Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Παιδια,τωρα τελευταια ολο και περισσοτερα παν/μια μου λενε οτι θελουν ielts..ενω εχω proficiensy! Παρολα αυτα εχω ακουσει οτι ειναι αρκετα ευκολο.Ισχυει?Λενε οτι ειναι επιπεδου lower η advance..αν ειναι ετσι τοτε οκ :D

Ειχα παρει το prof του Cambridge στην Α'λυκειου με C. Απο τοτε μεχρι την Γ'Λυκειου η επαφη μου με τα Αγγλικα ηταν περιορισμενη (ουσιαστικα μονο σειρες εβλεπα και τιποτα αλλο). Με ενα μονο μαθημα (για να δω πως ειναι το IELTS) πηγα και το εδωσα με το που τελειωσαν οι πανελληνιες περασα με 8/9. Αυτο στο λεω ενδεικτικα για να καταλαβεις τη δυσκολια του (= πανευκολο αν εισαι σε επιπεδο prof)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μια χαρα τοτε!και εγω στην πρωτη λυκειου το πειρα,αλλα μπορω να πω οτι εχω κρατησει καλη επαφη!Χμμ ειπες οτι τ εδωσες οταν τελειωσαν οι πανελληνιες?Δηλαδη δεν εχουν προβλημα να σε δεχτουν σε ενα παν/μιο χωρις αυτο και να το παρεις μετα απο λιγο καιρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Μια χαρα τοτε!και εγω στην πρωτη λυκειου το πειρα,αλλα μπορω να πω οτι εχω κρατησει καλη επαφη!Χμμ ειπες οτι τ εδωσες οταν τελειωσαν οι πανελληνιες?Δηλαδη δεν εχουν προβλημα να σε δεχτουν σε ενα παν/μιο χωρις αυτο και να το παρεις μετα απο λιγο καιρο?

Το ειχα κανει predicted ακριβως οπως κανεις predicted και το απολυτηριο και απλα το offer μου εκτος απο απολυτηριο ειχε και IELTS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Το ειχα κανει predicted ακριβως οπως κανεις predicted και το απολυτηριο και απλα το offer μου εκτος απο απολυτηριο ειχε και IELTS

Ναι αλλα υπαρχει πιθανοτητα να παιζει ρολο, αυτο που δεν εχεις παρει τ ielts ακομα στο να μην κανουν το offer?Βεβαια εγω θα πω οτι εχω prof,ελπιζω να το εκτιμησουν λιγακι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ναι αλλα υπαρχει πιθανοτητα να παιζει ρολο, αυτο που δεν εχεις παρει τ ielts ακομα στο να μην κανουν το offer?Βεβαια εγω θα πω οτι εχω prof,ελπιζω να το εκτιμησουν λιγακι :clapup:

Απο τη στιγμη που το κανεις predict δεν νομιζω να παιζει το παραμικρο ρολο. Γενικα το αριστο επιπεδο αγγλικων θεωρηται δεδομενο γι αυτο δεν παιζει και το παραμικρο ρολο στο να παρεις offer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Υπάρχει μήπως κάποιος οδηγός για το πώς να κάνεις τις αιτήσεις μέσω ucas στα πανεπιστήμια ,την αίτηση στην SAAS και για τη δομή του personal statement; Δεν θέλω να δίνω λεφτά στο βρετανικο συμβούλιο για να τα έχω έτοιμα για κάτι που θέλω να το έχω σαν σχέδιο Β.Ούτε άλλα παιδιά νομίζω πως θέλουν να δώσουν 1000+ ευρώ που μου ζήτησε το βρετανικό συμβούλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
ucas.com για τις αιτήσεις,έχει οδηγίες,και the student room για ερωτήσεις και ΠΟΛΛΕΣ οδηγίες για το PS.Εγώ το έγραψα,το έστειλα και απ ότι μου λένε και φοιτητές είναι δυνατό statement.Χωρίς τη βοήθειά τους δε το είχα καταφέρει.Έχει και help service.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
ucas.com για τις αιτήσεις,έχει οδηγίες,και the student room για ερωτήσεις και ΠΟΛΛΕΣ οδηγίες για το PS.Εγώ το έγραψα,το έστειλα και απ ότι μου λένε και φοιτητές είναι δυνατό statement.Χωρίς τη βοήθειά τους δε το είχα καταφέρει.Έχει και help service.
Εστειλες την αιτηση απο τωρα?Πως γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Υπάρχει μήπως κάποιος οδηγός για το πώς να κάνεις τις αιτήσεις μέσω ucas στα πανεπιστήμια ,την αίτηση στην SAAS και για τη δομή του personal statement; Δεν θέλω να δίνω λεφτά στο βρετανικο συμβούλιο για να τα έχω έτοιμα για κάτι που θέλω να το έχω σαν σχέδιο Β.Ούτε άλλα παιδιά νομίζω πως θέλουν να δώσουν 1000+ ευρώ που μου ζήτησε το βρετανικό συμβούλιο.

thestudentroom.co.uk και google. Δεν ειναι συνθετα τα πραγματα παντως, αν κανεις λιγο ερευνα μπορεις να βρεις τα παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Οχι δε την εστειλα,άλλα προετοιμάζομαι σιγά σιγά.Θα κάνω και το reference το σεπτέμβρη και αρχές οκτόβρη θα ξεκινήσω τις διαδικασίες για να στείλω την αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Οχι δε την εστειλα,άλλα προετοιμάζομαι σιγά σιγά.Θα κάνω και το reference το σεπτέμβρη και αρχές οκτόβρη θα ξεκινήσω τις διαδικασίες για να στείλω την αίτηση.

ok :) Μηπως ξερεις ποσο περιπου παιρνει να σου στειλουν το conditional? Π.χ τους το στελνω εγω 1 Νοεμβρη,θα παρει πολυ να απαντησουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Eξαρτάται το uni. Απ όσα έχω δει κανονικά παίνει 1-2 βδομάδες άλλα μπορεί να πάει και παραπάνω.όσο νωρίτερα στήλεις αιτήσεις τόσο καλύτερα πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Eξαρτάται το uni. Απ όσα έχω δει κανονικά παίνει 1-2 βδομάδες άλλα μπορεί να πάει και παραπάνω.όσο νωρίτερα στήλεις αιτήσεις τόσο καλύτερα πάντως.

Tελικα ποια αποφάσισες να δηλωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

element skate

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βρασιδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 950 μηνύματα.
τι στο διαολο ρε γαμωτο; ολοι λεφτα εχετε και φευγετε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Tελικα ποια αποφάσισες να δηλωσεις?

Περιμένω κάποια mails για να αποφασίσω,άλλα θα δηλώσω τα εξής:

Durham,Birmingham,Manchester και Nottingham για foundation (δε θα δώσω πανελλήνιες).Για το Durham περιμένω να μου απαντήσουν αν θέλουν.Για τα άλλα δε χρειάζονται,το έχω επιβεβαιώσει (για το foundation).Το άλλο πανεπιστήμιο θα το βρω,αν και νομίζω ότι θα είναι το York,πρέπει όμως πρώτα να επιβεβαιώσω ότι ούτε αυτό ζητάει πανελλήνιες για το foundation.

τι στο διαολο ρε γαμωτο; ολοι λεφτα εχετε και φευγετε; :P

Kαμία σχέση.Έχουμε 700 ευρώ μεικτό εισόδημα :P

Θα δουλεύω,και ταυτόχρονα θα στέλνει και η οικογένεια κανά 500αρι το μήνα (τα 700 θα γίνουν 1000 λόγω αναβάθμισης σύνταξης ναυτικού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Περιμένω κάποια mails για να αποφασίσω,άλλα θα δηλώσω τα εξής:

Durham,Birmingham,Manchester και Nottingham για foundation (δε θα δώσω πανελλήνιες).Για το Durham περιμένω να μου απαντήσουν αν θέλουν.Για τα άλλα δε χρειάζονται,το έχω επιβεβαιώσει (για το foundation).Το άλλο πανεπιστήμιο θα το βρω,αν και νομίζω ότι θα είναι το York,πρέπει όμως πρώτα να επιβεβαιώσω ότι ούτε αυτό ζητάει πανελλήνιες για το foundation.



Kαμία σχέση.Έχουμε 700 ευρώ μεικτό εισόδημα :P

Θα δουλεύω,και ταυτόχρονα θα στέλνει και η οικογένεια κανά 500αρι το μήνα (τα 700 θα γίνουν 1000 λόγω αναβάθμισης σύνταξης ναυτικού)

Χμμ δηλ για foundation ε? Να σου πω εγω εχω επικοινωσει με αρκετα κι αυτα που δεν θελουν 100% πανελληνιες ειναι το bristol,Leicester και surrey που ειναι τοπ παν/μια,τα εχεις κοιταξει καθολου? Οσο αφορα για τα χρηματα και εμενα ο πατερας μου στο ναυτικο ειναι και ξερω οτι ειναι δυσκοολα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Eίσαι σίγουρος;Οχι δε το έχω κοιτάξει και με ενδιαφέρουν!!
Δε χρειάζονται πανελλήνιες για undergraduate ή για foundation;
Mπορείς να παραθέσεις τα mails ;
Eιδικά Bristol και Surrey
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
99,9% σιγουρος ειδικα για το bristol εστειλα 2 φορες Mail για επιβεβαιωση κι μου ειπαν μονο απολυτηριο The panhellenic exams aren't included in any offer we might make, we only look at apolytirion results.
Για το surrey περασε μια φιλη μου με απολυτηριο 19 :P

και απο leicester
Dear George

Many thanks for your reply.

In answer to your queries, we do not consider the Pte general level 5 (c2) and students are not required to take PanHellenic exams.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ροτησες για direct entry ή μεσω foundation ;

Προσωπικα ακομα δεν εχω αποφασισει αβ θα δωσω, σκέφτομαι ομως οτι αν δεν δωσω παει η Σκωτια και πανεπιστημία οπως το Edinburgh...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ροτησες για direct entry ή μεσω foundation ;

Προσωπικα ακομα δεν εχω αποφασισει αβ θα δωσω, σκέφτομαι ομως οτι αν δεν δωσω παει η Σκωτια και πανεπιστημία οπως το Edinburgh...

Αυται ειναι για direct entry.Οσο για τη Σκωτια το ξερω οτι τα περισσοτερα ζητουν πανελληνιες και πλ καλο απολυτηριο(not so easy)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top