Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Κατά πόσο μετράει ο βαθμός του βασικού πτυχίου για εισαγωγή σε δεύτερο μεταπτυχιακό (επειδή το έχω ως σοβαρό ενδεχόμενο) ή δίνουν βάση και σε έναν καλό βαθμό του 1ου μεταπτυχιακού; Γενικά πόσο μένουν προσκολλημένοι στο βαθμό διότι με λίγο ψάξιμο παίζει πολύ το 2:1 τουλάχιστον (βαθμός 7.0 /10.0 και άνω). Σε κάθε περίπτωση αναφέρομαι μόνο για το εξωτερικό.

και το 2:1 ακομα σχετικο ειναι . Σε πολλα παν/μια θεωρειται 6.5 + απο ελληνικο ΑΕΙ , σε αλλα ακομα και 6 , ενω σε αλλα 7.5 minimum (θεωρητικα παντα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
και το 2:1 ακομα σχετικο ειναι . Σε πολλα παν/μια θεωρειται 6.5 + απο ελληνικο ΑΕΙ , σε αλλα ακομα και 6 , ενω σε αλλα 7.5 minimum (θεωρητικα παντα )

Στα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ πάλι δεν λαμβάνεται υπόψη η βαθμολογία ούτε στο προπτυχιακό ούτε στο 1ο μεταπτυχιακό.:eek: Τι να πεις;:eek: Ζούμε τελικά σε μια χώρα πολλών ταχυτήτων ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά το εκπαιδευτικό σύστημα.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
τωρα που συζητατε για μεταπτυχιακα πεταχτηκα να δω τα μεταπτυχιακα του ΕΜΠ...κανενα απολυτως δεν μου αρεσε με εξαιρεση δυο
το ενα για συντηρηση μνημειων με διευθυντη τον κορρε..(δειχνει εξαιρετικο)

και το αλλο το μαστερ των Ναυπηγων που το βρισκω πολυ καλο επισης,αν εδινε και υπογραφες(αν και εδω που τα λεμε η μεγαλυτερη δραστηριοτητα ,σχετιζομενη με το μεταπτυχιακο ,των εφοπλιστων στο εξωτερικο ειναι )

απο τα αλλα πανεπιστημια στεκομαι στο μεταπτυχιακο του φυσικου κρητης,πολυ γερο,ενα ετος και σε μια πολυ γερη σχολη
επισης σχεδον ολα τα μεταπτυχιακα του βιολογικου κρητης ειναι πολυ γερα επισης


απο τα θεωρητικα μου αρεσει η διαμορφωση των μεταπτυχιακων στο ιστορικο του ΕΚΠΑ,αλλα και στο ιστορικο στο ρεθυμνο(το οποιο τελευταιο εχει μια διαφορετικη συγκεκριμενη και ενδιαφερουσα στοχευση)

αυτα εν ολιγοις μου εχουν ετσι παρακινησει το ενδιαφερον απο γνωστες σχολες(και βασει γουστων φυσικα)

προφανως θα υπαρχουν και αλλα που δεν εχουν υποπεσει στην αντιληψη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Koίταξε τα ΠΜΣ του Πανεπιστημίου Πατρών (σε Θετικές Επιστήμες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ok...θα τα τσεκαρω...

γενικα μιλωντας οπως βλεπω τα μεταπτυχιακα και κρινοντας απο την αγορα την ελληνικη.
θα ελεγα ωραια διαδρομη(στις θετικες/τεχνολογικές σπουδές) για καποιον που εχει εμπιστοσυνη στις ικανοτητες του( μιλώντας για αριστούχο όχι μόνο στους βαθμούς,αλλά και στην ουσία) και δεν έχει ιδιαίτερη προτίμηση, ειναι ενα τμημα φυσικής ή εστω μαθηματικού ωστε να αποκτήσει ένα πανίσχυρο υπόβαθρο και να εξασκηθεί στο δυσκολότερο δυνατό πεδίο
και κατόπιν με την πληθώρα μεταπτυχιακών που του ανοίγονται να προτιμήσει είτε μια συνέχιση σπουδών στο καθ'αυτό τομέα που επελεξε είτε μια πληθώρα μεταπτυχιακών από τον μηχανικό κλάδο σε ένα εξειδικευμένο τομέα(π.χ αεροναυτική,αλλά εδώ μιλάμε για εξωτερικό ή ναυπηγική όπως καλή ώρα το μαστερ που ήδη έβαλα) είτε βιολογικό ,είτε οτιδήποτε.Διότι αφενός ένας προπτυχιακός τίτλος π.χ στην βιολογία δεν είναι ισχυρός ή έστω είναι λιγότερο ισχυρός απο αυτόν της φυσικής και των μαθηματικών(τόσο από την άποψη ζήτησης στο εκπαιδευτικό μας σύστημα δημόσιο και ιδιωτικό όσο και από τις διεξόδους τις μεταπτυχιακές.Για τον τρίτο δρόμο δεν κάνω λόγο οι θέσεις είναι ελάχιστες),αλλά και στο μηχανικό κλάδο,σε προπτυχιακό επίπεδο υπάρχει νέκρα, ο κατ'εξοχήν μηχανολόγος μηχανικός θα έπρεπε να δουλεύει πάνω σε μηχανές,που στην ελλάδα δεν υφίσταται τέτοια δυνατότητα,ενώ και η ΗΜΜΥ απλά βάζουν λίγο πόδι στην πληροφορική και έχουν διέξοδο αλλιώς ελάχιστες θέσεις μεγάλη προσφορά,μόνο το προπτυχιακό των πολιτικών μηχανικών έδειχνε προ κρίσης ισχυρό χαρτί ,αλλά βραστα πια και απο εκεί,θέλω να πω πως ο μηχανικός είναι για έξω εκεί είναι το ζουμί του κλάδου και είναι μακρυά από την χώρα,οπότε μου φαίνεται καλύτερη κίνηση ένα υπόβαθρο στην φυσική ή στα μαθηματικά και αργότερα μια εξειδίκευση έξω ως μηχανικός(σε συγκεκριμένο τομέα) ή πληροφορικός ή βιολόγος ή οτιδήποτε(για τις τελευταίες προοπτικές υπάρχουν και στην χώρα μας καλά μεταπτυχιακά).
βεβαίως αν υφίσταται αμφιβολία ή ιδιαίτερη προτίμηση ή μια προοπτική οικογενειακή αλλάζει νομίζω το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Σε ρώτησα Κομνηνέ επειδή σε θέμα μεταπτυχιακών προγραμμάτων στη χώρα μας, ακούγεται κυρίως η ΑΣΟΕΕ ή η Κρήτη (μαζί με το Πολυτεχνείο της). Ενώ υπάρχουν αξιόλογα προγράμματα ασχέτως «αξιολόγησης» των Τμημάτων που τα προσφέρουν. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζει αυτή τη στιγμή η χώρα μας είναι η μείωση του διδακτικού προσωπικού και γραμματειακής υπηρεσίας. Αφενός συνταξιοδοτούνται πολλά μέλη ΔΕΠ (κυρίως για να μη χάσουν το ΕΦΑΠΑΞ ή όταν δεν υπάρχει προοπτική εξέλιξής τους) και αφ' ετέρου το Ελληνικό κράτος δεν διορίζει νέα μέλη ΔΕΠ ως αντικατάσταση. Το αποτέλεσμα είναι τουλάχιστον σε προπτυχιακό επίπεδο να καταργούνται μαθήματα από το πρόγραμμα σπουδών με άμεσες επιπτώσεις στις νέες γενιές πτυχιούχων. Η χώρα μας πέραν της οικονομικής κρίσης έχει πολλά προβλήματα δομής και κουλτούρας. Βγαίνουν καθημερινά στην επιφάνεια με αποτέλεσμα η χρόνια ύπαρξή τους να καθιστά αδύνατη την επίλυσή τους. Αυτή τη στιγμή εκτός των Σωμάτων Ασφαλείας και του Βουλευτού, δεν βλέπω κάποιο άλλο επάγγελμα δημοσίου ή ιδιωτικου τομέα, με πτυχίο ή χωρίς πτυχίο Πανεπιστημίου να έχει μέλλον στη χώρα μας. Η "υπεύθυνη" πολιτική ηγεσία αποφεύγει να θίγει το θέμα της ανεργίας, αλλά και την ανύπαρκτη πολιτική για την αγορά εργασίας 10 χρόνων μετά, τουλάχιστον. Πώς θα μπορούσε να είναι ή τι είδους επιστήμες μπορεί να σηκώσει η Ελληνική οικονομία; Πώς θα μπορούσε να οργανωθεί ο πρωτογενής, ο δευτερογενής και ο τριτογενής τομέας σε άλλη βάση; Έχουμε το θεμέλιο αλλά απουσιάζει η λογική. Ενώ γνωρίζουν και οι πέτρες ότι το Εκπαιδευτικό Σύστημα από το Νηπιαγωγείο απέτυχε παταγωδώς τον παιδαγωγικό στόχο του, κανείς δεν φαίνεται να έχει διάθεση για ριζικές αλλαγές, εφόσον όταν δεν υπάρχει η γνώση πάνω σε καιτονομίες, εφόσον δεν υπάρχει το όραμα, η βούληση χωρίς κομματικές προεκτάσεις,... θα αναμοχλεύουμε τα ίδια. Γιατί όταν κάποιος δεν έχει εικόνες για το καλύτερο, συμβιβάζεται με το χειρότερο, θεωρώντας το καλό. Η σοβιετική χώρα μας, βλέπει τα τρένα να περνούν. Δηλαδή με λίγα λόγια, δουλευόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Καλησπέρα,

διαβαζα τον οδηγό σπουδών του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών των ηλεκτρολόγων στο ΕΜΠ και επεσε το ματι μου στην πρόταση


Το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου
καταλήγει απ' ευθείας στην απονομή διδακτορικού διπλώματος. Το διδακτορικό
δίπλωμα κατατάσσεται σε δύο τύπους ανάλογα με την προέλευση του μεταπτυχιακού φοιτητή:

Απόφοιτοι σχολών του ΕΜΠ ή ισότιμων πολυτεχνικών Τμημάτων της
ημεδαπής ή της αλλοδαπής αποκτούν το «δίπλωμα του διδάκτορα μηχανικού του ΕΜΠ».

Απόφοιτοι ΑΕΙ τμημάτων Θετικών επιστημών αποκτούν το «δίπλωμα του διδάκτορα του ΕΜΠ»

Δηλαδή για παράδειγμα αν έχω σπουδάσει φυσική και κάνω μεταπτυχιακό στους ΗΜΜΥ επάνω σε ρομποτική και συστήματα ευφυιούς ελεγχου δεν θεωρούμαι μηχανικός???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα επαγγελματικά δικαιώματα κατοχυρώνονται από τον βασικό τίτλο σπουδών και όχι από τον μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Δηλαδή για παράδειγμα αν έχω σπουδάσει φυσική και κάνω μεταπτυχιακό στους ΗΜΜΥ επάνω σε ρομποτική και συστήματα ευφυιούς ελεγχου δεν θεωρούμαι μηχανικός???

Αν πάρεις τον μεταπτυχιακό τίτλο, θα είσαι Φυσικός με μεταπτυχιακή ειδίκευση στη Ρομποτική και Συστήματα Ευφυούς Ελέγχου. Τα επαγγελματικά δικαιώματά σου καθορίζονται από την βασική ιδιότητά σου, του Φυσικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Από τον οδηγό σπουδών του ΕΜΠ που παρατίθεται:

"Το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών της Σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου
καταλήγει απ' ευθείας στην απονομή διδακτορικού διπλώματος. Το διδακτορικό
δίπλωμα κατατάσσεται σε δύο τύπους ανάλογα με την προέλευση του μεταπτυχιακού φοιτητή:

Απόφοιτοι σχολών του ΕΜΠ ή ισότιμων πολυτεχνικών Τμημάτων της
ημεδαπής ή της αλλοδαπής αποκτούν το «δίπλωμα του διδάκτορα μηχανικού του ΕΜΠ».

Απόφοιτοι ΑΕΙ τμημάτων Θετικών επιστημών αποκτούν το «δίπλωμα του διδάκτορα του ΕΜΠ»"


Άν όντως είναι έτσι, κατάλαβαίνω το εξής:
Κάνοντας μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ, παίρνεις τον τίτλο του διδάκτορα. Δηλαδή δε χρειάζεται να κάνεις διδακτορικό (τουλάχιστον 4 χρόνια) για τον τίτλο του διδάκτορα. Αρκεί ένα μεταπτυχιακό.

Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά!!!!

Υ.Γ.
Εκτός βεβαίως αν εννοεί ότι, σε συνέχεια των μεταπτυχιακών σπουδών, προχωράς στην εκπόνηση διδακτορικής εργασίας, με την οποία ασφαλώς αποκτάς τον τίτλο του διδάκτορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Είναι βασικός κανόνας οτι το μεταπτυχιακό δεν μπορεί να σου δώσει επαγγελματικά δικαιωματα, το πτυχίο θα σου τα δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doris11

Νεοφερμένος

Η Doris11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σε όλους!

Πήρα το πτυχίο μου στο πανεπιστήμιο πειραια στο τμήμα βιομηχανικής διοίκησης κ τεχνολογίας, για όποιον το γνωρίζει, και σκέφτομαι να συνεχίσω τις σπουδές μου σε ένα όχι κ τόσο σχετικό τομέα. Σκέφτομαι να πάω στον ΑΚΤΟ ιεκ γραφιστικής.

Μήπως γνωρίζει κανείς αν με το τίτλο του δικού μου πανεπιστημίου συν το δίπλωμα από το ιεκ και το portfolio που θα έχω χτίσει γίνομαι δεκτή σε μεταπτυχιακά προγράμματα πάνω στο design?

Ευχαριστω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι για ΠΜΣ στο "Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής" του ΠΑΠΕΙ...Αλλά δεν ξέρω....Υπάρχει κάποιος που να το έχει παρακολουθήσει; Μήπως να προτιμήσω κάποιο ΠΜΣ της ΑΣΟΕΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι για ΠΜΣ στο "Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής" του ΠΑΠΕΙ...Αλλά δεν ξέρω....Υπάρχει κάποιος που να το έχει παρακολουθήσει; Μήπως να προτιμήσω κάποιο ΠΜΣ της ΑΣΟΕΕ;

Τι προπτυχιακο εχεις; Υπαρχει ενα μεταπτυχιακο στο ΕΚΠΑ Εφαρμοσμενη Οικονομικη και Χρηματοοικονομικη, που θεωρειται απο τα καλυτερα στον τομεα (ειδικα η κατευθυνση της εφαρμοσμενης λογιστικης κ ελεγκτικης ). Απ οσο ξερω δηλαδη, γιατι δεν ειμαι και του κλαδου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Έχω πτυχίο Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του ΟΠΑ. Να σου πω την αλήθεια, ακόμη δεν έχω καταλήξει σε ποιον ακριβώς τομέα αξίζει να εξειδικευτώ περισσότερο. Σκέφτομαι και το ΠΜΣ στα Πληροφοριακά Συστήματα του τμήματος Πληροφορικής του ΟΠΑ. Εσείς τι θα με συμβουλεύατε;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα! Έχουμε υπόψιν κάποιο μεταπτυχιακό σχετικό με τη Φιλολογία που να είναι δωρεάν και να δίνω δηλαδή μόνο εξετάσεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liaki-m

Νεοφερμένος

Η Liaki-m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γιατί δεν κοιτάς στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά καλημέρα! Έχουμε υπόψιν κάποιο μεταπτυχιακό σχετικό με τη Φιλολογία που να είναι δωρεάν και να δίνω δηλαδή μόνο εξετάσεις;;

΄Ολα τα μεταπτυχιακά προγράμματα φιλολογίας είναι διετή. Στα πανεπιστήμια Αθηνών, Θεσσαλονίκης, Πατρών, Ιωαννίνων και Κρήτης είναι δωρεάν (τουλάχιστον μέχρι τώρα). Στο πανεπιστήμιο Θράκης έχει δίδακτρα 500 ευρώ ανά εξάμηνο και στο πανεπιστήμιο Πελοποννήσου 900 ευρώ ανά εξάμηνο. Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική. Σε καμία περίπτωση δεν μπορείς απλά να εμφανίζεσαι στην εξεταστική και να δίνεις μαθήματα. Παίρνουν απουσίες σε κάθε μάθημα. Υπάρχει ένας πολύ περιορισμένος αριθμός απουσιών που μπορείς να κάνεις (μου φαίνεται 2 σε κάθε μάθημα) τις οποίες πρέπει να δικαιολογήσεις αλλιώς διαγράφεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Νομίζω πως με το
να δίνω μόνο εξετάσεις
εννοεί τις εισαγωγικές εξετάσεις στο ΠΜΣ και όχι τις εξαμηνιαίες, δεδομένου πως αναφέρεται σε δίδακτρα και είθισται όσα έχουν δίδακτρα να μην έχουν εξετάσεις (αν και δεν είναι απαραίτητο). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top