Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Oσο για τα δίδακτρα που λες ότι δε μπορείς να καλύψεις,υπάρχει φοιτητικό δάνειο με ευνοϊκούς όρους.Μη το φοβάσαι.Δεν είναι "συνιθισμένο" δάνειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Προσωπικά, εγώ θέλω να σπουδάσω στο εξωτερικό μόνο για το μεταπτυχιακό, ωστόσο δεν έχω συγκαταλέξει πολλές πληροφορίες.Αν κάποιος μπορεί να στείλει έναν αναλυτικό οδηγό για μεταπτυχιακό σε βρετανικά πανεπιστήμια (είτε στα ελληνικά είτε στα αγγλικά) θα του/της ήμουν ευγνώμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Στην Αγγλία (όχι γενικά στη Βρετανία), παλαιότερα των 200 χρόνων είναι μόνο το Cambridge και η Οξφόρδη. Το τρίτο παλαιότερο, το πανεπιστήμιο του Durham, ιδρύθηκε το 1832.
Το παραπάνω πανεπιστήμιο καλύπτει μόνο το τρίτο κριτήριό σου, δηλαδή 1/4, επομένως μάλλον είναι ένα κακό πανεπιστήμιο:hmm:.
Όπως ανέφερες και συ, όντως είναι ένας μπακάλικος τρόπος για την αξιολόγηση των Αγγλικών πανεπιστημίων:).
Ε ναι είπα, είναι "μπακάλικος" και όχι πάντα ακριβης,αλλά πιστεύω σε γενικές γραμμες πεφτει μεσα! Το Durham οντως,ειν τ 5ο καλυτερο στο uk και δεν τα πληρεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Παιδια εχετε καμια γνωμη για το edinburgh university napier? https://www.napier.ac.uk/Pages/home.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ναι οκ όταν το κάνεις στο πλαίσιο του σχολείου εννοείται και είναι πολύ σημαντικό κτλπ, εγω εννοούσα το να το κάνεις ταυτόχρονα με το δημόσιο, και να έχεις να δόσεις και πανελλαδικές και να πρέπει να κάνεις άπειρες ώρες φροντηστήρια και να ξοδέψεις αρκετες χιλιάδες ευρώ, που και πάλι δεν φτάνουν μόνο αυτά για να γίνεις δεκτός σε ένα τέτοιο πανεπιστήμιο, ζητάνει και βιογραφικά, συενντεύξεις και και και δηλαδή πρέπει να πρετοιμάζεται κάποιος χρόνια γι αυτό! Και πάλι δεν είναι τόσο μεγάλες οι πιθανότητες να γίνει κάποιος δεκτώς όταν μιλάμε για πανεπιστήμια ΄τετοιου βεληνεκούς και ειδηκότερα για κλάδους όπως ιατρική.... Αν τα καταφέρει να μπεί σε ένα απο τα Τόπ τότε αξίζει και ο κόπος και όλα, αν όμως όχι; θα μπορούσε να σπουδάζει σε ενα απο τα τοπ της ευρώπης σε κάποια άλλη ευρωπαική χώρα, όπως Σκανδιναβία, Γερμανία, Γαλλία κτλπ και να μην μπαίνει και σε δάνεια κλπ,,,

Μα το IB εν το κανεις παραλληλα με το Λυκειο! Είναι στην ουσια τα δυο τελευταία χρόνια του Λυκείου! Αν πηγαινεις σε ιδιωτικό έχεις την δυνατότητα αντι να δωσεις πανελληνιες να κανεις 2 χρόνια το πρόγραμμα του IB το οποιο σου ανοίγει τις πόρτες για πανεπιστήμια,νομίζω σε όλο τον κόσμο! Αλλο το IB, άλλο τα A-LEVELS.



Παιδια δηλαδη χρειαζονται κι πανελληνιες για.μπεις σε ενα παν/μιο? Η αυτο για τ lb και a levels?εγω ειχα την εντυπωση οτι θελει αγγλικα κι απολυτηριο...λοιπον αν εχει καποιος το.χρονο και μπορει να βοηθησει..αν γινεται να ψαξει στο site του edinburgh uni τα requirments γτ οσο.εχω ψαξει εγω βλεπω μονο απολυτηριο υψηλο..θελω του edinburgh γτ συμφωνα με τ Ranking ειναι τ.30 th καλυτερο στο κοσμο

Ή θα δωσεις πανελλήνιες ή δεν θα δωσεις και θα πρέπει να πάρεις και 2-3 A levels μαζι με το απολυτηριο! (Γενικά)
Τωρα πρεπει να ρωτησει συγκεκριμενα καθε πανεπιστημιο αν υπάρχει περίπτωση να σε δεχτει με το δευτερο τρόπο γιατι πιθανα δεν το κανουν ολα!

Παιδια εχετε καμια γνωμη για το edinburgh university napier? https://www.napier.ac.uk/Pages/home.aspx
Κάτσε Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ντινα εσυ τι προτινεις απο τα 2??τα A levels ειναι " παλουκια" σαν τις πανελληνιες και αυτα πως τ δινεις?αν εχω καταλαβει καλα ειν αγγλικες εξετασεις αλλα φανταζόμαι πανω σε υλη μπορει κι αγνωστη για εμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Oσο για τα δίδακτρα που λες ότι δε μπορείς να καλύψεις,υπάρχει φοιτητικό δάνειο με ευνοϊκούς όρους.Μη το φοβάσαι.Δεν είναι "συνιθισμένο" δάνειο.
Αυτό έχω ακούσει μπορεί να είναι και λίγο παγίδα....το κυνηγάνε πολύ μετά και στρεφονται σε εγγυητες αμα εσυ ο ιδιος δεν τ αποπληρωνεις!

Ντινα εσυ τι προτινεις απο τα 2??τα A levels ειναι " παλουκια" σαν τις πανελληνιες και αυτα πως τ δινεις?αν εχω καταλαβει καλα ειν αγγλικες εξετασεις αλλα φανταζόμαι πανω σε υλη μπορει κι αγνωστη για εμενα

Ναι είναι αρκετα διαφορετική και δεν αξίζει να μαθαίνεις 2 διαφορετικές ύλες! όσο ευκολα και αν βαζουν βαθμους στην τριτη λυκειου στις ενδοσχολικες είναι δύσκολο να βγαλεις 19 απολυτηριο ΚΑΙ να πετυχεις αριστη βαθμολογία στα A levels...
Καλύτερα δώσε τα δυνατα σου στις πανελλήνιες και πηγαινε με αυτους τους βαθμούς! Αν τα καταφέρεις καλώς, αλλιώς υπάρχει πάντα η ενναλακτική του foundation, μιας άλλη χώρας ή του μεταπτυχιακού στην Βρετανια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ναι ψαχνω για σχολες σε αλλες χωρες επισης..τ εννοεις.με το foundation?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ντινα εσυ τι προτινεις απο τα 2??τα A levels ειναι " παλουκια" σαν τις πανελληνιες και αυτα πως τ δινεις?αν εχω καταλαβει καλα ειν αγγλικες εξετασεις αλλα φανταζόμαι πανω σε υλη μπορει κι αγνωστη για εμενα

Προσπαθησε να βγαλεις απολυτηριο με πανελληνιες 19++ (17500++ μορια αν το σχολειο σου εχει 20 παντου στα ενδοσχολικα). Αν δεν τα καταφερεις τοτε καθεσε ενα χρονο και δινεις A levels. Το foundation στην Ελλαδα ειναι κοροιδια και τα τοπ πανεπιστημια (οπως και το Εδιμβουργο που θες) δεν το αναγνωριζουν αρα μην πεταξεις τα λεφτα σου εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ετσι κι αλλιως απο την.σκεφτομουν σπουδες.ελλαδα και.μετα.μεταπτυχιακο..αλλα βλεπω ολα αυτα που γινονται εδω με την ανεργία κλπ ή τ θεμα των πανελληνιων..οπως και να εχει ευχαριστω για τη βοήθεια σου ;-)

Φσσσ δυσκολο να γραφ
εις απο τ κινητο xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αυτό έχω ακούσει μπορεί να είναι και λίγο παγίδα....το κυνηγάνε πολύ μετά και στρεφονται σε εγγυητες αμα εσυ ο ιδιος δεν τ αποπληρωνεις!

Δε μιλάω για δάνειο από ελληνική τράπεζα.Είναι δάνειο από από φορέα της Αγγλίας,και οι όροι είναι καθορισμένοι από την αρχή,δε γίνεται να σε παγιδέψουν κτλ.Αν ήταν έτσι στο thestudentroom.com θα το είχα δει γιατί μπαίνω καθημερινά.

Οι προϋποθέσεις και τα λοιπά είναι αναρτημένα στο gov.uk
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
φυσικά και μπορούν να σε κοροιδέψουν. Κυπριοι φοιτητες δεν πλήρωναν τα 3,500 χιλιαδες τοτε διδακτρα και η αγγλικη κυβέρνηση έβαλε ντετεκτιβς για να τους βρουν στην κυπρο και να τους κατάσχουν περιουσίες. Σε περιπτωση πχ πολέμου(κρίση με το γιβραλταρ τωρα/ανεξαρτητοποιηση σκωτιας κλπ/κρίση πετρελαιου) ττο επιτόκιο μπορεί να ανέβει τρελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ARTful

Νεοφερμένος

Ο ARTful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δε μιλάω για δάνειο από ελληνική τράπεζα.Είναι δάνειο από από φορέα της Αγγλίας,και οι όροι είναι καθορισμένοι από την αρχή,δε γίνεται να σε παγιδέψουν κτλ.Αν ήταν έτσι στο thestudentroom.com θα το είχα δει γιατί μπαίνω καθημερινά. Οι προϋποθέσεις και τα λοιπά είναι αναρτημένα στο gov.uk

Δεν νομίζω να τα χαρίζουν κιόλας !!! Δάνειο είναι , δεν είναι επιδότηση !!!
Νομίζω ισχύει ότι σπουδάζεις με δάνειο (καλά ως εδώ) και μετά από το ετήσιο εισόδημα παίρνουν ένα ποσοστό μέχρι να το αποπληρώσεις. Σε περίπτωση που έχεις μηδενικό εισόδημα για 20 ή 25 έτη τότε παραγράφεται. Το οποίο δεν γίνεται να έχεις τα προσόντα να σπουδάσεις στο εξωτερικό και να έχει τελείως μηδενικό εισόδημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Επίσης οφείλεις να το πεισ στον εργοδότη σου αν μείνεις να δουλέψεις Αγγλία-Ουαλία, ο οποίος σε κάποιες περιπτώσεις το αποπληρώνει αυτός κρατώντας από το μισθό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δεν νομίζω να τα χαρίζουν κιόλας !!! Δάνειο είναι , δεν είναι επιδότηση !!!
Βασικά αέρας κοπανιστός είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Mόλις είδα ότι μου έστειλε το Foundation Academy του Birmingham mail.Για foundation στο Birmingham χρειάζεσαι: Απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες με 16/20 γενικό και 16/20 σε Μαθηματικά και φυσική για το foundation που θέλω εγώ.

Dear Sir/Madam,

Do I need to participate to Pan-Hellenic examinations or I just need the national Apolytirion for your foundation year?

Yours Faithfully...


Dear Elias,

You only need the national Apolytirion to apply to our programme.
The entry requirements for Apolytirion holders are:
A minimum overall score of 16/20 to include 16/20 in Mathematics for our Engineering and Physical Sciences pathway.

Hope this helps.

Kind Regards,
Arvita

Το Birmingham θεωρείται και αυτό τοπ σύμφωνα με τη λίστα russel group και άλλες.

Επίσης,παίζει ακόμα ΚΑΙ το Durham να προσφέρει foundation χωρίς πανελλήνιες,μου έδωσαν πολύ γενική απάντηση,τους ξαναέστειλα και δε μου απάντησαν,οπότε θα ξαναστείλω αργότερα μέσα στο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αν ειναι ετσι οπως τ Λες στο Birnigham τοτε ειναι πλ καλη ευκαρια...αλλα ρε παιδια ακομα δεν καταλαβα τι ειναι το foundation
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Επίσης για το φοιτητικό δάνειο μπορείτε να μπείτε εδώ που είναι η σελίδα της κυβέρνησης της Αγγλίας ή κάτι τέτοιο και να το διαβάσετε μόνοι σας παιδιά :)

Αν ειναι ετσι οπως τ Λες στο Birnigham τοτε ειναι πλ καλη ευκαρια...αλλα ρε παιδια ακομα δεν καταλαβα τι ειναι το foundation

Foundation είναι ένα έτος σπουδών πρίν αρχίσεις τις κανονικές σπουδές για το πτυχείο σου,όπου προετοιμάζεσαι ακαδιμαϊκά για το πρόγραμμα που θα ακολουθήσεις.Προπαρασκευαστικό έτος δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgexD

Νεοφερμένος

Ο georgexD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αααα νομιζω οτι καταλαβα..ευχαριστω :-D"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Βασικά αέρας κοπανιστός είναι.

Επειδη σχετικα με τη χρηματοδοτηση των σπουδων στο Ηνωμενο Βασιλειο εχουν ακουστει πολλες ανακριβειες θα ηθελα να σας συνοψισω πως εχουν τα πραγματα.

Σκωτια τα διδακτρα ειναι 1820 λιρες το χρονο και τα πληρωνει ολα για τους ευρωποαιους πολιτες η σκοτζεζικη κυβερνηση (https://www.saas.gov.uk/full_time/ug/eu/funding_available.htm).

Αγγλια τα διδακτρα ειναι μεχρι 9000 λιρες. Η βρετανικη κυβερνηση δινει δανεια σε ολους τους ευρωπαιους φοιτητες για να καλυψουν τα διδακτρα. Το δανειο αυτο εχει 3% επιτοκιο (+το πληθωρισμο( ο οποιος μπορει να ειναι και αρνητικος)) οσο ο φοιτητης σπουδαζει. Μετα την αποφοιτηση οσο ο αποφοιτος εχει εισοδημα μεχρι 21000 λιρες το επιτοκιο ειναι 0% και το δανειο αυξανεται η μειωνεται αναλογα με το πληθωρισμο. Αν εχει εισοδημα πανω απο 21000 λιρες το επιτοκιο γινεται 3% (+ το πληθωρισμο. Οσον αφορα την αποπληρωμη του δανειου. Οσο το εισοδημα καποιου ειναι κατω απο 21000 λιρες το χρονο τοτε δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωνει το δανειο. Αν το εισοδημα ξεπερναει τις 21000 λιρες, τοτε παιρνουν το 9% του ποσου που ξεπερναει τις 21000 λιρες για την αποληρωμη του δανειου. (δηλαδη αν βγαζει κανεις 22000 λιρες τοτε πχ παιρνουν το 9% του 1000 για αποπληρωμη). Μετα απο 30 χρονια το δανειο διαγραφεται ανεξαρτητα με το αν το εχει αποπληρωσει καποιος η οχι.
https://www.gov.uk/student-finance/repayments
https://www.dailymail.co.uk/news/art...p-option-discourage-students-going-there.html

Κανονικα ανεξαρτητα απο το που εργαζεσαι και το που δουλευεις μετα την αποφοιητηση εισαι νομικα δεσμευμενος να αποπληρωνεις το δανειο συμφωνα με τους ορους που ανεφερα. Βεβαια επειδη οι ελεκτικοι μηχανισμοι ειναι σχετικα αδυναμοι δεν ειναι τελειως παραξενο ατομα με το που φυγουν απο το Ηνωμενο Βασιλειο να αγνοησουν τις υποχρεωσεις τους. Αν ομως εντωπιστουν απο την αγγλικη κυβερνηση υπαρχουν συνεπειες, χωρις να ξερω περισσοτερες λεπτομερειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top