Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Γνωρίζει κανενας εάν σε ελληνικα τμήματα ΑΕΙ ή ΤΕΙ υπάρχουν μεταπτυχιακά προγράμματα που να δεχονται ακόμα αιτήσεις και να ξεκινάνε τους επόμενους μήνες ? Ή το ψαχνω καλύτερα και περιμενω τον ερχόμενο Σεπτεμβρη/ Οκτώβρη ?
Θα με ενδιέφερε κατι σε τομέα πληροφορικής ή/ και δημοσιογραφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Καλύτερα να το ψάξεις για να μην πέσεις σε καμία λούμπα. Έτσι και αλλιώς οι μεταπτυχιακές σπουδές θα σου φάνε 2ετία. Μην βιαστείς. Το μεταπτυχιακό μπορείς να το κάνεις όποτε θέλεις, από την στιγμή που έχεις το πτυχίο. Άφησε λίγο τον καιρό για να αποστασιοποιηθείς από την όλη ρουτίνα του Πανεπιστημίου και ψάχτο το θέμα ως τρίτος παρατηρητής (με ουδέτερη κρίση) με ησυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και να ξεκινάει κάποιο (που δεν νομίζω) το εαρινό, πιστεύω ότι έχεις χάσει τις ημερομηνίες, γιατί οι αιτήσεις γίνονται τουλάχιστον 2-3 μήνες πριν...
Καλύτερα περίμενε τον Σεπτέμβρη, να ψαχτείς καλύτερα. Γύρω στην άνοιξη βγαίνουν οι προκυρήξεις.

Συμπλήρωση: Δες εδώ για ΑΠΘ και εδώ για ΕΚΠΑ (Δημοσιογραφία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Γεια παιδιά. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται με πτυχίο νηπιαγωγού να κάνω μεταπτυχιακό σχετικό με τη λογοθεραπεία? Αν ναι,πού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Γεια παιδιά. Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται με πτυχίο νηπιαγωγού να κάνω μεταπτυχιακό σχετικό με τη λογοθεραπεία? Αν ναι,πού?

Εννοείται ότι μπορείς! Στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών υπάρχει ανάλογο μεταπτυχιακό. Πληροφορίες εδώ: https://www.primedu.uoa.gr/metaptyxiakes-spoydes/metaptyxiaka-programmata.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Εννοείται ότι μπορείς! Στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών υπάρχει ανάλογο μεταπτυχιακό. Πληροφορίες εδώ: https://www.primedu.uoa.gr/metaptyxiakes-spoydes/metaptyxiaka-programmata.html

Αααα,μπορώ να κάνω και στο Παιδαγωγικό Δημοτικής;; Δεν το ήξερα!! Ξέρεις πού θα βρω περισσότερες πληροφορίες,αν είναι δωρεάν πχ κτλ;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στην προκήρυξη λέει ότι είναι 600 ευρώ το εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!! :) Γενικά βλέπω ότι παίρνουν πολύ λίγα άτομα οπότε θα είναι παααααρα πολύ δύσκολο να μπει κάποιος..πω πω..πάνε οι ελπίδες μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!! :) Γενικά βλέπω ότι παίρνουν πολύ λίγα άτομα οπότε θα είναι παααααρα πολύ δύσκολο να μπει κάποιος..πω πω..πάνε οι ελπίδες μου!

Κοίτα μην το βλέπεις έτσι. Μετράει ο βαθμός πτυχίου, η βαθμολογία στις εξετάσεις, ο βαθμός στα σχετικά μαθήματα του προπτυχιακού, τα πτυχία ξένων γλωσσών κ.α. Οπότε μην αγχώνεσαι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
15 άτομα είναι καλά...Θα γίνεται καλή δουλειά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emily00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η emily00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Κοίτα μην το βλέπεις έτσι. Μετράει ο βαθμός πτυχίου, η βαθμολογία στις εξετάσεις, ο βαθμός στα σχετικά μαθήματα του προπτυχιακού, τα πτυχία ξένων γλωσσών κ.α. Οπότε μην αγχώνεσαι!!!!

Δίκιο έχεις!! ;) Και κάτι τελευταίο! Γίνεται να κάνεις αιτήσεις σε περισσότερα για να έχεις περισσότερες ελπίδες,έτσι!? Αλλά μετά θα πρέπει να διαβάσεις για περισσότερα μαθήματα για να δώσεις εξετάσεις (αν σε κάθε μεταπτυχιακό θέλει να δώσεις 3 μαθήματα) και θα είναι δύσκολο μετά..'Η δεν είναι όπως τα λέω? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Με πόσους μεταπτυχιακούς φοιτητές είναι καλό ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα; Συνήθως ποια κριτήρια, θεωρείται καλό ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην χώρα μας. Σε πολλά sites Τμημάτων της χώρας μας, δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες πολλές φορές, σχετικά με τα μεταπτυχιακά προγράμματα του εκάστοτε Τμήματος αλλά και με την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Με πόσους μεταπτυχιακούς φοιτητές είναι καλό ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα; Συνήθως ποια κριτήρια, θεωρείται καλό ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην χώρα μας. Σε πολλά sites Τμημάτων της χώρας μας, δεν υπάρχουν αρκετές πληροφορίες πολλές φορές, σχετικά με τα μεταπτυχιακά προγράμματα του εκάστοτε Τμήματος αλλά και με την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων του.

Γενικά, μέχρι 15-20 άτομα είναι καλά...Σημαίνει ότι έχεις καλή επαφή με τον καθηγητή, ότι γίνεται καλή δουλειά με εργασίες, διδασκαλία κλπ.

Γενικά πάντως με την επαγγελματική αποκατάσταση, εγώ είμαι λίγο επιφυλακτική. Δεν πιστεύω ας πούμε ότι ένα μεταπτυχιακό σου αλλάζει το επάγγελμα, δεν μαθαίνεις σε ένα χρόνο όσα μαθαίνουν οι άλλοι σε 4 και 5 χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Σε κάποιες επιστήμες, όπου τα μεταπτυχιακά δεν προσφέρουν θέσεις μισθωτής εργασίας σε επιχειρήσεις,..κτλ παρά μόνο κατά κύριο λόγο στην έρευνα με την ευρεία έννοια, για ποιο λόγο να τα κάνει κάποιος πτυχιούχος; Σε τι θα ωφεληθεί; Μιλάω για τις θετικές/ θεωρητικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Υπάρχουν μεταπτυχιακά που σε εξειδικεύουν αλλά υπάρχουν και μεταπτυχιακά που σου δίνουν και μερικές παραπάνω γνώσεις, ώστε να σου ανοίξουν και άλλες (σχετικές με το πρώτο σου πτυχίο) πόρτες. Ανάλογα τι θέλεις να κάνεις μετά.

Δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα υπάρχει αυτή η σύνδεση που αναφέρεις πάντως...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Θέλεις να πεις, ότι κυρίως για λόγους επιπλέον εξειδικευμένης γνώσης πάνω σε έναν τομέα; Έχω ακούσει πολλούς κατόχους μεταπτυχιακών τίτλων ακόμη και σε «περιζήτητες» περιοχές όπως οικονομικά/ στατιστική,.. να μην χρησιμοποιούν τις γνώσεις του μεταπτυχιακού στην θέση εργασίας τους για παράδειγμα σε μια τράπεζα, όπου το εργασιακό πλαίσιο είναι καθορισμένο και όχι ερευνητικό-ακαδημαϊκό! Τα γενικά ωφέλη λένε, ότι ήταν καθαρά προσωπικής επιμόρφωσης, ανάπτυξης ομαδικής συνεργασίας κάτι που δεν προσφέρεται προπτυχιακά και απόκτηση συνδυαστικής σκέψης όπως και ικανοτήτων γρήγορης εκμάθησης μεγάλου όγκου πληροφοριών / εκπόνηση εργασιών σε μικρό χρονικό διάστημα...τα οποία βοηθάνε στην λήψη αποφάσεων σε οποιοδήποτε εργασιακό περιβάλλον (ιδιωτικού τομέα κυρίως).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, σχετικά με πρώτο που λες. Εγώ τελείωσα ΜΜΕ, όταν δεν είχαν κάνει το μπαμ τα social media. Άρα λοιπόν, έκανα ένα μεταπτυχιακό σε new media για να συμπληρώσω τις γνώσεις μου και να ακολουθήσω την εποχή που τρέχει και τις εξελίξεις. Επίσης, πήρα και γνώσεις information systems που μου άνοιξαν και άλλη πόρτα γνώσης, την οποία και χρησιμοποιώ. Άρα εξέλιξα τις γνώσεις μου, και εξειδικεύτικα και άνοιξα και άλλες πόρτες!!

Αν διαλέξεις το μεταπτυχιακό σου σωστά, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις παραπάνω από ομαδικότητα και αηδίες (εγώ αυτά τα έμαθα με τις εργασίες στο προπτυχιακό). Νομίζω ότι σε γενικές γραμμές, πλέον όλοι κάνουν μεταπτυχιακό, είναι το νέο must...Αν με εννοείς...Και επειδή κάνουν μαλακισμένες επιλογές, το ρίχνουν αλλού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Σήμερα όμως λόγω κοινωνικής και οικονομικής κρίσης, σχεδόν σε όλα τα επιστημονικά πεδία υπάρχει ένα μεταπτυχιακός "κορεσμός". Πώς μπορεί να γίνει η σωστή επιλογή με γνώμονα τα επόμενα 5 χρόνια; Όσοι ξεκινάνε με στόχο κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα, κινούνται με λίγο τυχοδιωκτισμό, δηλ., βλέποντας και κάνοντας. Επίσης, σε πολλά Τμήματα οι ομαδικές εργασίες σε προπτυχιακό επίπεδο δεν υπάρχουν. Εδώ με το ζόρι ενθαρρύνονται και οι ατομικές εργασίες-bοnus.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Σήμερα όμως λόγω κοινωνικής και οικονομικής κρίσης, σχεδόν σε όλα τα επιστημονικά πεδία υπάρχει ένα μεταπτυχιακός "κορεσμός". Πώς μπορεί να γίνει η σωστή επιλογή με γνώμονα τα επόμενα 5 χρόνια; Όσοι ξεκινάνε με στόχο κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα, κινούνται με λίγο τυχοδιωκτισμό, δηλ., βλέποντας και κάνοντας. Επίσης, σε πολλά Τμήματα οι ομαδικές εργασίες σε προπτυχιακό επίπεδο δεν υπάρχουν. Εδώ με το ζόρι ενθαρρύνονται και οι ατομικές εργασίες-bοnus.

Θέλει ένα διάστημα ψαξίματος πριν καταλήξεις στο σωστό μεταπτυχιακό. Επίσης, μιλώντας με καθηγητές μπορούν να σου πουν τα trends που θα επικρατήσουν τα επόμενα χρόνια. Εγώ παρακολουθώντας τις εξελίξεις και διαβάζοντας τη βιβλιογραφία, μπορώ να πω από τώρα για τον τομέα μου. Δεν πρόκειται να βρεις ακριβώς αυτό που θέλεις, αλλά μπορεί να έχει μαθήματα σχετικά με αυτά που θέλεις.

Για τις εργασίες σε προπτυχιακό επίπεδο, οι καθηγητές δίνουν, οι φοιτητές δεν παίρνουν γιατί βαριούνται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Θέλει ένα διάστημα ψαξίματος πριν καταλήξεις στο σωστό μεταπτυχιακό. Επίσης, μιλώντας με καθηγητές μπορούν να σου πουν τα trends που θα επικρατήσουν τα επόμενα χρόνια. Εγώ παρακολουθώντας τις εξελίξεις και διαβάζοντας τη βιβλιογραφία, μπορώ να πω από τώρα για τον τομέα μου. Δεν πρόκειται να βρεις ακριβώς αυτό που θέλεις, αλλά μπορεί να έχει μαθήματα σχετικά με αυτά που θέλεις.

Για τις εργασίες σε προπτυχιακό επίπεδο, οι καθηγητές δίνουν, οι φοιτητές δεν παίρνουν γιατί βαριούνται..

Οκ, θα το ψάξω. Για το δεύτερο με τις εργασίες, έχεις απόλυτο δίκιο..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top