Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την ευχή αλλά το χαρτί δεν θα έρθει ακόμη. Τυπικά είναι σαν να το έχω αφού δυο μαθήματα μου έχουν μείνει, που τα δίνω τον Σεπτέμβριο που μας έρχεται. Αν πάνε όλα όπως θέλω θα πάρω το πτυχίο. :D Μέχρι τότε, έχω πολύ χρόνο και ασχολούμαι με το proficiency που είναι απαραίτητο προσόν (εφόσον ξέρω ότι πολλοί πτυχιούχοι δεν έχουν proficiency) και παράλληλα σκέφτομαι για το μέλλον μου, όπως προανέφερα και πιο πάνω.

Όπως και να 'χει ισχύουν οι ευχές. ;) Έπραξες άριστα που συνεχίζεις τα αγγλικά.

Αν σκεφτώ για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, θα με κέντριζε η Αθήνα επειδή την βρίσκω πιο οργανωμένη τόσο λόγω των Πανεπιστημιακών μονάδων που διαθέτει όσο του εύρους των προγραμμάτων που προσφέρει όσο και της παλαιότητάς τους (καλύτερο όνομα, καλύτερες υποδομές,...κτλ).

Έξυπνη η σκέψη σου. Εξάλλου τα περισσότερα μεταπτυχιακά είναι καλά οργανωμένα στην Αθήνα.

Τα χρηματοοικονομικά ή η διοίκηση επιχειρήσεων σαν κλάδος μου φαίνεται τετριμμένος λόγω της μαζικότητάς του στην επιλογή, ίσως θα ήθελα κάποια ανάλυση από κάποιον πιο ειδικό, πάνω σε αυτόν τον κλάδο. Από ότι έχω δει, χρειάζεται αρκετή στατιστική και επιχειρησιακή έρευνα την οποία δεν κατέχω. Βέβαια δεν ξέρω αν θα με απορρίψουν ή αν θα με δεχτούν υπό ειδική βάση εφόσον κατέχω γενικές γνώσεις θεωρίας πιθανοτήτων, ανάλυσης, εκτιμητικής θεωρίας και γραμμικής άλγεβρας. Δεν έχω πιο ειδικές γνώσεις σε ελέγχους υποθέσεων, γραμμικά μοντέλα ή δειγματοληψία. Συνάδελφοί μου Μαθηματικοί από την κατεύθυνση στατιστικής πιστεύω ότι θα ήταν πιο εύκολα προσβάσιμοι και λόγω εύρεσης συστατικών επιστολών. Δηλ., αν πάρω συστατικές επιστολές από καθηγητές πάνω στην θεωρητική φυσική ή την άλγεβρα (του τομέα μου), δεν νομίζω ότι θα ληφθούν υπόψιν σε ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά από ότι αν έπαιρνα συστατικές επιστολές από καθηγητές πάνω στην στατιστική ή στην επιχειρ.έρευνα. Συνήθως οι καθηγητές δίνουν συστατικές μόνο για μεταπτυχιακά που έχουν επιστημονική συνάφεια του τομέα.


Αντιθέτως εγώ τα θεωρώ χρήσιμη επιστήμη. Δες εδώ για να καταλάβεις: https://www.law.uoa.gr/metaptyxiakes-spoydes/metaptyxiaka-programmata/pms-a-idiwtikoy-dikaioy.html και https://www.law.uoa.gr/metaptyxiakes-spoydes/metaptyxiaka-programmata/pms-b-idiwtikoy-dikaioy.html στο Εμπορικό.

Όσο για τις συστατικές, συνήθως οι διδάσκοντες δίνουν είτε αν σε ξέρουν από τα μαθήματα, είτε αν είχες κάνει εργασία ή έιχες καλό βαθμό. Μπορεί και σωρευτικά, αλλά πάντα εξαρτάται από τον εκάστοτε διδάσκοντα. Ρώτα παλιούς απόφοιτους, ώστε να ξέρεις πώς θα κινηθείς και θα εξασφαλίσεις καλές συστατικές. Επίσης έχε υπ' όψιν ότι οι συστατικές είναι για συγκεκριμένο λόγο, άρα θα πας να τις μαζέψεις 1- 2 μήνες πριν τις αιτήσεις για το μεταπτυχιακό ώστε να προλάβεις να τις έχεις εγκαίρως.


Η μετεωρολογία επαγγελματικά έχει ψωμί; Θεωρώ ότι είναι ο μόνος κλάδος εκτός από τα χρηματοοικονομικά και την πληροφορική που είναι αρκετά εφαρμοσμένος και δεν προσανατολίζεται μόνο για έρευνα όπως η αστρονομία ή γενικότερα η φυσική ή τα μαθηματικά.
Εκεί που γίνομαι επίσης δεκτός είναι σε μεταπτυχιακά πάνω σε περιβαλλοντικές επιστήμες τα οποία είναι διατμηματικά. Βέβαια τέτοια μεταπτυχιακά πάνω στις περιβαλλοντικές επιστήμες περιέχουν ένα κράμα από βιολογία, γεωλογία, χημεία, φυσική, μαθηματική μοντελοποίηση και στατιστική...και πτυχιούχοι Μαθηματικοί, Φυσικοί, Βιολόγοι,...κτλ είναι ευπρόσδεκτοι ασχέτως μη ομοιογένειας πτυχίων. Τα επιστημονικά κενά καλύπτονται με ειδικά μαθήματα προπτυχιακά από τα αντίστοιχα συντονίζοντα Τμήματα και οι ενότητες είναι επιλεγμένες. Δηλ., δεν είναι τόσο δύσκολο ένας Μαθηματικός να μάθει υδατική χημεία ή οικοτοξικολογία. Βέβαια την υπογραφή σε κάποια περιβαλλοντική μελέτη, την έχουν μόνο οι μηχανικοί, κάτι που με φρενάρει. Γιατί τότε, για ποιο λόγο να υπάρχει δυνατότητα τέτοιου είδους μεταπτυχιακών σπουδών αλλά επαγγελματικά να υπάρχει κενό; :hmm: Παρόμοια έχω δει και άλλα διατμηματικά μεταπτυχιακά, αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν επαγγελματικά.

Όσα αναφέρεις τα θεωρώ καλές επιλογές, αλλά ψάξτο κι άλλο. Γενικά μπορεί ένα τμήμα να έχει ένα αντικείμενο σπουδών, αλλά να δέχεται και απόφοιτους άλλων σχολών. Πχ https://www.pspa.uoa.gr/node.php?n=3_2_3_acceptance_procedure&lang=el


Τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών Οικονομικών Επιστημών τα έχω ψάξει αρκετά και είδα ότι δεν είναι δύσκολα. Θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω μέτριας δυσκολίας και με δεδομένη θέληση, στόχους,..κτλ είναι εύκολο να πάρεις το πτυχίο. Βέβαια, σημασία έχει να δούμε τι είδους οικονομικά θέλουμε. Θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει, τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα στις οικονομικές επιστήμες. Επίσης οι οικονομικές επιστήμες, αξίζουν σαν επιλογή;
Ως επιλογή έχω μόνο τις κατατακτήριες γιατί η μέθοδος με τις βάσεις εφόσον είμαι εισακτέος φοιτητής πριν κάποια έτη (περισσότερα από δυο) δεν με πιάνει. Οι κατατακτήριες έχω δει περιλαμβάνουν εξέταση σε 3 μαθήματα. Συνήθως είναι εύκολα; Δηλ., με χαλαρό προσεχτικό διάβασμα υπάρχει αποτέλεσμα να ανήκουμε στο 4% των εισακτέων με κατατακτήριες; :hmm::hmm:Γενικά σαν προσπάθεια, αξίζει το δεύτερο πτυχίο; Τι βλέπετε;

Αν και είμαι αναρμόδιος να απαντήσω για Οικονομικές επιστήμες, εντούτοις τις θεωρώ καλή επιλογή. Ενδεικτικά κοίτα προς Οικονομικό και Πολιτικές Επιστήμες ΕΚΠΑ μήπως σε καλύψουν καθώς σχετίζονται με οικονομία.
Κατατακτήριες σε περιζήτητα τμήματα τύπου Ιατρικής, Πολυτεχνείων και Νομικής είναι μανίκι διότι ο ανταγωνισμός είναι έντονος.Στα υπόλοιπα τμήματα που έχουν λιγότερη ζήτηση πιστεύω ότι με άψογη προετοιμασία θα περάσεις άνετα. Λόγου χάριν Πολιτικές Επιστήμες μπαίνουν σχετικά εύκολα οι κατατακτήριοι. Εναλλακτικά μπορείς να δώσεις πάλι πανελλαδικές. Πάντως κατ' εμέ, ναι αξίζει να πας για δεύτερο πτυχίο.

Έχουμε μόνο συμβούλους σπουδών οι οποίοι είναι οι καθηγητές του Τμήματος. Θεωρώ ότι οι καθηγητές δεν έχουν επαγγελματική άποψη ή καθαρή εικόνα της αγοράς και όσες φορές τους ρωτάω, η άποψή τους εμμένει καθαρά στα ακαδημαϊκά πλαίσια για έρευνα,...κτλ και γύρω-γύρω όλοι. Δεν ξέρουν τι επαγγελματική απορρόφηση έχει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο οποίο δουλεύουν ή γενικά κάποιο άλλο μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Δεν έτυχε ποτέ να χρειαστεί να δουλέψουν εκτός αποστειρωμένου Πανεπιστημιακού περιβάλλοντος. Δεν με ελκύει να καταλήξω φαλακρός 30άρης διδακτορικός βοηθός...σερβιτόρος καφέδων, διορθωτής γραπτών προπτυχιακών φοιτητών και να διδάσκω τα φροντιστήρια του μαθήματος. Θέλω με κάποια μετεκπαίδευση να έχω ένα συν στο βιογραφικό μου για τον κόσμο έξω από το Πανεπιστήμιο.

Θα πρότεινα να κάνεις συλλογή προτάσεων και προοπτικών από όλους τους χώρους δηλαδή τόσο τον ακαδημαϊκό όσο και τον εργασιακό. Θα έχεις μια πιο σφαιρική εικόνα.

Αυτό ξαναπές το. ;) Έχει γεμίσει η χώρα μας, μεταπτυχιακούς όπου ελάχιστοι έχουν βρει δουλειά πάνω στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα που σπούδασαν. Το θέμα δεν είναι να κάνουμε ένα μεταπτυχιακό επειδή «πουλάει» ή για να ρίξουμε γκόμενα ή για να φάμε λεφτά του μπαμπά. :P Είναι ένα θέμα πόσα + προσφέρει ένα μεταπτυχιακό σε σχέση με ένα δεύτερο πτυχίο. Σε οικονομικές επιστήμες ή σε φυσικές επιστήμες ή πολυτεχνειακές επιστήμες, αν επιδιώξω την σκέψη «δεύτερο πτυχίο», νομίζω ότι έχω δυνατότητα να ζητήσω απαλλαγή από τα μαθηματικά μαθήματα.

Σου ξαναλέω αξίζει το μεταπτυχιακό. Πλέον πτυχίο έχει και η κουτσή Μαρία, το μεταπτυχιακό σε διαφοροποιεί από την πλέμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών Οικονομικών Επιστημών τα έχω ψάξει αρκετά και είδα ότι δεν είναι δύσκολα. Θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω μέτριας δυσκολίας και με δεδομένη θέληση, στόχους,..κτλ είναι εύκολο να πάρεις το πτυχίο. Βέβαια, σημασία έχει να δούμε τι είδους οικονομικά θέλουμε. Θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει, τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα στις οικονομικές επιστήμες. Επίσης οι οικονομικές επιστήμες, αξίζουν σαν επιλογή;
Και εγώ θα ήθελα να απαντήσετε εδώ. Είναι μέσα στις επιλογές μου οι σχολές οικονομικών επιστημών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
venividivici43946 στο μεταπτυχιακό του Τμ.Πολιτικής Επιστήμης και Δ.Δ. ζητάνε ελάχιστο βαθμό πτυχίου 7...ισχύει γενικά αυτό; ή υπάρχουν και εξαιρέσεις;
γιατί εδώ στο Μαθηματικό, για ένα βαθμό πτυχίου 6,50 και μας έφυγε το μισό μαλλί :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι ακριβώς να κάνεις αυτό το μεταπτυχιακό.....;;;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Τι ακριβώς να κάνεις αυτό το μεταπτυχιακό.....;;;;;;;;;;;;;

:lol: :lol:
Βέκκα θα μπορούσα ως διπλωματική εργασία, να φτιάξω ένα μαθηματικό μοντέλο χρεωκοπίας της δημόσιας διοίκησης :lol: :lol:

πέρα από την πλάκα,
η ερώτηση είναι γενικότερη (σαφώς και δεν θα έκανα μεταπτυχιακό σε τόσο άσχετο πεδίο)...
θέλω να πω, αν υπάρχει πλαφόν σε βαθμό πτυχίου, αυτό ισχύει για όλα τα πτυχία; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
venividivici43946 στο μεταπτυχιακό του Τμ.Πολιτικής Επιστήμης και Δ.Δ. ζητάνε ελάχιστο βαθμό πτυχίου 7...ισχύει γενικά αυτό; ή υπάρχουν και εξαιρέσεις;
γιατί εδώ στο Μαθηματικό, για ένα βαθμό πτυχίου 6,50 και μας έφυγε το μισό μαλλί :/:

:lol: :lol:
Βέκκα θα μπορούσα ως διπλωματική εργασία, να φτιάξω ένα μαθηματικό μοντέλο χρεωκοπίας της δημόσιας διοίκησης :lol: :lol:

πέρα από την πλάκα,
η ερώτηση είναι γενικότερη (σαφώς και δεν θα έκανα μεταπτυχιακό σε τόσο άσχετο πεδίο)...
θέλω να πω, αν υπάρχει πλαφόν σε βαθμό πτυχίου, αυτό ισχύει για όλα τα πτυχία; :hmm:

Ενδεικτικά τα παρέθεσα για να πάρεις μια ιδέα, αν και δεν είναι τόσο άσχετα όσο νομίζεις. Ειδικά το Οικονομικό ΕΚΠΑ.
Γενικά ειθίσταται να ζητείται ως ελάχιστο προσόν, για να γίνει δεκτή η αίτηση σου, το λίαν καλώς δηλαδή 6.50 και άνω. Φυσικά συνεκτιμώνται ξένες γλώσσες σε άριστο επίπεδο, εργασίες, δημοσιεύσεις, αν υπάρχουν, συστατικές κοκ. Όμως ορισμένα μεταπτυχιακά, ειδικά τα περιζήτητα, έχουν υψηλότερες βαθμολογικές απαιτήσεις. Εκεί εμπίπτει το 7 που είδες.
Εξαίρεση αποτελούν τα μεταπτυχιακά που έχουν εισαγωγικές εξετάσεις, όπου η εισαγωγή σου καθορίζεται πρωτίστως από το τι θα γράψεις και δευτερευόντως από το βαθμό πτυχίου σου. Και πίστεψε με δεν είναι λίγα τα μεταπτυχιακά που ακολουθούν αυτή τη γραμμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
τωρα βεβαια αυτα που θα πω θα φανουν λιγο γενικολογιες αλλα θελω και εγω να πω μια αποψη...:redface:
λοιπον προτεινω κατι σε οικονομικα..:D:D.οχι για να ευλογησω τα γενια μου...αλλα εμενα τοσοι μαθηματικοι μου αυτο μου ελεγαν στο λυκειο....
για να πουμε την μαυρη αληθεια, τα μαθηματικα μονο στην εκπαιδευση θα τα βαλεις....και πολυ σπανια καπου αλλου.....:/::'(:'(:'(
εκανα μια προχειρη ερευνουλα:redface: και βρηκα στο σαιτ της σχολης σου αυτα::eek:
οχι οτι δεν τα ξερεις βεβαιως αλλα να τα δουν και τα αλλα παιδια για να εχουν μια εικονα...:D:D
A. Μεταπτυχιακά (Μ.Δ.Ε) Διπλώματα Ειδίκευσης σε:

1. Θεωρητικά Μαθηματικά
2. Εφαρμοσμένα Μαθηματικά
3. Υπολογιστικά Μαθηματικά και Πληροφορική
3.1 Μαθηματικά των Υπολογιστών και Τεχνητή Νοημοσύνη
3.2 Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση
Το Τμήμα Μαθηματικών συμμετέχει επίσης σε 2 διατμηματικά μεταπτυχιακά προγράμματα που οδηγούν σε:

1. Μ.Δ.Ε ή Δ.Δ. στα Μαθηματικά των Υπολογιστών και των Αποφάσεων, σε συνεργασία με το Τμήμα Μηχ/κών Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Πατρών.

2. Μ.Δ.Ε ή Δ.Δ. στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες, σε συνεργασία με τα Τμήματα Φυσικής, Χημείας, Βιολογίας και Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Πατρών.

κατι δεν παει καλα εδω....:( που ειναι οι αλλοι τομεις?:hmm::hmm:

υπαρχουν καλες πιθανοτητες να παρεις μεταπτυχιακο απο αλλο τμημα? ειναι λιγο αντιρεαλιστικο αλλα ωραια θα ταν....:hmm:
απο αυτα μαλλον πληροφορικη λεει καποια πραγματα επαγγελματικα αλλα ....:'(:cold:
τωρα νικο μην με παρεξηγησεις...:whistle: αλλα .....κανονικα θα επρεπε να κανεις σε μεταπτυχιακο επιπεδο την κατευθυνση που ακολουθησες στην σχολη για να εχεις συνεχη πορεια και γνωσεις...αλλα τεσπα....εσυ ξερεις.:confused::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Aν πατούσες ένα υπερσύνδεσμο εκεί που λέει για περισσότερες πληροφορίες θα σου έβγαζε αυτό:

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του Τμήματος Μαθηματικών οδηγεί στην απονομή:
α) Μεταπτυχιακού Διπλώματος Ειδίκευσης,
β) Διδακτορικού Διπλώματος.
Το Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης απονέμεται:

1. Στα Θεωρητικά Μαθηματικά
2. Στα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά


που περιλαμβάνουν τρεις κατευθύνσεις:

α) Εφαρμοσμένη Ανάλυση και Μαθηματική Φυσική
β) Διαφορικές Εξισώσεις και Δυναμικά Συστήματα

γ) Μαθηματικά Φυσικών και Βιομηχανικών Εφαρμογών

3. Στα Υπολογιστικά Μαθηματικά και Πληροφορική, που περιλαμβάνουν τις κατευθύνσεις:

α) Μαθηματικά των Υπολογιστών και Τεχνητή Νοημοσύνη
β) Τεχνολογίες Πληροφορικής στην Εκπαίδευση και Εκπαιδευτικό Λογισμικό

Γιολάντα δεν θα ήθελα για κάποιους συγκεκριμένους λόγους να συνέχιζα μεταπτυχιακές σπουδές στο Τμήμα μου.

1).
Επίσης, τα μεταπτυχιακά προγράμματα που προσφέρονται, αντιστοιχούν στις προπτυχιακές κατευθύνσεις που επιλέγουν οι φοιτητές για να πάρουν πτυχίο, δηλ., αποτελούν μια επιστημονική συνέχεια σε συγκεκριμένες εφαρμογές. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι έχω δυνατότητα τόσο να εξασφαλίσω συστατικές επιστολές όσο και να γίνω δεκτός, μόνο στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα 1 ή 2. Δηλ., να αναζητήσω μεταπτυχιακό σε άλλο τομέα των μαθηματικών (π.χ. υπολογιστικών ή στατιστικής) δεν μπορώ λόγω έλλειψης εξειδικευμένου υποβάθρου.

2).
Παράλληλα, έχω την δυνατότητα να εξασφαλίσω συστατικές επιστολές όσο και να γίνω δεκτός σε μεταπτυχιακά προγράμματα συναφούς αντικειμένου πάνω στα θεωρητικά μαθηματικά (σε όλα τα Τμ.Μαθηματικών πανελλαδικά και παγκοσμίως) αλλά και στα εφαρμοσμένα μαθηματικά φυσικών επιστημών* (όπως στην ΣΕΜΦΕ του ΕΜΠ ή και παγκοσμίως σε Τμ.Εφαρμοσμένων Μαθηματικών τύπου ΣΕΜΦΕ) ακόμη και σε Πολυτεχνεία ή Τμ.Φυσικής πανελλαδικά ή και εξωτερικού (και σε Τμ.Οικονομίας ή Βιολογίας μόνο στο εξωτερικό).

* επιστημών ζωής: στατιστική, μαθηματική οικονομία, αναλογιστική,...κτλ

3).
Τις προοπτικές που έχουν τα Μαθηματικά ως επιστήμη τις ξέρει μόνο όποιος τις σπουδάζει. Οι φήμες και οι ειδήσεις που κυκλοφορούν στην Ελληνική κοινωνία, από τον κάθε τυχάρπαστο είναι λίγο ράδιο αρβύλα. Απλά για συγκεκριμένους προσωπικούς λόγους δεν θα ήθελα να συνεχίσω επιστημονικά πάνω στα μαθηματικά. Ένας από τους λόγους είναι για παράδειγμα, ότι η Ελλάδα δεν έχει κάποια βιομηχανία νέων τεχνολογιών για να αναζητήσω εργασία στον ερευνητικό τομέα (έχοντας κάνει κάποιο μεταπτυχιακό στα εφαρμοσμένα μαθηματικά βιομηχανικών εφαρμογών) ή δεν έχω την δυνατότητα να διεκδικήσω κάποια θέση μέλους ΔΕΠ. Τουλάχιστον για κάποια πράγματα πρέπει να είμαστε ρεαλιστές. Τα μεταπτυχιακά στα Μαθηματικά για την Ελλάδα (και μόνο), έχουν συγκεκριμένη διέξοδο: την ακαδημαϊκή έρευνα. Στο εξωτερικό έχουν και άλλες, που δεν είναι της παρούσης!

4).
Στο Διατμηματικό-Διεπιστημονικό πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών στις Περιβαλλοντικές Επιστήμες, σε συνεργασία του Τμ.Μαθηματικών με τα Τμήματα Βιολογίας, Γεωλογίας, Φυσικής και Χημείας, της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών, έχω δυνατότητα να κάνω αίτηση συμμετοχής αλλά:
- δεν γίνεται προκύρηξη κάθε χρόνο
- υπογραφή για περιβαλλοντικές μελέτες έχει μόνο ένας πτυχιούχος μηχανικός (π.χ. χημικός μηχανικός)
συνεπώς δεν θα ήθελα να έχω ξεκρέμαστα εργασιακά δικαιώματα

5).
Γιολάντα, μπορώ να ψάξω μεταπτυχιακά άλλων επιστημονικών χώρων αλλά σε θετικές ή οικονομικές επιστήμες. Αλλά το θέμα είναι, ότι δεν θα αποκτήσω εργασιακά δικαιώματα πάνω σε αυτά τα πεδία που θα επιλέξω να κάνω μεταπτυχιακές σπουδές.

Συνεπώς, βλέπω την μόνη λύση για δεύτερο πτυχίο σε κάτι μέτριας δυσκολίας όπως Οικονομικές Επιστήμες που να μην θέλει παρακολούθηση (γιατί θέλω να εργάζομαι παράλληλα). Πλέον έχω εμπειρία να διαβάζω όγκο δύσκολων πληροφοριών και να τις αφομοιώνω σε λίγο χρονικό διάστημα.
Απλά θα ήθελα πληροφορίες τι οικονομικά να σπουδάσω, αν θελήσω να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις.:hmm:Με βλέπω για Αθήνα κυρίως λόγω χιλιομετρικής απόστασης.

6). Δυστυχώς, τα μεταπτυχιακά δεν σου δίνουν πάντα κάποια συν στο πτυχίο, ειδικά στην Ελλάδα που η αγορά εργασίας είναι ένας αχταρμάς πολλών επιστημών χωρίς σαφές περιεχόμενο (πελατειακή λογική ίδρυσης πολλών Τμημάτων χωρίς επιχειρησιακό πλάνο). Στο εξωτερικό υπάρχει μια ορθολογισμένη επιστημονική και εργασιακή κατεύθυνση για πτυχιούχους Μαθηματικούς, Οικονομολόγους, Φυσικούς,...κτλ. Το θέμα δεν είναι να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό απλά για να κάνω κάτι ή για να φάω κάποια χρόνια σε κοπιαστικές σπουδές χωρίς κάποιο πρακτικό όφελος.

7).
Από μεταπτυχιακά θα με έλκυε, η Φυσική της Ατμόσφαιρας - Μετεωρολογία σε κάποιο Τμήμα Φυσικής, η οποία Γιολάντα μου, είναι φυσική εφαρμογή πάνω στην κατεύθυνση που έχω τελειώσει ως Μαθηματικός. Ένας Μαθηματικός έχει εργασιακά δικαιώματα με κάποιο τέτοιο μεταπτυχιακό πάνω στην Μετεωρολογία; :hmm:Για παράδειγμα, το μεταπτυχιακό πρόγραμμα Μετεωρολογίας στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθήνας, μου φάνηκε πολύ καλό και ιδιαίτερα απαιτητικό σε μαθήματα, εξεταστέα ύλη,...κτλ ενώ διδάσκουν κάποια ονόματα. Το Πανεπ.Πατρών δεν έχει μεταπτυχιακό πρόγραμμα πάνω σε Μετεωρολογία. Για εξωτερικό, ένα επίσης αξιόλογο (και αγγλόγλωσσο) μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Μετεωρολογία αλλά όχι τόσο μαθηματικοποιημένο όσο της ΑΘήνας, είναι του Τμ.Φυσικής του Πανεπ.Ουτρέχτης στην Ολλανδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν ψάχνεσαι για μεταπτ. στο Ο.Π. Α, για δες και αυτό:

https://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_1_10/12/2010_425317





:worry: :P :confused:



--------------------------


Τμ.Φυσικής του Πανεπ.Ουτρέχτης στην Ολλανδία.


Έφυγες. Και αν πας σε κάνα κοφι σοπ, μην μας ξεχάσεις Ο_ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
νικο,αμα η <<μετριας δυσκολιας>> επιστημη δεν ειναι του βελινεκους σου και σου αρεσεουν οι προκλησεις παρετην φυσικη που σου αρεσει....


θα πω το κλισε που μας ελεγαν στο σχολειο:
τι να το κανω αμα εχω δουλεια και επαγγελματικες προοπτικες και εχω σπουδασει κατι που με ξενερωνει ή ακομα χειροτερα δεν εκτιμω!

αμα ειναι ρεαλιστικο και οχι ιδιαιτερα δυσκολο να παρεις ματαπτυχιακο πρακτικα απο αλλα πανεπιστημια τοτε ζητω συγνωμη για την παραπληροφορηση....μου ειχαν δωσει αλλη εντυπωση για το συστημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις σε πολλά πεδία, απλά πρέπει να υπάρχει η επιστημονική συνάφεια που καθορίζεται πάντα με τις κατευθύνσεις του πτυχίου!
βέβαια θα μου πεις, πώς ένας χημικός κάνει μεταπτυχιακά σε διοίκηση επιχειρήσεων;
δεν ξέρω τι να σου απαντήσω εδώ..

«μέτριας δυσκολίας» θεωρώ τα οικονομικά (και οποιαδήποτε εφαρμογή) ως προς τα μαθηματικά! νομίζω όλοι γνωρίζουμε τι σημαίνει όλα τα μαθήματα (ακόμη και οι εφαρμογές) να έχουν βάση τα μαθηματικά ή να είναι μαθηματικά..
και δεν εννοώ γενικά μαθηματικά επιπέδου 1ου/2ου εξαμήνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
μεταπτυχιακό μπορείς να κάνεις σε πολλά πεδία, απλά πρέπει να υπάρχει η επιστημονική συνάφεια που καθορίζεται πάντα με τις κατευθύνσεις του πτυχίου!
βέβαια θα μου πεις, πώς ένας χημικός κάνει μεταπτυχιακά σε διοίκηση επιχειρήσεων;
δεν ξέρω τι να σου απαντήσω εδώ..

ξερω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.

λεω οτι ξερω γτ παιρνουν διοικηση επιχειρησεων οι ξεκαρφωτοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.

εσυ γτ δεν παιρνεις φυσικη ας πουμε που γουσταρεις...και σκεφτηκες ακομη και τις <<μετριες επιστημες>> νικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
εσυ γτ δεν παιρνεις φυσικη ας πουμε που γουσταρεις...και σκεφτηκες ακομη και τις <<μετριες επιστημες>> νικο?

α). για 2ο πτυχίο φυσικής δεν το επιδιώκω από πλευράς λειτουργικού κόστους
δεν έχω τα χρονικά περιθώρια να παρακολουθώ εργαστήρια
γι' αυτό θα προτιμούσα κάτι σε οικονομικά, που όντας μαθηματικός (έχω τον τρόπο σκέψης και την μαθηματική παιδεία) και δεδομένου ότι δεν έχει εργαστήρια, θα μπορέσω να ανταπεξέλθω
β). όπως το σκέφτομαι μεταπτυχιακά θα κάνω μάλλον στην Μετεωρολογία/ Κλιματολογία
γ). μεταπτυχιακά πάνω στα οικονομικά δεν θα έχω κάποιο όφελος επαγγελματικό (αν και αυτό θα το επανεξετάσω)

υ.σ.: δυστυχώς η Ελληνική κοινωνία είναι οικονομοκρατούμενη ...μέχρι που έσκασε η βόμβα του χρηματιστηρίου και ήρθε και το ΔΝΤ
στο εξωτερικό δίνουν επαγγελματική έμφαση και ...στα ξεπερασμένα δύσκολα "θεωρητικά" Μαθηματικά, στην δύσκολη Φυσική...κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
γ). μεταπτυχιακά πάνω στα οικονομικά δεν θα έχω κάποιο όφελος επαγγελματικό (αν και αυτό θα το επανεξετάσω)
why is that ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
α). για 2ο πτυχίο φυσικής δεν το επιδιώκω από πλευράς λειτουργικού κόστους
δεν έχω τα χρονικά περιθώρια να παρακολουθώ εργαστήρια
γι' αυτό θα προτιμούσα κάτι σε οικονομικά, που όντας μαθηματικός (έχω τον τρόπο σκέψης και την μαθηματική παιδεία) και δεδομένου ότι δεν έχει εργαστήρια, θα μπορέσω να ανταπεξέλθω
β). όπως το σκέφτομαι μεταπτυχιακά θα κάνω μάλλον στην Μετεωρολογία/ Κλιματολογία
γ). μεταπτυχιακά πάνω στα οικονομικά δεν θα έχω κάποιο όφελος επαγγελματικό (αν και αυτό θα το επανεξετάσω)

και ο χημικος εχει μαθηματικη παιδεια( ή τουλαχιστουν για να μην μου παρεξηγηθεις ωντας μαθηματικος....εχει τις γνωσεις μαθηματικων που απαιτουνται...για αυτο...)

επισης και ο φυσικος ξερει μαθηματικα....και οι μηχανικοι...κοκ

αρα λοιπον ΄που ειναι το περιεργο?

ολοι βουρ για την διοικηση επιχειρησεων! ολα ειναι συναφη με ολα μαλλον...:hmm::hmm:

α). για 2ο πτυχίο φυσικής δεν το επιδιώκω από πλευράς λειτουργικού κόστους
δεν έχω τα χρονικά περιθώρια να παρακολουθώ εργαστήρια
γι' αυτό θα προτιμούσα κάτι σε οικονομικά, που όντας μαθηματικός (έχω τον τρόπο σκέψης και την μαθηματική παιδεία) και δεδομένου ότι δεν έχει εργαστήρια, θα μπορέσω να ανταπεξέλθω
β). όπως το σκέφτομαι μεταπτυχιακά θα κάνω μάλλον στην Μετεωρολογία/ Κλιματολογία
γ). μεταπτυχιακά πάνω στα οικονομικά δεν θα έχω κάποιο όφελος επαγγελματικό (αν και αυτό θα το επανεξετάσω)

υ.σ.: δυστυχώς η Ελληνική κοινωνία είναι οικονομοκρατούμενη ...μέχρι που έσκασε η βόμβα του χρηματιστηρίου και ήρθε και το ΔΝΤ
στο εξωτερικό δίνουν επαγγελματική έμφαση και ...στα ξεπερασμένα δύσκολα "θεωρητικά" Μαθηματικά, στην δύσκολη Φυσική...κτλ

ναι μωρε η καημενη η ελλαδα....ειναι γεματη απο δαυτους! γεμησε απο τους αχρηστους επιστημονες αντι να γεμησει απο τους ξυπνιους μαθηματικους....με τα ζορικα μαθηματικα...και την δυσκολη φυσικη.....
γεμησαμε ψιλοευκολα αντικειμενα....αλιμονο στις δυσκολες επιστημες....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
με τη λογική σου, με κάποια καθαρόαιμα εξαμηνιαία μαθήματα φυσικής...έχω φυσική παιδεία; :hmm:

τι να σου πω ρε Γιολάντα, όλο θες να μας την πεις
λοιπόν χάρηκες; :hmm:
εξάλλου δεν ζήτησα την γνώμη σου απλά νόμισα ότι μέσω διαλόγου θα υπάρξει κάποια ενημέρωση αλλά μάταιος ο κόπος

ναι Johnny15, με κάποιο μεταπτυχιακό σε άλλο επιστημονικό πεδίο, δεν αποκτάς επαγγελματικά δικαιώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top