years.
Από stanford
The Test of English as a Foreign Language (TOEFL), although not required, is strongly recommended for our students who are not native speakers of English

Από harvard
Students are not required to take the Test of English as a Foreign Language (TOEFL) or the International English Language Test (IELTS) but we welcome the submission of your score if you have taken eithe

μονο το πρινσετον το θελει υποχρεωτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Εκτός από βαθμούς πρέπει να έχεις και εξωσχολικές δραστηριότητες, βραβεία σε διαγωνισμούς, ολυμπιάδες κλπ.

.


Αυτό ισχύει!!!!! Τα πανεπιστήμια έξω μετρούν πάρα πολύ τη γενικότερη εικόνα του υποψήφιου φοιτητή. Δεν ζητούν απλώς κάποιον που είναι καλός μαθητής ή και αριστούχος. Τους νοιάζει να είναι μια ολοκληρωμένη προσωπικότητα, γι'αυτό και δίνουν σημασία στις εξωσχολικές δραστηριότητες (αθλητισμός, μουσική, χορός, διαγωνισμοί κλπ), στη συμμετοχή σε μαθητικούς συλλόγους, 15μελή συμβούλια, τη λήψη πρωτοβουλιών και γενικώς την ενασχόληση με τα μαθητικά κοινά! Θέλουν ο μελλοντικός τους φοιτητής να μην είναι απλώς ένας καλός μαθητής, που διαβάζει και είναι συνεπής (εννοείται βεβαία πως και αυτό είναι απαραίτητο), αλλά να είναι ένα άτομο δραστήριο, δυναμικό, δημιουργικό, κοινωνικό! Αναζητούν δηλαδή μια πολύπλευρη προσωπικότητα, όχι μόνον κάποιον που μπορεί να παπαγαλίσει!!! Γι'αυτό και πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού (δεν ξέρω αν ισχύει για όλα) περνούν τους υποψηφίους από interview.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, φυσικά, πως μετρούν και την ακαδημαική εικόνα (υψηλή βαθμολογία, συνέπεια, μελέτη κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Για να κανεις μεταπτυχιακο σε ενα καλο πανεπιστημιο μετραει ο βαθμος του πτυχιου περισσοτερο η οι βαθμοι στα αντιστοιχα μαθηματα;Δηλαδη αν εχεις 6-6,5 γενικα βαθμο αλλα 8αρια-9αρια σε περιπου 10αρια μαθηματα σε ενα αντικειμενο που σε ενδιαφερει με εργασιες κτλ εχεις πιθανοτητες να σε δεχθουν τι λετε;Με ενδιαφερει η Αγγλια και συγκεκριμενα για ιστορια τεχνης.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κοίταξε...γενικά η εκπαίδευση στην Αγγλία έχει γίνει πολύ εμπορευματοποιημένη σε φάση "μπάτε σκύλοι αλέστε...",αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα...Δε ξέρω ποια είναι τα κριτήρια για την Ιστορία-Αρχαιολογία,αλλά όσα προγράμματα έχω κοιτάξει εγώ συνηθώς απαιτούν τουλάχιστον 7 βαθμό πτυχίου και έναν καλό μέσο όρο ιδιαίτερα τα δύο τελευταία εξάμηνα ή κάτι παρόμοιο.Βέβαια,εξαρτάται και από το πρόγραμμα,ενώ σίγουρα θα δώσουν έμφαση στα προπτυχιακά μαθήματα που σχετίζονται με το μεταπτυχιακό που σε ενδιαφέρει.Πάντως,εάν πληρείς τα κριτήρια γλώσσας κι έχεις καλό μέσο όρο στα σχετικά προπτυχιακά μαθήματα,δε νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.Καλό θα ήταν επίσης να επικοινωνήσεις με έλληνες μεταπτυχιακούς φοιτητές των προγραμμάτων που σε ενδιαφέρουν και να τους ζητήσεις σχετικές πληροφορίες (αποκλείεται να μην υπάρχουν).

Για να κανεις μεταπτυχιακο σε ενα καλο πανεπιστημιο
Όσο καλό κι αν είναι το πανεπιστήμιο,μπορεί το πρόγραμμα να είναι χαμηλού επιπέδου,οπότε θα ελέγξεις πόσο καλό είναι το εκάστοτε πρόγραμμα (δηλαδή,θα ήταν καλύτερο να σπουδάσεις σε ένα "λιγότερο καλό" πανεπιστήμιο το οποίο όμως διαθέτει ένα εξαιρετικό πρόγραμμα Ιστορίας Τέχνης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Σε ευχαριστω για την απαντηση!Μετρανε τον μεσο ορο των αντιστοιχων μαθηματων ε;Με ενδιαφερει καποιο καλο πανεπιστημιο η ινστιτουτο πανω σε ιστορια τεχνης και απο οτι ξερω η Αγγλια εχει μερικα απο τα κορυφαια πχ το Courtauld στο Λονδινο αλλα δεν ξερω τι ζητανε απο βαθμους
υγ Συμφωνω σε αυτο που λες και εγω με αυτη την λογικη θα ψαχτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
'Ελεγξε και τα πανεπιστήμια της Ολλανδίας καθώς τα περισσότερα διαθέτουν ένα πολύ καλό επίπεδο σπουδών,είναι σχετικά εύκολη η εισαγωγή και το κόστος διαβίωσης και διδάκτρων είναι εξαιρετικά χαμηλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Οκ θα κοιταξω αν και με ενδιαφερει κυριως Αγγλια και Ιταλια σαν δευτερη επιλογη.Επι της ευκαιριας γνωριζει κανεις αν μπορεις απο αρχαιολογια-ιστορια τεχνης να κανεις κατι πανω σε μοντερνα τεχνη και να το συνδιασεις και με σχεδιο;Και αν ναι μετα σε αναγνωριζουν στην Ελλαδα;Ειναι λιγο εξειδεκευμενο αυτο που ρωταω βεβαια και ειναι καλυτερα να ρωτησεις το εκαστοτε πανεπ αλλα αν καποιος ξερει ας πει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top