Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Απογοητευση,,,δλδ θα λαβουν τοσο πολυ υπο ψιν τους κακους βαθμους στα Αρχαια (11,12) και στην ιστορια (12);

Ξερω γω θα τους δηλώσω θετικα μαθηματα και θα κοιταξουν τοσο πολυ το ''συνολο''. Απο τα θετικα στη Γ' γυμνασιου μονο στα Μαθηματικά ειχα γραψει μετρια 15, στα αλλα αριστα... δλδ αν δουν την βελτίωση την Ά Λλυκείου (18 μαθηματικα, 19 φυσικη, 20 Χημεια) και παλι θα ειναι τοσο σημαντικο;;

δλδ με βαση εσενα ακομα και αν εχω ενα καλο ps (εχω παει σε διαγωνισμους φυσικης και χημείας)+ ενα αριστο ereferece + τους βαθμους που ανεφερα α,β, λυκειου παρόλ αυτα Θα δώσουν τοση σημασιαο στο απολυτηριο γυμνασιου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μάλλον δε θυμάσαι καλά:).
Μία πρόταση δεν λέει τίποτα. Μπορείς να αναφέρεις το επιστημονικό πεδίο για το οποίο γνωρίζεις και να δώσεις και αναφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Απογοητευση,,,δλδ θα λαβουν τοσο πολυ υπο ψιν τους κακους βαθμους στα Αρχαια (11,12) και στην ιστορια (12);

Ξερω γω θα τους δηλώσω θετικα μαθηματα και θα κοιταξουν τοσο πολυ το ''συνολο''. Απο τα θετικα στη Γ' γυμνασιου μονο στα Μαθηματικά ειχα γραψει μετρια 15, στα αλλα αριστα... δλδ αν δουν την βελτίωση την Ά Λλυκείου (18 μαθηματικα, 19 φυσικη, 20 Χημεια) και παλι θα ειναι τοσο σημαντικο;;

δλδ με βαση εσενα ακομα και αν εχω ενα καλο ps (εχω παει σε διαγωνισμους φυσικης και χημείας)+ ενα αριστο ereferece + τους βαθμους που ανεφερα α,β, λυκειου παρόλ αυτα Θα δώσουν τοση σημασιαο στο απολυτηριο γυμνασιου;

Θα δωσουν σημασια , το αν θα σου κανουν offer η οχι ομως ειναι κατι που εκτος απο το admission team κανεις στο forum δεν μπορει να σου απαντησει. Πολλοι παραγοντες παιζουν ρολο (ο ανταγωνισμος εκεινη τη χρονια, το τη μεθοθοδολια αξιολογησεις των διαφορων μερων της αιτησεις χρησιμοποιει το εκαστοτε πανεπιστημιο κλπ). Σε ποια πανεπιστημια ειπες οτι θες να κανεις αιτηση?? και τι κλαδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Μία πρόταση δεν λέει τίποτα. Μπορείς να αναφέρεις το επιστημονικό πεδίο για το οποίο γνωρίζεις και να δώσεις και αναφορές.
Γενικά, τα άλλα τέσσερα πανεπιστήμια είναι πιο ψηλά σε όλες τις παγκόσμιες κατατάξεις.
Στη φυσική, τομέας που ενδιαφέρει το φίλο μας, τα άλλα τέσσερα πανεπιστήμια επίσης είναι πιο ψηλά σε όλες τις παγκόσμιες κατατάξεις (δύο στα κορυφαία του κόσμου). Ειδικά στη θεωρητική φυσική, με την οποία μάλλον θέλει να σχοληθεί, ένα είναι στα απολύτως κορυφαία του κόσμου.
Στις Βρετανικές κατατάξεις είναι ανάμεσα στα άλλα πανεπιστήμια, όμως τα entry standards (που δείχνουν το μέσο επίπεδο των φοιτητών που δέχονται) και γενικά και στη φυσική είναι χαμηλότερα από όλα τα άλλα (στη φυσική πολύ χαμηλότερα).
Όλα αυτά, αν τα δεις μαζί, νομίζω ότι δείχνουν ότι τα άλλα πανεπιστήμια, άλλο περισσότερο άλλο λιγότερο (δεν είναι όλα ίδια), είναι καλύτερα πανεπιστήμια.
Ειδικά για τη φυσική, επειδή και εγώ σπουδάζω φυσική στην Αγγλία, έχω μια εικόνα για το χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Θα δωσουν σημασια , το αν θα σου κανουν offer η οχι ομως ειναι κατι που εκτος απο το admission team κανεις στο forum δεν μπορει να σου απαντησει. Πολλοι παραγοντες παιζουν ρολο (ο ανταγωνισμος εκεινη τη χρονια, το τη μεθοθοδολια αξιολογησεις των διαφορων μερων της αιτησεις χρησιμοποιει το εκαστοτε πανεπιστημιο κλπ). Σε ποια πανεπιστημια ειπες οτι θες να κανεις αιτηση?? και τι κλαδο?


Σκέφτομαι ειτε για Χημεια ειτε για Φυσική, κλείνω πιο πολύ προς το 1ο βέβαια γιατί γενικά αυτην την επιστήμη την αγάπησα απο την πρώτη στιγμή!

Για πανεπιστημία σιγουρα το UNI of Edinburgh και το uni of bristol
Απο εκει και περα λογικα θα βαλω και το Glasgow και τα αλλα 2 δεν ειναι σιγουρα
σκέφτομαι τό Durham αλλα δεν μ'αρεσει που θα χρειαστω foundation year (btw, ξέρεις αν αξίζει; ) , ενω το αλλο σκεφτόμουν υο Uni of Cambridge αλλα τωρα εχω καταλαβει ότι ειναι πολυ δύσκολο οποτε ισως βαλω καποιο αλλο οπως π.χ. Το Liverpool ή τπ manchester ή το Surrey.

Ευχαριστω πολυ για την απντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εμενα επιτελους μ απαντησαν απο cambridge και μου ειπαν οτι ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ πρεπει να ταξιδεψω εκει για τη συνεντευξη.Απο king's college δεν ειναι σαφες τι γινεται με συνεντευξη και γυρνανε 2 σπετεμβρη απο διακοπες λενε με το instant message που εστειλαν.Nα ρωτησω κατι.Στο ucas στο σημειο που λεει education εχει κανενας ιδεα τι συμπληρωνουμε οι ελληνες?επισης τους βαθμους απο γυμνασιο,λυκειο κτλ τα εβαλα στο statement αφου δεν τα ζηταγε πουθενα αλλου :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
βαθμους απο γυμνασιο,λυκειο κτλ καλύτερα να τα βάλει στην αίτηση ο καθηγητής που θα σου κάνει το reference.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
βαθμους απο γυμνασιο,λυκειο κτλ καλύτερα να τα βάλει στην αίτηση ο καθηγητής που θα σου κάνει το reference.
Κοιταξτε εμενα με συμφερει να βαλω βαθμους γυμνασιου λυκειου αλλα δεν υπαρχει καμια επιλογη να τα βαλεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
βασικα νομιζω οτι πρεπει να απευθυνθουμε σε καποιον που να ξερει για να μας βοηθησει να φτιαξουμε το ucas.Το βρετανικο συμβουλιο βοηθα δωρεαν η ούτε καν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
βασικα νομιζω οτι πρεπει να απευθυνθουμε σε καποιον που να ξερει για να μας βοηθησει να φτιαξουμε το ucas.Το βρετανικο συμβουλιο βοηθα δωρεαν η ούτε καν?
Xωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος νομιζω οτι πρεπει να σκασεις παρα πολλα χρηματα σε ολα αυτα τα γραφεια για να σου κανουν την αιτηση..πραγμα που δεν συμφερει κατα τη γνωμη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
hmm...https://www.study-in-uk.gr/ucas.html αυτο παντως φαινεται δωρεαν :P θα τους ριξω ενα τηλ αυριο πρωι.δεν ξερω πως να συμπληρωσω τα educational qualifications και φυσικα θελω βοηθεια για το p.s. :?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
hmm...https://www.study-in-uk.gr/ucas.html αυτο παντως φαινεται δωρεαν :P θα τους ριξω ενα τηλ αυριο πρωι.δεν ξερω πως να συμπληρωσω τα educational qualifications και φυσικα θελω βοηθεια για το p.s. :?
Καλα οκ slow down! μην αγχωνεσαι ειν πλ νωρις ακομα(καλα οκ κι εγω εκανα τ ps σημερα..και ειμαι ιδαιτερα ευχαριστημενος).Να μας πεις τι ειπαν απο τ site :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Για το PS κοιτάξτε στο thestudent room.Έχει πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες και έχει και ομάδα που στο ελέγχει και κάνει διορθώσεις,καθώς και παλαιότερα ps,samples,οδηγίες κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Για το PS κοιτάξτε στο thestudent room.Έχει πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες και έχει και ομάδα που στο ελέγχει και κάνει διορθώσεις,καθώς και παλαιότερα ps,samples,οδηγίες κτλ.
Ομαδα που κανει διορθωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Καλησπερα παιδες...η δημοσιευση αναφερεται στο παρακατω ανοιχτο πανεπιστημιο.
https://www.open.ac.uk/
Θα ηθελα ορισμενες πληροφοριες απο μελη που ισως γνωριζουν καποια πραγματα μιας και δεν καταφερα να βρω κατι παραπανω μετα απο πολυ ψαξιμο...
Αρχικα το ετησιο κοστος φοιτησης σχεδον σε καθε τμημα ειναι γυρω στα 3000 ευρω,ειναι οντω αυτα τα χρηματα η υπαρχουν επιπλεον επιβαρυνσεις για βιβλια κ.λ?
Επειτα,το πτυχιο αναγνωριζεται εδω στην Ελλαδα η θα ναι απλα ενα ακομα χαρτι?
και τελος...μηπως γνωριζετε το επιπεδο των σπουδων,ενοω αν απαιτουν πολλες ωρες διαβασματος και ασχολιας..
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ξερεις εσυ schooliki ή καποιος αλλος ποσο μεγαλο ρολο παιζει το απολυτηριο γυμνασιου;
Μπορω να μην τους το στειλω καθολου και αντ' αυτόυ να δωσω Α' λυκείου - β' λυκειου βαθμους;

Εγω είχα στείλει το απολυτήριο Γυμνασίου αλλά μερικά μου ζήτησαν ακόμα περισσότερα στοιχεια,έτσι τους εστειλα βαθμους Α Λυκείου (Β είχα στειλει ετσι κ αλλιως). Οπότε μπορεί αν ειναι καλοί οι βαθμοί σου στην Α, εφοσον επικοινωνήσει μαζι σου ενα πανεπιστημιο να τους στειλεις. Εφόσον έχεις πολυ καλο βαθμο σε φυσικομαθηματικά μπορεί να δειξουν επιείκεια.
Πάντως να θυμάσαι οτι στην Γ λυκείου μετρανε και οι βαθμοι των αρχαιων για το απολυτηριο,οπότε αν θες ενα με 18-19 πρεπει να καλυψεις τρυπες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
παιδια να ρωτησω κατι.εκει που βαζουμε το απολυτηριο γυμνασιου δεν ζητα σκορ.Να βαλλω απλα βαθμους απο μαθηματικα,φυσικη,χημεια,βιολογια απο β και γ γυμνασιου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
το the student room εχει ομάδα απο μερικούς εθελοντές που κάνουν διορθώσεις και γενικάμπόλικο υλικό!
και μπορώ να πω οτι μπορείτε άνετα να τους εμπιστευτείτε.. εγώ ήθελα να μου πουν την γνώμη τουσ πχ και δεν αντιμετώπησα πρόβληματα αργότερα (αντιγραφη κτλ..) και στο κανουν σε private topic για σενα μονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
το the student room εχει ομάδα απο μερικούς εθελοντές που κάνουν διορθώσεις και γενικάμπόλικο υλικό!
και μπορώ να πω οτι μπορείτε άνετα να τους εμπιστευτείτε.. εγώ ήθελα να μου πουν την γνώμη τουσ πχ και δεν αντιμετώπησα πρόβληματα αργότερα (αντιγραφη κτλ..) και στο κανουν σε private topic για σενα μονο

Δεν ξερω ναι μεν μπορει να ειναι βοηθητικο αλλα δεν τους εμπιστευομαι :confused:

@dina η καποιος αλλος που ξερει απο glasgow..μπορειτε να μου πειτε τι εννοουν στο site με αυτο που λενε? Applicants are required to achievea minimum of 18 out of 20 in the Apolytirion programme as well as either 2 GCE A-Levels at Grade A, or the Panhellenic exams at grade 18. Για τις πανελληνιες θελουν 18.000 μορια ή γενικα απολυτηριο με πανελληνιες 18?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Δεν ξερω ναι μεν μπορει να ειναι βοηθητικο αλλα δεν τους εμπιστευομαι :confused:

@dina η καποιος αλλος που ξερει απο glasgow..μπορειτε να μου πειτε τι εννοουν στο site με αυτο που λενε? Applicants are required to achievea minimum of 18 out of 20 in the Apolytirion programme as well as either 2 GCE A-Levels at Grade A, or the Panhellenic exams at grade 18. Για τις πανελληνιες θελουν 18.000 μορια ή γενικα απολυτηριο με πανελληνιες 18?

Δεν νομιζω να σ ζητανε 18000 :P Υπερβολή! Κρίνοντας από το offer π μου κανανε περσυ θελουν απολυτηριο με 18 και 18 στις πανελληνιες σε σχετικα μαθηματα (πχ εσυ π ενδιαφερεσαι για βιολογια σε Βιολογία ή/και Χημεια). Αν θες να εισαι σιγουρος στειλε ενα email,αλλα αυτο πρεπει να ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top