Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

ARTful

Νεοφερμένος

Ο ARTful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Foundation είναι ένα έτος σπουδών πρίν αρχίσεις τις κανονικές σπουδές για το πτυχείο σου,όπου προετοιμάζεσαι ακαδιμαϊκά για το πρόγραμμα που θα ακολουθήσεις.Προπαρασκευαστικό έτος δηλαδή.

πτυχείο --> πτυχίο
ακαδιμαϊκά --> ακαδημαϊκά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
πτυχείο --> πτυχίο
ακαδιμαϊκά --> ακαδημαϊκά

Sorry my friend,είμαι ανορθόγραφος. :)
(κανονικά έχω αυτόματο διορθωτή,τώρα όμως είμαι διακοπες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ARTful

Νεοφερμένος

Ο ARTful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Sorry my friend,είμαι ανορθόγραφος. :)
(κανονικά έχω αυτόματο διορθωτή,τώρα όμως είμαι διακοπες)

Το sorry μάλλον λίγο άστοχο (βλέποντας την αρνητική). :D
Δεν πειράζει όμως τη διόρθωση δεν την έκανα με κακή πρόθεση , αλλά βλέποντας ότι θέλεις να σπουδάσεις , λέξεις όπως πτυχίο πρέπει να τις ξέρεις (και χωρίς αυτόματο διορθωτή). Φιλικά ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το sorry μάλλον λίγο άστοχο (βλέποντας την αρνητική). :D
Δεν πειράζει όμως τη διόρθωση δεν την έκανα με κακή πρόθεση , αλλά βλέποντας ότι θέλεις να σπουδάσεις , λέξεις όπως πτυχίο πρέπει να τις ξέρεις (και χωρίς αυτόματο διορθωτή). Φιλικά ...

Δεν έβαλα αρνητική. :P Ξέρω ότι ο γραπτός λόγος παρεξηγείτε εύκολα όντας απρόσωπος.Για την ορθογραφία,πάντα είχα θέμα.Ένας δάσκαλος κάποτε υποψιάζονταν δυσλεξία άλλα ποτέ δε το κοίταξα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ακομα μια ερωτηση :D..καποια παν/μια ζητανε κι European Baccalaureate with 70% or above ..ξερετε τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ακομα μια ερωτηση :D..καποια παν/μια ζητανε κι European Baccalaureate with 70% or above ..ξερετε τι ειναι?

Είναι καποιες εξετάσεις που δίνονται από μαθητές Ευρωπαικών Σχολείων. Είναι ιδιωτικά (αν δεν κανω λαθος) εκπαιδευτικά ιδρύματα που απευθύνονται σε παιδιά υπαλλήλων της Ε.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
χαχα τελειως ακυρο...γιατι να ζητανε κατι τετοιο -_-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ε προφανως δεν αφορα εσενα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κι άλλο mail από Manchester University,το οποίο μου λέει ότι δεν θέλουν Πανελλήνιες για το foundation.Θέλουν απολυτήριο με 16 γενικό και 16 Μαθηματικά και Φυσική χωρίς πανελλήνιες.

Συνοψίζοντας μέχρι στιγμής: Manchester και Birmingham έχουν ακριβώς τα ίδια entry req. για το foundation.
Nottingham επίσης χωρίς πανελλήνιες (δεν είναι τελείως ξεκάθαρο πάντως) με 17 στο απολυτήριο.
Sheffield απολυτήριο με πανελλήνιες με 18 στο γενικό και 18 σε μαθηματικά και φυσική.
Περιμένω από το Durham να δω αν θέλουν πανελλήνιες για το foundation.Οι ενδείξεις λένε πως όχι (από πιο παλιό mail που δεν ήταν ξεκάθαρο).Αν όντος δε θέλουν,μάλλον δε θα δώσω πανελλήνιες.Γλυτώνω από πολύ πίεση,γλυτώνω πολλά λεφτά που θα τα μαζέψω για το εξωτερικό,κερδίζω περισσότερο ελέυθερο χρόνο και την ηρεμία μου.Εξάλλου 1η μου επιλογή είναι το Durham,το οποίο δε δέχεται τις πανελλήνιες για direct entry,οπότε τσάμπα θα έδινα.
Μέχρι να σιγουρευτώ πάντως για όλα,συνεχίζω να διαβάζω σαννα έδινα πανελλήνιες -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Dr.quantum μηπως ξερεις καποιο παν/μιο της Σκωτιας που να εχει foundation χωρις να δωσεις πανελληνιες? Προσωπικα και ας μην γραψω πανελληνιες,πιστευω οτι δεν θα σταματισω το φροντηστηριο γιατι θα βοηθησει σε ενα πολυ καλο απολυτηριο αλλα και στις γνωσεις πραγμα που το σχολειο δεν παρεχει!Ομως γιατι δίνουν την δυνατοτητα της ~αντικαταστασης~ των πανελληνιων με το foundation? Στα πανεπιστημια που πραναφερες τα διδακτρα ειναι σταθερα στις 9.000 λυρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Φοβάμαι πως στη Σκωτία δεν υπάρχει προστιτό για τους Έλληνες προπαρασκευαστικό έτος.Έχει το St.Andrews άλλα τα δίδακτρα είναι πάνω από 9.000 άρα δε μπορείς να το καλύψεις με φοιτητικό δάνειο.

Εγώ έχω βοηθήματα σε φυσική-μαθηματικά και θα διαβάσω από κει για αυτά τα 2 αν τελικά δε δώσω.

Το foundation πέρα από το ότι τους παρέχει έναν ένα επιπλέον τρόπο να κερδίσουν 9.000 λίρες,μπορεί να βοηθίσει άτομα που δεν έχουν την κατάλληλο ακαδιμαϊκό υπόβαθρο να σπουδάσουν.

Ναι σε όσα ανέφερε τα δίδακτρα είναι 9.000,και καλά κάνεις που ρωτάς,γιατί υπάρχουν και άλλα,όπως στο UCL,St.Andrews κτλ όπου το foundation χρεώνεται παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εισαι σιγουρος για τ st Andrews ?γιατι γενικα στη Σκωτια πληρωνονται τα διδακτρα απο την κυβερνηση για τους Ευρωπαιους,με την προυποθεση οτι θα κανεις αιτηση(αν και δεν ξερω αν τις δεχονται ολες) αλλα κι να μην τις δεχτουν τα διδακτρα ειναι σταθερα στις 1820 λιρες...τωρα αν ισχυει αλλο για το foundation δεν εχω ιδεα xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Εισαι σιγουρος για τ st Andrews ?γιατι γενικα στη Σκωτια πληρωνονται τα διδακτρα απο την κυβερνηση για τους Ευρωπαιους,με την προυποθεση οτι θα κανεις αιτηση(αν και δεν ξερω αν τις δεχονται ολες) αλλα κι να μην τις δεχτουν τα διδακτρα ειναι σταθερα στις 1820 λιρες...τωρα αν ισχυει αλλο για το foundation δεν εχω ιδεα xD

Πληρωνονται τα διδακτρα μονο για πρωτο πτυχιο. Το foundation δεν θεωρηται πτυχιο, συνεπως τα λεφτα πρεπει να τα καλυψει κανεις ειται απο τη τσεπη του η αν του δωσει δανειο τραπεζα. Επισης επειδη το foundation δεν θεωρηται πτυχιο το πανεπιστημιο μπορει να χρεωσει οτι θελει,γι αυτο συνηθως τα διδακτρα ειναι αρκετα πανω απο 9000 λιρες. Ασχετο εχω ακουσει οτι το UCL εχει πολυ καλο foundation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Οκ θα το ψαξω και θα ρωτισω κι το ιδιο τ παν/μιο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Πληρωνονται τα διδακτρα μονο για πρωτο πτυχιο. Το foundation δεν θεωρηται πτυχιο, συνεπως τα λεφτα πρεπει να τα καλυψει κανεις ειται απο τη τσεπη του η αν του δωσει δανειο τραπεζα. Επισης επειδη το foundation δεν θεωρηται πτυχιο το πανεπιστημιο μπορει να χρεωσει οτι θελει,γι αυτο συνηθως τα διδακτρα ειναι αρκετα πανω απο 9000 λιρες. Ασχετο εχω ακουσει οτι το UCL εχει πολυ καλο foundation.

Ναι άλλα τα δίδακτρα είναι πάνω από 9.000,άρα δε καλύπτονται από το student finance.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ναι άλλα τα δίδακτρα είναι πάνω από 9.000,άρα δε καλύπτονται από το student finance.

Δεν καλυπτονται καθολου επειδη το student finance καλυπτει μονο διδακτρα για πτυχιο. Το foundation δεν θεωρηται πτυχιο αρα δεν καλυπτονται τα διδακτρα ακομα και αν ηταν κατω απο 9000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Καλύπτονται,έχω κάνει και ερώτηση σε άνθρωπο από το student finance μέσω του the student room.
Πέρα απ'αυτό,μπορείς να το δεις και στη σελίδα gov.uk.
Aν θέλεις μπορώ να σου στείλω και την ερώτησή μου στο the student room όπου μου απαντάει υπάλληλος or something του student finance.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Keep in mind οτι το foundation δεν σου εγγυαται οτι θα σπουδασεις μετά! :hmm:
Κοινώς, αν -χτύπα ξύλο- κάτι δεν πάει καλά (το λέω γιατί καλό είναι να παίρνουμε όλες τις πιθανότητες υπόψιν μας) και δεν έχεις δώσει και πανελλήνιες ώστε να έχεις ένα back up, τότε θα μείνεις εκτός πανεπιστημίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο του οποίου θα περάσεις το foundation συνήθως σου προσφέρει θέση σίγουρα.Πχ στο Durham το ονομάζουν Direct Progression Programme.Τώρα σαν qualification ώστε να μπεις σε άλλο πανεπιστήμιο ναι υπάρχει πιθανότητα να μη σε δεχτεί το άλλο πανεπιστήμιο.Γι αυτό το λόγο θέλω να είμαι σίγουρος ότι θα μπω στο foundation του Durham απευθείας.Γι αυτό και περιμένω ξεκάθαρη απάντηση όσον αφορά τις πανελλήνιες από το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο.Έχω βέβαια και τα άλλα ως εναλλακτική στη περίπτωση που κάτι πάει στραβά ή το οτιδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Προσωπικά, εγώ θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό μόνο για το μεταπτυχιακό, ωστόσο δεν έχω συγκαταλέξει πολλές πληροφορίες.Αν κάποιος μπορεί να στείλει έναν αναλυτικό οδηγό για μεταπτυχιακό σε βρετανικά πανεπιστήμια (είτε στα ελληνικά είτε στα αγγλικά) θα του/της ήμουν ευγνώμων.

Απο οτι βλεπω κι αν κρινω απο το 1997, εχεις δυο χρονια ακομα για πανελληνιες και μετα ποσα χρονια για πτυχιο οποτε το μεταπτυχιακο ειναι λιγο μακρινο απο τωρα. Βεβαια ολα τα πανεπιστημια της Βρετανιας εχουν site που λενε αναλυτικα και τα προγραμματα, τις προυποθεσεις εισαγωγης κλπ. Google it ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top