Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
george xd: οι ευκολες αποφασεις θελουν λογικη και να κατσεις να δεις τα θετικα και τα αρνητικα.Οι δυσκολες αποφασεις θελουν ενστικτο!ειναι μεγαλο ρισκο και θα ειναι αρκετα δυσκολο.Τωρα αλλοι πιστεουν οτι αξιζει,αλλοι οχι.Αν θες τη γνωμη μ μην επηρεαζεσαι απο το τι σου λενε γιατι δικη σου ειναι η ζωη και εσυ θα μετανιωνεις αν τους ακουσεις και κατσεις εδω κατι δεν παει καλα αν μεινεις εδω και οχι αυτοι.Προσωπικα θεωρω οτι οι μονες ευκαιριες που μετανιωνουμε ειναι αυτες που δεν πηραμε.Οποτε καν'το με παθος και ας ειναι λαθος :P
Hidd: δηλαδη πηγες το δεκεμβρη στην αγγλια και αφησες τα μαθηματα σου για 1βδομαδα ας πουμε για να κανεις τη συνεντευξη?συν τα εξοδα!Χμμ...ασε που σε συνεντευξη παει το 80% των applicants λεει...σκουρα τα πραγματα! :P :P

Aυτο ειναι αληθεια !!ευχαριστω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
τ reference σας ποιος θα σας το κανει? T προβλημα μ ειναι οτι στο σχολειο μου συνεχεια αλλαζουν οι καθηγητες και ειδικα αυτοι της βιολογιας οποτε θα ειναι λιγο δυσκολο να ζητησω απο ενα καθηγητη καινουργιο να μ τ κανει.Αν πω σε εναν καθηγητη απο το φροντηστηριο μου κανει,το δεχονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εγω λεω να ζητησω απο διευθυντη που ειναι μαθηματικος...αν ο καθηγητης σου στο φροντ δεν δουλευει και σε σχολειο οχι :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ααα κριμα :/ Eμενα ειναι φιλολογος..καλα να δω ποιος θα μου το γραψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Oπως ειδες τις παραθεσεις ισχυει.Προσωπικα δεν εχω ασχολιθει με τ surrey αλλα μια γνωστη μου εγραψε 19,1 και περασε χωρις πανελληνιες(τις ζητησαν κι βαθμους σε καποια μαθηματα αλλα ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟΥ)
Επισης επειδη θες Σκωτια το heriot watt (που πηγε 1 θεση παναω απο t edinburgh https://www.theguardian.com/education/table/2013/jun/03/university-league-table-2014 )θελει 19 απολυτηριο χωρις πανελληνιες.Τ stirling και αυτο θελει 17,5 απολυτηριο χωρις πανελλινιες

Αυτό για το herriot watt ασχολίαστο....

παιδια επειδη μπερδευτηκα...εμεις που παμε ΤΩΡΑ 3η λυκειου ποτε πρεπει να κανουμε αιτηση για να φοιτησουμε σε βρετανικο πανεπιστημιο μετα τις πανελλαδικες?και ποτε ξεκινανε μαθηματα?οκτωβρη οπως και εμεις?εγω μονο cambride ή imperial θελω και αν δεν μ δεχτουν θα μεινω ελλαδα...ηθελα και oxford αλλα δεν γινεται χωρις A levels οποτε..στο cambridge ειναι ξεκαθαρες οι προυποθεσεις για τους ελληνες και νομιζω θα τις πληρω ολες(ευτυχως εχω και prof cambridge με b οποτε δεν χρειαζομαι ielts)..στο imperial δεν ειναι σαφες τι ισχυει για τους ελληνες και θα τους στειλω email..λενε βασικα "Overall score of 19/20, with 19/20 in relevant subjects; GCE A-Levels in relevant subjects may also be required"..δηλαδη πρεπει να δωσω και Α-levels? :O επισης κριμα που δεν μετρανε πουθενα οι βαθμοι απο απολυτηριο γυμνασιου και των α-β λυκειου :P

:confused::confused:

το reference παντως εγω θα το γραψω και θα το δωσω στη φιλολογο μ ή το διευθυντη να το υπογραψει :P 15 οκτωβρη!!και ηθελα να το σκεφτω λιγο ακομα :P :P καλα εγω θα στειλω και μπορει να βαλλω και κανενα αλλο πανεπιστημιο και οταν(χρονικουποθετικο :P ) με δεχτουν θα δω αν θα παω :P

Αν είναι στα καλά του και έχει μια Α λογική και ηθική ο καθηγητής σου,δεν θα κανει κατι τετοιο.

θα ηθελα λιγο αν γινεται να πιασουμε το ψυχολογικο κομματι.Δεν ξερω αν σας συμβαινει και εσας το ιδιο η σας εχει συμβει..αλλα απο την ωρα που πειρα αυτην την αποφαση δεχομαι απο πολλους αρνητικα σχολια για να μην παω εξω,πραγμα που τ οποιο με βαζει σε σκεψεις στον αν ειναι σωστο αυτο που παω να καν(ωενω ειναι πια σαν ονειρο να πραγματοποιηθει).Ακομα και αυτες οι επιφυλαξεις των γονιων νομιζω οτι επηρεαζουν.Ελπιζω να καταλαβατε.. :/

Και βεβαια σ δινουν αρνητικά σχολια. Καταρχας, εξαρτάται που τους λες οτι θες να πας...Βιολογία σπουδαζω και με το συμπαθειο,αν μ ελεγε καποιος σπούδασα Βιολογια στο Stirling δεν θ τν ειχα και σε μεγαλη υποληψη...
Επίσης γιατί ειναι γεγονός οτι φοβούνται τον άλλο που θα βγει στην αγορα εργασιας μεθαυριο και θα έχει πτυχίο από ένα καλό πανεπιστημιο τ εξωτερικού ενω δεν πέρασε στις γαματες πανελληνιες στην δυσκολη σχολαρα που περασαν αυτοι και πηγε με πιο ευκολο δρομο στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αυτό για το herriot watt ασχολίαστο....



:confused::confused:



Αν είναι στα καλά του και έχει μια Α λογική και ηθική ο καθηγητής σου,δεν θα κανει κατι τετοιο.



Και βεβαια σ δινουν αρνητικά σχολια. Καταρχας, εξαρτάται που τους λες οτι θες να πας...Βιολογία σπουδαζω και με το συμπαθειο,αν μ ελεγε καποιος σπούδασα Βιολογια στο Stirling δεν θ τν ειχα και σε μεγαλη υποληψη...
Επίσης γιατί ειναι γεγονός οτι φοβούνται τον άλλο που θα βγει στην αγορα εργασιας μεθαυριο και θα έχει πτυχίο από ένα καλό πανεπιστημιο τ εξωτερικού ενω δεν πέρασε στις γαματες πανελληνιες στην δυσκολη σχολαρα που περασαν αυτοι και πηγε με πιο ευκολο δρομο στο εξωτερικο.
Kοιτα για το stirling δεν συμφωνω αλλα τεσπα.Τωρα αυτο που ειπες για τους αλλους οτι ειναι κατα σαν ζηλια το ειχα σκεφτει κι εγω..ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
din@: αυτο για το reference που ειπα θα το γραψω εγω μας το εχει και ο διευθυντης απο μονος του οποιος θελει να του παει να του το υπογραψει...σε ποιο πανεπιστημιο σπουαδαζεις βιολογια? εγω τελικα εβαλα και αλλες επιλογες εκτος απο cambridge(natural sciences) :P king's college(pharmacy),imperial(biology) και σκεφτομαι για μαντσεστερ ή νοτινγχαμ επισης βιολογια.Τι εχεις ακουσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
din@: αυτο για το reference που ειπα θα το γραψω εγω μας το εχει και ο διευθυντης απο μονος του οποιος θελει να του παει να του το υπογραψει...σε ποιο πανεπιστημιο σπουαδαζεις βιολογια? εγω τελικα εβαλα και αλλες επιλογες εκτος απο cambridge(natural sciences) :P king's college(pharmacy),imperial(biology) και σκεφτομαι για μαντσεστερ ή νοτινγχαμ επισης βιολογια.Τι εχεις ακουσει?

Ο καλα φιλε, αμα δηλωσεις αυτα τα πανεπιστημια με αυτα τα courses δε θα σε δεχθει κανενα. Διαλεξε ενα course και δηλωσε το και στα 5 πανεπιστημια αλλιως θα μεινεις εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
στο natural sciences του cambridge ειναι μεσα και η βιολογια και η φαρμακευτικη.Δεν υπαρχουν ξεχωριστα.Και γενικα ειναι πολυ κοντινα courses η βιολογια και η φαρμακευτικη και δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Επειδη σχετικα με τη χρηματοδοτηση των σπουδων στο Ηνωμενο Βασιλειο εχουν ακουστει πολλες ανακριβειες θα ηθελα να σας συνοψισω πως εχουν τα πραγματα.

Σκωτια τα διδακτρα ειναι 1820 λιρες το χρονο και τα πληρωνει ολα για τους ευρωποαιους πολιτες η σκοτζεζικη κυβερνηση (https://www.saas.gov.uk/full_time/ug/eu/funding_available.htm).

Αγγλια τα διδακτρα ειναι μεχρι 9000 λιρες. Η βρετανικη κυβερνηση δινει δανεια σε ολους τους ευρωπαιους φοιτητες για να καλυψουν τα διδακτρα. Το δανειο αυτο εχει 3% επιτοκιο (+το πληθωρισμο( ο οποιος μπορει να ειναι και αρνητικος)) οσο ο φοιτητης σπουδαζει. Μετα την αποφοιτηση οσο ο αποφοιτος εχει εισοδημα μεχρι 21000 λιρες το επιτοκιο ειναι 0% και το δανειο αυξανεται η μειωνεται αναλογα με το πληθωρισμο. Αν εχει εισοδημα πανω απο 21000 λιρες το επιτοκιο γινεται 3% (+ το πληθωρισμο. Οσον αφορα την αποπληρωμη του δανειου. Οσο το εισοδημα καποιου ειναι κατω απο 21000 λιρες το χρονο τοτε δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωνει το δανειο. Αν το εισοδημα ξεπερναει τις 21000 λιρες, τοτε παιρνουν το 9% του ποσου που ξεπερναει τις 21000 λιρες για την αποληρωμη του δανειου. (δηλαδη αν βγαζει κανεις 22000 λιρες τοτε πχ παιρνουν το 9% του 1000 για αποπληρωμη). Μετα απο 30 χρονια το δανειο διαγραφεται ανεξαρτητα με το αν το εχει αποπληρωσει καποιος η οχι.
https://www.gov.uk/student-finance/repayments
https://www.dailymail.co.uk/news/art...p-option-discourage-students-going-there.html

Κανονικα ανεξαρτητα απο το που εργαζεσαι και το που δουλευεις μετα την αποφοιητηση εισαι νομικα δεσμευμενος να αποπληρωνεις το δανειο συμφωνα με τους ορους που ανεφερα. Βεβαια επειδη οι ελεκτικοι μηχανισμοι ειναι σχετικα αδυναμοι δεν ειναι τελειως παραξενο ατομα με το που φυγουν απο το Ηνωμενο Βασιλειο να αγνοησουν τις υποχρεωσεις τους. Αν ομως εντωπιστουν απο την αγγλικη κυβερνηση υπαρχουν συνεπειες, χωρις να ξερω περισσοτερες λεπτομερειες.

@hidd επειδη οι γονεις μου εχουν κατι επιφυλαξεις σχετικα με το να παρω δανειο,βρηκα αυτο το παλιο σου ποστ.Να σου πω,σε περιπτωση που μετα απο καποια χρονια διαμονης στην αγγλια και εργασιας,για καποιο λογο αποφασησω να γυρισω ελλαδα γινεται?εννοω υπαρχει καποιος ορο που να προυποθετει οτι μεχρι να εξωφλισεις το δανειο να πρεπει να εισαι στην αγγλια?Γενικα μου φαινεται πολυ παραξενο που δεινουν αυτην την δυνατοτητα στους σπουδαστες με αρκετους ευνοικους ορους..ολο και μια παγιδα θα υπαρχει :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
στο natural sciences του cambridge ειναι μεσα και η βιολογια και η φαρμακευτικη.Δεν υπαρχουν ξεχωριστα.Και γενικα ειναι πολυ κοντινα courses η βιολογια και η φαρμακευτικη και δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα.

Ναι δε λεω το Cambridge ειναι εξαιρεση. Εγω για το KCL σου λεω. Ειναι πολυ δυσκολο να γραψεις ικανοποιητικη statement για δυο courses. Αλλο βιολογια και αλλο φαρμακευτικη. Ειδικα τα τοπ πανεπιστημια δε θα σε παρουν με καλο ματι.

@hidd επειδη οι γονεις μου εχουν κατι επιφυλαξεις σχετικα με το να παρω δανειο,βρηκα αυτο το παλιο σου ποστ.Να σου πω,σε περιπτωση που μετα απο καποια χρονια διαμονης στην αγγλια και εργασιας,για καποιο λογο αποφασησω να γυρισω ελλαδα γινεται?εννοω υπαρχει καποιος ορο που να προυποθετει οτι μεχρι να εξωφλισεις το δανειο να πρεπει να εισαι στην αγγλια?Γενικα μου φαινεται πολυ παραξενο που δεινουν αυτην την δυνατοτητα στους σπουδαστες με αρκετους ευνοικους ορους..ολο και μια παγιδα θα υπαρχει :hmm:

Εσενα τι σε νοιαζει ,αφου στοχευεις για Σκωτια ,ετσι δεν ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ναι δε λεω το Cambridge ειναι εξαιρεση. Εγω για το KCL σου λεω. Ειναι πολυ δυσκολο να γραψεις ικανοποιητικη statement για δυο courses. Αλλο βιολογια και αλλο φαρμακευτικη. Ειδικα τα τοπ πανεπιστημια δε θα σε παρουν με καλο ματι.



Εσενα τι σε νοιαζει ,αφου στοχευεις για Σκωτια ,ετσι δεν ειναι;

Kαι για σκωτια αλλα κι για αγγλια xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
@hidd επειδη οι γονεις μου εχουν κατι επιφυλαξεις σχετικα με το να παρω δανειο,βρηκα αυτο το παλιο σου ποστ.Να σου πω,σε περιπτωση που μετα απο καποια χρονια διαμονης στην αγγλια και εργασιας,για καποιο λογο αποφασησω να γυρισω ελλαδα γινεται?εννοω υπαρχει καποιος ορο που να προυποθετει οτι μεχρι να εξωφλισεις το δανειο να πρεπει να εισαι στην αγγλια?Γενικα μου φαινεται πολυ παραξενο που δεινουν αυτην την δυνατοτητα στους σπουδαστες με αρκετους ευνοικους ορους..ολο και μια παγιδα θα υπαρχει :hmm:

Μπορεις απλα για να εισαι τυπικος πρεπει να το δηλωσεις και να δηλωνεις εισοδημα καθε χρονο. Οι οροι ειναι ξεκαθαροι οσο το εχω ψαξει εγω

din@: αυτο για το reference που ειπα θα το γραψω εγω μας το εχει και ο διευθυντης απο μονος του οποιος θελει να του παει να του το υπογραψει...σε ποιο πανεπιστημιο σπουαδαζεις βιολογια? εγω τελικα εβαλα και αλλες επιλογες εκτος απο cambridge(natural sciences) :P king's college(pharmacy),imperial(biology) και σκεφτομαι για μαντσεστερ ή νοτινγχαμ επισης βιολογια.Τι εχεις ακουσει?

Δες και Edinburgh/Glasgow University οπου δεν υπαρχουν διδακτρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μπορεις απλα για να εισαι τυπικος πρεπει να το δηλωσεις και να δηλωνεις εισοδημα καθε χρονο. Οι οροι ειναι ξεκαθαροι οσο το εχω ψαξει εγω



Δες και Edinburgh/Glasgow University οπου δεν υπαρχουν διδακτρα!!

ok! δηλαδη εσυ τι πιστευεις ειναι ευνοικο? υπαρχει περιπτωσει να ανεβαινει το επιτοκιο απο τ 3% οσα χρονια δεν το πληρωνεις λογω εισοδηματος?

Ααα και αν πχ εχεις δουλεια στην αγγλια και για καποιο λογο γυρισεις εδω και ο μισθος ειναι χαμηλοτερος τοτε τι γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
ok! δηλαδη εσυ τι πιστευεις ειναι ευνοικο? υπαρχει περιπτωσει να ανεβαινει το επιτοκιο απο τ 3% οσα χρονια δεν το πληρωνεις λογω εισοδηματος?

Ααα και αν πχ εχεις δουλεια στην αγγλια και για καποιο λογο γυρισεις εδω και ο μισθος ειναι χαμηλοτερος τοτε τι γινεται?

Διαβασε ξανα το παλιο μου ποστ εχεις ολες τις απαντησεις στις ερωτησεις σου.

Συγκεκριμενα οπως ειπα και πιο παω: Το δανειο αυτο εχει 3% επιτοκιο (+το πληθωρισμο( ο οποιος μπορει να ειναι και αρνητικος)) οσο ο φοιτητης σπουδαζει. Μετα την αποφοιτηση οσο ο αποφοιτος εχει εισοδημα μεχρι 21000 λιρες το επιτοκιο ειναι 0% και το δανειο αυξανεται η μειωνεται αναλογα με το πληθωρισμο. Αν εχει εισοδημα πανω απο 21000 λιρες το επιτοκιο γινεται 3% (+το πληθωρισμο).

ok! δηλαδη εσυ τι πιστευεις ειναι ευνοικο? υπαρχει περιπτωσει να ανεβαινει το επιτοκιο απο τ 3% οσα χρονια δεν το πληρωνεις λογω εισοδηματος?

Ααα και αν πχ εχεις δουλεια στην αγγλια και για καποιο λογο γυρισεις εδω και ο μισθος ειναι χαμηλοτερος τοτε τι γινεται?

Επισης οπως σου ειπα και πιο πανω και Ελλαδα να γυρισεις ισχυουν ακριβως τα ιδια μονο που θα πρεπει να δηλωνεις το εισοδημα σου στην αγγλικη κυβερνηση καθε χρονο για να υπολογιζουν τις υποχρεωσεις σου με το δανειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Διαβασε ξανα το παλιο μου ποστ εχεις ολες τις απαντησεις στις ερωτησεις σου.

Συγκεκριμενα οπως ειπα και πιο παω: Το δανειο αυτο εχει 3% επιτοκιο (+το πληθωρισμο( ο οποιος μπορει να ειναι και αρνητικος)) οσο ο φοιτητης σπουδαζει. Μετα την αποφοιτηση οσο ο αποφοιτος εχει εισοδημα μεχρι 21000 λιρες το επιτοκιο ειναι 0% και το δανειο αυξανεται η μειωνεται αναλογα με το πληθωρισμο. Αν εχει εισοδημα πανω απο 21000 λιρες το επιτοκιο γινεται 3% (+το πληθωρισμο).



Επισης οπως σου ειπα και πιο πανω και Ελλαδα να γυρισεις ισχυουν ακριβως τα ιδια μονο που θα πρεπει να δηλωνεις το εισοδημα σου στην αγγλικη κυβερνηση καθε χρονο για να υπολογιζουν τις υποχρεωσεις σου με το δανειο.
οκ ευχαριστω για τη βοηθεια σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
din@: αυτο για το reference που ειπα θα το γραψω εγω μας το εχει και ο διευθυντης απο μονος του οποιος θελει να του παει να του το υπογραψει...σε ποιο πανεπιστημιο σπουαδαζεις βιολογια? εγω τελικα εβαλα και αλλες επιλογες εκτος απο cambridge(natural sciences) :P king's college(pharmacy),imperial(biology) και σκεφτομαι για μαντσεστερ ή νοτινγχαμ επισης βιολογια.Τι εχεις ακουσει?

Glasgow βρίσκομαι... Ε τι να έχω ακούσει βρε συ αφού έχεις δηλωσει τα top των top :P
Όλα που αναφέρεις είναι στα 20 πρώτα σε καταταξη σε όλο το uk για Βιολογικές Επιστήμες! Μακάρι να τα καταφέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
din@:ωραια χαιρομαι που ειναι τοπ γιατι καπου ειδα οτι το μαντσεστερ και το νοτινγχαμ ειχαν υψηλο unemployment μετα.Ναι το θεμα ειναι να παω εξω για κατι καλυτερο.Αν ηταν να παω σε ενα τριτοδευτερο πανεπιστημιο εμενα και ελλαδα και μετα να κανω μεταπτυχιακο εκει :P Glasgow πως ειναι τα πραγματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Mετα το conditional offer που κανουν ξερετε αν ειναι σιγουρο οτι θα σε παρουν με την προυποθεση οτι θα εχεις πιασει τους βαθμους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Mετα το conditional offer που κανουν ξερετε αν ειναι σιγουρο οτι θα σε παρουν με την προυποθεση οτι θα εχεις πιασει τους βαθμους?

Αν δεν εχεις πει ψεματα στην αιτηση και εκπληρωσεις τους ορους του offer τοτε το πανεπιστημιο ειναι νομικα δεσμευμενο να σε παρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top