Γενικό Θέμα για τα Μεταπτυχιακά

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στη δικιά σου την επιστήμη ίσως, γιατί στη δικιά μου ανάλογα με το αντικείμενο που θες να ασχοληθείς έχει αρκετά. Και έχω περιπτώσεις φίλων μου με Msc και PHD έξω, αρκετές. Φυσικά με συνέχεια.

Και εγώ δεν νομίζω να τα ισοπεδώνω, μάλλον είναι ο ρόλος σου. Πες με σοβινιστή άμα θες :P

ΟΚ, μάλλον δεν κατάλαβα, πάμε πάλι λοιπόν.

Μα ΔΕΝ τα ισοπεδώνω, λέω ότι υπάρχουν πολύ καλά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα!
Απλά, από την εμπειρία μου στο εξωτερικό και όχι μόνο με την δική μου ειδικότητα, διαπιστώνω την τάση που έγραψα παραπάνω.

Με αυτό "Και έχω περιπτώσεις φίλων μου με Msc και PHD έξω, αρκετές. Φυσικά με συνέχεια." τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Αν κάνεις το μεγάλο βήμα να πας έξω μένεις έξω. Και απ' 'ότι βλέπω συνεχίζεις Ελλάδα!

Τι εννοώ ότι με ελληνικά πτυχία διαπρέπουν εξωτερικό με υποτροφίες μελλοντικές θέσεις τρομερές συνεργασίες και τα συναφή.

Αλλά επιλέξανε να απαρνηθούν χώρα φίλους κτλ

όλα είναι θέμα επιλογών!!!

Ρε Νίκο μου μιλάς για αντικείμενα που δεν υπάρχουν στην Ελλάδα σε επίπεδο υποδομών. Δηλαδή είναι σαν να μου λες ότι τελείωσες ρομποτική τάδε και δεν βρίσκεις βιομηχανία με ρομπότ!
Προφανώς σε κάθε χώρα που θες να μείνεις ψάχνεις πρώτα την αγορά εργασίας. Δεν σπουδάζεις για την πλάκα σου αλλά για να υποστηρίξεις την μελλοντική σου διαβίωση και βιοπάλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν κάνεις το μεγάλο βήμα να πας έξω μένεις έξω. Και απ' 'ότι βλέπω συνεχίζεις Ελλάδα!

Τι εννοώ ότι με ελληνικά πτυχία διαπρέπουν εξωτερικό με υποτροφίες μελλοντικές θέσεις τρομερές συνεργασίες και τα συναφή.

Αλλά επιλέξανε να απαρνηθούν χώρα φίλους κτλ

όλα είναι θέμα επιλογών!!!


Φυσικά υπάρχουν άνθρωποι αξιόλογοι με ελληνικά πτυχία, ποιος το αμφισβητεί αυτό; Και εγώ έχω φίλους με μάστερ εδώ, που κάνουν διδακτορικό έξω.

Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να ακολουθήσω το συλλογισμό σου περί επιλογών και εξωτερικού και πτυχία εσωτερικού με υποτροφίες (για πτυχία;) εξωτερικού. Η εμπειρία μου λέει άλφα, η δική σου βήτα, ΟΚ, πάντα θα υπάρχουν διάφορες απόψεις.

(Το γιατί συνεχίζω Ελλάδα, δεν μπορείς να το ξέρεις, ούτε για τις επιλογές μου προφανώς, δεν μπαίνω στη διαδικασία να εξηγήσω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ούτε περιμένω να μου εξηγήσεις.Το απλά διαφωνούμε δεν μ λέει κάτι.Γιατί σημαίνει ότι δεν άκουσα ούτε άκουσες. Άρα σκοτώσαμε το χρόνο μας τόση ώρα!

Ως εκ τούτου ας καταλήξουμε σε κάποιο σημείο για την κοπέλα που ρώτησε την αρχή και ας παραμερίσουμε τις υποκειμενικές μας γνώμες.

Ότι τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα έχουν αντίκρισμα και όσο αφορά τα Αγγλικά το καθένα ζητάει διαφορετικό επίπεδο.

eot για μένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια βλέπω ότι οι σπουδές στρέφονται στην Ιατρική, Νομική, Παιδαγωγικό και ΗΜΜΥ...
μήπως να σπουδάσουμε όλοι αυτό (αξίζουμε δεν αξίζουμε) για να επιβιώσουμε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Επειδή τυχαίνει να έχω τελειώσει μεταπτυχιακό στην Ελλάδα.Ούτε το χρόνο μου σκότωσα ούτε τυχαίνει να είμαι άσχετος με την αγορά εργασίας!Μια χαρά γνώσεις πήρα και ειδικά σε θέματα νευραλγικά της αγοράς εργασίας. Δεν νομίζω ότι το επίπεδο των πανεπιστημίων είναι τόσο χάλια ούτε ότι θέλει κονέ για να μπεις!

Καλό είναι να αντιμετωπίζουμε με σοβαρότητα λίγο τη χώρα μας και να αναρωτηθούμε γιατί απόφοιτοι Ελληνικών Πανεπιστημίων και μεταπτυχιακών παίρνουν έδρες στο εξωτερικό...

+1
Υπάρχουν μερικά πολύ δυνατά μεταπτυχιακά στην Ελλάδα, όμως όλοι έχουν μάθει την καραμέλα του εξωτερικού και ότι έξω όλα είναι δήθεν καλύτερα.

Για να πάρεις έδρα σε ξένο πανεπιστήμιο και να έχεις τελειώσει τα πάντα στην Ελλάδα (προ-μεταπτυχιακό και διδακτορικό) πρέπει να είσαι κελεπούρι.

Το πιθανότερο είναι να έχεις κάνει μεταπτυχιακό έξω, να κάνεις PhD έξω, Post doc έξω και μετά να πάρεις την έδρα! Άντε, να κάνεις το μεταπτυχιακό εδώ, υπάρχουν μερικά που είναι πραγματικά καλά, μην τα ισοπεδώνουμε...

Μην είσαι τόσο απόλυτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν είμαι απόλυτη, σε καμία περίπτωση. Απλά είδα κάποια πράγματα και τα μεταφέρω. Μόνο αυτό.
Επίσης με αυτό που λέω, δεν υποτιμώ τα μεταπτυχιακά της Ελλάδος. Το λέω και πολύ συχνά και στους φοιτητές που με ρωτούν και το έχω πει και σε άλλο τόπικ, ότι ΠΟΛΛΑ μεταπτυχιακά της Ελλάδος είναι καλύτερα από ενός πανεπιστημίου του εξωτερικού που δεν έχει στον ήλιο μοίρα. Μάλιστα, μερικά ελληνικά είναι καλύτερα και από τα αντίστοιχα καλά του εξωτερικού.

Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι στο εξωτερικό, έχουν άλλο τρόπο αξιολόγησης για πανεπιστημιακούς και δυστυχώς αξιολογούν θετικότερα τους ανθρώπους που έχουν εμπειρία από εκεί . Αυτό το ξέρω καλά. Σε μερικά πανεπιστήμια δεν μπορείς να κάνεις ΚΑΝ διδακτορικό, αν δεν έχεις τελειώσει έναν ορισμένο τύπο μεταπτυχιακού που είναι συγκεκριμένα για research (και για τις κοινωνικές επιστήμες) και που στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Και φυσικά, υπάρχει και το Post doc που εδώ είναι σε εμβρυακό στάδιο και όμως εκεί θεωρείται αυτονόητο. Άρα, ένας Έλληνας ερευνητής, για να πάρει έδρα σε μια ξένη χώρα, κάτι από όλα θα πρέπει να το έχει κάνει στο εξωτερικό, για να μπορεί να συναγωνιστεί τους ξένους που τα έχουν όλα αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν είμαι απόλυτη, σε καμία περίπτωση. Απλά είδα κάποια πράγματα και τα μεταφέρω. Μόνο αυτό.
Επίσης με αυτό που λέω, δεν υποτιμώ τα μεταπτυχιακά της Ελλάδος. Το λέω και πολύ συχνά και στους φοιτητές που με ρωτούν και το έχω πει και σε άλλο τόπικ, ότι ΠΟΛΛΑ μεταπτυχιακά της Ελλάδος είναι καλύτερα από ενός πανεπιστημίου του εξωτερικού που δεν έχει στον ήλιο μοίρα. Μάλιστα, μερικά ελληνικά είναι καλύτερα και από τα αντίστοιχα καλά του εξωτερικού.

Συμφωνάμε.

Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι στο εξωτερικό, έχουν άλλο τρόπο αξιολόγησης για πανεπιστημιακούς και δυστυχώς αξιολογούν θετικότερα τους ανθρώπους που έχουν εμπειρία από εκεί . Αυτό το ξέρω καλά. Σε μερικά πανεπιστήμια δεν μπορείς να κάνεις ΚΑΝ διδακτορικό, αν δεν έχεις τελειώσει έναν ορισμένο τύπο μεταπτυχιακού που είναι συγκεκριμένα για research (και για τις κοινωνικές επιστήμες) και που στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Και φυσικά, υπάρχει και το Post doc που εδώ είναι σε εμβρυακό στάδιο και όμως εκεί θεωρείται αυτονόητο. Άρα, ένας Έλληνας ερευνητής, για να πάρει έδρα σε μια ξένη χώρα, κάτι από όλα θα πρέπει να το έχει κάνει στο εξωτερικό, για να μπορεί να συναγωνιστεί τους ξένους που τα έχουν όλα αυτά...

Όλα είναι σχετικά. Σωστή η θέση σου, υπό την έννοια ότι είναι φυσιολογικό πως θα προκρίνουν τους δικούς τους που τους ξέρουν κιόλας και έχουν συνεργαστεί μαζί τους. Όχι όμως ότι ο απόφοιτος της Ελλάδος ή οποιαδήποτε άλλης χώρας δεν έχει στον ήλιο μοίρα σε πανεπιστημιακό ίδρυμα τρίτης χώρας αν δεν είναι απόφοιτός του.

Υγ. Αν κρίνω από το αβατάρ σου, χρησιμοποιείς mac;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όλα είναι σχετικά. Σωστή η θέση σου, υπό την έννοια ότι είναι φυσιολογικό πως θα προκρίνουν τους δικούς τους που τους ξέρουν κιόλας και έχουν συνεργαστεί μαζί τους. Όχι όμως ότι ο απόφοιτος της Ελλάδος ή οποιαδήποτε άλλης χώρας δεν έχει στον ήλιο μοίρα σε πανεπιστημιακό ίδρυμα τρίτης χώρας αν δεν είναι απόφοιτός του.

Υγ. Αν κρίνω από το αβατάρ σου, χρησιμοποιείς mac;

Έχει στον ήλιο μοίρα, απλά είναι αρκετά πιο δύσκολο..Να πω όμως ότι και από την άλλη, είναι εξίσου δύσκολο και σε ανθρώπους που θέλουν να γυρίσουν στην Ελλάδα μετά από διδακτορικά και μεταδιδακτορικά έξω....Δυστυχώς, πολύ δυστυχώς, γιατί πραγματικά υπάρχουν ΠΟΛΥ καλά μυαλά έξω, που μπορούν να κάνουν θαύματα.

Ναι, mac φανατικά!Και εσύ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
ένα μεταπτυχιακό σε κάποιο Τμήμα Ελληνικού Πανεπιστημίου πως ο ενδιαφερόμενος μπορεί ποιοτικά να το αξιολογήσει σε σχέση με ένα μεταπτυχιακό ίδιου κλάδου στο εξωτερικό (καλό Πανεπιστήμιο); :hmm: εννοώ βάση ποιων κριτηρίων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Αυτόν τον καιρό που έχω ξεμπερδέψει με τις υποχρεώσεις του Τμήματός μου, σκέφτομαι σοβαρά για την μελλοντική επαγγελματική πορεία δεδομένης της οικονομικοκοινωνικής κατάστασης της χώρας...όπου το δημόσιο έχει κλείσει:

  • μεταπτυχιακές σπουδές
  • ή δεύτερο πτυχίο
  • ή αγορά εργασίας ως καθηγητής μαθηματικών.
1). Θα ήθελα μια άποψη για μεταπτυχιακές σπουδές (αν αξίζουν, τι επιπλέον προσθέτουν, προσωπική εμπειρία, πιθανές συμβουλές,...κτλ). Σε τι αντικείμενα μπορεί να μετεκπαιδευτεί ένας πτυχιούχος Μαθηματικός με άμεσο σκοπό την επαγγελματική του σταδιοδρομία; :hmm: Δεν με ενδιαφέρουν οι μεταπτυχιακές σπουδές με σκοπό να παρατείνω τα χρόνια σπουδών αντί εργασίας. Απλά θέλω οι μεταπτυχιακές σπουδές να αποτελέσουν μια περαιτέρω σαφή εργασιακή εξειδίκευση. Θα ήθελα να ακούσω πιθανές μεταπτυχιακές επιλογές με αντίστοιχες σαφείς εργασιακές προοπτικές κατοχυρωμένες απόλυτα από το νόμο.

2). Εναλλακτικά, σκέφτομαι την λήψη ενός δεύτερου πτυχίου αλλά όχι άμεσα. Σε περίπτωση που ξεκινήσω τις διαδικασίες υλοποίησης αυτής της σκέψης, με ποια δεύτερη επιστήμη επαγγελματικά πιστεύετε ότι ταιριάζουν τα μαθηματικά ως πρώτο πτυχίο στην σειρά;

3). Πιστεύετε ότι καλύτερο είναι ένας μεταπτυχιακός τίτλος ή ένα δεύτερο πτυχίο, από επαγγελματικής πλευράς; :hmm:


Υ.Σ.: 1). Επαναλαμβάνω ότι δεν με ενδιαφέρει απλά να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό για γνώσεις. Δεν επιδιώκω να "σκοτωθώ" 2 χρόνια και να ενισχύσω την ανεργία. 2). Δεν έχω κάποια εξειδικευμένη γνώση πάνω σε προχωρημένα μαθήματα πληροφορικής ή στατιστικής (εκτός από βασικά πράγματα), γιατί η προπτυχιακή κατεύθυνσή μου ήταν πάνω στην μαθηματική ανάλυση, διαφορικές εξισώσεις, δυναμικά συστήματα, αριθμητική ανάλυση και μαθηματική φυσική (θεωρητική μηχανική, σύγχρονη φυσική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτόν τον καιρό που έχω ξεμπερδέψει με τις υποχρεώσεις του Τμήματός μου, σκέφτομαι σοβαρά για την μελλοντική επαγγελματική πορεία δεδομένης της οικονομικοκοινωνικής κατάστασης της χώρας...όπου το δημόσιο έχει κλείσει:

  • μεταπτυχιακές σπουδές
  • ή δεύτερο πτυχίο
  • ή αγορά εργασίας ως καθηγητής μαθηματικών.
1). Θα ήθελα μια άποψη για μεταπτυχιακές σπουδές (αν αξίζουν, τι επιπλέον προσθέτουν, προσωπική εμπειρία, πιθανές συμβουλές,...κτλ). Σε τι αντικείμενα μπορεί να μετεκπαιδευτεί ένας πτυχιούχος Μαθηματικός με άμεσο σκοπό την επαγγελματική του σταδιοδρομία; :hmm: Δεν με ενδιαφέρουν οι μεταπτυχιακές σπουδές με σκοπό να παρατείνω τα χρόνια σπουδών αντί εργασίας. Απλά θέλω οι μεταπτυχιακές σπουδές να αποτελέσουν μια περαιτέρω σαφή εργασιακή εξειδίκευση. Θα ήθελα να ακούσω πιθανές μεταπτυχιακές επιλογές με αντίστοιχες σαφείς εργασιακές προοπτικές κατοχυρωμένες απόλυτα από το νόμο.

2). Εναλλακτικά, σκέφτομαι την λήψη ενός δεύτερου πτυχίου αλλά όχι άμεσα. Σε περίπτωση που ξεκινήσω τις διαδικασίες υλοποίησης αυτής της σκέψης, με ποια δεύτερη επιστήμη πιστεύετε ότι ταιριάζουν τα μαθηματικά ως πρώτο πτυχίο στην σειρά;

3). Πιστεύετε ότι καλύτερο είναι ένας μεταπτυχιακός τίτλος ή ένα δεύτερο πτυχίο, από επαγγελματικής πλευράς; :hmm:


Υ.Σ.: 1). Επαναλαμβάνω ότι δεν με ενδιαφέρει απλά να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό για γνώσεις. Δεν επιδιώκω να "σκοτωθώ" 2 χρόνια και να ενισχύσω την ανεργία. 2). Δεν έχω κάποια εξειδικευμένη γνώση πάνω σε προχωρημένα μαθήματα πληροφορικής ή στατιστικής (εκτός από βασικά πράγματα), γιατί η προπτυχιακή κατεύθυνσή μου ήταν πάνω στην μαθηματική ανάλυση, διαφορικές εξισώσεις, δυναμικά συστήματα, αριθμητική ανάλυση και μαθηματική φυσική (θεωρητική μηχανική, σύγχρονη φυσική).

Και το δεύτερο πτυχίο και το μεταπτυχιακό μπορούν να συνδυαστούν με δουλειά σαν καθηγητής...
Θα πρότεινα πάντως μεταπτυχιακό..

Δεν εκφέρω άποψη για αντικείμενα,γιατί είμαι παντελώς άσχετη σχετικά με αυτά που ασχολείσαι....!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Αυτόν τον καιρό που έχω ξεμπερδέψει με τις υποχρεώσεις του Τμήματός μου, σκέφτομαι σοβαρά για την μελλοντική επαγγελματική πορεία δεδομένης της οικονομικοκοινωνικής κατάστασης της χώρας...όπου το δημόσιο έχει κλείσει:

  • μεταπτυχιακές σπουδές
  • ή δεύτερο πτυχίο
  • ή αγορά εργασίας ως καθηγητής μαθηματικών.
1). Θα ήθελα μια άποψη για μεταπτυχιακές σπουδές (αν αξίζουν, τι επιπλέον προσθέτουν, προσωπική εμπειρία, πιθανές συμβουλές,...κτλ). Σε τι αντικείμενα μπορεί να μετεκπαιδευτεί ένας πτυχιούχος Μαθηματικός με άμεσο σκοπό την επαγγελματική του σταδιοδρομία; :hmm: Δεν με ενδιαφέρουν οι μεταπτυχιακές σπουδές με σκοπό να παρατείνω τα χρόνια σπουδών αντί εργασίας. Απλά θέλω οι μεταπτυχιακές σπουδές να αποτελέσουν μια περαιτέρω σαφή εργασιακή εξειδίκευση. Θα ήθελα να ακούσω πιθανές μεταπτυχιακές επιλογές με αντίστοιχες σαφείς εργασιακές προοπτικές κατοχυρωμένες απόλυτα από το νόμο.

2). Εναλλακτικά, σκέφτομαι την λήψη ενός δεύτερου πτυχίου αλλά όχι άμεσα. Σε περίπτωση που ξεκινήσω τις διαδικασίες υλοποίησης αυτής της σκέψης, με ποια δεύτερη επιστήμη επαγγελματικά πιστεύετε ότι ταιριάζουν τα μαθηματικά ως πρώτο πτυχίο στην σειρά;

3). Πιστεύετε ότι καλύτερο είναι ένας μεταπτυχιακός τίτλος ή ένα δεύτερο πτυχίο, από επαγγελματικής πλευράς; :hmm:


Υ.Σ.: 1). Επαναλαμβάνω ότι δεν με ενδιαφέρει απλά να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό για γνώσεις. Δεν επιδιώκω να "σκοτωθώ" 2 χρόνια και να ενισχύσω την ανεργία. 2). Δεν έχω κάποια εξειδικευμένη γνώση πάνω σε προχωρημένα μαθήματα πληροφορικής ή στατιστικής (εκτός από βασικά πράγματα), γιατί η προπτυχιακή κατεύθυνσή μου ήταν πάνω στην μαθηματική ανάλυση, διαφορικές εξισώσεις, δυναμικά συστήματα, αριθμητική ανάλυση και μαθηματική φυσική (θεωρητική μηχανική, σύγχρονη φυσική).

για δευτερη σχολη εγω προσωπικα σου προτεινω φυσικη ή πληροφορικη...αν και οπως γνωριζουμε τα μαθηματικα εινια σχεδον παντου, αυτα τα πιο αλληλενδυτα πιστευω. τωρα για μεταπτυχιακο δν ξερω ποσο επιπλεον ωφελει, βλεπω πολλους να παιρνουν ή να κανουν, σε λιγα χρονια υποθετω πως θα ειναι σχεδον κατι δεδομενο δλδ θα εχουν πολλοι (και αντε να δουμε τι αλλο θα προσθεσουν ως επιπλεον προσον!!).....παντως εναλλακτικα μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο και να συνεχισεις με διδακτορικο που ειναι επισης μια ισχυρη λυση, το μεταπτυχιακο απο μονο του δν ξερω αν ειναι τοσα τα "+" που προσφερει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το διδακτορικό δεν "πληρώνεται" στην αγορά εργασίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ναι δν λεω....δν μας ειπε ο νικος οτι θελει καθαρα κατι πρακτικο. θελω να πω πως αν σκοπευει να ασχοηθει με τα μαθηματικα ενα διδκτορικο ειναι μεγααααλο προσον ειδικα στην επιστημη του που δν εχω ακουσει και πολλους μαθηματικους με διδακτορικο. ειδαλλως του ειπα τις αποψεις μου....:) αλλα ας εθει να μας πει κι ο ιδιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
1). Θα ήθελα μια άποψη για μεταπτυχιακές σπουδές (αν αξίζουν, τι επιπλέον προσθέτουν, προσωπική εμπειρία, πιθανές συμβουλές,...κτλ). Σε τι αντικείμενα μπορεί να μετεκπαιδευτεί ένας πτυχιούχος Μαθηματικός με άμεσο σκοπό την επαγγελματική του σταδιοδρομία; :hmm: Δεν με ενδιαφέρουν οι μεταπτυχιακές σπουδές με σκοπό να παρατείνω τα χρόνια σπουδών αντί εργασίας. Απλά θέλω οι μεταπτυχιακές σπουδές να αποτελέσουν μια περαιτέρω σαφή εργασιακή εξειδίκευση. Θα ήθελα να ακούσω πιθανές μεταπτυχιακές επιλογές με αντίστοιχες σαφείς εργασιακές προοπτικές κατοχυρωμένες απόλυτα από το νόμο.

2). Εναλλακτικά, σκέφτομαι την λήψη ενός δεύτερου πτυχίου αλλά όχι άμεσα. Σε περίπτωση που ξεκινήσω τις διαδικασίες υλοποίησης αυτής της σκέψης, με ποια δεύτερη επιστήμη επαγγελματικά πιστεύετε ότι ταιριάζουν τα μαθηματικά ως πρώτο πτυχίο στην σειρά;

3). Πιστεύετε ότι καλύτερο είναι ένας μεταπτυχιακός τίτλος ή ένα δεύτερο πτυχίο, από επαγγελματικής πλευράς; :hmm:

Καταρχάς συγχαρητήρια για το πτυχίο σου. Καλή σταδιοδρομία.

Διευκρινίζω ότι προέρχομαι από άλλο επιστημονικό πεδίο, οπότε θα είμαι πιο γενικός στην τοποθέτηση μου.

1. Σαφώς και αξίζει το μεταπτυχιακό. Το φορμάτ του, σε γενικές γραμμές, είναι ένας αριθμός μαθημάτων που απαιτούν παρακολούθηση, εκπόνηση εργασιών, παρουσίαση και επιτυχή εξέταση. Προς το τέλος των σπουδών αναλαμβάνεις διπλωματική την οποία εκπονείς σε συγκεκρίμενο χρόνο. Το τελευταίο είναι που καθυστερούν οι περισσότεροι λόγω κωλοβαρέματος αλλά εν τέλει κανονίζεται με τον επιβλέποντα. Η συντριπτική πλειοψηφία τους έχει ετήσια διάρκεια.
Κλάδοι που νομίζω ταιριάζουν με την Μαθηματική επιστήμη είναι η Πληροφορική, τα Χρηματοοικονομικά και η Διοίκηση Επιχειρήσεων. Ίσως και Φυσική.
Το ότι δεν έχεις εξειδικευμένες γνώσεις, δεν είναι πρόβλημα διότι αν είναι προαπαιτούμενες απλά δε θα γίνεις δεκτός στα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά. Δηλαδή, όπως θα δεις και μόνος σου στις προκυρήξεις, δέχονται μόνο όσους έχουν τα εφόδια για να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του. Οι παραδόσεις συνήθως είναι πρωϊνές ή μεσημεριανές ώρες. Πάντως συνίσταται μια έρευνα ώστε να βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει και να είναι στα μέτρα σου πριν κάνεις αιτήσεις.

2. Για δεύτερο πτυχίο μπορείς να επιλέξεις ένα αμιγώς "θεωρητικό" τμήμα που δεν θα έχει εργαστήρια. Άρα σου κάνουν οι περισσότερες του πρώτου πεδίου και ίσως Οικονομικές σχολές. Γενικά θέλει ψάξιμο το θέμα.
Επίσης κοίτα τι μαθήματα ζητούν στις κατατακτήριες και τι βάση έχουν στις πανελλαδικές, ώστε να δεις ποιος είναι ο πιο πρόσφορος τρόπος εισαγωγής. Η φοίτηση μπορεί να πάει με πιο χαλαρούς ρυθμούς καθώς, αφού δεν θα έχεις παρακολουθήσεις, απλώς θα διαβάζεις μόνος σου και θα δίνεις μαθήματα στις εξεταστικές. Συνίσταται σχολή που να έχει ηλεκτρονικές δηλώσεις, φόρουμ επίσημο ή ανεπίσημο κλπ καθώς θα σου κάνει πιο εύκολη τη ζωή και τις σπουδές από απόσταση. Το δεύτερο πτυχίο μπορείς πάντα να το συνδυάσεις με το πρώτο και το μεταπτυχιακό, ώστε να έχεις ένα πλήρες βιογραφικό.

3. Δουλειά ως εκπαιδευτικός είναι εφικτή. Απλά πρώτα δρομολόγησε το μεταπτυχιακό, ώστε να ξέρεις τα ωράρια σου και τις κενές ώρες μπορείς να δουλεύεις είτε σε ιδιαίτερα είτε σε φροντιστήρια. Το παν είναι το σωστό timing. Ας πούμε οι παραδόσεις του μεταπτυχιακού είναι πρωϊ, τότε θα δουλεύεις κανονικά απογεύματα και τα μεσημέρια και κυρίως τα σαββατοκύριακα θα δουλευεις για το μεταπτυχιακό. Αντίθετα αν το μεταπτυχιακό είναι απόγευμα, αναλαμβάνεις μαθητές που δίνουν για δεύτερη φορά ώστε να τους κάνεις μάθημα πρωϊνές ώρες. Παράλληλα στον επόμενο ΑΣΕΠ, χωρίς να διαβάσεις, κάνε μια προσπάθεια με ό,τι ξέρεις για να πάρεις το βάπτισμα του πυρός και να μαζέψεις μόρια. Αν δε σε ενδιαφέρει η εκπαίδευση, το κάνεις προσωρινά μέχρι ξεμπερδέψεις με τις σπουδές σου και να βρεθεί κάτι καλύτερο επαγγελματικά.

Όπως κατάλαβες προσωπικά σου προτείνω και τα τρια ταυτόχρονα. ;) Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν επιλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Αυτόν τον καιρό που έχω ξεμπερδέψει με τις υποχρεώσεις του Τμήματός μου, σκέφτομαι σοβαρά για την μελλοντική επαγγελματική πορεία δεδομένης της οικονομικοκοινωνικής κατάστασης της χώρας...όπου το δημόσιο έχει κλείσει:

  • μεταπτυχιακές σπουδές
  • ή δεύτερο πτυχίο
  • ή αγορά εργασίας ως καθηγητής μαθηματικών.
1). Θα ήθελα μια άποψη για μεταπτυχιακές σπουδές (αν αξίζουν, τι επιπλέον προσθέτουν, προσωπική εμπειρία, πιθανές συμβουλές,...κτλ). Σε τι αντικείμενα μπορεί να μετεκπαιδευτεί ένας πτυχιούχος Μαθηματικός με άμεσο σκοπό την επαγγελματική του σταδιοδρομία; :hmm: Δεν με ενδιαφέρουν οι μεταπτυχιακές σπουδές με σκοπό να παρατείνω τα χρόνια σπουδών αντί εργασίας. Απλά θέλω οι μεταπτυχιακές σπουδές να αποτελέσουν μια περαιτέρω σαφή εργασιακή εξειδίκευση. Θα ήθελα να ακούσω πιθανές μεταπτυχιακές επιλογές με αντίστοιχες σαφείς εργασιακές προοπτικές κατοχυρωμένες απόλυτα από το νόμο.

2). Εναλλακτικά, σκέφτομαι την λήψη ενός δεύτερου πτυχίου αλλά όχι άμεσα. Σε περίπτωση που ξεκινήσω τις διαδικασίες υλοποίησης αυτής της σκέψης, με ποια δεύτερη επιστήμη επαγγελματικά πιστεύετε ότι ταιριάζουν τα μαθηματικά ως πρώτο πτυχίο στην σειρά;

3). Πιστεύετε ότι καλύτερο είναι ένας μεταπτυχιακός τίτλος ή ένα δεύτερο πτυχίο, από επαγγελματικής πλευράς; :hmm:


Υ.Σ.: 1). Επαναλαμβάνω ότι δεν με ενδιαφέρει απλά να κάνω κάποιο μεταπτυχιακό για γνώσεις. Δεν επιδιώκω να "σκοτωθώ" 2 χρόνια και να ενισχύσω την ανεργία. 2). Δεν έχω κάποια εξειδικευμένη γνώση πάνω σε προχωρημένα μαθήματα πληροφορικής ή στατιστικής (εκτός από βασικά πράγματα), γιατί η προπτυχιακή κατεύθυνσή μου ήταν πάνω στην μαθηματική ανάλυση, διαφορικές εξισώσεις, δυναμικά συστήματα, αριθμητική ανάλυση και μαθηματική φυσική (θεωρητική μηχανική, σύγχρονη φυσική).
Δεν έχετε επαγγελματικούς συμβούλους στην σχολή σου;Νομίζω καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις αυτούς η κάποιον καθηγητή σου που εμπιστεύεσαι την γνώμη του.Απο δώ ο καθένας θα σου λέει το δικό του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Καταρχάς συγχαρητήρια για το πτυχίο σου. Καλή σταδιοδρομία.

Ευχαριστώ για την ευχή αλλά το χαρτί δεν θα έρθει ακόμη. Τυπικά είναι σαν να το έχω αφού δυο μαθήματα μου έχουν μείνει, που τα δίνω τον Σεπτέμβριο που μας έρχεται. Αν πάνε όλα όπως θέλω θα πάρω το πτυχίο. :D Μέχρι τότε, έχω πολύ χρόνο και ασχολούμαι με το proficiency που είναι απαραίτητο προσόν (εφόσον ξέρω ότι πολλοί πτυχιούχοι δεν έχουν proficiency) και παράλληλα σκέφτομαι για το μέλλον μου, όπως προανέφερα και πιο πάνω.


Διευκρινίζω ότι προέρχομαι από άλλο επιστημονικό πεδίο, οπότε θα είμαι πιο γενικός στην τοποθέτηση μου.

1. Σαφώς και αξίζει το μεταπτυχιακό. Το φορμάτ του, σε γενικές γραμμές, είναι ένας αριθμός μαθημάτων που απαιτούν παρακολούθηση, εκπόνηση εργασιών, παρουσίαση και επιτυχή εξέταση. Προς το τέλος των σπουδών αναλαμβάνεις διπλωματική την οποία εκπονείς σε συγκεκρίμενο χρόνο. Το τελευταίο είναι που καθυστερούν οι περισσότεροι λόγω κωλοβαρέματος αλλά εν τέλει κανονίζεται με τον επιβλέποντα. Η συντριπτική πλειοψηφία τους έχει ετήσια διάρκεια.


Αν σκεφτώ για μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, θα με κέντριζε η Αθήνα επειδή την βρίσκω πιο οργανωμένη τόσο λόγω των Πανεπιστημιακών μονάδων που διαθέτει όσο του εύρους των προγραμμάτων που προσφέρει όσο και της παλαιότητάς τους (καλύτερο όνομα, καλύτερες υποδομές,...κτλ).



Κλάδοι που νομίζω ταιριάζουν με την Μαθηματική επιστήμη είναι η Πληροφορική, τα Χρηματοοικονομικά και η Διοίκηση Επιχειρήσεων. Ίσως και Φυσική.



  1. Την αμιγή πληροφορική με προγραμματισμό, την μισώ, επειδή ποτέ δεν την αγάπησα και δεν την έμαθα. :D Έχω ασχοληθεί μόνο με τα μαθηματικά που απαιτούνται στην πληροφορική, την αριθμητική ανάλυση, η οποία χρησιμοποιείται και σε κατασκευή μοντέλων σε πολλές επιστήμες.
  2. Τα χρηματοοικονομικά ή η διοίκηση επιχειρήσεων σαν κλάδος μου φαίνεται τετριμμένος λόγω της μαζικότητάς του στην επιλογή, ίσως θα ήθελα κάποια ανάλυση από κάποιον πιο ειδικό, πάνω σε αυτόν τον κλάδο. Από ότι έχω δει, χρειάζεται αρκετή στατιστική και επιχειρησιακή έρευνα την οποία δεν κατέχω. Βέβαια δεν ξέρω αν θα με απορρίψουν ή αν θα με δεχτούν υπό ειδική βάση εφόσον κατέχω γενικές γνώσεις θεωρίας πιθανοτήτων, ανάλυσης, εκτιμητικής θεωρίας και γραμμικής άλγεβρας. Δεν έχω πιο ειδικές γνώσεις σε ελέγχους υποθέσεων, γραμμικά μοντέλα ή δειγματοληψία. Συνάδελφοί μου Μαθηματικοί από την κατεύθυνση στατιστικής πιστεύω ότι θα ήταν πιο εύκολα προσβάσιμοι και λόγω εύρεσης συστατικών επιστολών. Δηλ., αν πάρω συστατικές επιστολές από καθηγητές πάνω στην θεωρητική φυσική ή την άλγεβρα (του τομέα μου), δεν νομίζω ότι θα ληφθούν υπόψιν σε ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά από ότι αν έπαιρνα συστατικές επιστολές από καθηγητές πάνω στην στατιστική ή στην επιχειρ.έρευνα. Συνήθως οι καθηγητές δίνουν συστατικές μόνο για μεταπτυχιακά που έχουν επιστημονική συνάφεια του τομέα στον οποίο ανήκουν.
  3. Για την φυσική, οι μόνες επιλογές που έχω λόγω συνάφειας με την κατεύθυνσή μου που έκανα στο προπτυχιακό πάνω στα applied mathematics είναι η μετεωρολογία και η θεωρητική φυσική, μηχανική - αστρονομία. Επίσης συναφή με μεταπτυχιακά έχω δει και στη ΣΕΜΦΕ (Τομέας Μαθηματικού Εφαρμογών) στο ΕΜΠ.
  4. Η μετεωρολογία επαγγελματικά έχει ψωμί; Θεωρώ ότι είναι ο μόνος κλάδος εκτός από τα χρηματοοικονομικά και την πληροφορική που είναι αρκετά εφαρμοσμένος και δεν προσανατολίζεται μόνο για έρευνα όπως η αστρονομία ή γενικότερα η φυσική ή τα μαθηματικά.
  5. Ας πούμε σε μεταπτυχιακά στην Βιολογία ή σε Βιοεπιστήμες που ρώτησα, δεν γίνομαι δεκτός λόγω μη συνάφειας του πτυχίου (και αυτό ισχύει μόνο στην Ελλάδα). Στο εξωτερικό υπάρχουν και μέλη ΔΕΠ τα οποία κάνουν έρευνα πάνω σε μαθηματικά και σε βιοεπιστήμες ή και βιολογία (βιολογικές εφαρμογές των μαθηματικών) οπότε είναι δυνατή και η μεταπτυχιακή συμμετοχή πτυχιούχων Μαθηματικών. Στην Ελλάδα ακόμη είμαστε πολύ πίσω. Μεγάλος αριθμός βιολόγων, βιοεπιστημόνων και μαθηματικών αγνοοούν κλάδους όπως μαθηματική βιολογία και εφαρμογές σε επιστήμες αλίειας, στην ιατρική φυσική, ...κτλ.
  6. Εκεί που γίνομαι επίσης δεκτός είναι σε μεταπτυχιακά πάνω σε περιβαλλοντικές επιστήμες τα οποία είναι διατμηματικά. Βέβαια τέτοια μεταπτυχιακά πάνω στις περιβαλλοντικές επιστήμες περιέχουν ένα κράμα από βιολογία, γεωλογία, χημεία, φυσική, μαθηματική μοντελοποίηση και στατιστική...και πτυχιούχοι Μαθηματικοί, Φυσικοί, Βιολόγοι,...κτλ είναι ευπρόσδεκτοι ασχέτως μη ομοιογένειας πτυχίων. Τα επιστημονικά κενά καλύπτονται με ειδικά μαθήματα προπτυχιακά από τα αντίστοιχα συντονίζοντα Τμήματα και οι ενότητες είναι επιλεγμένες. Δηλ., δεν είναι τόσο δύσκολο ένας Μαθηματικός να μάθει υδατική χημεία ή οικοτοξικολογία. Βέβαια την υπογραφή σε κάποια περιβαλλοντική μελέτη, την έχουν μόνο οι μηχανικοί, κάτι που με φρενάρει. Γιατί τότε, για ποιο λόγο να υπάρχει δυνατότητα τέτοιου είδους μεταπτυχιακών σπουδών αλλά επαγγελματικά να υπάρχει κενό; :hmm: Παρόμοια έχω δει και άλλα διατμηματικά μεταπτυχιακά, αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν επαγγελματικά. :)
Οι παραδόσεις συνήθως είναι πρωϊνές ή μεσημεριανές ώρες. Πάντως συνίσταται μια έρευνα ώστε να βρεις κάτι που να σε ενδιαφέρει και να είναι στα μέτρα σου πριν κάνεις αιτήσεις.

Καλά, το θέμα ωράριο θα το ψάξω αν και έχω δει τι παίζει με τις ώρες περίπου.



2. Για δεύτερο πτυχίο μπορείς να επιλέξεις ένα αμιγώς "θεωρητικό" τμήμα που δεν θα έχει εργαστήρια. Άρα σου κάνουν οι περισσότερες του πρώτου πεδίου και ίσως Οικονομικές σχολές. Γενικά θέλει ψάξιμο το θέμα.


Τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών Οικονομικών Επιστημών τα έχω ψάξει αρκετά και είδα ότι δεν είναι δύσκολα. Θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω μέτριας δυσκολίας και με δεδομένη θέληση, στόχους,..κτλ είναι εύκολο να πάρεις το πτυχίο. Βέβαια, σημασία έχει να δούμε τι είδους οικονομικά θέλουμε. Θα ήθελα κάποιος να μου απαντήσει, τι διαφορά υπάρχει ανάμεσα στις οικονομικές επιστήμες. Επίσης οι οικονομικές επιστήμες, αξίζουν σαν επιλογή;
:hmm:


Επίσης κοίτα τι μαθήματα ζητούν στις κατατακτήριες και τι βάση έχουν στις πανελλαδικές, ώστε να δεις ποιος είναι ο πιο πρόσφορος τρόπος εισαγωγής. Η φοίτηση μπορεί να πάει με πιο χαλαρούς ρυθμούς καθώς, αφού δεν θα έχεις παρακολουθήσεις, απλώς θα διαβάζεις μόνος σου και θα δίνεις μαθήματα στις εξεταστικές. Συνίσταται σχολή που να έχει ηλεκτρονικές δηλώσεις, φόρουμ επίσημο ή ανεπίσημο κλπ καθώς θα σου κάνει πιο εύκολη τη ζωή και τις σπουδές από απόσταση. Το δεύτερο πτυχίο μπορείς πάντα να το συνδυάσεις με το πρώτο και το μεταπτυχιακό, ώστε να έχεις ένα πλήρες βιογραφικό.


Ως επιλογή έχω μόνο τις κατατακτήριες γιατί η μέθοδος με τις βάσεις εφόσον είμαι εισακτέος φοιτητής πριν κάποια έτη (περισσότερα από δυο) δεν με πιάνει. Οι κατατακτήριες έχω δει περιλαμβάνουν εξέταση σε 3 μαθήματα. Συνήθως είναι εύκολα; Δηλ., με χαλαρό προσεχτικό διάβασμα υπάρχει αποτέλεσμα να ανήκουμε στο 4% των εισακτέων με κατατακτήριες;
:hmm::hmm:Γενικά σαν προσπάθεια, αξίζει το δεύτερο πτυχίο; Τι βλέπετε;

3. Δουλειά ως εκπαιδευτικός είναι εφικτή. Απλά πρώτα δρομολόγησε το μεταπτυχιακό, ώστε να ξέρεις τα ωράρια σου και τις κενές ώρες μπορείς να δουλεύεις είτε σε ιδιαίτερα είτε σε φροντιστήρια. Το παν είναι το σωστό timing. Ας πούμε οι παραδόσεις του μεταπτυχιακού είναι πρωϊ, τότε θα δουλεύεις κανονικά απογεύματα και τα μεσημέρια και κυρίως τα σαββατοκύριακα θα δουλευεις για το μεταπτυχιακό. Αντίθετα αν το μεταπτυχιακό είναι απόγευμα, αναλαμβάνεις μαθητές που δίνουν για δεύτερη φορά ώστε να τους κάνεις μάθημα πρωϊνές ώρες. Παράλληλα στον επόμενο ΑΣΕΠ, χωρίς να διαβάσεις, κάνε μια προσπάθεια με ό,τι ξέρεις για να πάρεις το βάπτισμα του πυρός και να μαζέψεις μόρια. Αν δε σε ενδιαφέρει η εκπαίδευση, το κάνεις προσωρινά μέχρι ξεμπερδέψεις με τις σπουδές σου και να βρεθεί κάτι καλύτερο επαγγελματικά.


Όπως κατάλαβες προσωπικά σου προτείνω και τα τρια ταυτόχρονα.
;) Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν επιλέξεις.


Κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ.
:) Ευχαριστώ για τον κόπο σου να μου απαντήσεις.

Δεν έχετε επαγγελματικούς συμβούλους στην σχολή σου;Νομίζω καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις αυτούς η κάποιον καθηγητή σου που εμπιστεύεσαι την γνώμη του.Απο δώ ο καθένας θα σου λέει το δικό του...


Έχουμε μόνο συμβούλους σπουδών οι οποίοι είναι οι καθηγητές του Τμήματος. Θεωρώ ότι οι καθηγητές δεν έχουν επαγγελματική άποψη ή καθαρή εικόνα της αγοράς και όσες φορές τους ρωτάω, η άποψή τους εμμένει καθαρά στα ακαδημαϊκά πλαίσια για έρευνα,...κτλ και γύρω-γύρω όλοι. Δεν ξέρουν τι επαγγελματική απορρόφηση έχει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στο οποίο δουλεύουν ή γενικά κάποιο άλλο μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Δεν έτυχε ποτέ να χρειαστεί να δουλέψουν εκτός αποστειρωμένου Πανεπιστημιακού περιβάλλοντος. Δεν με ελκύει να καταλήξω φαλακρός 30άρης διδακτορικός βοηθός...σερβιτόρος καφέδων, διορθωτής γραπτών προπτυχιακών φοιτητών και να διδάσκω τα φροντιστήρια του μαθήματος. Θέλω με κάποια μετεκπαίδευση να έχω ένα συν στο βιογραφικό μου για τον κόσμο έξω από το Πανεπιστήμιο.

για δευτερη σχολη εγω προσωπικα σου προτεινω φυσικη ή πληροφορικη...αν και οπως γνωριζουμε τα μαθηματικα εινια σχεδον παντου, αυτα τα πιο αλληλενδυτα πιστευω. τωρα για μεταπτυχιακο δν ξερω ποσο επιπλεον ωφελει, βλεπω πολλους να παιρνουν ή να κανουν, σε λιγα χρονια υποθετω πως θα ειναι σχεδον κατι δεδομενο δλδ θα εχουν πολλοι (και αντε να δουμε τι αλλο θα προσθεσουν ως επιπλεον προσον!!).....παντως εναλλακτικα μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο και να συνεχισεις με διδακτορικο που ειναι επισης μια ισχυρη λυση, το μεταπτυχιακο απο μονο του δν ξερω αν ειναι τοσα τα "+" που προσφερει;)

Αυτό ξαναπές το. ;) Έχει γεμίσει η χώρα μας, μεταπτυχιακούς όπου ελάχιστοι έχουν βρει δουλειά πάνω στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα που σπούδασαν. Το θέμα δεν είναι να κάνουμε ένα μεταπτυχιακό επειδή «πουλάει» ή για να ρίξουμε γκόμενα ή για να φάμε λεφτά του μπαμπά. :P Είναι ένα θέμα πόσα + προσφέρει ένα μεταπτυχιακό σε σχέση με ένα δεύτερο πτυχίο. Σε οικονομικές επιστήμες ή σε φυσικές επιστήμες ή πολυτεχνειακές επιστήμες, αν επιδιώξω την σκέψη «δεύτερο πτυχίο», νομίζω ότι έχω δυνατότητα να ζητήσω απαλλαγή από τα μαθηματικά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σε τι αντικείμενα μπορεί να μετεκπαιδευτεί ένας πτυχιούχος Μαθηματικός με άμεσο σκοπό την επαγγελματική του σταδιοδρομία;



Δίπλωμα για μηχανάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Δίπλωμα για μηχανάκι.

τόσο αστείο είναι; :mad:
η ειρωνεία σου κάπου καταντάει κουραστική και εκνευριστική...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top