Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι υποψήφιοι που πληρούν τα κριτήρια της προκήρυξης για μεταπτυχιακές σπουδές στα τμήματα φιλολογίας των πανεπιστημίων Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Θράκης, Ιωαννίνων και Κρήτης δίνουν ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ + ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ. Στα πανεπιστήμια Πατρών και Πελοποννήσου γίνεται ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ σύμφωνα με τα κριτήρια της προκήρυξης + ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα! Έχουμε υπόψιν κάποιο μεταπτυχιακό σχετικό με τη Φιλολογία που να είναι δωρεάν και να δίνω δηλαδή μόνο εξετάσεις;;

Εγώ σου προτείνω το ΕΑΠ και συγκεκριμένα το τμήμα "Σπουδές στην εκπαίδευση", σαφώς υπάρχουν κι αλλά καλύτερα, απλώς φοιτώ σ' αυτό, αρά έχω ολοκληρωμένη άποψη μόνο γι' αυτό. Δωρεάν βέβαια δεν είναι. Η θεματική ενότητα κοστίζει 700 ευρώ. Υπάρχει όμως μεγάλη ευελιξία ως προς τη φοίτηση. Οι υποχρεώσεις των φοιτητών/τριών είναι οι εξής: 1) παρακολούθηση 4 θεματικών ενοτήτων και εκπόνηση διπλωματικής (5χ700=3.500 ευρώ). Μπορείς να παίρνεις μια ή δύο θεματικές το χρόνο. 2) Για κάθε θεματική ενότητα πρέπει να εκπονήσεις 4 εργασίες. 3) Γίνονται 5 μαθήματα για κάθε θεματική ενότητα και οι παρακολουθήσεις είναι προαιρετικές. 4)Από τις 9* θεματικές: η ΕΚΠ 51 είναι υποχρεωτική και επιλέγεις και τρεις της προτίμησής σου. Η ΕΚΠ 61, όπως θα δεις, άπτεται των ενδιαφερόντων σου και θα σε καλύψει, πιστεύω, ως φιλόλογο. Μπορείς να κάνεις διπλωματική σ' αυτή. 5) Το τρίτο δεκαήμερο του Οκτώβρη ξεκινούν οι αιτήσεις. Η επιλογή γίνεται με κλήρωση (χωρίς συνέντευξη και εξετάσεις). Η τελική επιλογή βέβαια είναι δική σου.
*Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τις ακόλουθες 9 Θεματικές Ενότητες:
ΕΚΠ51 Εκπαιδευτική Έρευνα στην Πράξη
ΕΚΠ50 Εξέλιξη του Παιδιού στο Κοινωνικό Περιβάλλον
ΕΚΠ60 Εκπαίδευση: Πολιτισμικές Διαφορές και Κοινωνικές Ανισότητες
ΕΚΠ61 Γλωσσα, Κοινωνία και Εκπαίδευση
ΕΚΠ62 Διοίκηση Εκπαιδευτικών Μονάδων
ΕΚΠ63 Διδακτική των Φυσικών Επιστημών
ΕΚΠ64 Εισαγωγή στην Εκπαίδευση Ενηλίκων
ΕΚΠ65 Ανοικτή και Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση
ΕΚΠ66 Εισαγωγή στο Φυσικό και Ανθρωπογενές Περιβάλλον
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nikol3ta

Νεοφερμένος

Η Nikol3ta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας! Θα πάω σε μια συνεντευξη για ενα μεταπτυχιακό στο ΤΕΙ Αθηνων, στο τμημα Κοινωνικής εργασίας κ εχω τρομερο αγχος, γτ το θελω πολυ κ γτ δ εχω ξανακανει κατι παρομοιο! θ εκτιμουσα παααρα πολυ συμβουλες κ τιπς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Καλησπέρα, θέλω μια βοήθεια όποιος γνωρίζει και η οποιαδήποτε πληροφορία είναι χρήσιμη. Σπουδάζω χημεία και θέλω να κάνω μεταπτυχιακό στη χημεία καλλυντικών. Θέλω πολύ να εργαστώ σε κάποιο εργοστάσιο παρασκευάζοντας καλλυντικά (σαμπουάν, κρέμες, κραγιόν κλπ). Όμως, στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοιο μεταπτυχιακό. Έχω ψάξει διάφορα αλλά μάταια. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για δες αυτό
https://www.pharm.uoa.gr/metaptyxiak...ma-metaptyxiakon-spoydon/fysika-proionta.html
Αλλιώς μάλλον πρέπει να ξεσκονίσεις τα γαλλικά σου και να πας για μεταπτυχιακό στη Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Παιδια ειμαι φοιτητης του ιστορικου αρχαιολογικου απθ και κοιταζα τα μεταπτυχιακα και βρηκα αρκετο ενδιαφερον αυτο της ιστοριας χερσονησων του αιμου-τουρκολογια!!
Μπορει να μου δωσει καποιος πληροφοριες;; εχει προοπτικες;; χρειαζεται να μαυω τουρκικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/dev/null

Νεοφερμένος

Η /dev/null αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Τελειώνω το τρίτο έτος τώρα και έχω αρχίσει να κοιτάω για μεταπτυχιακά. Αναγκαστικά λόγω οικονομικών δυσκολιών θα χρειαστεί να παραμείνω Αθήνα και θα ήθελα απόψεις προτάσεις για τα μεταπτυχιακά τμήματα σε ΕΚΠΑ και ΟΠΑ.
Με ενδιαφέρει η θεωρητική πληροφορική, ο προγραμματισμός και ό,τι έχει σχέση με τεχνητή νοημοσύνη & machine learning. Το ξέρω ότι δεν θα βρω ένα μεταπτυχιακό που θα τα καλύπτει όλα, γι αυτό θέλω να ξέρω ποια προγράμματα μεταπτυχιακών σπουδών "αξίζουν" παραπάνω.
Ξέρω ότι στο ΕΚΠΑ σου δίδεται η δυνατότητα να έχεις απαλλαγή των διδάκτρων αν δουλέψεις ως βοηθός καθηγητή (?). Συμβαίνει κάτι τέτοιο και σε άλλα τμήματα? Όπως είπα υπάρχει και οικονομικό θέμα.
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πιθανές ερωτήσεις κατά την υποστήριξη της μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας στο ΕΑΠ (κι όχι μόνο)

 Γιατί επιλέξατε το θέμα σας (= αρχικός προβληματισμός).
 Σε ποια θεωρητική περιοχή εντάσσεται, ποιοι οι κύριοι όροι που το «περικλείουν» (όχι φλυαρίες και άσκοπους πλατειασμούς, γιατί εδώ μπορείτε να μιλάτε για ώρες= θα κάνετε απλές αναφορές στα πεδία και τους όρους).
 Τι έχουν πει άλλοι ερευνητές σχετικά με το θέμα αυτό (σύντομα και με δυο κουβέντες).
 Ποια θεωρητική προσέγγιση επιλέξατε εσείς και γιατί.
 Τι ψάχνατε εσείς να βρείτε (σκοπός + στόχοι έρευνας + ερευνητικά ερωτήματα/υποθέσεις) = αυτό είναι η «καρδιά» κάθε έρευνας και κατά συνέπεια, και της παρουσίασης που κάνετε.
 Πώς αποφασίσατε να το προσεγγίσετε και γιατί κάνατε τις συγκεκριμένες μεθοδολογικές επιλογές που κάνατε (μέθοδος/ δείγμα/ εργαλείο/ τόπος/τρόπος συλλογής δεδομένων).
 Ποια είναι τα δικά σας ευρήματα, Τι βρήκατε; Δηλ πώς απαντήθηκαν από το δείγμα σας τα ερευνητικά ερωτήματα/ υποθέσεις που είχατε κάνει στο ξεκίνημα της έρευνας.
 Πώς ερμηνεύετε εσείς, πώς τα εξηγείτε, αυτά που βρήκατε, σε σχέση/σύγκριση και με τα ευρήματα των άλλων ερευνητών.
 Σε ποια 2-3 συμπεράσματα καταλήγετε.
 Ποια υπήρξαν τα «επικίνδυνα» σημεία της έρευνας σε σχέση με την εγκυρότητα κι αξιοπιστία της έρευνας, τους περιορισμούς της και ποια μέτρα λάβατε ώστε να τις εξασφαλίσετε;
 Τι θα προτείνατε ώστε να διευρυνθεί η δική σας ερευνητική προσπάθεια.
 Τι αποκομίσατε εσείς ως ερευνητές, μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία που κάνατε έναν ολόκληρο χρόνο, (αυτοκριτική σας, κριτικός αναστοχασμός του ερευνητή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Desire26

Νεοφερμένος

Ο Desire26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εχω γινει δεκτη σε μεταπτυχιακο στατισικης στο ΟΠΑ. Περιμενω επισης αποτελεσματα απο μεταπτυχιακο βιοστατιστικης. Σε περιπτωση που γινω δεκτη και σε αυτο ποιο θα ηταν καλυτερο να επιλεξω; Εχω ακουσει οτι η βιοστατιστικη εχει μεγαλη ζητηση στο εξωτερικο και καλα λεφτα. Ξερει κανεις αν ισχυει; Απο την αλλη με προβληματιζει το οτι ειναι πολυ εξειδικευμενο. Σκεφτομαι μηπως ειναι καλυτερο να κανω μεταπτυχιακο γενικα στην στατιστικη και να εχω μεγαλυτερο πεδιο δραστηριοποιησης. Ποια η γνωμη σας;:hmm::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δεν λες και πολύ ειδική την βιοστατιστική. Πιστεύω ότι κάθε πείραμα (αρκεί να μην είναι πολύ μικρού μεγέθους)) σχετικό με την βιολογία έχει ένα άτομο που αναλύει στατιστικά τα δεδομένα, και τα πειράματα σε βιολογικούς τομείς είναι ίσως τα περισσότερα και αυτά που παίρνουν τις μεγαλύτερες χρηματοδοτήσεις. Ακόμα και στο ΙΤΕ της πάτρας που πήγαμε, σε ένα πείραμα βιολογίας είχαν μια κοπέλα από το τμήμα της πληροφορικής που έφτιαξε μια εφαρμογή ώστε να εισάγουν τα δεδομένα οι βιολόγοι και να τα αναλύει στατιστικά η εφαρμογή. Γενικά η βιολογία παίρνει το μεγαλύτερο μέρος των χρηματοδοτήσεων πάνω στην έρευνα. Εξάλλου μεταπτυχιακό είναι πρέπει να έχει κάποια εξειδίκευση. Και του ΟΠΑ πιστεύω έχει κάποια εξειδίκευση απλά θα είναι πάνω στα οικονομικά, δεν νομίζω δηλαδή να σε πάρουν σε πείραμα βιολογίας αν τελειώσεις το μεταπτυχιακό του ΟΠΑ. Και η πληροφορικός πάντως που συναντήσαμε αυτό μας είπε, ότι η βιοστατιστική έχει πολύ μεγάλη ζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Για να ξέρεις το μεταπτυχιακό Στατιστικής ΟΠΑ Μερικούς φοίτησης έχει κατεύθυνση Εφαρμοσμένη Στατιστική στην Ιατρική που περιέχει και το μάθημα της Βιοστατιστικής, όπως Ανάλυση Επιβίωσης, Κλινικές δοκιμές, επιδημιολογία, ανάλυση κατηγορικών δεδομένων. Ψάξτο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Desire26

Νεοφερμένος

Ο Desire26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εχω περασει στο πληρους φοιτησης. Το εχω ψαξει και ξερω πως εχει μαθημα βιοστατιστικης. Απλα σκεφτομαι πως αλλο ειναι να εξειδικευτεις εξ ολοκληρου στην βιοστατιστικη και αλλο να εχεις κανει ενα μαθημα. Ισως αν κανω μεταπτυχιακο στατιστικης να μπορω να δουλεψω ως βιοστατιστικος. Το αντιστροφο δεν ξερω αν ισχυει. Εκεινο που με προβληματιζει επισης με την βιοστατιστικη ειναι οτι υπαρχουν πολλα αντιστοιχα στην Ελλαδα και βγαινουν πολλοι βιοστατιστικοι. Ποσοι μπορουν να απορροφηθουν; ακομα και στο εξωτερικο υποθετω πως θα υπαρχουν πολλοι.Ενω με ενα μεταπτυχιακο γενικα στην στατιστικη θα εχω περισσοτερες επιλογες. Δεν ξερω αν ειναι σωστη η σκεψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis23

Νεοφερμένος

Ο Makis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Είμαι τελειόφοιτος τμήματος στατιστικής και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό πάνω στη διαχείριση χρηματοοικονομικών κινδύνων. Από μία μικρή έρευνα που έκανα δεν βρήκα κάτι σχετικό σε κάποιο ελληνικό πανεπιστήμιο. Μήπως έχει κάποιος κάτι υπόψιν του; Και κάτι ακόμα. Με τι μεταπτυχιακό θα μπορούσε να συνδυαστεί τέλεια η στατιστική;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

ANDREAS91

Νεοφερμένος

Ο ANDREAS91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πληροφορίες σχετικά με το μεταπτυχιακό της ιστορίας της ελληνικής και ρωμαϊκής αρχαιότητας του Ιστορικού Αθηνών. Θα του ήμουν ειλικρινά υπόχρεος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι είναι καλός ένας συνδυασμός Οικονομικών προπτυχιακών σπουδών με ένα μεταπτυχιακό στα Ορυκτά καύσιμα(διαχείριση,τεχνολογία κτλ.);Επίσης πιστεύετε ότι καρποφορεί στην Ελλάδα και υπάρχουν επαγγελματικές προοπτικές ή η μόνη λύση είναι το εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Next........

Νεοφερμένος

Ο Next........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
πιστευω πως ενα μεταπτυχειακο στις ΑΠΕ ( ηλιος , κυματα , ανεμος )ειναι καλυτερο γιατι αυτες θα αποτελουν το μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Τι γνώσεις μαθημάτων χρειάζονται τέτοια τμήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top