Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
με τη λογική σου, με κάποια καθαρόαιμα εξαμηνιαία μαθήματα φυσικής...έχω φυσική παιδεία; :hmm:

τι να σου πω ρε Γιολάντα, όλο θες να μας την πεις
λοιπόν χάρηκες; :hmm:
εξάλλου δεν ζήτησα την γνώμη σου απλά νόμισα ότι μέσω διαλόγου θα υπάρξει κάποια ενημέρωση αλλά μάταιος ο κόπος

ναι Johnny15, με κάποιο μεταπτυχιακό σε άλλο επιστημονικό πεδίο, δεν αποκτάς επαγγελματικά δικαιώματα

αμα δεν την ζητησες την γνωμη μου και δεν την θες ...δεν θα την ξαναχεις! ετσι απλα.!
εγω μια γνωμη ηθελα να πω.... εντελως καλοπροαιρετα....για να βοηθησω και εγω εστω και πολυ λιγο....ετσι επειδη ηθελα να βοηθησω....οχι επειδη μου το ζητησε κανενας...
α και last but not least σχετικα με αυτο που ειπα οτι τα μαθηματικα δυστυχως αποτι βλεπουμε γυρω μας συνηθως στην εκπαιδευση μπορεις να τα βαλεις...και σπανια καπου αλλου...ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα οπως την βλεπω καθημερινα....εσυ ως πρεσβυς του ρεαλισμου που μας λες συνεχως για την δυστυχη ελληνικη πραγματικοτητα δεν περιμενα να ενοχληθεις..
κανενα σκοπο δεν ειχα να κρινω την χρησιμοτητα των μαθηματικων....θα ηταν τουλαχιστον γελειο και ανοητο αν προσπαθουσα να μπω σε αυτη την διαδιακασια....σωστα ανεφερες...οι φοιτητες της την ξερουν καλυτερα!
δεν εχω συγκρινει ουτε προσβαλλει π ο τ ε καμια επιστημη....απλα επεξηγω ....

και οχι δεν χαρηκα...θα χαρω μονο οταν πεις οτι βρηκες το μεταπτυχιακο που σου ταιριαζει και εισαι καλα! οκ?
καλη συνεχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
α και last but not least σχετικα με αυτο που ειπα οτι τα μαθηματικα δυστυχως αποτι βλεπουμε γυρω μας συνηθως στην εκπαιδευση μπορεις να τα βαλεις...και σπανια καπου αλλου...ειναι η ελληνικη πραγματικοτητα οπως την βλεπω καθημερινα....εσυ ως πρεσβυς του ρεαλισμου που μας λες συνεχως για την δυστυχη ελληνικη πραγματικοτητα δεν περιμενα να ενοχληθεις..

Με κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα μαθηματικά ως γνώσεις πτυχίου. Για παράδειγμα σε μεταπτυχιακά φυσικής, οικονομίας, βιολογίας,...κτλ. Όμως (όπως έχω ξαναπεί) σε καμία επιστήμη δεν κάνεις πρακτική εφαρμογή των γνώσεων των x μαθημάτων του πτυχίου. Με όσους πτυχιούχους οικονομολόγους, μηχανικούς, ...κτλ έχω μιλήσει μου είπαν, ότι χρησιμοποιούν μόνο ένα (το πολύ) 5% των γνώσεων από το Πανεπιστήμιο. Το Πανεπιστήμιο (εφόσον στην Ελλάδα είναι θεωρητικό και όχι συνδεδεμένο με την αγορά εργασίας), απλά προσδίδει μόνο γενικές γνώσεις συμβάλλοντας στην γενικότερη προσωπική καλλιέργεια του πτυχιούχου. Είτε είσαι μαθηματικός, είτε χημικός μηχανικός, είτε βιολόγος, είτε δικηγόρος, είτε παθολόγος...στην αγορά εργασίας θα κάνεις πράξη ελάχιστα πράγματα. Λες να χρειάζονται 40 μαθήματα για να διδάξει κάποιος στην μέση εκπαίδευση μαθηματικά; Το πολύ 2-3 μαθήματα ίσως χρειάζονται. Το πρόγραμμα σπουδών στο Τμήμα μου, δεν είναι προσανατολισμένο για την αγορά εργασίας τύπου Ελλάδας. Όπως και πολλών άλλων Τμημάτων ή Σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Αλήθεια ποιά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα αν έχεις διαφορετικού αντικειμένου πτυχίο;Πχ έχει νόημα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά η στις πολιτικές επιστήμες με βασικό πτυχίο ιστορίας ας πούμε και να εργαστείς η δεν αξίζει;Οταν λέω να εργαστείς εννοώ κυρίως να μπορείς να συμμετάσχεις σε προκηρύξεις δημοσίου
Οχι ότι θα το επιδιώξω σίγουρα απλά να ξέρουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Στις προκυρήξεις του δημοσίου, για κάθε θέση εργασίας αντιστοιχεί ο βασικός τίτλος σπουδών (πτυχίο) εκτός αν ορίζεται διαφορετικά, δηλ., αν ζητείται κάποιος ειδικός τίτλος σπουδών όπως κάποιο μεταπτυχιακό (σπάνια περίπτωση). Στις μέχρι ώρας προκυρήξεις του δημοσίου, ζητούνται θέσεις εργασίας στον ευρύτερο δημόσιο τομέα ή και στην εκπαίδευση με βάση μόνο τον βασικό τίτλο σπουδών. Μάλιστα στην εκπαίδευση υπάρχουν κλάδοι, δηλ., κατηγορίες επιστημών (π.χ. Κλάδος ΠΕ04 Φυσικών). Κάποιες φορές είχε ζητηθεί ειδικό μεταπτυχιακό και αυτές οι προκυρήξεις είναι οι λεγόμενες "παραθυράτες" όπου ο υποψήφιος έχει ήδη διοριστεί πριν καν αναρτηθεί η προκύρηξη. Τέτοιες "παραθυράτες" προκυρήξεις με ειδικούς τίτλους σπουδών, αφορούν μόνο 1 θέση εργασίας...για να μπαίνουν οι φυτευτοί.

Για παράδειγμα μια υπηρεσία πολεοδομίας στην Αττική ζητούσε μια φορά μια θέση εργασίας:
«με δίπλωμα ή πτυχίο πολιτικού μηχανικού ή μαθηματικού με μεταπτυχιακά στην αντισεισμική τεχνολογία και αντισεισμικές κατασκευές»

όπως καταλαβαίνεις, σε αυτήν την προκύρηξη η θέση είχε ήδη καλυφθεί από το παράθυρο πριν καν αναρτηθεί (δηλ., από κάποιον μηχανικό)
το πτυχίο...μαθηματικού με μεταπτυχιακό...μπλα μπλα ήταν απλά στάχτη στα μάτια :P

τώρα που έκλεισε ο ΑΣΕΠ, να δούμε τι θα κάνουμε..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
τώρα που έκλεισε ο ΑΣΕΠ, να δούμε τι θα κάνουμε..
έκλεισε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ρωτάω γιατί έχω ακούσει ότι αν πχ κάνεις ένα μεταπτυχιακό σε οικονομικά η σε λογιστική ας πούμε μπορείς να εγγραφείς στο ΟΕΕ(Οικονομικό επιμελητήριο).Αρα αποκτάς δικαιώματα οικονομολόγου,απλά δεν ξέρω πώς και σε τι μπορείς ακριβώς να απορροφηθείς,σε τράπεζες και ιδιωτικό τομέα;στο δημόσιο σε ΠΕ Οικονομολόγων;Το ίδιο ισχύει και για μεταπτυχιακό σε πληροφορική η κάποιο ΜΒΑ στην διοίκηση η και σε μάρκετινγκ ακόμα.Αυτή άλλωστε είναι και μια συνηθης πρακτική που ισχύει στο εξωτερικό δηλαδή να σπουδάζεις ώς κύριο πτυχίο μια θεωρητική επιστήμη ιστορία,κοινωνιολογία,φιλοσοφία κτλ και να εξειδικευεσαι σε οικονομικα,διοίκηση και μάρκετινγκ.
Τώρα για εδώ στην Ελλάδα και τι θα κάνουμε με τον ασεπ άγνωστο.Και δεν νομίζω ότι υπάρχει πλέον όχι πτυχίο αλλά μεταπτυχιακό που να σου εξασφαλίζει δουλεια....
Πάντως προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα έκανα μεταπτυχιακό που να μην με ενδιαφέρει μόνο και μόνο για αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Πάντως προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα έκανα μεταπτυχιακό που να μην με ενδιαφέρει μόνο και μόνο για αποκατάσταση.

καλά αυτό εννοείται
απλά εδώ στην Ελλάδα σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά προγράμματα αποτελούν καλοπληρωμένες θέσεις εργασίας για καθηγητές Πανεπιστημίου και ουδεμία σχέση έχουν με την αγορά εργασίας
είναι πολύ «θεωρητικά»...κάτι σαν ένα δεύτερο ημιπτυχίο Πανεπιστημίου :/:

αυτό που λες για το Οικονομικό Επιμελητήριο, το έχω ακούσει και εγώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
καλά αυτό εννοείται
απλά εδώ στην Ελλάδα σχεδόν όλα τα μεταπτυχιακά προγράμματα αποτελούν καλοπληρωμένες θέσεις εργασίας για καθηγητές Πανεπιστημίου και ουδεμία σχέση έχουν με την αγορά εργασίας
είναι πολύ «θεωρητικά»...κάτι σαν ένα δεύτερο ημιπτυχίο Πανεπιστημίου :/:

αυτό που λες για το Οικονομικό Επιμελητήριο, το έχω ακούσει και εγώ...
Γιατί το λες αυτό? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
γιατί λίγο πολύ αν κοιτάξεις κυρίως σε θετικές επιστήμες (π.χ. φυσικομαθηματικά, πολυτεχνεία,..κτλ) είναι περισσότερο προορισμένα για ακαδημαϊκή έρευνα
με όσους έχω μιλήσει που είναι κάτοχοι μεταπτυχιακών τίτλων και εργάζονται εκτός Πανεπιστημίου, μου έχουν πει ότι δεν εφάρμοσαν στην αγορά ...πουθενά τις γνώσεις του μεταπτυχιακού
το μεταπτυχιακό απλά τους έδωσε γενικότερες γνώσεις π.χ. στον τρόπο σκέψης, στην προσωπική αυτομόρφωση (κάτι που δεν πετυχαίνεται προπτυχιακά)...κτλ
στο εξωτερικό, υπάρχει μια διαφορά: τα μεταπτυχιακά προγράμματα (όσο θεωρητικά και αν είναι) έχουν κάποια «κλειδιά» για την αγορά εργασίας (π.χ. βιομηχανία, υπηρεσίες,...κτλ)
στην Ελλάδα, στο δημόσιο οι μεταπτυχιακοί τίτλοι δεν προσφέρουν εξειδικευμένες θέσεις εργασίας λόγω ανεπαρκούς υποδομής των υπηρεσιών του δημοσίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Νομίζω γενικέυεις. Το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στα καθεαυτό ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ούτε στην ποιότητα των ακαδημαϊκών τίτλων, που βρίσκονται σε ένα υψηλό επίπεδο, όσο στην κακή διασύνδεση της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης και της αγοράς εργασίας. Λογικό και αναμενόμενο όταν φοιτητές και καθηγητές για λόγους σκοπιμότητας αντιδρούν σφοδρά σε αυτή τη διασύνδεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim-RS

Νεοφερμένος

Ο Dim-RS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλημέρα.

Τελειώνω σύντομα Ηλεκτρολογος σε ΤΕΙ.

Βλέποντας για μεταπτυχιακά δεν βρήκα μεγάλη άκρη....

Δεν μου λέτε, τι προυποθέσεις έχουν; Ακόμα, είδα μερικά έχουν δίδακτρα, πόσο π.χ. θα κοστίζει ένα MsC στο Πληροφορικό του ΑΠΘ;

Απο ΤΕΙ γενικά δέχονται ή τους σνομπάρουν; Τα βγάζεις πέρα ή τζάμπα πάς; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannakis7

Νεοφερμένος

Ο giannakis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γνωρίζει κάτι κάποιος για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακο που διοργανωνεται απο την ασπαιτε με πανεπιστημιο της Αγλλίας και τίτλο "Σπουδές στην Εκπαίδευση", M.A. in Education (Education Sciences).
Το παρακολουθεί κανείς;Αναγνωρίζεται απο τον ΔΟΑΤΑΠ?
Γενικά τι γίνεται με τα μεταπτυχιακά που διογανώνονται απο ελληνικά ΤΕΙ και πανεπιστήμια του εξωτερικού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γνωρίζω ότι ένα αντίστοιχο μεταπτυχιακό που γίνεται στο ΤΕΙ Θεσσαλίας, αναγνωρίζεται κανονικά. Λογικά, θα αναγνωρίζονται όλα τα ανάλογα με συν-διοργάνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικολας1987

Νεοφερμένος

Ο Νικολας1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι απόφοιτος του τμήματος Εφαρμοσμένης Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στην Θεσσαλονίκη και θα ήθελα να με ενημερώσετε όσον αφορά για κάποιο μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Είμαι στο δίλλημα να κάνω μεταπτυχιακό εδώ στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Σκέφτομαι λοιπόν να ξεκινήσω πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών στο Διεθνές Πανεπιστήμιο στην Θεσσαλονίκη που κοστίζει 4000 ευρώ με θέμα Νέες Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών για ένα χρόνο απλά δεν γνωρίζω αν το πανεπιστήμιο είναι αρκετά καλό. Επίσης είναι το μεταπτυχιακό αυτό καινοτόμο σχετικά με ότι ζητούν στην αγορά εργασίας οι επιχειρήσεις εδώ στην Ελλάδα??? Από την άλλη σκέφτομαι να ξεκινήσω από το νέο έτος μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ολλανδία στο University of Amsterdam με θέμα Business Information Systems για ένα χρόνο με ποσό 1700 ευρώ ή στην Αγγλία κάτι αντίστοιχο με ποσό 4500 ευρώ σχετικό με το πτυχίο μου. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν πλέον είναι πιο 'ελπιδοφόρο' για την αγορά εργασίας ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα ή στο Εξωτερικό??? Με την εμπειρία σας τι άλλο μεταπτυχιακό θα μπορούσα να κοιτάξω που να έχει όμως ευκολότερη επαγγελματική αποκατάσταση??? Προσανατολίζομαι σωστά όσον αφορά τις δύο χώρες αυτές του εξωτερικού αν τελικά καταλήξω κάπου έξω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζετε να μου αναφέρετε κάποια καλά μεταπτυχιακά προγράμματα πάνω στις ατμοσφαιρικές επιστήμες ή/και στην αστρονομία-αστροφυσική; Είναι πάρα πολλά και δεν βγάζω άκρη. Μια δεύτερη γνώμη νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμη..Ακόμη και αν δεν μπορείτε να μου δώσετε εμπεριστατωμένη άποψη, ποια στοιχεία καθιστούν ένα μεταπτυχιακό καλό πάνω στις φυσικές επιστήμες; Συνήθως στα Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν..υπάρχουν πληροφορίες αξιολόγησης των προσφερόμενων προγραμμάτων ή θέματα που να αφορούν τις εργασιακές προοπτικές των μεταπτυχιακών φοιτητών τους. Σε παρόμοια κλίμακα είναι και στο εξωτερικό. Μου φαίνονται πολύ γενικόλογες οι εργασιακές προοπτικές του στυλ «...Αστεροσκοπείο, Βιομηχανική Έρευνα,...».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Συγγνώμη που πετάγομαι, αλλά να πω κάτι σχετικά με τα μεταπτυχιακά.

Το μεταπτυχιακό δεν μπορεί να σου "αλλάξει" πεδίο, ειδικά όταν σε αυτό το πεδίο υπάρχουν απόφοιτοι που ασχολούνται 4 χρόνια με το αντικείμενο ενώ εσύ με το μεταπτυχιακό μόλις 1. Ακόμα και σε συγγενή πεδία, όπως παιδαγωγικό απλό και παιδαγωγικό ειδικής αγωγής, οι διαφορές και πρακτικά και σε επίπεδο επιστήμης είναι μεγάλες. Γενικά να είστε προετοιμάσμένοι για τέτοια εμπόδια, όταν υπάρχουν προπτυχιακά αντίστοιχα τμήματα. Προτιμήστε μεταπτυχιακό που θα εξελίξει το προπτυχιακό σας, όχι που το αλλάξει.

Ξέρω πως τώρα βγαίνω λίγο off topic αλλά επειδή σκέφτομαι και το μετά θέλω να σε ρωτήσω...δηλαδή σ'έναν απόφοιτο του κλασσικού παιδαγωγικού τι μεταπτυχιακό του προτείνεις να κάνει ώστε να εξελίξει τις προπτυχιακές του σπουδές?ξέρεις αν μπορώ να βρω κάπου συγκεντρωμένα όλα τα μεταπτυχιακά που υπάρχουν,μια λίστα δλδ και τα οποια μπορει να αποκτησει ενας παιδαγωγος δημοτικής εκπαίδευσης?:hmm::D:D

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Παιδαγωγικό ή Παιδαγωγικό ειδικής αγωγής ή Αγγλική Φιλολογία;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ξέρω πως τώρα βγαίνω λίγο off topic αλλά επειδή σκέφτομαι και το μετά θέλω να σε ρωτήσω...δηλαδή σ'έναν απόφοιτο του κλασσικού παιδαγωγικού τι μεταπτυχιακό του προτείνεις να κάνει ώστε να εξελίξει τις προπτυχιακές του σπουδές?ξέρεις αν μπορώ να βρω κάπου συγκεντρωμένα όλα τα μεταπτυχιακά που υπάρχουν,μια λίστα δλδ και τα οποια μπορει να αποκτησει ενας παιδαγωγος δημοτικής εκπαίδευσης?:hmm::D:D

Σου μιλάω ειλικρινά ότι δεν έχω ιδέα, δεν το έχω κοιτάξει καθόλου. Το μόνο μεταπτυχιακό που έχει μεγάλη πέραση σε εκπαιδευτικούς και που το γνωρίζω εκ των έσω, γι' αυτό και έχει πέσει στην αντίληψή μου είναι του ΤΕΑΠΗ (https://www.icte.ecd.uoa.gr/). Είναι πολύ καλό και κάθε χρόνο έχει πολλά άτομα που κάνουν αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Σου μιλάω ειλικρινά ότι δεν έχω ιδέα, δεν το έχω κοιτάξει καθόλου. Το μόνο μεταπτυχιακό που έχει μεγάλη πέραση σε εκπαιδευτικούς και που το γνωρίζω εκ των έσω, γι' αυτό και έχει πέσει στην αντίληψή μου είναι του ΤΕΑΠΗ (https://www.icte.ecd.uoa.gr/). Είναι πολύ καλό και κάθε χρόνο έχει πολλά άτομα που κάνουν αίτηση.
Ευχαριστώ πολύ...καλή επιλογή και οι νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση δεν το είχα σκεφτεί να πω την αλήθεια!!:D Ξέρεις πόσο διαρκεί το πρόγραμμα αυτό?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ...καλή επιλογή και οι νέες τεχνολογίες στην εκπαίδευση δεν το είχα σκεφτεί να πω την αλήθεια!!:D Ξέρεις πόσο διαρκεί το πρόγραμμα αυτό?:)

Δύο χρόνια είναι αυτό, 3 εξάμηνα τα μαθήματα και 1 εξάμηνο η διπλωματική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δύο χρόνια είναι αυτό, 3 εξάμηνα τα μαθήματα και 1 εξάμηνο η διπλωματική...
οκ σ'ευχαριστω πολυ!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top