Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ναι ξερω θα ανεβω θεσααλονικη εχουμε ενα ραντεβου με το βρετανικο συμβουλιο για τις λεπτομερειες...για που βλεπεις φιλε μου? σχολη, πολη?
οχι εγω δεν παω ως εναλλακτικη παω γιατι ξερω πως θα ναι καλυτερα και απο αποψη εκπαιδευσης και απο αποψη αποκαταστασης αργοτερα :)
Για αποκατασταση στην Ελλαδα το ιδιο ειναι....Μονο αμα μεινεις εκει που σπουδασες θα δεις διαφορα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Για αποκατασταση στην Ελλαδα το ιδιο ειναι....Μονο αμα μεινεις εκει που σπουδασες θα δεις διαφορα....
ναι εννοειται δεν σκοπευω να γυρισω ετσι πως εχουν γινει εδω τα πραγματα ;P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Στο Ηνωμένο Βασίλειο υπάρχουν επιλογές για κάθε γούστο.Λονδίνο και γενικά μεγάλες πόλεις όπου μπορείς να απολαύσεις τη πολυκοσμία,τη βραδυνή ζωή και γενικότερα όλο αυτό,υπάρχουν και πολύ καλά πανεπισήμια σε ήρεμες περιοχές μεσα στη φύση κτλ.Εγώ προτιμώ το 2ο και έχω βρει και πιο πανεπιστήμιο θέλω αρχικά.

Ποιό πεδίο σε ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Στο Ηνωμένο Βασίλειο υπάρχουν επιλογές για κάθε γούστο.Λονδίνο και γενικά μεγάλες πόλεις όπου μπορείς να απολαύσεις τη πολυκοσμία,τη βραδυνή ζωή και γενικότερα όλο αυτό,υπάρχουν και πολύ καλά πανεπισήμια σε ήρεμες περιοχές μεσα στη φύση κτλ.Εγώ προτιμώ το 2ο και έχω βρει και πιο πανεπιστήμιο θέλω αρχικά.

Ποιό πεδίο σε ενδιαφέρει;
με ενδιαφερει η πληροφορικη... θα προτιμουσα μια μεγαλη πολη καθως ζω στην επαρχια και εχω χορτασει καπως απο ησυχια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Computer+Science

Eπικοινώνισε με πανεπιστήμια που θα επιλέξεις και στείλε mail για διεκρινήσεις στα entry requirements κτλ.Παραπάνω μια κατάταξη για computer science.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Computer+Science

Eπικοινώνισε με πανεπιστήμια που θα επιλέξεις και στείλε mail για διεκρινήσεις στα entry requirements κτλ.Παραπάνω μια κατάταξη για computer science.
λογικα τα 10 15 πρωτα ζητανε a levels ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
λογικα τα 10 15 πρωτα ζητανε a levels ετσι?

Οχι απαραίτητα,μπορεί να τους αρκει ένα πολυ καλο απολυτηριο με εναν πολυ καλο βαθμο σε 2-3 συγκεκριμενα μαθηματα (με πανελληνιες ενοειτε). Ρωτα τους μεσω email ή ψαξε στ site τς...βεβαια ενταξει...cambridge και oxford πχ μην ελπιζεις:P
Αλλιως συνδιασμος απολυτηριου χωρις πανελληνιες με 2-3 Alevels
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Oχι οχι καμία σχέση.Τα περισσότερα δεν ζητάνε a levels.Γι αυτό σου λεω να επικοινωνήσεις με τα πανεπιστήμια.Μερικά που ζητάνε a levels μπορεί να προσφέρουν και foundation year.Τα περισσότερα σε δέχονται με καλό απολυτήριο και καλούς βαθμούς στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οχι απαραίτητα,μπορεί να τους αρκει ένα πολυ καλο απολυτηριο με εναν πολυ καλο βαθμο σε 2-3 συγκεκριμενα μαθηματα (με πανελληνιες ενοειτε). Ρωτα τους μεσω email ή ψαξε στ site τς...βεβαια ενταξει...cambridge και oxford πχ μην ελπιζεις:P
Αλλιως συνδιασμος απολυτηριου χωρις πανελληνιες με 2-3 Alevels
ενταξει δεν πειραζει ας μην παμε και στα πρωτα 5 :P ... οκ ευχαριστω

Oχι οχι καμία σχέση.Τα περισσότερα δεν ζητάνε a levels.Γι αυτό σου λεω να επικοινωνήσεις με τα πανεπιστήμια.Μερικά που ζητάνε a levels μπορεί να προσφέρουν και foundation year.Τα περισσότερα σε δέχονται με καλό απολυτήριο και καλούς βαθμούς στις πανελλήνιες.
συμψηφιζονται καπως οι πανελληνιες με το απολυτηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αν εννοείς ότι ο βαθμός απολυτηρίου καθορίζεται και από τις πανελλήνιες ναι.Πάντως συνήθως ζητάνε και συγκεκριμένους βαθμούς στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αν εννοείς ότι ο βαθμός απολυτηρίου καθορίζεται και από τις πανελλήνιες ναι.Πάντως συνήθως ζητάνε και συγκεκριμένους βαθμούς στις πανελλήνιες.
κακο αυτο :P... θα εχω απολυτηριο παρα πολυ υψηλο στο 19, κατι και πανελληνιες θα γραψω γυρω στις 15000 υποθετικα μιλωντας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κι εγώ φοβάμαι τις πανελλήνιες είναι η αλήθεια,άλλα θα κάνω ότι μπορώ.Φρόντισε να έχεις καλά τα άλλα στοιχεία της αίτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Κι εγώ φοβάμαι τις πανελλήνιες είναι η αλήθεια,άλλα θα κάνω ότι μπορώ.Φρόντισε να έχεις καλά τα άλλα στοιχεία της αίτησης.
ειναι να μην τις φοβασαι αφου εχουν ginei εφιαλτης τα τελευταια χρονια .... :)
να δω τι θα μου πει το βρετανικο συμβουλιο περιμενω... και πρεπει να δωσω και IELTS ενω εχω prof michigan και βαριεμαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Εγώ το IELTS θα το δώσω μετά τις Πανελλαδικές.Μπορείς να το βάλεις pending στην αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγώ το IELTS θα το δώσω μετά τις Πανελλαδικές.Μπορείς να το βάλεις pending στην αίτηση.
οπ...δεν το ηξερα πολυ χρησιμο... ισως να κανω και εγω ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Παιδια ψαξτε τι παιζει πριν δωσετε πανελληνιες....Πολλα πανεπιστημια ζητανε μονο βαθμο απολυτηριου και οχι συγκεκριμενους βαθμους σε πανελληνιες...Ειναι πιο ευκολο να βγαλεις καλο απολυτηριο με ενδοσχολικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Τα μέτρια-καλά πανεπιστήμια ζητάνε σίγουρα.
Τώρα για τα foundations που στέλνω mail να ρωτήσω,OYTE ENA δεν έχει απανήσει απευθείας και ξεκάθαρα.Άλλα δεν απαντάνε,άλλα απαντάνε κάτι άλλο και άλλα ΘΑ το μεταφέρουν στους συναδέλφους τους και θα μου απαντήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εγω παντως πιο πολυ φοβαμαι το IELTS παρα τις πανελληνιες :P

Για Την ησυχη περιοχη @Dr.quantum, ποια αποφασησες τελικα ; Durham ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Ναι Durham Foundation :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ParadiseCityGR

Νεοφερμένος

Ο ParadiseCityGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.Θα πάω 3η λυκειου και ενδιαφέρομαι για σπουδες στην Αγγλία ( η και Σκωτία, Ουαλία κτλ).Λόγω του οικονομικού προβλήματος που υπάρχει αποφάσισα με τους γονείς μου να μην δώσω παννελήνιες και να πάρω ένα απλό απολυτήριο λυκείου επιδιώκοντας την εισαγωγή μου σε ένα πανεπιστήμιο της Αγγλίας,Το απολυτήριο θα είναι αρκετά ψηλό γιατί όπως ξέρετε δίνουν βαθμούς πολύ εύκολα.Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι καλή επιλογή και αν υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια που δέχονται Απολυτήριο χωρίς πανελλήνιες (έχω βρει ήδη ένα).Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τις ημερομηνίες που πρέπει να υποβάλλω την αίτηση γιατί απόσο είδα είναι κάπως παράξενες.Ευχαριστώ!!

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 339-358 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Top