Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Next........

Νεοφερμένος

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
δεν γνωριζω απλα εχω διαβασει καποια αρθα σχετικα με τα ορυκτα καυσιμα και τις απε. εγω ειμαι στον θετικων σπουδων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πιστεύω πως καλό θα ήταν πρώτα να τελειώσεις το σχολείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ναι εννοείται απλώς σαν ιδέα ρώτησα αν είναι καλή και αν υπάρχουν ή αν υπάρξουν προοπτικές γι'αυτή στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Προοπτικές υπάρχουν σε κάθε επιστημονικό κλάδο. Το πρόβλημα συνήθως έχει περισσότερη σχέση με το προφίλ του πτυχιούχου Resistance, πόσο δυναμικός είναι να δημιουργήσει ευκαιρίες στη ζωή του ή πόσο παθητικά προσμένει την τύχη του. Και σε παλαιότερες εποχές, με πολύ πιο δύσκολες κοινωνικές συνθήκες, οι δυναμικοί χαρακτήρες συνήθως προόδευαν. Γενικά, μη στέκεσαι σε ξερές επαγγελματικές προοπτικές αλλά προσπάθησε να επενδύσεις σωστά μέχρι τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
nPb έχεις δίκιο αλλά αυτός είναι ένας παράγοντας,δηλαδή πόσο πρόθυμος είναι ένας άνθρωπος μέσα από σκληρή δουλειά να προοδεύσει.Ο άλλος είναι αν το ίδιο το αντικείμενο που επιλέγεις ανταποκρίνεται στις ανάγκες τις σύγχρονης κοινωνίας και μπορεί να σε βοηθήσει στο να σταδιοδρομήσεις επαγγελματικά.Υπάρχουν και πτυχία τα οποία αποκτώνται με κόπο αλλά δυστυχώς δεν βρίσκουν αντίκρυσμα καθώς είναι κορεσμένα και μη παραγωγικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπέρα.Σπουδάζω σε ΤΕΙ προσχολικής αγωγής και θα ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή.Βγαίνειςόπως από το πανεπιστήμιο κανονικά ειδική παιδαγωγός;Γενικά το ήθελα από πολύ μικρή να σχοληθώ με αυτόν τον κλάδο γιατί έλεγα ότι θέλω να βοηθήσω αλλά εαν έχει καμιά πληροφορεία κάποιος είτε για το μεταπτυχιακό είτε με το τι κάνεις σε αυτό το επάγκελμα ας γράψει γιατί στο ίντερνετ το μόνο που λέει είναι με ποιους ανθρώπους δουλεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
nPb έχεις δίκιο αλλά αυτός είναι ένας παράγοντας,δηλαδή πόσο πρόθυμος είναι ένας άνθρωπος μέσα από σκληρή δουλειά να προοδεύσει.Ο άλλος είναι αν το ίδιο το αντικείμενο που επιλέγεις ανταποκρίνεται στις ανάγκες τις σύγχρονης κοινωνίας και μπορεί να σε βοηθήσει στο να σταδιοδρομήσεις επαγγελματικά.Υπάρχουν και πτυχία τα οποία αποκτώνται με κόπο αλλά δυστυχώς δεν βρίσκουν αντίκρυσμα καθώς είναι κορεσμένα και μη παραγωγικά.

Οι "σύγχρονες ανάγκες της κοινωνίας" είναι σχετικές. Όπως λέει και ο Bill Gates αλλά και άλλοι άνθρωποι της αγοράς, όταν αποφασίσεις να σπουδάσεις ή να εργαστείς σε αυτό που έχει εργασιακή ζήτηση η αγορά έχει αλλάξει επαγγελματικό προσανατολισμό. Γενικά, μιας και είσαι ακόμη μαθητής λυκείου, καλό είναι να έχεις ανοιχτές κεραίες και να μην κάνεις επιλογές (επειδή σου έκαναν άλλοι τη γνωστή πλύση με τα πολλά μόρια των πανελληνίων) κλπ. Όντας στην αγορά εργασίας από μικρή ηλικία, θα σου έλεγα ότι δεν υπάρχουν "πτυχία" που ενώ αποκτώνται με κόπο δεν βρίσκουν επαγγελματικό αντίκρυσμα και είναι μη παραγωγικά. Το πτυχίο από μόνο του δεν έχει καμία ποιοτική αξία αν ο κάτοχός του είναι τενεκές. Ο κάτοχος είναι το ζητούμενο πως θα επιλέξει να διαμορφώσει τη ζωή του και πως θα αξιοποιήσει το πτυχίο που πήρε. Όλες οι επιστήμες με τη λήψη του πτυχίου αφήνουν "θύρες". Από εκεί και πέρα ο κάθε πτυχιούχος θα επιλέξει σε ποια θύρα θα βάλει το καλώδιο της επαγγελματικής πορείας/ εξειδίκευσης κλπ.

Ακόμη και σε μια επιστήμη που κατά γενική ομολογία των ΜΜΕ, της κοινωνίας, της κυρά Μαρίκας, θεωρείται "με προοπτικές", το πτυχίο σε αυτή την επιστήμη μετά από 3-4 χρόνια θεωρείται ξεπερασμένο λόγω των διεθνών δεδομένων στην έρευνα και στην αγορά. Σημασία έχει στην κάθε δεκαετία να αναπροσαρμόζεσαι επαγγελματικώς, στα νέα δεδομένα. Επί του θέματος τα ορυκτά καύσιμα είναι αντικείμενο με καλές προοπτικές και ειδικά οτιδήποτε πάνω στο φυσικό περιβάλλον... αλλά όχι από μόνα τους. Παίζει σημαντικό ρόλο τι θες να σπουδάσεις και για ποια αγορά εργασίας. Οι περισσότεροι αγνοούν αυτή τη μικρή λεπτομέρεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis23

Νεοφερμένος

Ο Makis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Για να ξέρεις το μεταπτυχιακό Στατιστικής ΟΠΑ Μερικούς φοίτησης έχει κατεύθυνση Εφαρμοσμένη Στατιστική στην Ιατρική που περιέχει και το μάθημα της Βιοστατιστικής, όπως Ανάλυση Επιβίωσης, Κλινικές δοκιμές, επιδημιολογία, ανάλυση κατηγορικών δεδομένων. Ψάξτο ;)



Καλησπέρα. είμαι τελειόφοιτος τμήματος Στατιστικής και έχω μπει στη διαδικασία εύρεσης κάποιου μεταπτυχιακού. Μήπως θα μπορούσες να προτείνεις κάτι; ( Ρωτάω με αφορμή το ποστ που έχει σχέση με στατιστική). Έχω ψάξει αρκετά πράγματα, αλλά είμαι μπερδεμένος

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoiz

Νεοφερμένος

Η zoiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μεταπτυχιακα στην ειδικη αγωγη υπαρχουν πολλα πλεον αφου στρεφονται ολοι εκει ως την πιο σιγουρη λυση μεχρι να φουλαρει κ αυτο σαν επαγγελμα. Κανονικη ειδικη παιδαγωγος δεν εισαι με το μεταπτυχιακο απλα εχεις μια εξειδικευση στο συγκεκριμενο αντικειμενο συν τις επιπλεον γνωσεις σου απ την σχολη σου. Αν θες να ασχοληθεις με αυτο τον κλαδο μονο κ μονο γιατι "θες να βοηθησεις" σου προτινω να το ψαξεις καλυτερα..Χρειαζονται πολλα περισσοτερα απ αυτο. Χωρις να θελω να σε απογοητευσω, ψαξτο εκτενεστερα γιατι ισως να ειναι πολλα αυτα που δεν ξερεις για το συγκεκριμενο επαγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Μεταπτυχιακα στην ειδικη αγωγη υπαρχουν πολλα πλεον αφου στρεφονται ολοι εκει ως την πιο σιγουρη λυση μεχρι να φουλαρει κ αυτο σαν επαγγελμα. Κανονικη ειδικη παιδαγωγος δεν εισαι με το μεταπτυχιακο απλα εχεις μια εξειδικευση στο συγκεκριμενο αντικειμενο συν τις επιπλεον γνωσεις σου απ την σχολη σου. Αν θες να ασχοληθεις με αυτο τον κλαδο μονο κ μονο γιατι "θες να βοηθησεις" σου προτινω να το ψαξεις καλυτερα..Χρειαζονται πολλα περισσοτερα απ αυτο. Χωρις να θελω να σε απογοητευσω, ψαξτο εκτενεστερα γιατι ισως να ειναι πολλα αυτα που δεν ξερεις για το συγκεκριμενο επαγγελμα.

Μέσω μεταπτυχιακού δηλαδή δεν μπορώ να βρώ μια δουλειά αντίστοιχη;Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρω για αυτό το λόγο κιόλας το ψάχνω και ρώτησα και εδώ μήπως ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα....Σε ευχαριστώ πολύ πάντως και για την απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Κανένα μεταπτυχιακό δεν προσθέτει επαγγελματικά δικαιώματα πέραν του βασικού πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Κανένα μεταπτυχιακό δεν προσθέτει επαγγελματικά δικαιώματα πέραν του βασικού πτυχίου.
Μπορεί να σε βοηθήσει όμως να εργαστείς κάπου, όπου δεν θα μπορούσες με το βασικό πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zoiz

Νεοφερμένος

Η zoiz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μέσω μεταπτυχιακού δηλαδή δεν μπορώ να βρώ μια δουλειά αντίστοιχη;Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που δεν ξέρω για αυτό το λόγο κιόλας το ψάχνω και ρώτησα και εδώ μήπως ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα....Σε ευχαριστώ πολύ πάντως και για την απάντηση!

Ναι σιγουρα μπορεις να βρεις ευκολοτερα δουλεια με το αντιστοιχο μεταπτυχιακο. Σου δινει αυτο το πλεονεκτημα ειναι η αληθεια κ ποσο μαλλον στο συγκεκριμενο επαγγελμα. Εγω ειμαι στο τμημα Ειδικης Αγωγης, του πανεπιστημιου Θεσσαλιας. Προσφερονται κ εκει δυο μεταπτυχιακα. Τσεκαρε το εδω https://www.sed.uth.gr/index.php/gr/studies-postgraduate. Αλλα αναλογα κ με το αντικειμενο που θες να ασχοληθεις υπαρχουν πολλα μεταπτυχιακα σε ολη την Ελλαδα που μπορει να σε ενδιαφερουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μπορεί να σε βοηθήσει όμως να εργαστείς κάπου, όπου δεν θα μπορούσες με το βασικό πτυχίο.

Λίγο σχετικό είναι και αυτό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Λίγο σχετικό είναι και αυτό. :)
Καθόλου σχετικό στην πράξη. Πολλοί εργοδότες ζητούν άτομα με ορισμένη εξειδίκευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Με την Εγκληματολογία τι παίζει;
Δίδεται ως κατεύθυνση στην Κοινωνιολογία ή μόνο με μεταπτυχιακό μετά το τέλος των σπουδών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FRIENDLY GIRL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FRIENDLY GIRL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ναι σιγουρα μπορεις να βρεις ευκολοτερα δουλεια με το αντιστοιχο μεταπτυχιακο. Σου δινει αυτο το πλεονεκτημα ειναι η αληθεια κ ποσο μαλλον στο συγκεκριμενο επαγγελμα. Εγω ειμαι στο τμημα Ειδικης Αγωγης, του πανεπιστημιου Θεσσαλιας. Προσφερονται κ εκει δυο μεταπτυχιακα. Τσεκαρε το εδω https://www.sed.uth.gr/index.php/gr/studies-postgraduate. Αλλα αναλογα κ με το αντικειμενο που θες να ασχοληθεις υπαρχουν πολλα μεταπτυχιακα σε ολη την Ελλαδα που μπορει να σε ενδιαφερουν. :)

Έχεις δίκιο είναι χρήσιμο και για εμένα .Το βλέπω σε παιδικούς σταθμούς που πάω για τα εργαστήρια και δεν ξέρω πώς να αντιμετωπίσω κάποιες καταστάσεις και βλέπω ότι ούτε οι παιδαγωγοί έχουν γνώση.Όχι ότι κάνουν ή κάνω κάτι κακό αλλά όπως και να είναι φαίνεται εάν υπάρχουν γνώσεις....Πέρα από αυτό στην ειδική εκπαίδευση δεν μου δίνει το δικαίωμα το μεταπτυχιακό να δουλέψω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophiex97

Νεοφερμένος

Η sophiex97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Κρήτης. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σας, σαν αποφοιτος Φιλοσοφικων και κοινωνικων σπουδων και εχοντας επιλεξει κατευθυνση κοινωνικων σπουδων θα μπππορουσα να εργαστω ως κοινωνικη λειτουργος/κοινωνιολογος χωρις καποιο μεταπτυχιακο? Και εαν χρειαζεται μεταπτυχιακο απο τον τομεα της κοινωνιολογιας η απο το φκσ ποιο ειναι αυτο?Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Κοινωνικος λειτουργος μπορει να γινει κανεις μονο με πτυχιο Κοινωνικης Διοικησης του ΔΠΘ, με κατευθυνση Κοινωνικής Εργασίας ή με πτυχιο Κοινωνικης Εργασιας απο τα ΤΕΙ Αθηνας, Ηρακλειου και Πατρας (νομιζω αυτο εχει κλεισει χωρις να ειμαι βεβαιος) ή με ισοτιμο και αντιστοιχο πτυχιο απο το εξωτερικο.

Ως ΠΕ Κοινωνιολογος νομιζω οτι δεν συμπεριλαμβανεται το πτυχιο, αλλα αυτο εξαρταται και απο την εκαστοτε προκυρηξη... Αν εξαιρεσω τον κλαδο ΠΕ 10 Κοινωνιλογων που αφορα την εκπαιδευση, δεν εχω δει ποτε σε προκυρηξεις να ζητουν αποκλειστικα ''Κοινωνιολογους'', συνηθως συμπεριλαμβανουν μια ευρεια γκαμα πτυχιων πολιτικων, νομικων ή οικονομικων σπουδων.

Επισης με το σκεπτικο ''θελω να γινω κοινωνιολογος χωρις μεταπτυχιακο'' ουτε καν... Υπαρχουν αποφοτοι κοινωνιολογιας με διδακτορικα και μεταδιδακτρικη ερευνα που πασχιζουν να βρουν δουλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Ναι της πάτρας έχει κλείσει πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top