Γενικό θέμα για τις σπουδές στο εξωτερικό

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά..

Θέλω ανεξάρτητα με τα πόσα μόρια θα βγάλω στις πανελλήνιες, να σπουδάσω στο εξωτερικό. Αναρωτιόμουν αν έχετε στο νου σας καμιά ιστοσελίδα που να παρέχει πληροφορίες, ή δικες σας εμπειρίες...ΠΧ σε ποιά χωρα, ειδικότητα, τι απαιτήσεις έχουν κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Εσύ πες μας τι θες και αναλόγως θα βοηθήσουμε(κάτι πιο συγκεκριμένο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ιατρικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jeanne

Νεοφερμένος

Η Γιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 67 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η Βουλγαρια εχει καλες ιατρικες σχολες και αναγνωρισμενες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GFrag17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Thanks! Πληροφορίες που θα βρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Η Ιταλία έχει επίσης πολύ καλές ιατρικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jeanne

Νεοφερμένος

Η Γιάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 67 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Απο προξενειο η πρεσβεια Βουλγαριας. Επισης κανε αναζητηση στο google
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannists

Νεοφερμένος

Ο giannists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
από πολυτεχνικές σχολές? θέλω αγγλία... ξέρει κανείς πώς έχουν εκέι τα πράγματα? τόσο από οικονομικής πλευράς (δίδακτρα) όσο και από πλευράς εξετάσεων.. τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή για να με δεχτούν ως φοιτητή τους? το bristol έχω ακούσει ότι είναι καλό και το manchester για πολυτεχνικές σχολές....

παιδιά, οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapienzia

Νεοφερμένος

Η Sapienzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Απλα για να εχετε και αλλες ιδεες...Σκεφτητε οσοι θελετε εξωτερικο το Βελγιο και συγκεκριμενα Βρυξελλες (ή Αμβερσα, λιγοτερο). Εκανα αιτηση πριν ενα μηνα και περιμενω απαντηση. Εχει πολυ καλες προοπτικες για σπουδες και επαγγελματικη αποκατασταση. Μονο η γλωσσα ειναι κομματι προβλημα αλλα παλευεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
και το cambridge ειναι πολυ καλο ...απλα παρα πολυ ακριβο...πολυτεχνικες σχολες νομιζω οτι εχουν καλυτερες οι ΗΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
από πολυτεχνικές σχολές? θέλω αγγλία... ξέρει κανείς πώς έχουν εκέι τα πράγματα? τόσο από οικονομικής πλευράς (δίδακτρα) όσο και από πλευράς εξετάσεων.. τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή για να με δεχτούν ως φοιτητή τους? το bristol έχω ακούσει ότι είναι καλό και το manchester για πολυτεχνικές σχολές....

παιδιά, οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή!!!


(Ενώ τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ είναι φθηνά... :P)

Λοιπόν, φίλε Γιάννη, σε λίγες μέρες στέλνω την αίτησή μου στο πανεπιστήμιο του Manchester ενώ έχω ήδη γίνει δεκτός σε πανεπιστήμιο του Καναδά (McGill University).

Θα σε συμβούλευα, αν θέλεις πολυτεχνική σχολή και Αγγλία, να κοιτάξεις εκτός των Bristol και Manchester που αναφέρεις, τα εξής πανεπιστήμια:

- University of Brighton
- University of Lancaster
- University of Cardiff

Στα 2 πρώτα έχω φίλους που κάνουν μεταπτυχιακά και ακούω πολύ καλά λόγια. Για το τελευταίο μου το είχε προτείνει ένας γνωστός μου που είχε φοιτήσει εκεί, λέει ότι για engineering (όταν λες πολυτεχνικές σχολές φαντάζομαι ότι εννοείς σχολές μηχανικών) είναι αρκετά καλό.
Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση κοίταξε την οικονομική πλευρά του πράγματος. Επίσης σκέψου πολύ σοβαρά το κατά πόσο μπορείς να ζεις μόνος σου, μακριά από οποιονδήποτε γνωστό σου (όχι ότι δεν θα κάνεις φίλους εκεί, αλλά έχει διαφορά). Αναλογίσου ότι θα έχεις όμως και την ευκαιρία να γνωρίσεις κάτι εντελώς νέο, άλλη νοοτροπία, καινούργιους ανθρώπους και τα λοιπά. Πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό να κάνεις αυτές τις σκέψεις πριν πάρεις κάποια απόφαση.

Όσο για την αίτηση αυτή, καθ'αυτή, εγώ για την αίτηση στον Καναδά είχα αποστείλει:

- Βαθμούς των τάξεων του Λυκείου έως και σήμερα
- Τα πτυχία μου από ξένες γλώσσες (ζητούσαν Advanced με B του Cambridge τουλάχιστον, ή εναλλακτικά Proficiency είτε του Cambridge είτε του Michigan... εγώ έστειλα τα 2 πτυχία Proficiency... αλλιώς μπορείς να δώσεις εξετάσεις για κάποιο πτυχίο τύπου IELTS που είναι, νομίζω, ειδικά για άτομα που θέλουν να το χρησιμοποιήσουν ως φοιτητές).
- Ένα statement όπου εξηγούμαι σχετικά με το τι με έκανε να διαλέξω το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο κλπ. κλπ.

Προαιρετικά, μπορούσα να'χα στείλει και συστατική επιστολή από καθηγητή του σχολείου μου αλλά δεν χρειάστηκε.

Δεν ξέρω αν το'χεις πάρει τόσο σοβαρά το πράγμα, αλλά η γνώμη μου είναι ότι, εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα και το ψυχικό σθένος, αξίζει χίλιες φορές περισσότερο να βγάλεις πανεπιστήμιο του εξωτερικού παρά της χώρας μας. Θα έλεγα πάντως ότι δεν αξίζει τόσο να πας σε γειτονικές χώρες (π.χ. Ιταλία, Βουλγαρία που είπαν κάποιοι), καλύτερα να κάτσεις εδώ. Αν είναι να φύγεις εκτός Ελλάδας, κάν'το να αξίζει πραγματικά. Αυτή είναι η γνώμη μου...


Ελπίζω να σε βοήθησα. Για ό,τι θες, ρώτα ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiker

Νεοφερμένος

Ο kiker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
από πολυτεχνικές σχολές? θέλω αγγλία... ξέρει κανείς πώς έχουν εκέι τα πράγματα? τόσο από οικονομικής πλευράς (δίδακτρα) όσο και από πλευράς εξετάσεων.. τι θα πρέπει να κάνω δηλαδή για να με δεχτούν ως φοιτητή τους? το bristol έχω ακούσει ότι είναι καλό και το manchester για πολυτεχνικές σχολές....

παιδιά, οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή!!!
Εχμ.. www.ucas.ac.uk είναι ο φορέας μεσω του οποίου κάνεις αίτηση στα πανεπιστήμια,αλλα είσαι λίγο καθυστερημένος (Απο αποψη χρόνου πάντα) καθως η καταλληλη περίοδος να τα κάνεις αυτά είναι πριν και λίγο μετα τα χριστούγεννα..Όπως κ να έχει ακομη κ να σου απορρίψουν την αίτηση καποιες σχολες η ολες λόγω προθεσμίας που έχουν αυτοί βάλει,θα μπορείς να συμμετέχεις στο Clearing οπου τα πανεπιστήμια με κενες θέσεις δέχονται αιτήσεις για να τις καλύψουν..
Εγω τον Γεναρη τελείωσα με τις αιτήσεις να ξεμπερδευω..
Υπόψιν οτι θα πρέπει να δώσεις Toefl(Η' μερικά αρκούνται κ στο προφίσιενσι του Κεημπριτζ μόνο) και να βγάλεις καποιο συγκεκριμένο βαθμό που θα σου ζητήσει η κάθε σχολή για να σε πάρει,αλλα και θα πρέπει να έχεις συγκεκριμένο βαθμό απολυτηρίου που ζητάει η κάθε σχολή,γι'αυτο στα ενδοσχολικα οχι αετο!
Έχετε υπόψιν σας κ Σκωτία πάντως,στη σκέψη Ηνωμένο βασίλειο σκέφτονται όλοι τα λονδρέζικα κ γενικότερα τα Αγγλικά παντεπιστήμια..Ειδικα για για Engineering k πληροφορικές υπάρχουν top Πανεπιστήμια κ στη Σκωτία (University of Edinburgh,St.Andrews,Glasgow κλπ)..Κ εμενα αρχικός μου στόχος είναι αυτός,να καταφέρω να παω σε ενα απο τα προαναφερθήσαντα,κ αν ναυαγήσει τότε Ελλάδα..

Καλη επιτυχία με τις αιτήσεις,
Στη διάθεσή σου για κάθε πληροφορία :)

ΥΓ: Όσο για τους θερμόαιμους υποστηρικτές των ελληνικών πανεπιστημίων,παιδια μαζί σας,αλλα οι καταλήψεις,οι ελλείψεις σε έρευνα,το βάρος των πανελληνίων που κανει τους φοιτητές να ξύνονται το πρώτο εξάμηνο και μερικά ατομα που διδάσκουν,μας εχουν καταντήσει να πρέπει να συζητάμε αν είναι καλύτερο να σπουδάσει κάποιος στη Βουλγαρια η στην Ελλάδα..Και ναι,σαφώς οι σπουδες στα Βαλκάνια είναι υποδεέστερες όσο κ αν αναγνωρίζονται τα πτυχία..
ΥΓ2: Όσο και να κλαίγεσαι οτι ελιωσες ενα χρόνο για να μπείς σε μια σχολή και πρέπει ολος ο κοσμος να υποκλιθεί στην πανεπιστημιάρα σου δεν είναι έτσι..Αν προσπαθήσεις να δεις θα καταλάβεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
(Ενώ τα πανεπιστήμια των ΗΠΑ είναι φθηνά... :P)

Λοιπόν, φίλε Γιάννη, σε λίγες μέρες στέλνω την αίτησή μου στο πανεπιστήμιο του Manchester ενώ έχω ήδη γίνει δεκτός σε πανεπιστήμιο του Καναδά (McGill University).

Θα σε συμβούλευα, αν θέλεις πολυτεχνική σχολή και Αγγλία, να κοιτάξεις εκτός των Bristol και Manchester που αναφέρεις, τα εξής πανεπιστήμια:

- University of Brighton
- University of Lancaster
- University of Cardiff

Στα 2 πρώτα έχω φίλους που κάνουν μεταπτυχιακά και ακούω πολύ καλά λόγια. Για το τελευταίο μου το είχε προτείνει ένας γνωστός μου που είχε φοιτήσει εκεί, λέει ότι για engineering (όταν λες πολυτεχνικές σχολές φαντάζομαι ότι εννοείς σχολές μηχανικών) είναι αρκετά καλό.
Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση κοίταξε την οικονομική πλευρά του πράγματος. Επίσης σκέψου πολύ σοβαρά το κατά πόσο μπορείς να ζεις μόνος σου, μακριά από οποιονδήποτε γνωστό σου (όχι ότι δεν θα κάνεις φίλους εκεί, αλλά έχει διαφορά). Αναλογίσου ότι θα έχεις όμως και την ευκαιρία να γνωρίσεις κάτι εντελώς νέο, άλλη νοοτροπία, καινούργιους ανθρώπους και τα λοιπά. Πιστεύω πως είναι πολύ σημαντικό να κάνεις αυτές τις σκέψεις πριν πάρεις κάποια απόφαση.

Όσο για την αίτηση αυτή, καθ'αυτή, εγώ για την αίτηση στον Καναδά είχα αποστείλει:

- Βαθμούς των τάξεων του Λυκείου έως και σήμερα
- Τα πτυχία μου από ξένες γλώσσες (ζητούσαν Advanced με B του Cambridge τουλάχιστον, ή εναλλακτικά Proficiency είτε του Cambridge είτε του Michigan... εγώ έστειλα τα 2 πτυχία Proficiency... αλλιώς μπορείς να δώσεις εξετάσεις για κάποιο πτυχίο τύπου IELTS που είναι, νομίζω, ειδικά για άτομα που θέλουν να το χρησιμοποιήσουν ως φοιτητές).
- Ένα statement όπου εξηγούμαι σχετικά με το τι με έκανε να διαλέξω το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο κλπ. κλπ.

Προαιρετικά, μπορούσα να'χα στείλει και συστατική επιστολή από καθηγητή του σχολείου μου αλλά δεν χρειάστηκε.

Δεν ξέρω αν το'χεις πάρει τόσο σοβαρά το πράγμα, αλλά η γνώμη μου είναι ότι, εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα και το ψυχικό σθένος, αξίζει χίλιες φορές περισσότερο να βγάλεις πανεπιστήμιο του εξωτερικού παρά της χώρας μας. Θα έλεγα πάντως ότι δεν αξίζει τόσο να πας σε γειτονικές χώρες (π.χ. Ιταλία, Βουλγαρία που είπαν κάποιοι), καλύτερα να κάτσεις εδώ. Αν είναι να φύγεις εκτός Ελλάδας, κάν'το να αξίζει πραγματικά. Αυτή είναι η γνώμη μου...


Ελπίζω να σε βοήθησα. Για ό,τι θες, ρώτα ελεύθερα.
Εσυ δεν θελεις ΗΜΜΥ ΕΜΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannists

Νεοφερμένος

Ο giannists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
οκ παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας. όσο για το ucas ρε συ όποτε έχω μπει σε αυτό το site όλο μου βγάζει κάτι τεστ για επαγγελματικό προσανατολισμό. δεν είναι σαφές ούτε στα χρήματα, ούτε και στη διαδικασία του application. τουλάχιστον εγώ δε μπορώ να βρω άκρη.. αν γινόταν να βοηθήσετε εσείς με κάποια Link ή με pm θα το εκτιμούσα πάρα πολύ ρε παιδιά!

υγ:
έχω Proficiency Michigan.. είναι τριών χρονών.. κάνει ή πρέπει να ξαναδίνω από την αρχή αγγλικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiker

Νεοφερμένος

Ο kiker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
To ucas εχε το στο μυαλο σου σαν ταχυδρομο..Ειναι απλα ο διαμεσολαβητης..Τις πληροφοριες θα τις βρισκεις στο site του εκαστοτε πανεπιστημίου..Γραψου εσυ αρχικα κ βλεπεις..
Οτι θέλεις φίλε..Αν μπορω να βοηθήσω σε κατι pm me να τα πουμε απο msn..
Έντιτ:
Ξεχασα να αναφέρω οτι το μίσιγκαν είναι το καλύτερο πτυχιο..Για κορνίζα..Δίνεις τις προαναφερόμενες εξετάσεις αναγκαστικα..Εκτος κι αν κάτι πάει αλλιώς με συγκεκριμένο πανεπιστήμιο..Απο τα όσα ξέρω πάντως,αυτή είναι η αποψή μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiker

Νεοφερμένος

Ο kiker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μιλας για εισαγωγή του χρόνου,έτσι?δλδ οχι να ξεκινησεις απο Σεπτεμβριο..Σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vas564

Νεοφερμένος

Η Vas564 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ΥΓ: Όσο για τους θερμόαιμους υποστηρικτές των ελληνικών πανεπιστημίων,παιδια μαζί σας,αλλα οι καταλήψεις,οι ελλείψεις σε έρευνα,το βάρος των πανελληνίων που κανει τους φοιτητές να ξύνονται το πρώτο εξάμηνο και μερικά ατομα που διδάσκουν,μας εχουν καταντήσει να πρέπει να συζητάμε αν είναι καλύτερο να σπουδάσει κάποιος στη Βουλγαρια η στην Ελλάδα..Και ναι,σαφώς οι σπουδες στα Βαλκάνια είναι υποδεέστερες όσο κ αν αναγνωρίζονται τα πτυχία..
ΥΓ2: Όσο και να κλαίγεσαι οτι ελιωσες ενα χρόνο για να μπείς σε μια σχολή και πρέπει ολος ο κοσμος να υποκλιθεί στην πανεπιστημιάρα σου δεν είναι έτσι..Αν προσπαθήσεις να δεις θα καταλάβεις..[/quote]

δεν μπουρουσα να συμφωνησω περισσοτερο!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fotini22589

Νεοφερμένος

Η fotini22589 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Συμφώνω εν μέρη με αυτά που αναφέρουν τα παιδιά, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να απαξιώνουμε τα Ελληνικά Πανεπιστήμια..υπάρχουν πραγματικά άνθρωποι (τόσο καθηγητές όσο και φοιτητές) που αξίζουν και με το παραπάνω!Και κάνουν καταπληκτική έρευνα ακόμη και με πενιχρά μέσα...

Όσο για τις σπουδές στο εξωτερικό, προσωπικά δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο ένας έφηβος 17 χρονών ξέρει 100% τι θέλει να κάνει και "ρισκάρει" να ξενιτευτεί και γι'αυτό. Θεωρώ δηλαδή πως έχοντας κάνει το προπτυχιακό σου εδω είσαι πολύ πιο ώριμος και σίγουρος γι΄αυτό που κάνεις. Μου κάνει πραγματικά εντύπωση που διαβάζω post όπως αυτό της Guest854551 που στα 18 της έχει αποφασίσει να ασχοληθεί με έναν τόσο εξειδικευμένο τομέα όπως το Aerospace Engineering!
Επίσης, θεωρώ και το οικονομικό αρκετά δύσκολη υπόθεση. Ακόμη κι αν σου δώσουν κάποια υποτροφία για το προπτυχιακό δύσκολα να σου καλύψουν όλο το ποσό (εκτός αν είσαι εξαιρετική περίπτωση) και χρειάζεται να έχεις μεγάλο "στήριγμα" από την οικογένειά σου για να ξεκινήσεις.

Ενώ αν κάνεις αιτήσεις έχοντας πτυχίο είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Αν τα καταφέρεις να σε δεχτούν για διδακτορικό σε καλό πανεπιστήμιο της Αμερικής τότε σου καλύπτουν τα πάντα (δίδακτρα+ασφάλεια υγείας+μισθό) - για Ευρώπη είναι ελαφρώς διαφορετικά τα πράγματα!

Καλή επιτυχία πάντως με τις αιτήσεις σας και αν κάποιος που θέλει να κάνει αιτήσεις (για Phd USA συγκεκριμένα) έχει απορίες μπορεί να μου στείλει :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top