Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
παιδια κι εγω σκεφτομαι εξωτερικο...
καλα ειμαι λιγο μικρος για να σχεδιαζω απο τωρα αλλα μπορει να με ενημερωσει καποιος για την διαδικασια εισαγωγης στην ιατρικη?
απ'οτι καταλαβα πρεπει να κανεις pre med η bachelor σε καποια θετικη επιστημη για να σε δεχτουν...
σκεφτηκα Hopkins ιατρικη γιατι απο οτι ακουσα εχει το καλυτερο τμημα ιατρικης....Προς θεου δεν κατακρινω κανενα πανεπιστημιο και εαν απετυχω εκει εχω πολλες αλλες επιλογες....Επισης θεωρω οτι τα πανεπηστημια της Ελλαδας ειναι αξιολογα...Σκεφτομαι επισης και Ευρωπαικες χωρες...

Οποιος μπορει να βοηθησει σας παρακαλω...

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Εσύ κάτσε στο τμήμα φιλολογίας και μη λες πολλά



Τα καναδικά δεν ήθελαν εκθέσεις μόνο. Τα υπόλοιπα είναι ίδια

Ξέχασα να γράψω ότι ζήτησαν αν έχω εργασιακή εμπειρία, εξωσχολικές και διαγωνισμούς. Συγκεκριμένα έχω 3 πανελλήνιους διαγωνισμούς (αστρονομίας, στην ομάδα, ειδικό βραβείο, διαγωνισμός διοίκησης επιχειρήσεων, πρώτη θέση, διαγωνισμός web developing πρώτη θέση, διαγωνισμός, ΚΑΠΕ, πρώτη θέση με την ομάδα), έχω δουλέψει ως γραφίστας, εκπρόσωπος σε τουριστική έκθεση στη μόσχα (mitt) και υπεύθυνος για συντήρηση πισίνας, και διάφορα projects, όπως το linuxellschool, την πρώτη παρουσίαση Linux και ελεύθερου λογισμικού στη Μεσσηνία (σε ηλικία 15.5 ετών, το 2008 ) μαζί με επιστήμονα αστροσωματιδιακής φυσικής του Ερευνητικού κέντρου Νέστωρας. Αυτά τους αρκούσαν προφανώς

Και όποιος άσχετος κάνει τον έξυπνο, τον πληροφορώ πως αν κάνει αίτηση στα 10 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, αυτά θα του ζητήσουν. Δεν τους ενδιαφέρει κατα πόσο έκανα κάτι φοβερό σε δουλειά, αλλά το ότι έχω κάποια εμπειρία, ασχολήθηκα, και μπορώ να πω ότι κάποια από αυτά ήταν πολύ σημαντικά. Ειδικά για την έκθεση, εγώ προσωπικά έδωσα πολλές εκατοντάδες φακέλους και συνέβαλα καθοριστικά στην επιτυχία λόγω γλωσσικών γνώσεων και άριστης γνώσης αυτού που παρουσίαζα. Και εκτός από την εργασιακή εμπειρία, που δεν είναι εθελοντική, γιατί έχω αποδεδειγμένα πληρώθεί γι αυτά και διαθέτω αποδείξεις, έχω και πολλά projects, και διάκριση σε 3 πανελλήνιους διαγωνισμούς, με τον πιο πρόσφατο της αστρονομίας από την ένωση Ελλήνων φυσικών. Και φυσικά εξαιρετική βαθμολογία (πάνω από 19) από την γ γυμνασίου μέχρι την γ λυκείου, έχω prof του michigan, advanced, και toefl με 102/120 και B1, Β2 στα γαλλικά. Και επίσης, πολλά από τα διαφημιστικά που έχω φτιάξει είναι και στο διαδίκτυο και τα είδαν. ΌΛΑ μαζί συνέβαλαν στο να με δεχτούν. Ένα από τα 4 με απέρριψε και 3 με δέχτηκαν. Και είναι όλα top. Αυτό κάτι λέει. Ούτε μέσα, ούτε γνωριμίες, τίποτα. Μια απλή αίτηση

Για να μη λεμε ανακριβειες και μπερδευουμε και τον κοσμο, ολα αυτα που λες οτι ζητανε ειναι μπαρουφες. Και πως το ξερω; Επειδη πολυ απλα εκανα αιτηση σε 3 καναδικα πανεπιστημια και αποφοιτησα απο το 2ο καλυτερο καναδικο πανεπιστημιο. Τα μοναδικα χαρτια που ζητησαν ηταν το απολυτηριο λυκειου, το οποιο σταλθηκε απευθειας απο το λυκειο μου απο την ελλαδα, και το toefl. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Επιπλεον, υπαρχει και 2ος τροπος να μπεις στο πανεπιστημιο ακομα και αν εχεις βγαλει μεσο ορο 10 στο λυκειο. Γραφεσαι σε καποιο university college (χρειαζεσαι απολυτηριο λυκειου για τα τυπικα, toefl ή δινεις καποιο δικο τους τεστ και αν δεν το περασεις παρακολουθεις μαθηματα αγγλικων για ESL students) και επειτα παιρνεις μαθηματα σαν να πηγαινεις κανονικα σε πανεπιστημιο. Τα συγκεκριμενα colleges προσφερουν μαθηματα μεχρι το 2ο ετος. Αφου παρεις τα μαθηματα που χρειαζεσαι για το 1ο ή το 2ο ετος, κανεις αιτηση στο πανεπιστημιο που σε ενδιαφερει και αναλογα με τους βαθμους σου στο college σε δεχονται και συνεχιζεις στο 2ο ή 3ο ετος. Απο την στιγμη που οι βαθμοι σου στο college ειναι πανω απο 60-65% θα σε δεχτει το πανεπιστημιο οταν αποφασισεις να κανεις transfer. Εκει που δυσκολευει το πραγμα ειναι οταν μπεις στο πανεπιστημιο και φτασεις στο 3ο ετος. Για να συνεχισεις στο 3ο ετος σε μια σχολη της αρεσκειας σου πρεπει να κανεις αιτηση στη συγκεκριμενη σχολη και με βαση τους βαθμους σου στο 2ο ετος σε δεχονται ή σε απορριπτουν. Συνηθως θελουν ενα μεσο ορο 65-70% και πανω (σε καποιες περιπτωσεις και 80% αναλογα με αυτο που εχεις επιλεξει... bachelor's vs honor's). Επιπλεον, σε καποιες σχολες δεν μπορεις να μπεις απο το 1ο ετος, αλλα πρεπει να εχεις ακολουθησει καποιο αλλο προγραμμα πρωτα ή να εχεις αποφοιτησει απο καποια αλλη σχολη (αυτο γινεται συνηθως με σχολες οπως η ιατρικη και η κτηνιατρικη). Σε αυτες τις περιπτωσεις σου ζητουν διαφορα τεστ (MCAT κτλ), ζητουν εθελοντικη εργασια (πχ σε καποιο animal shelter οταν σκοπευεις να γινεις κτηνιατρος), δινεις συνεντευξη και γραφεις μια εκθεση στην οποια εξηγεις τους λογους για τους οποιους θελεις να φοιτησεις στην συγκεκριμενη σχολη. Σε καμια απο αυτες τις σχολες δεν μπαινεις αμεσως μετα το λυκειο. Το λιγοτερο που θελουν ειναι να εχεις κανει 2 χρονια στο πανεπιστημιο σε life sciences, general science, biology, etc και να εχεις παρει καποια μαθηματα που οριζουν αυτοι.

OΔ Νote:To μήνυμα εχει τροποποιηθεί και μένει μόνο ατόφια η ερωτηση.
[...]
λοιπόν, πρώτη ερώτηση που έχω να σας απευθύνω, θα κάνεις κανείς αίτηση σε πανεπιστήμιου της αμερικής τώρα τα χριστούγεννα. class of 2015?

αν κανεις τα χριστουγεννα αιτηση μπαινεις ειτε τον μαιο ειτε τον σεπτεμβρη.

παιδια κι εγω σκεφτομαι εξωτερικο...
καλα ειμαι λιγο μικρος για να σχεδιαζω απο τωρα αλλα μπορει να με ενημερωσει καποιος για την διαδικασια εισαγωγης στην ιατρικη?
απ'οτι καταλαβα πρεπει να κανεις pre med η bachelor σε καποια θετικη επιστημη για να σε δεχτουν...
σκεφτηκα Hopkins ιατρικη γιατι απο οτι ακουσα εχει το καλυτερο τμημα ιατρικης....Προς θεου δεν κατακρινω κανενα πανεπιστημιο και εαν απετυχω εκει εχω πολλες αλλες επιλογες....Επισης θεωρω οτι τα πανεπηστημια της Ελλαδας ειναι αξιολογα...Σκεφτομαι επισης και Ευρωπαικες χωρες...

Οποιος μπορει να βοηθησει σας παρακαλω...

ΥΓ:Ελεος αλλαξτε θεμα....

πρεπει να κανεις το λιγοτερο 2 χρονια σε καποιο πανεπιστημιο και να παρεις ολα τα μαθηματα που ζητανε για αυτα τα 2 ετη ή να αποφοιτησεις απο καποια σχολη οπως πχ biology, biochemistry. Επιπλεον πρεπει να εχεις μεσο ορο 70% και πανω, να περασεις το MCAT, να περασεις την συνεντευξη, να εχεις κανει εθελοντικη εργασια σε καποιο οικο ευγηριας, σε νοσοκομειο κτλ και να δειξεις οτι πραγματικα ενδιαφερεσαι να βοηθησεις τον συνανθρωπο σου. Επισης, δεν πρεπει να εχεις κοπει σε κανενα μαθημα κατα την διαρκεια της φοιτησης σου ως premed student. Επισης χρειαζεσαι toefl και τελος πρεπει να σκεφτεις και το οικονομικο, κυριως αν εισαι international student, γιατι τα διδακτρα για τους πρωτοετεις international μαθητες ειναι γυρω στα $30,000 τον χρονο. Fyi ο μεσος ορος ηλικιας αυτων που μπαινουν στο med school ειναι γυρω στα 23.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
αν κανεις τα χριστουγεννα αιτηση μπαινεις ειτε τον μαιο ειτε τον σεπτεμβρη.
το ξέρω. ρωτάω αν θα κάνει κανείς άλλος αίτηση τότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Τα παραπάνω τα ζήτησαν τα αμερικανικά. Τα καναδικά ήθελαν toefl, εκθέσεις (το ένα) και βαθμολογία από την γ' γυμνασίου

Συγκεκριμένα, δες το ******** αφού το θες, το οποίο είναι το καναδικό που με δέχτηκε. Όταν κάνεις αίτηση, ζητά εκθέσεις, και μάλιστα αρκετές. Και συμπληρώνεις και εργασία, εθελοντισμό και διαγωνισμούς, ΕΑΝ έχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Συγκεκριμένα, δες το ******** αφού το θες, το οποίο είναι το καναδικό που με δέχτηκε. Όταν κάνεις αίτηση, ζητά εκθέσεις, και μάλιστα αρκετές. Και συμπληρώνεις και εργασία, εθελοντισμό και διαγωνισμούς, ΕΑΝ έχεις

λυπαμαι, αλλα ατυχησες. Δεν επρεπε να σβυσεις το UBC απο το post σου γιατι και εγω σε αυτο πηγα/πηγαινω και απο αυτο αποφοιτησα και σε αυτο θα κανω μαστερ. Οπως προειπα, δεν μου ζητησαν ουτε μια εκθεση, ουτε εθελοντικη εργασια, ουτε διαγωνισμους και αλλα τετοια. Ουτε φυσικα μου ζητησαν ποτε να δουν αν εχω αρκετα χρηματα στην τραπεζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Το bank statement ήταν για την αμερική. Τις εκθέσεις τις ζήτησαν όταν συμπληρώνεις τα supplementary applications, ανάλογα με τα options που έχεις βάλει. και λογικά αυτό είναι για τους μεταπτυχιακούς. Άσε τις @#$% λοιπόν. Όταν έκανες εσύ αίτηση, μπορεί να μην ήταν έτσι. Μέχρι το Γενάρη όμως, ήθελαν εκθέσεις . Μη με βάλεις να σκανάρω το χαρτί της αποδοχής ή να αντιγράψω το κείμενο από το student service center
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
@sakura-chan
έχει δικιο ο 92.... δίχως bank statement και εκθέσεις δεν πας πουθενά, τουλάχιστον στην αμερική. καναδά δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PhoenixGR

Νεοφερμένος

Ο Αλεξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν ξερω τι σου ειπαν οι προηγουμενοι αλλα χρειαζεται μοναχα ο βαθμος απολυτηριου.
Αυτος βεβαια διαφερει απο Παν/μι σε Παν/μιο αλλα συνιθως κειμενεται στο 18.
Επισης πρεπει να κανεις τα χαρτια σου ενα χρονο πριν,να βαλεις σε λιστα αναμονης τα Παν/μια της επιλογης σου και επειτα να περιμενεις να σε δεχτουν,μολις σε δεχτουν απο τα 4 που εχεις βαλει στη λιστα,μπορεις να επιλεξεις μονο τα 2 (κατι σαν το μηχανογραφικο δηλαδη).

Εγω εκανα ολη τη γραφειοκρατεια και με δεχτηκαν σε 2 Παν/μια με τιν προυποθεση οτι βγαλω τον απαιτουμενο βαθμο απολυτηριου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Το bank statement ήταν για την αμερική. Τις εκθέσεις τις ζήτησαν όταν συμπληρώνεις τα supplementary applications, ανάλογα με τα options που έχεις βάλει. και λογικά αυτό είναι για τους μεταπτυχιακούς. Άσε τις @#$% λοιπόν. Όταν έκανες εσύ αίτηση, μπορεί να μην ήταν έτσι. Μέχρι το Γενάρη όμως, ήθελαν εκθέσεις . Μη με βάλεις να σκανάρω το χαρτί της αποδοχής ή να αντιγράψω το κείμενο από το student service center

τα requirements για int'l students απο ελλαδα ειναι αυτα + toefl. Το supplementary application που αναφερεις ειναι...supplementary. Το κανεις για να αυξησεις τις πιθανοτητες σου να σε δεχτουν. Δεν χρειαζεται αν εχεις καλους βαθμους στο απολυτηριο λυκειου (υποθετω οτι εκανες apply στο ubc vancouver και οχι στο okanagan). Ουτε εγω εκανα καποιο supplementary application πριν 4 χρονια, ουτε ενας γνωστος μου περυσι, ουτε μια φιλη μου φετος.

Κατεβα και λιγο απο το καλαμι γιατι στο συγκεκριμενο πανεπιστημιο ειναι παρα πολυ ευκολο να μπεις. Τα βραβεια σου και η εργασια σου δεν θα σου φανουν πουθενα χρησιμα αν δεν στρωθεις στο διαβασμα για να διατηρησεις εναν μεσο ορο της ταξης του 70% το λιγοτερο στο 2ο ετος για να κανεις αιτηση στην σχολη που επιθυμεις στο 3ο ετος. Μπορει το 70% να φαινεται λιγο, αλλα με τον ανταγωνισμο που υπαρχει, θα παιρνεις 60% και θα χαιρεσαι. Ξερω πολλα παιδια που ηρθαν απο ελλαδα εδω να σπουδασουν και δεν αντεξαν να κατσουν πανω απο 1 χρονο.

Αν αποφασισεις τελικα να ερθεις στο βανκουβερ, θα σου δωσω μονο μια συμβουλη. Μη μπεις κατευθειαν στο ubc. Κανε ενα χρονο σε καποιο college οπως πχ αυτο και μετα κανε transfer στο ubc. Η προσγειωση απο το ελληνικο εκπαιδευτικο συστημα, στο καναδικο και σε αυτο του ubc δεν θα ειναι αρκετα ομαλη. Ειναι προτιμωτερο να πεσουν οι βαθμοι σου στο college οπου μπορεις να κανεις drop out απο τα μαθηματα μεχρι και μια βδομαδα πριν τα final exams, και να μην υπαρξουν επιπτωσεις στον μεσο ορο σου, παρα να παγιδευτεις στο ubc και να ανησυχεις για τον μεσο ορο σου και τους βαθμους σου.

Edit: εκτος απο το toefl νομιζω πως πρεπει να δωσεις και το LPI :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PhoenixGR

Νεοφερμένος

Ο Αλεξ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
[...]Αυτα ειναι για το UK μονο και χρειαζεσαι IELTS band 6+
TOEFL - Lower - Proficiency ειναι αχρηστα

Αυτά για Καναδά?

United Kingdom ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ναι στο vancouver έκανα. Και έβαλα 2 options για major και στην πρώτη ήθελε supplementar. Επίσης, άσε τις βλακείες περι δυσκολίας. Σοβαρέψου επιτέλους. Δεν είμαι από αυτούς που δεν πέρασαν στην Ελλάδα επειδή δεν διάβαζαν, το αντίθετο. Και δεν θα πάω στο ubc, έχω γίνει admitted και σε ένα ΠΟΛΥ καλύτερα αμερικανικό. Μήπως έχεις την εντύπωση ότι μεταναστεύω για να πάω πρώτα σε college και μετά να ΚΑΝΩ ΑΙΤΗΣΗ για να μπω στο UBC; Έλεος δηλαδή

Αυτό είναι screenshot από το SSC του ubc. Για να μη μου λέτε βλακείες για την αίτηση

Όπως φαίνεται, ζητά supplemental applications, στις οποίες γράφεις εκθέσεις

εισαι πολυ arrogant, να το προσεξεις αυτο γιατι οταν θα φας το 1ο χαστουκι και προσγειωθεις στην πραγματικοτητα δεν θα σου αρεσει. Το supplemental app'l form για το department of science ειναι optional ,για το SSοB μαλλον εχεις δικιο (δεν ξερω τι παιζει εκει γιατι ποτε δεν με ενδιεφεραν τα οικονομικα και το business). Εγω παντως οταν εκανα αιτηση στο department of science δεν εστειλα supp αιτηση και με πηραν αμεσως. Τι να σου πω, ισως παιζει ρολο το οτι εχω την καναδικη υπηκοοτητα.

Αυτα που λεω περι δυσκολιας δεν ειναι βλακειες. Δεν εννοω οτι τα μαθηματα θα ειναι δυσκολα, μερικα θα ειναι, δεν γινεται να το αποφυγουμε αυτο, αλλα δεν ειπα πως ολα τα μαθηματα θα ειναι δυσκολα. Το προβλημα σου θα ειναι η μεταβαση σε εναν διαφορετικο τροπο εκπαιδευσης, σε εναν διαφορετικο πολιτισμο, σε μια διαφορετικη γλωσσα, σε εναν διαφορετικο τροπο ζωης. Θα δυσκολευτεις στην αρχη. Ευχομαι οταν πας στο "top" πανεπιστημιο να σου εχει φυγει αυτο το arrogant υφακι για το καλο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το νόημα του παρόντος topic.
Είναι δικαίωμα του καθενός για τον Α,Β, κι εγώ δεν ξέρω ποιο λόγο να θέλει να φύγει στο εξωτερικό για να σπουδάσει. Οι περισσότεροι το επιδιώκουμε για ένα καλύτερο μέλλον. Αυτό δε σημαίνει τίποτε γι'αυτούς που θέλουν να μείνουν εδω, μαγκιά τους, δε θα διαφωνήσουμε και γι'αυτό. Αν θες να φύγεις λοιπόν δεν είναι καλό να ξέρεις τις απαραίτητες κινήσεις που θα σου γλιτώσουν χρόνο, άγχος και χρήμα;
Να γιατι φτιάχτηκε αυτό το τόπικ. Αν μπορούμε να συλλέξουμε πληροφορίες θα βοηθήσουμε άλλους που θα βρεθούν στη θέση μας. Τι σχέση έχει το τι θα χρειαστώ για να φύγω στο εξωτερικό με το αν εκανα καλά δε νομίζω πως ανήκει σε αυτό το τόπικ. Αν θες άνοιξε νέα συζήτηση, να δούμε αν όντως όλοι θέλουν να φύγουν χωρίς σκέψη έξω και πως το βλέπουν όσοι μένουν πίσω.
Στο παρόν θέμα ξανά μανά παρακαλώ, ας προσπαθήσουμε να το κάνουμε έναν χρήσιμο οδηγό με πληροφορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Για να μη λεμε ανακριβειες και μπερδευουμε και τον κοσμο, ολα αυτα που λες οτι ζητανε ειναι μπαρουφες. Και πως το ξερω; Επειδη πολυ απλα εκανα αιτηση σε 3 καναδικα πανεπιστημια και αποφοιτησα απο το 2ο καλυτερο καναδικο πανεπιστημιο. Τα μοναδικα χαρτια που ζητησαν ηταν το απολυτηριο λυκειου, το οποιο σταλθηκε απευθειας απο το λυκειο μου απο την ελλαδα, και το toefl. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Επιπλεον, υπαρχει και 2ος τροπος να μπεις στο πανεπιστημιο ακομα και αν εχεις βγαλει μεσο ορο 10 στο λυκειο. Γραφεσαι σε καποιο university college (χρειαζεσαι απολυτηριο λυκειου για τα τυπικα, toefl ή δινεις καποιο δικο τους τεστ και αν δεν το περασεις παρακολουθεις μαθηματα αγγλικων για ESL students) και επειτα παιρνεις μαθηματα σαν να πηγαινεις κανονικα σε πανεπιστημιο. Τα συγκεκριμενα colleges προσφερουν μαθηματα μεχρι το 2ο ετος. Αφου παρεις τα μαθηματα που χρειαζεσαι για το 1ο ή το 2ο ετος, κανεις αιτηση στο πανεπιστημιο που σε ενδιαφερει και αναλογα με τους βαθμους σου στο college σε δεχονται και συνεχιζεις στο 2ο ή 3ο ετος. Απο την στιγμη που οι βαθμοι σου στο college ειναι πανω απο 60-65% θα σε δεχτει το πανεπιστημιο οταν αποφασισεις να κανεις transfer. Εκει που δυσκολευει το πραγμα ειναι οταν μπεις στο πανεπιστημιο και φτασεις στο 3ο ετος. Για να συνεχισεις στο 3ο ετος σε μια σχολη της αρεσκειας σου πρεπει να κανεις αιτηση στη συγκεκριμενη σχολη και με βαση τους βαθμους σου στο 2ο ετος σε δεχονται ή σε απορριπτουν. Συνηθως θελουν ενα μεσο ορο 65-70% και πανω (σε καποιες περιπτωσεις και 80% αναλογα με αυτο που εχεις επιλεξει... bachelor's vs honor's). Επιπλεον, σε καποιες σχολες δεν μπορεις να μπεις απο το 1ο ετος, αλλα πρεπει να εχεις ακολουθησει καποιο αλλο προγραμμα πρωτα ή να εχεις αποφοιτησει απο καποια αλλη σχολη (αυτο γινεται συνηθως με σχολες οπως η ιατρικη και η κτηνιατρικη). Σε αυτες τις περιπτωσεις σου ζητουν διαφορα τεστ (MCAT κτλ), ζητουν εθελοντικη εργασια (πχ σε καποιο animal shelter οταν σκοπευεις να γινεις κτηνιατρος), δινεις συνεντευξη και γραφεις μια εκθεση στην οποια εξηγεις τους λογους για τους οποιους θελεις να φοιτησεις στην συγκεκριμενη σχολη. Σε καμια απο αυτες τις σχολες δεν μπαινεις αμεσως μετα το λυκειο. Το λιγοτερο που θελουν ειναι να εχεις κανει 2 χρονια στο πανεπιστημιο σε life sciences, general science, biology, etc και να εχεις παρει καποια μαθηματα που οριζουν αυτοι.



αν κανεις τα χριστουγεννα αιτηση μπαινεις ειτε τον μαιο ειτε τον σεπτεμβρη.



πρεπει να κανεις το λιγοτερο 2 χρονια σε καποιο πανεπιστημιο και να παρεις ολα τα μαθηματα που ζητανε για αυτα τα 2 ετη ή να αποφοιτησεις απο καποια σχολη οπως πχ biology, biochemistry. Επιπλεον πρεπει να εχεις μεσο ορο 70% και πανω, να περασεις το MCAT, να περασεις την συνεντευξη, να εχεις κανει εθελοντικη εργασια σε καποιο οικο ευγηριας, σε νοσοκομειο κτλ και να δειξεις οτι πραγματικα ενδιαφερεσαι να βοηθησεις τον συνανθρωπο σου. Επισης, δεν πρεπει να εχεις κοπει σε κανενα μαθημα κατα την διαρκεια της φοιτησης σου ως premed student. Επισης χρειαζεσαι toefl και τελος πρεπει να σκεφτεις και το οικονομικο, κυριως αν εισαι international student, γιατι τα διδακτρα για τους πρωτοετεις international μαθητες ειναι γυρω στα $30,000 τον χρονο. Fyi ο μεσος ορος ηλικιας αυτων που μπαινουν στο med school ειναι γυρω στα 23.


ευχαριστω για την απαντηση...
ναι το ξερω οτι θελει 4 χρονια pre med και αφου βγαλεις καλο βαθμο μπορει και να σε δεχτουν σε καποιο καλο πανεπιστημιο!
η εθελοντικη εργασια με προβληματιζει λιγακι αλλα θα κοιταξω....
σκεφτομαι MIT για pre med γτ εχει λιγο ανταγωνισμο αν κοιταξεις τα stats μονο καποθ 160 κανουν application και καπου οι μισοι μπαινουν
και απο κει αν εχεις καλο βαθμο σε παιρνουν σε πολυ καλα πανεπιστημια...
τεσπα εχω καπου 3 χρονια να το σκεφτω χεχε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
δεν αξίζει ΜΙΤ για pre med. πήγαινε JHU. πολύ καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
δεν αξίζει ΜΙΤ για pre med. πήγαινε JHU. πολύ καλύτερο.

ναι το καλυτερο απλα σκεφτομουν κατι λιγοτερο ανταγωνιστικο ετισ ωστε να μπορεσω να μπω πιο ευκολα σε σχεση με αλλα πανεπιστημια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ναι το καλυτερο απλα σκεφτομουν κατι λιγοτερο ανταγωνιστικο ετισ ωστε να μπορεσω να μπω πιο ευκολα σε σχεση με αλλα πανεπιστημια!

φίλε, ξέρεις τι είπες τώρα?????????????????????????? :redface: μην τα λες αυτά αλλού γιατί θα μας πάρουν με τις πέτρες. ;) το ΜΙΤ είναι παλούκι να μπεις και τα στατιστικά που λες είναι λάθος.

ποια ερώτηση είχες? ( σε ρωτάω γιατί είδα το ποστ σου για να απαντήσει κάποιος τις ερωτήσεις σου)

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
φίλε, ξέρεις τι είπες τώρα?????????????????????????? :redface: μην τα λες αυτά αλλού γιατί θα μας πάρουν με τις πέτρες. ;) το ΜΙΤ είναι παλούκι να μπεις και τα στατιστικά που λες είναι λάθος.

ποια ερώτηση είχες? ( σε ρωτάω γιατί είδα το ποστ σου για να απαντήσει κάποιος τις ερωτήσεις σου)

[...]

ετσι διαβασα σε καποια φορουμ...και ελεγα σε σχεση με αλλα μεγαλα πανεπιστημια/....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_aerospace

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Εμπεσός (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
τα φορουμ να μην τα εμπιστεύεσαι ακόμα και αυτό το φόρουμ γιατί δυστυχώς αρκετοί μιλάνε χωρίς να ξέρουν. ;)
το ΜΙΤ είναι το πιο δύσκολο να μπεις για undergrad studies και αν δεν είσαι κάτι ξεχωριστό δύσκολα μπαίνεις γενικότερα σε καλά πανεπιστήμια των ΗΠΑ. ξέρω αμερικανάκια που είναι genius και ούτε αυτά μπήκαν εκεί. δεν ψάχνουν για τον άριστο μαθητή. ψάχνουν για αυτόν που έχεις τις γνώσεις και ταυτοχρόνως έχει να προσφέρει κατι ξεχωριστό. να στο πω αλλιώς, το 99% των ελλήνων μαθητών που κάνουν αίτηση σε αυτά τα πανεπιστήμια δεν θα μπουν γιατί οι περισσότεροι έλληνες μαθητές δεν κάνουν τίποτα άλλο από το να προσπαθούν να πάρουν μεγάλους βαθμούς και δεν τους νοιάζει τίποτα άλλο.

αν θες να μπεις πραγματικά σε ένα από αυτά τα πανεπιστήμια, διάβασε λιγότερο για το σχολείο και ξεκίνα να ψάχνεσαι γενικότερα. π.χ. για αυτή την παγκόσμια οικονομική κρίση. δούλεψε σε διαγωνισμούς, κάνε project κτλ. και ένα "μυστικό", ψάξε στον τομέα της επιχειρηματικότητας. πουλάει πολύ στα ξένα πανεπιστήμια. στο κάτω, κάτω όλα γίνονται για τα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Για να μη λεμε ανακριβειες και μπερδευουμε και τον κοσμο
αυτο ειναι αληθεια.ο τυπος λεει ανακριβειες...η αρχικη ερωτηση ηταν τι χρειαζεται για την εισαγωγη σε πανεπιστημια του εξωτερικου!!θα νομισει και κανεις οτι χρειαζεται να εχεις προυπηρεσια ως υπευθυνος πισινα ή γραφιστα ή ξερω γω τι αλλο ειπε....ελεος παιδια!!το ξεφτιλισαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
τελος παντων λεω να ασχοληθω λιγο με τις εξετασεις μου και υστερα να στειλω κανα εμαιλ
research
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top