Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παιδια εχετε ακουσει τιποτα για το university of stirling?μου φαινεται πλ καλο παν/μιο κι για καποιο λογο ζηταει 18 απολυτηριο χωρις πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
χωρις πανελλήνιες και καλό; δύσκολο μου φαίνεται.είσαι απόλυτα σίγουρος οτι δεν ζητάει Αlevels? Εχω ακούσει πως έχει καλό τμημα πληροφορικής.Αλλα χωρίς πανελλήνιες;περίεργο το βρισκω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Για να μην κουράζεστε, το foundation του St Andrews είναι μόνο για τους εκτός ΕΕ φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εχω στειλει μηνυμα για να διευκρινίσω τα entry requirments αλλα στο site γραφουν μονο για το απολυτηριο.Τι να σας πω μου φαινεται πλ καλο,αν καποιος αλλος ξερει ας πει κατι xD
Eπισης ειναι και στην επαρχια για αυτο ισως να μην το δηλωνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
τι ακριβος ειναι το foundation;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Προπαρασκευαστικό έτος.Σε προετοιμάζει για το 1ο έτος του πανεπιστημίου.Είναι σχεδιασμένο για μαθητές που δεν έχουν το κατάλληλο ακαδημαϊκό επίπεδο για να προαχθούν αμέσως στις πτυχιακές σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά, ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος (οποιοσδήποτε) να περάσω σε κάποιο πανεπιστήμιο στη Σκωτία, χωρίς να δώσω a levels, γιατί δυστυχώς δεν περισσεύει ούτε χρόνος, ούτε χρήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παιδιά, ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος (οποιοσδήποτε) να περάσω σε κάποιο πανεπιστήμιο στη Σκωτία, χωρίς να δώσω a levels, γιατί δυστυχώς δεν περισσεύει ούτε χρόνος, ούτε χρήμα
Βεβαια μπορεις. Κανενα πανεπιστημιο στην Σκωτια δεν ζηταει Α levels( ισως τ saint andrews μονο)...σε ολα τ αλλα μπορεις να μπεις με ενα καλο απολυτηριο μαζι με πανελληνιες. Τα τοπ ειναι Εdinburgh και glasgow,αλλα υπαρχουν κι αλλα αρκετα καλα οπως aberdeen,dundee,heriοt watt,strathclyde και stirling.Αν ενδιαφερεσαι ακομα κι να μη δωσεις πανελληνιες το stirling και τ heriot watt δεν χρειαζονται :) Eλπιζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Βεβαια μπορεις. Κανενα πανεπιστημιο στην Σκωτια δεν ζηταει Α levels( ισως τ saint andrews μονο)...σε ολα τ αλλα μπορεις να μπεις με ενα καλο απολυτηριο μαζι με πανελληνιες. Τα τοπ ειναι Εdinburgh και glasgow,αλλα υπαρχουν κι αλλα αρκετα καλα οπως aberdeen,dundee,heriοt watt,strathclyde και stirling.Αν ενδιαφερεσαι ακομα κι να μη δωσεις πανελληνιες το stirling και τ heriot watt δεν χρειαζονται :) Eλπιζω να βοηθησα

Ναι με βοήθησες πολύ. Σε ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ειμαι ακριβως και εγω στην ιδια θεση με εσενα ;). Ενδιαφερομαι πολυ για το stirling στη σκωτια αλλα ψαχνω και στην αγγλια(παντα με δανειο).Διαβασα οτι θελεις να σπουδασεις αγγλικα.Συμφωνα με τα ranking το stirling ειναι 50 th (ok ουτε πολη ψηλη θεση,αλλα ουτε χαμηλη) αλλα για τα αγγλικα στην 30th.Αν θες να ρωτησεις κατι αλλο,εδω ειμαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Για Αγγλία χωρίς πανελλήνιες και να είναι τοπ πανεπιστήμιο μπορείτε σίγουρα σε:

Nottingham,Manchester και Birmingham για foundation με απολυτήριο 17,16,16 αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Για Αγγλία χωρίς πανελλήνιες και να είναι τοπ πανεπιστήμιο μπορείτε σίγουρα σε:

Nottingham,Manchester και Birmingham για foundation με απολυτήριο 17,16,16 αντίστοιχα.

Και το UCL αν δεν κανω λαθος εχει foundation που δεχεται με απολυτηριο (https://www.ucl.ac.uk/clie/preparatory-certificates)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ειμαι ακριβως και εγω στην ιδια θεση με εσενα ;). Ενδιαφερομαι πολυ για το stirling στη σκωτια αλλα ψαχνω και στην αγγλια(παντα με δανειο).Διαβασα οτι θελεις να σπουδασεις αγγλικα.Συμφωνα με τα ranking το stirling ειναι 50 th (ok ουτε πολη ψηλη θεση,αλλα ουτε χαμηλη) αλλα για τα αγγλικα στην 30th.Αν θες να ρωτησεις κατι αλλο,εδω ειμαι :)
Δεν ψάχνω και το top πανεπιστήμιο. Έχω σκεφτεί και εγώ για το Stirging, αλλά μου αρέσει και το Aberdeen. Εσύ τι θέλεις να σπουδάσεις;
Σε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου να βοηθήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δεν ψάχνω και το top πανεπιστήμιο. Έχω σκεφτεί και εγώ για το Stirging, αλλά μου αρέσει και το Aberdeen. Εσύ τι θέλεις να σπουδάσεις;
Σε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου να βοηθήσεις!

Βιολογια θελω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Και το UCL αν δεν κανω λαθος εχει foundation που δεχεται με απολυτηριο (https://www.ucl.ac.uk/clie/preparatory-certificates)

Το foundation του UCL δε το καλύπτει νομίζω το student finance.Τα δίδακτρά του είναι πάνω από 9,000 λίρες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Βιολογια θελω :)
Ωραίο! Έχεις αποφασίσει να πας σίγουρα για σπουδες στο εξωτερικό ή σκοπεύεις να δηλώσεις εδώ στην Ελλάδα και να δεν περάσεις εκεί που θες, να φύγεις για Αγγλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δεν ψάχνω και το top πανεπιστήμιο. Έχω σκεφτεί και εγώ για το Stirging, αλλά μου αρέσει και το Aberdeen. Εσύ τι θέλεις να σπουδάσεις;
Σε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου να βοηθήσεις!

Ωραίο! Έχεις αποφασίσει να πας σίγουρα για σπουδες στο εξωτερικό ή σκοπεύεις να δηλώσεις εδώ στην Ελλάδα και να δεν περάσεις εκεί που θες, να φύγεις για Αγγλία;
Το σκεφτομαι κατευθειαν για αγγλια,γιατι βλεπω αυα που γινονται εδω και νομιζω οτι ειναι καλο να σπουδασω εξω! Βεβαια αν με ρωτουσες περσυ,θα σου ελεγα δεν υπαρχει περιπτωση να παω στο εξωτερικο γιατι σκεφτομουν τις δυσκολιες που εχει το να μενεις σε αλλη χωρα,αλλα βλεποντας τη σημερινη κατασταση της χωρας αλλαξα γνωμη..εσυ πως το βλεπεις θες και εσυ κατευθειαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το σκεφτομαι κατευθειαν για αγγλια,γιατι βλεπω αυα που γινονται εδω και νομιζω οτι ειναι καλο να σπουδασω εξω! Βεβαια αν με ρωτουσες περσυ,θα σου ελεγα δεν υπαρχει περιπτωση να παω στο εξωτερικο γιατι σκεφτομουν τις δυσκολιες που εχει το να μενεις σε αλλη χωρα,αλλα βλεποντας τη σημερινη κατασταση της χωρας αλλαξα γνωμη..εσυ πως το βλεπεις θες και εσυ κατευθειαν?
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πρόσφατα ήθελα να φύγω για εξωτερικό αφού τελειώσω τις σπουδές μου εδώ στην Ελλάδα. Όμως, τώρα που είδα ότι υπάρχουν πανεπιστήμια και έξω, στα οποία το κόστος των σπουδών είναι σχεδόν ίδιο με το αντίστοιχο της Ελλάδας και με βάση την κατάσταση που επικρατεί εδώ, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω στο εξωτερικό να σπουδάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πρόσφατα ήθελα να φύγω για εξωτερικό αφού τελειώσω τις σπουδές μου εδώ στην Ελλάδα. Όμως, τώρα που είδα ότι υπάρχουν πανεπιστήμια και έξω, στα οποία το κόστος των σπουδών είναι σχεδόν ίδιο με το αντίστοιχο της Ελλάδας και με βάση την κατάσταση που επικρατεί εδώ, το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω στο εξωτερικό να σπουδάσω.
Ναι ειδικα στη Σκωτια νομιζω ειναι πανω κατα τα ιδια με εδω απο τι στιγμη που δεν πληρωνεις διδακτρα. Αλλα κι αυτο που σου δεινουν δυνατοτητα να παρεις δανειο και να το εξωφλισεις οταν θα βγαζεις 21.000 + νομιζω ειναι αρκετα καλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pia1996

Νεοφερμένος

Η Pia1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ναι ειδικα στη Σκωτια νομιζω ειναι πανω κατα τα ιδια με εδω απο τι στιγμη που δεν πληρωνεις διδακτρα. Αλλα κι αυτο που σου δεινουν δυνατοτητα να παρεις δανειο και να το εξωφλισεις οταν θα βγαζεις 21.000 + νομιζω ειναι αρκετα καλο..
Σίγουρα. Βοηθάει πολύ τους φοιτητές αυτό το δάνειο. Αυτό ισχύει μόνο για την Αγγλία ή και για την Σκωτία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top