Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Καλησπέρα σας

Έχω πολλά χρόνια να γράψω στο σάητ, από τις πανελλήνιες που ζητούσα μέρα νύχτα πληροφορίες. Λοιπόν, διαπίστωσα, ότι και να λένε, πως τελικά δεν είναι οι πανελλήνιες η δυσκολότερη περίοδος της ζωής μας αλλά Η ΖΩΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ! :worry:
Αισθάνομαι πελαγωμένη γιατί δεν ξέρω και δεν μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω.
Αρχικά, να σας πω, πως έχω τελειώσει το τμήμα πολιτικής επιστήμης και ιστορίας του παντείου πανεπιστημίου με 8,7. Έχω proficiency αγγλικά και τώρα είμαι επίπεδο Α2 γαλλικά και α1 ρωσικά. Παράλληλα, κάνω πρακτική εκτός πανεπιστημίου, κάνω εθελοντισμό, αρθρογραφώ και συμμετέχω σε κάποια ερευνητικά προγράμματα. (τα αναφέρω όλα αυτά γιατί έχω σημασία για την πορεία)
Σκεφτόμουν, πως η επιλογή της εθνικής σχολής δημόσιας διοίκησης είναι μια πολύ καλή διέξοδος, καθώς θα μου άρεσε να εργάζομαι στο δημόσιο (με την έννοια να προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο παρά σε κάποιον ιδιώτη) και είναι μια σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση.
Επειδή ο ανταγωνισμός, όμως, είναι πολύ μεγάλος, υπέθεσα πως εγώ, απλώς με ένα πτυχίο, θα έχω ανεπαρκείς γνώσεις. Γι αυτό και το άφησα στα πιο μακροπρόθεσμα σχέδιά μου.
Και τώρα προκύπτει το ερώτημα, μεταπτυχιακό έξω ή εδώ;;;;:hmm::eek:
Το αντικείμενο που μου αρέσει και θα ήθελα να εστιάσω είναι η πολιτική φιλοσοφία και θεωρία κράτους/δικαίου.
Στην Ελλάδα, το μόνο σχετικό κάπως μεταπτυχιακό είναι του ΕΚΠΑ , στο πολιτικό της νομικής ''δημόσιο δίκαιο και δημόσια πολιτική'' (που συνδιάζει και την δημόσια διοίκηση).
Από την άλλη, θα ήθελα πολύ να σπουδάσω στο εξωτερικό.Οι λόγοι είναι δύο:
1) Αισθάνομαι πως θα χαραμίσω τον βαθμό μου αν κάνω μεταπτυχιακό εδώ
2) Καλύτερη ποιότητα σπουδών και μεγάλη γκάμα επιλογής μεταπτυχιακών.
Οικονομική δυνατότητα όμως δεν υπάρχει.
Μπορώ με τον βαθμό, και το βιογραφικό που έχω να πάρω υποτροφία;;:confused::/:

Υ.Γ. το πιο τρελό μου όνειρο είναι το London school of economics, ή sorbonne στη Γαλλία, όπου σημειωτέον, έχω βρει ακριβώς αυτό το μεταπτυχιακό που θέλω.

Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη διότι είμαι πολύ μπερδεμένη και οι προσθεμίες λίγουν σε λίγο καιρό!!!! :redface:

Συγγνώμη για το μεγάλο post!! :whistle::whistle:


Καλησπέρα! :)
Για Γαλλία, θα σου δώσω ορισμένες πληροφορίες που μπορεί ήδη να ξέρεις, αλλά θα τις γράψω ούτως ή άλλως, μπορεί να ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος:

1) Αν ενδιαφέρεσαι να κάνεις κατευθείαν Μ2, μπορείς να κάνεις αίτηση για υποτροφία στο Γαλλικό Ινστιτούτο :
https://www.ifa.gr/el/etudes-en-fr-gen/bourses-de-mobilite-el/bourses-de-master-2-el

2) Πρέπει οπωσδήποτε να ανεβάσεις το επίπεδο των γαλλικών σου! Τα πανεπιστήμια ζητάνε κατά βάση C1 για την αίτηση σε masters θεωρητικών επιστημών (στις θετικές υπάρχουν ορισμένα masters στα οποία δουλεύεις στα αγγλικά). Τσέκαρε την ιστοσελίδα του πανεπιστημίου που σ'ενδιαφέρει (λογικά, το 1; Panthéon-Sorbonne; ή το 4, η "κλασική" Σορβόννη; το 4 ζητάει σίγουρα C1 και πάνω ).

3) Πολλά προγράμματα M2 απαιτούν να επικοινωνήσεις, πριν την αίτηση με κάποιον/α καθηγητή/τρια και να προτείνεις να αναλάβει την εποπτεία της διπλωματικής εργασίας σου (mémoire). Σε περίπτωση που ζητάται κάτι τέτοιο, θα πρέπει να περιλάβεις στην αίτησή σου το acceptance letter του, ότι σε δέχεται ως μεταπτυχιακή του φοιτήτρια. Συνήθως, πρέπει να του προτείνεις ένα πλάνο του προτεινόμενου θέματος της εργασίας σου και να του αναλύσεις τι θέλεις να κάνεις, με μια ενδεικτική βιβλιογραφία. Τις περισσότερες φορές, το θέμα μπορεί ν'αλλάξει από τη στιγμή που πας στη Γαλλία, συναντάς τον/την επόπτη/τριά σου και κάνεις την εγγραφή σου. Τόσο στο Paris 1 όσο και στο Paris 4, πρέπει να έχεις επικοινωνήσει με πιθανό/ή επόπτη/τρια πριν στείλεις την αίτησή σου.

4) Υποτροφίες δίνει και το crous :
https://www.crous-paris.fr/


Σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ό,τι κι αν αποφασίσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνό είναι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές να ασχολούνται τους καλοκαιρινούς μήνες με την ερευνητική εργασία που τους ανατίθεται. Τελειώνω σιγά σιγά το προπτυχιακό οπότε σκέφτομαι το μετά. Στη σχολή μου δίνεται ένα πρόγραμμα κατάρτισης που παρέχει βεβαίωση ασκησης ενός επαγγέλματος και απαιτεί 3-4 μήνες πρακτικής άσκησης σε επιχειρήσεις. Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός για το πότε θα γίνει η πρακτική αλλά είναι καλύτερο να γίνει έως 1 χρόνο μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος καθώς δεν έχει νόημα να κάνω τώρα τα θεωρητικά μαθήματα και εργαστήρια και να ψάχνω πρακτική σε 5 χρόνια ξέρω γω. Θα μπορούσα να την κάνω φέτος το καλοκαίρι όμως θα πρέπει υποχρεωτικά να είμαι στο εργαστήριο για να τελειώσω με την πτυχιακή μου. Οπότε μένει η άνοιξη και το καλοκαίρι του 2018. Οι μεταπτυχιακοί της σχολής μου ξέρω σίγουρα ότι κάνουν πειράματα και το καλοκαίρι μέχρι αρχές Αυγούστου συνήθως. Ισχύει γενικά και σε άλλα πανεπιστήμια αυτό? Αν έχω υποχρεώσεις του μεταπτυχιακού προφανώς δεν θα μπορώ να εξαφανιστώ για 3 μήνες και να δουλεύω αλλού, όχι? Μήπως είναι καλύτερο τον επόμενο χρόνο να παραμείνω εδώ για να κάνω χωρίς πρόβλημα την πρακτική και να τελειώσω με την κατάρτιση για να μην την έχω "εμπόδιο" αργότερα? :hmm: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω πόσο συχνό είναι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές να ασχολούνται τους καλοκαιρινούς μήνες με την ερευνητική εργασία που τους ανατίθεται. Τελειώνω σιγά σιγά το προπτυχιακό οπότε σκέφτομαι το μετά. Στη σχολή μου δίνεται ένα πρόγραμμα κατάρτισης που παρέχει βεβαίωση ασκησης ενός επαγγέλματος και απαιτεί 3-4 μήνες πρακτικής άσκησης σε επιχειρήσεις. Δεν υπάρχει χρονικός περιορισμός για το πότε θα γίνει η πρακτική αλλά είναι καλύτερο να γίνει έως 1 χρόνο μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος καθώς δεν έχει νόημα να κάνω τώρα τα θεωρητικά μαθήματα και εργαστήρια και να ψάχνω πρακτική σε 5 χρόνια ξέρω γω. Θα μπορούσα να την κάνω φέτος το καλοκαίρι όμως θα πρέπει υποχρεωτικά να είμαι στο εργαστήριο για να τελειώσω με την πτυχιακή μου. Οπότε μένει η άνοιξη και το καλοκαίρι του 2018. Οι μεταπτυχιακοί της σχολής μου ξέρω σίγουρα ότι κάνουν πειράματα και το καλοκαίρι μέχρι αρχές Αυγούστου συνήθως. Ισχύει γενικά και σε άλλα πανεπιστήμια αυτό? Αν έχω υποχρεώσεις του μεταπτυχιακού προφανώς δεν θα μπορώ να εξαφανιστώ για 3 μήνες και να δουλεύω αλλού, όχι? Μήπως είναι καλύτερο τον επόμενο χρόνο να παραμείνω εδώ για να κάνω χωρίς πρόβλημα την πρακτική και να τελειώσω με την κατάρτιση για να μην την έχω "εμπόδιο" αργότερα? :hmm: :/:

Ο αδελφός μου που έκανε μεταπτυχιακό στην Αγγλία εκπονούσε την dissertation από μέσα Ιουνίου μέχρι τέλος Αυγούστου χωρίς να έχει χρόνο να ασχοληθεί με τίποτα άλλο. Ούτε για διακοπές δεν ήρθε.΄Εκανε μια πολύ σοβαρή εργασία και βαθμολογήθηκε με distinction. Και οι υπόλοιποι συμφοιτητές του όλο το καλοκαίρι μ΄αυτό ασχολούνταν. Πιστεύω ότι αν σου είναι δύσκολο φέτος με την πτυχιακή, θα είναι ακόμα πιο δύσκολο με την μεταπτυχιακή αφού οι απαιτήσεις θα είναι αυξημένες. Μάλλον είναι καλύτερο αυτό που είπες και μόνη σου δηλ. να μείνεις εκεί τον επόμενο χρόνο και να τελειώσεις με την πρακτική πριν ξεκινήσεις το μεταπτυχιακό σου. Βέβαια καλό είναι να πάρεις και άλλες γνώμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laduchess

Νεοφερμένος

Η laduchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα σας!!!
η απορια μου ειναι η εξης: ο τιτλος στο τελος εχει να κανει με τον τιτλο του μεταπτυχιακου που εχει επιλεξει καποιος ή την τελικη εργασια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τον τίτλο του μεταπτυχιακού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
καλησπέρα,

γνωρίζετε αν ισχύει αυτό που αναφέρεται στο site του Α.Π.Θ, ότι "Στα Π.Μ.Σ. β΄κύκλου γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων Ιδρυμάτων της αλλοδαπής. ", δηλαδή από Τ.Ε.Ι δεν; κάποια ιδρύματα δέχονται κατ' εξαίρεση, βάσει έργου ή εξαιρετικά καλού βαθμού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
καλησπέρα,

γνωρίζετε αν ισχύει αυτό που αναφέρεται στο site του Α.Π.Θ, ότι "Στα Π.Μ.Σ. β΄κύκλου γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. της ημεδαπής ή ομοταγών αναγνωρισμένων Ιδρυμάτων της αλλοδαπής. ", δηλαδή από Τ.Ε.Ι δεν; κάποια ιδρύματα δέχονται κατ' εξαίρεση, βάσει έργου ή εξαιρετικά καλού βαθμού..

Τα ΤΕΙ ανήκουν στα ΑΕΙ οπότε no problem! Κάθε τμήμα ορίζει τον τρόπο εισαγωγής στα μεταπτυχιακά του προγράμματα. Το έργο και ο καλός βαθμός μπορεί να συνεκτιμηθούν κατά την εξέταση της υποψηφιότητάς σου αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα εισαχθείς κατ΄εξαίρεση εξαιτίας αυτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
Πριν μερικές μέρες πληροφορήθηκα οτι έγινε δεκτός στο MSc in International Shipping,Finance and Management του ΟΠΑ.Επέλεξα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό συνειδητά διότι εχω ξεκινήσει να εργάζομαι στον Ναυτιλιακό κλάδο και θεωρώ οτι είναι μια καλή ευκαιρία να συνδυάσω εργασιακή και ακαδημαική εμπειρία-γι'αυτό και επέλεξα το part-time πρόγραμμα.
Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι νεοσύστατο και σχετικά ακριβό με άλλα μεταπτυχιακά σε Ελλάδα ακόμα και σε εξωτερικό.Το θετικό για εμένα είναι πως διδάσκεται στην Αγγλική και συνδυάζει δυναμικούς τομείς.Θα ήθελα την άποψη σας σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών και τις προοπτικές,ιδιαιτέρως από άτομα που έχουν αποφοιτήσει από το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό,η γνώμη σας θα μου είναι πολύ χρήσιμη.
Σας παραθέτω τα links του μεταπτυχιακού
https://msc-isfm.aueb.gr/en-US
https://msc-isfm.aueb.gr/en-US/General/Program
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορώ να κρίνω προσωπικά αλλά μόνο τα καλύτερα έχω ακούσει από φίλους μου που τέλειωσαν προπτυχιακό στο ΟΠΑ και μετά συνέχισαν εκεί σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Γενικά τα μεταπτυχιακά του ΟΠΑ χαίρουν διεθνούς αναγνώρισης. Κάποιος άλλος που είναι περισσότερο σχετικός ίσως σου δώσει πιο συγκεκριμένες πληροφορίες. Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Έχω τελειώσει Δημόσια Διοίκηση και είμαι μεταξύ του Δ.Ε.Τ.(Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία) και του MBA στο Ο.Π.Α. . Ποιο θα μου προτείνατε και γιατί ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Έχω τελειώσει Δημόσια Διοίκηση και είμαι μεταξύ του Δ.Ε.Τ.(Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία) και του MBA στο Ο.Π.Α. . Ποιο θα μου προτείνατε και γιατί ;

Γεια σου..Με τι θελεις να ασχοληθεις μετα? Εχεις κατι συγκεκριμενο στο μυαλο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takenseabass

Νεοφερμένος

Ο takenseabass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι απόφοιτος του ΤΕΙ Τεχνολογίας Αλιείας - Υδατοκαλλιεργειών. Εδώ και μερικούς μήνες ψάχνω για δουλειά σε αυτό το αντικείμενο, αλλά μάταια, και σκεφτόμουν ότι ίσως θα ήταν χρήσιμο να ενισχύσω τις γνώσεις μου σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Πιστεύετε ότι θα άξιζε να παρακολουθήσω κάποιο ΠΜΣ στον αντίστοιχο κλάδο; Και αν ναι, θα μου προτείνατε να ψάξω στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; (και γιατί; )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι απόφοιτος του ΤΕΙ Τεχνολογίας Αλιείας - Υδατοκαλλιεργειών. Εδώ και μερικούς μήνες ψάχνω για δουλειά σε αυτό το αντικείμενο, αλλά μάταια, και σκεφτόμουν ότι ίσως θα ήταν χρήσιμο να ενισχύσω τις γνώσεις μου σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Πιστεύετε ότι θα άξιζε να παρακολουθήσω κάποιο ΠΜΣ στον αντίστοιχο κλάδο; Και αν ναι, θα μου προτείνατε να ψάξω στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; (και γιατί; )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αυτό φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Για ψάξτο.https://www.biology.uoc.gr/postgraduate/EnvBiol/index.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι απόφοιτος του ΤΕΙ Τεχνολογίας Αλιείας - Υδατοκαλλιεργειών. Εδώ και μερικούς μήνες ψάχνω για δουλειά σε αυτό το αντικείμενο, αλλά μάταια, και σκεφτόμουν ότι ίσως θα ήταν χρήσιμο να ενισχύσω τις γνώσεις μου σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Πιστεύετε ότι θα άξιζε να παρακολουθήσω κάποιο ΠΜΣ στον αντίστοιχο κλάδο; Και αν ναι, θα μου προτείνατε να ψάξω στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; (και γιατί; )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φυσικά και να κάνεις εάν μπορείς! Έχω μια φίλη που λέει: ''Σήμερα, δεν έχει σημασία τι θα σπουδάσεις, αλλά τι μεταπτυχιακό θα κάνεις..'' :P

Μπορείς να αναζητήσεις στο internet για μεταπτυχιακά. Να γράψεις τον κλάδο σου και να σου εμφανίσει πιθανά μεταπτυχιακά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takenseabass

Νεοφερμένος

Ο takenseabass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αυτό φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Για ψάξτο.https://www.biology.uoc.gr/postgraduate/EnvBiol/index.html

Φυσικά και να κάνεις εάν μπορείς! Έχω μια φίλη που λέει: ''Σήμερα, δεν έχει σημασία τι θα σπουδάσεις, αλλά τι μεταπτυχιακό θα κάνεις..'' :P

Μπορείς να αναζητήσεις στο internet για μεταπτυχιακά. Να γράψεις τον κλάδο σου και να σου εμφανίσει πιθανά μεταπτυχιακά..

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Σκεφτόμουν για ένα από αυτά τα δύο στο τμήμα βιολογίας του ΑΠΘ μιας και είναι στην πόλη που ζω:

1) https://app.bio.auth.gr/?q=el/ais
2) https://app.bio.auth.gr/?q=el/fbm

Αν έχει κάποιος άποψη (ή και εμπειρία) σε κάποιο από αυτά τα δύο, θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να την ακούσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Σκεφτόμουν για ένα από αυτά τα δύο στο τμήμα βιολογίας του ΑΠΘ μιας και είναι στην πόλη που ζω:

1) https://app.bio.auth.gr/?q=el/ais
2) https://app.bio.auth.gr/?q=el/fbm

Αν έχει κάποιος άποψη (ή και εμπειρία) σε κάποιο από αυτά τα δύο, θα χαιρόμουν ιδιαίτερα να την ακούσω.

Μια χαρά φαίνονται και τα δύο. Διάλεξε αυτό που είναι περισσότερο μέσα στα ενδιαφέροντά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gwpapado

Νεοφερμένος

Η gwpapado αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι δασκάλα και κάνω μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στην ειδική αγωγή. Είχα αποφασίσει αντί διπλωματικής εργασίας να πάρω 2 μαθήματα. Ωστόσο σε μια συζήτηση που είχα με συμφοιτήτριες μου με ενημέρωσαν ότι για να διοριστώ σε σχολείο θα πρέπει να έχω κάνει διπλωματική. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο; Από το πανεπιστήμιο με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το πτυχίο μου θα έχει την ίδια ισχύ είτε κάνω διπλωματική είτε επιλέξω 2 μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Προφανώς εννοεις για να πάρεις συνάφεια στην ειδική αγωγή και να μπεις στους πίνακες των αναπληρωτών (διορισμός είναι άλλο πράγμα).
Αν ξεκίνησε από το Μάρτιο του 2016 και μετά είναι υποχρεωτικό να έχεις κάνει πρακτική. Τώρα για τη διπλωματική που ρωτάς δεν είναι απαραίτητο αρκεί τουλάχιστον τα 2/3 των ects των μαθημάτων που έχεις πάρει να έχουν άμεση συνάφεια με τη διδασκαλία των αμεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Ξέρετε στις συνεντεύξεις τι ακριβώς ρωτάνε και πόση ώρα διαρκεί η διαδικασία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top