Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν εχω αρχισει ακομα την ucas διαδικασια (ειναι νωρις) . Δε ξερω για τι πραγμα μιλας sorry :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halalima

Νεοφερμένος

Η halalima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κάποια πανεπιστήμια ζητάνε να δούνε και τους βαθμούς των GCSEs ( General Certificate of Secondary Education), κάτι το οποίο δεν έχω δώσει και αναρωτιόμουν αν είναι αντίστοιχα του απολυτηρίου του γυμνασίου και εννοώ τις μεταφράσεις των μαθημάτων και του σχολείου :). Εσύ έχεις κάνει a levels?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τα a level για να τα κανεις εδω ειναι πανακριβα και δεν σου εγγυουν επιτυχια. Συν και το προβλημα που ανεφερες εσυ. Εγω θα κανω αιτηση μεσω απολυτηριου και πανελληνιων. Υπαρχουν παρα πολλα αξιολογα πανεπιστημια στα οποια αυτα ειναι αρκετα. Θελω να σου πω οτι μη βαζεις για στοχο top πανεπιστημια (π.χ. campridge, ucl, lse) χωρις να εχεις τα μεσα. Παντως αν αποφασισεις να κανεις a level ξεκινησε τωρα ,γιατι θελουν δυο χρονια προετιμασιας. Οσο για τις μεταφρασεις νομιζω οτι τις κανουν και δικηγοροι. Αν στο πανεπιστημιο που θες ζητανε gsce δειξε τους το απολυτηριο γυμνασιου. Τελοσπαντων αυτα ειναι μικρα θεματα δε σε νοιαζουν τωρα. Τωρα εσυ αποφασισε το επιπεδο πανεπιστημιων που στοχευεις και βαλε μπρος στα αντιστοιχα qualifications που απαιτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halalima

Νεοφερμένος

Η halalima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Όταν λες μέσα τι εννοείς; Όσον αφορά τα a levels έχω καθηγήτρια αγγλικών ( του Cambridge) η οποία ξέρει που πρέπει να τα κάνω. Πανελλήνιες θα δώσω, αλλά για άλλους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ενταξει δεν εννοω κατι το περιεργο. Καθηγητες και λεφτα εννοουσα. Εγω δε μπορω να βρω κανεναν καθηγητη που να ασχολειται με a level γυρω στη περιοχη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halalima

Νεοφερμένος

Η halalima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αυτό είναι ένα πρόβλημα ;) . Τέσπα, καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν επιλέξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erginag

Νεοφερμένος

Η erginag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Aαυτό με τα A LEVELS δεν γίνεται το έxω ψάξει και εγώ! πρέπει να αφοσιωθείς πολύ, και οι ερωτήσεις εστιάζουν σε πολύ διαφορετικά θέματα από ότι οι πανελλήνιες^ δεν εννοώ μόνο την ύλη αλλά και την προσέγγιση κάθε άσκησης κλπ.
Και λες ότι δεν öέχεις την οικονομική ευχέρια για να προετοιμαστείς σε εκαποιο φροντηστήριο για τα A LEVELS, όμως τα έξοδα διαβισης στo ηνωμένο βασίλειο θα είναι εξίσου μεγάλα! το ευρωπαϊκό dανείο από όσο γνωριzω καλύπτει μόνο τα δίδακτρα σπουδών,
προτείνω να αφοσιωθείς με το απολυτήριο (όχι απαραίτητα πανελλήνιες αν δεν γουστάρεις καθόλου για ελλάδα) και να μάθεις στην τρίτη λυκείου μια γλώσσα για να φζγεις σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα.
εγώ βρίσκομαι γερμανία, και ξεκινάω τον οκτώβριο ιατρική. Τα πανεπιστήμια εδώ είναι στην πλειοψηφία τους παρά πολύ υψηλού επιπέδου με διεθνής αναγνωρίσεις και επιπλέον είναι σχεδόν δωρεάν, σε κάποια υπάρχουν διαδακτρα max 1500 ευρώ το χρόνο ( όσα θα δώσεις φέτος πρίπου φια τα φροντιστήρια τον πανελληνίων και ποιο λίγα δηλαδή!!!).
+

Να ρωτήσω κάτι?? Επειδή με ενδιαφέρει και μένα η Γερμανία για σπουδές ιατρικής , αλλά στο GOETHE μας είπαν για 19.000+ μόρια ( μα με τόσα περνούσα και Ελλάδα!) , πως κινήθηκες?? Σε ποια σχολή σε δέχτηκαν και τι βαθμούς είχες?? Σε ποιά πανεπιστήμια έκανες αιτήσεις?? Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
γεια σας...θα παω τριτη λυκειου και σκεφτομαι μολις τελειωσω το λυκειο να φυγω αγγλια πιθανως για σπουδες στην πληροφορικη. ( computer sciences and IT) γνωμες για πανεπιστημια θα ηθελα....τα οποια να εχουν καλο τμημα στον τομεα που να με ενδιαφερει...ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κάνε έρευνα μόνος σου καλύτερα.Και μη το αναβάλεις για αργότερα γιατί μέχρι 15 Ιανουαρίου πρέπει να έχεις στείλει την αίτηση η οποία θα περιλαμβάνει personal statement,reference από καθηγητή και αποδεικτικά μεταφρασμένα έγγραφα(απολυτήριο κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
γεια σας...θα παω τριτη λυκειου και σκεφτομαι μολις τελειωσω το λυκειο να φυγω αγγλια πιθανως για σπουδες στην πληροφορικη. ( computer sciences and IT) γνωμες για πανεπιστημια θα ηθελα....τα οποια να εχουν καλο τμημα στον τομεα που να με ενδιαφερει...ευχαριστω :)
Μια κατάταξη.
https://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/league-tables/rankings?s=Computer+Science
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bkar1997

Νεοφερμένος

Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα ήθελα να μάθω αν το κόστος για μάστερ ή PhD στην Βρεταννία είναι το ίδιο με το bachelor, δηλ. 9.000 λίρες/έτος.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα ήθελα να μάθω αν το κόστος για μάστερ ή PhD στην Βρεταννία είναι το ίδιο με το bachelor, δηλ. 9.000 λίρες/έτος.
Ευχαριστώ

Κάθε πρόγραμμα στο κάθε πανεπιστήμιο έχει άλλο κόστος, το οποίο πάντα υπάρχει στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα ήθελα να μάθω αν το κόστος για μάστερ ή PhD στην Βρεταννία είναι το ίδιο με το bachelor, δηλ. 9.000 λίρες/έτος.
Ευχαριστώ

Μέχρι ΚΑΙ το Master ή αλλιώς Hons ή αλλιώς Honours degree (μπορεί να κάνω και λάθος,απλώς εγώ απ ότι έχω καταλάβει είναι το ίδιο),η student finance company σε καλύπτει με φοιτητικό δάνειο.Πχ εγώ που επικοινώνησα με την ίδια την εταιρία για MPhys course(4 χρόνια) με καλύπτουν,γιατί θεωρείται undergraduate degree.Tώρα το -M μπροστά από το Physics υποθέτω ότι σημαίνει Master,και διασταυρώνοντας πληροφορίες με το gov.uk κατάλαβα ότι Hons=Honours= -M(course)=Master.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά
Μόλις τελείωσα την α λυκείου. Για θεωρητική πάω επειδή δεν τα πάω καθόλου καλά
με τα μαθηματικά, όμως δεν είμαι και πολύ καλή στα αρχαία(στα υπόλοιπα θεωρ. είμαι καλή).
Τέλος πάντων, σκέφτομαι να πάω για σπουδές ψυχολογίας στη Σκωτία (επειδή διάβασα ότι
δεν έχει δίδακτρα) και έτσι δεν θα χρειαστεί να κάνω φροντιστήρια αφού δε θα χρειαστεί να
δώσω πανελλαδικές.
Θα ήθελα να σας ζητήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει σίγουρα για τα δίδακτρα, τον τρόπο
εισαγωγής και τι μαθήματα κάνουν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω απάντηση.

Οταν έψαχνα για σχολές κοίταξα και εγω την σκοτια και πιο συγκεκριμένα το τμήμα applied mathematics and computer science του Glasgow university . Είχα στείλει λοιπον ετήση στο πανεπιστήμιο αυτο και με ειχαν δεχτεί . Είχα 20 σε όλα τα θετικό-τεχνολογικά μαθήματα , και συμμετοχή σε διαγωνισμούς της εμε ! Ένας φίλος που έκανε και αυτος ετήση έγινε επισης δεκτός απλα με καλο απολυτήριο . Απο οτι κατάλαβα Υτο που χρειάζεται και παιζει πολυ σημαντικό ρόλο ειναι ο λόγος που θες να πας . Θα σου ζητηθεί να απαντήσεις για πιο λόγο διαλέγεις αυτο το πανεπιστήμιο και αυτο το τμήμα . Η απάντηση σου μετράει πααααρα πολυ σε συνδυασμό με ενα καλο απολυτήριο .

Προσωπικά επέλεξα να μην παω γιατι βρήκα έναν μεταπτυχιακο φοιτητή απο την Σεμφε που σπουδάζει εκει και μου είπε οτι στην Σεμφε το επίπεδο ειναι πολυ πιο ανεβασμένο . Ο φίλος ομως πήγε και σπουδάζει χημεία . Αν θες μπορω να σου στείλω το μειλ του !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά
Μόλις τελείωσα την α λυκείου. Για θεωρητική πάω επειδή δεν τα πάω καθόλου καλά
με τα μαθηματικά, όμως δεν είμαι και πολύ καλή στα αρχαία(στα υπόλοιπα θεωρ. είμαι καλή).
Τέλος πάντων, σκέφτομαι να πάω για σπουδές ψυχολογίας στη Σκωτία (επειδή διάβασα ότι
δεν έχει δίδακτρα) και έτσι δεν θα χρειαστεί να κάνω φροντιστήρια αφού δε θα χρειαστεί να
δώσω πανελλαδικές.
Θα ήθελα να σας ζητήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει σίγουρα για τα δίδακτρα, τον τρόπο
εισαγωγής και τι μαθήματα κάνουν.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω απάντηση.
Τρόπος εισαγωγής (παλαιότερο μήνυμα)

Για τη Βρετανία ισχύουν τα εξής σε γενικές γραμμές, χωρίς να χρειαστεί να δώσεις τις δικές τους εξετάσεις, τα A-level:
1. Έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση σε 5 το πολύ τμήματα πανεπιστημίων. Οι αιτήσεις γίνονται από πολύ νωρίς.
Αν επιλέξεις ένα τμήμα από Κέμπριτζ ή Οξφόρδη (Μόνο ένα επιτρέπεται) οι αιτήσεις και στα 5 πανεπιστήμια γίνονται μέχρι τις 15 Οκτωβρίου. Αν δεν επιλέξεις κανένα από τα δύο οι αιτήσεις στα 5 πανεπιστήμια γίνονται μέχρι τις 15 Ιανουαρίου.
2. Στέλνεις μέσω ενός ιντερνετικού οργανισμού (UCAS) ένα είδος βιογραφικού για τις μέχρι τότε επιδόσεις σου (Υποχρεωτικά Απολυτήριο Γυμνασίου, προαιρετικά βαθμοί Α' και Β' Λυκείου, βαθμοί 1ου τετραμήνου Γ' Λυκείου, επιτυχίες σε διαγωνισμούς, αν έχεις, π.χ. Μαθηματική Εταιρεία, εγώ έστειλα και τα SAT για τα Αμερικάνικα Πανεπιστήμια, και γενικά οτιδήποτε που δείχνει τις καλές επιδόσεις σου σα μαθητή).
3. Σου απαντούν μέσω UCAS αν σε δέχονται ή όχι. Όποια σε δεχτούν, σου βάζουν προϋποθέσεις που έχουν να κάνουν με τους βαθμούς των πανελληνίων. Συνήθως τα 2 μαθήματα κατεύθυνσης και το απολυτήριο.
4. Ζητάνε οι βαθμοί στις εξετάσεις Γλώσσας (IELTS ή TOEFL συνήθως) να είναι πάνω από κάποιο όριο.
5. Άν σε κάνουν δεκτό περισσότερα από 2 τμήματα Πανεπιστημίων υποχρεούσαι να επιλέξεις 2 από αυτά, δίνοντας σε ένα προτεραιότητα.
6. Αν πετύχεις τις προϋποθέσεις του 1ου γίνεσαι δεκτός σ΄αυτό. Αν είσαι μακριά δεν γίνεσαι δεκτός. Αν έχεις πλησιάσει πολύ ίσως γίνεις δεκτός. Το 2ο Πανεπιστήμιο δεν είναι υποχρεωμένο να σε πάρει, ακόμα και αν πιάσεις τις δικές του προϋποθέσεις διότι δίνει προτεραιότητα στις δικές του πρώτες επιλογές.
Όλα τα παραπάνω για τις προϋποθέσεις ισχύουν και για τους Άγγλους, σε σχέση με τις δικές τους εξετάσεις.
7. Αν τελικά δε γίνεις δεκτός, υπάρχει και η διαδικασία του clearing μετά τις 20 Αυγούστου, με την οποία καλύπτονται κενές θέσεις σε διάφορα πανεπιστήμια, αλλά βεβαίως δεν μπορεί να περιμένει κάποιος ότι θα μπεί σε κάποιο κορυφαίο Πανεπιστήμιο.

Αυτός είναι ο τρόπος με πανελλήνιες. Ο άλλος τρόπος είναι με απολυτήριο και μαθήματα a-levels, δηλαδή τις δικές τους εξετάσεις.
Φαίνεται ότι κάποια πανεπιστήμια που δέχονταν πανελλήνιες, τώρα ζητούν απολυτήριο και a-levels.
Το σίγουρο είναι πως δεν υπάρχει τρόπος να γίνεις δεκτή μόνο με ενδοσχολικές, τουλάχιστον σε πανεπιστήμια που δεν είναι άθλια.

Δίδακτρα (Παλαιότερο μήνυμα)

Στη Σκωτία οι σπουδές για τους Σκωτσέζους και τους Ευρωπαίους γίνονται με επιδότηση της Σκωτσέζικης κυβέρνησης (δεν ισχύει για τους Άγγλους και τους Ουαλούς, αυτοί πληρώνουν κανονικά τα δίδακτρα).
Οπότε η Σκωτία παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους Ευρωπαίους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Nα προσθέσω στο παραπάνω μήνυμα ότι υπάρχει περίπτωση σε πανεπιστήμια που δέχονται μόνο με a-levels direct entry στο πρώτο έτος,να κάνεις ένα προπαρασκευαστικό έτος στο πανεπιστήμιό τους και να προαχθείς στο πρώτο έτος σπουδών επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Όταν λες μέχρι τις 15 Ιανουαρίου εννοείς ότι εγώ που θα πάω τώρα για γ' έχω μέχρι τον Ιανουάριο που μας έρχεται για να στείλω έτσι;Αυτού του χρόνου δηλαδή.Χωρίς απολυτήρια ακόμα κλπ,αφού δε θα έχω πάρει.
Όταν λες μαθήματα κατεύθυνσης για μαθηματικό πχ θα είναι τα μαθηματικά και η φυσική και για την ιατρική που ενδιαφέρομαι εγώ η βιολογία και η χημεία;
Τις εξετάσεις γλώσσας πότε τις δίνεις;Τι επίπεδο είναι;Για κάποιον που ξέρει σχετικά καλά αγγλικά απλά τα έχει αφήσει λίγο τα τελευταία χρόνια θα πάρει καιρό η προετοιμασία;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Όταν λες μέχρι τις 15 Ιανουαρίου εννοείς ότι εγώ που θα πάω τώρα για γ' έχω μέχρι τον Ιανουάριο που μας έρχεται για να στείλω έτσι;Αυτού του χρόνου δηλαδή.Χωρίς απολυτήρια ακόμα κλπ,αφού δε θα έχω πάρει.
Όταν λες μαθήματα κατεύθυνσης για μαθηματικό πχ θα είναι τα μαθηματικά και η φυσική και για την ιατρική που ενδιαφέρομαι εγώ η βιολογία και η χημεία;
Τις εξετάσεις γλώσσας πότε τις δίνεις;Τι επίπεδο είναι;Για κάποιον που ξέρει σχετικά καλά αγγλικά απλά τα έχει αφήσει λίγο τα τελευταία χρόνια θα πάρει καιρό η προετοιμασία;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!:redface:
Ναι, μέχρι τον Ιανουάριο που έρχεται. Διάβασες τι περίπου πρέπει να στείλεις. Το απολυτήριο είναι στους όρους για να γίνεις οριστικά δεκτή, αφού θα έχεις γίνει κατ' αρχάς δεκτή υπό όρους.

Σε γενικές γραμμές. Για φυσικό είναι μαθηματικά, φυσική κατεύθυνσης. Για μαθηματικό θα είναι μαθηματικά γενικής και κατεύθυνσης. Για Ιατρική υποθέτω ότι θα είναι βιολογία και χημεία.

Ενημερώσου για τα πανεπιστήμια που σ' ενδιαφέρουν σε σχέση με το αν ζητάνε απολυτήριο και Α-levels ή απολυτήριο και μαθήματα κατεύθυνσης. Για Ιατρική ίσως ζητάνε περισσότερα πανεπιστήμια τα Α-levels. Πρέπει να επικοινωνήσεις με τα πανεπιστήμια για να ενημερωθείς. Τα πανεπιστήμια που ζητάνε Α-levels, κατά τη γνώμη μου μάλλον αποκλείονται, γιατί δε νομίζω ότι υπάρχει χρόνος για μαθήματα και εξετάσεις Α-levels. Δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα αυτό, εγώ έγινα δεκτός με πανελλήνιες, καλύτερα να το ψάξεις.

Να δώσεις το Ielts για δυο λόγους. Πρώτον, είναι το απολύτως αποδεκτό στη Βρετανία. Και δεύτερον, από όλους σχεδόν ακούω ότι είναι πιο εύκολο από το Toefl.
Το Cambridge proficiency γίνεται δεκτό σε κάποια τμήματα κάποιων πανεπιστημίων. Δεν είναι γενικώς αποδεκτό.
To Michigan proficiency είναι μόνο για την Ελλάδα.
Αν είσαι επιπέδου proficiency (πρόσφατου), με λίγα μαθήματα θα είσαι έτοιμη για Ielts. Αλλιώς ξεκίνα τώρα. Οι εξετάσεις δίνονται σε συγκεκριμένες ημερομηνίες (160 € η εξέταση). Στις αιτήσεις στο UCAS νομίζω ότι μπορείς να γράψεις ότι θα δώσεις για Ielts (Εγώ ήδη είχα πάρει το Toefl).

Τις αιτήσεις στο UCAS (ιντερνετικά) τις κάνεις είτε μονάχη (δεν είναι εύκολο), είτε μέσω ιδιωτικού σχολείου, είτε μέσω του Βρετανικού ινστιτούτου (νομίζω 1.500 €), είτε μέσω ιδιωτικών σχολών.
Για τα Α-levels, θα πρέπει να απευθυνθείς σε ιδιωτικές σχολές που ασχολούνται με το θέμα.
Ενημερώσου για τα πανεπιστήμια που σ' ενδιαφέρουν σε σχέση με το αν ζητάνε απολυτήριο και Α-levels ή απολυτήριο και μαθήματα κατεύθυνσης.
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει το θέμα πρέπει να κινηθείς γρήγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ μόνος μου είχα κάνει το UCAS σιγά το δύσκολο, άμα είναι αντί να πληρώνετε 1500 ευρώ στο βρετανικό δώστε 250 σε μένα και τα αναλαμβάνω όλα :D .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Καταρχήν,ευχαριστώ για την απάντηση:)

Για Α-levels το βλέπω λίγο δύσκολο γιατί αν είναι διαφορετική η ύλη που εξετάζονται δεν έχω χρόνο για να διαβάσω και για αυτά.
Βασικά,πρώτη μου επιλογή είναι να μείνω Ελλάδα,αφού για τους γονείς μου δε θα είναι πολύ εύκολο οικονομικά να με στείλουν κάπου έξω,αλλά θα ήθελα να έχω και μια εναλλακτική σε περίπτωση που δεν πάνε τα πράγματα όπως θέλω με τις πανελλήνιες.
Η ιδέα του εξωτερικού βέβαια με ενθουσιάζει περισσότερο,αλλά είπαμε.Το οικονομικό...Και επειδή τα αγγλικά είναι ουσιαστικά η μόνη γλώσσα που ξέρω(άντε και κάτι λίγα γαλλικά) η Αγγλία είναι η καλύτερη επιλογή.
Θα μπορούσα να κάνω την αίτηση και μετά τις πανελλήνιες(σε περίπτωση που δεν περάσω εδώ)και να μπορέσω να ετοιμαστώ καλύτερα όλο το καλοκαίρι χάνοντας όμως ουσιαστικά ένα χρόνο.
Αν ήταν στο χέρι μου θα είχα ξεκινήσει ήδη προετοιμασία για να φύγω,αλλά στην κατάσταση που είμαι είναι προς το παρόν μόνο μια εναλλακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top