Γενική συζήτηση για τις σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Καταρχήν,ευχαριστώ για την απάντηση:)

Για Α-levels το βλέπω λίγο δύσκολο γιατί αν είναι διαφορετική η ύλη που εξετάζονται δεν έχω χρόνο για να διαβάσω και για αυτά.
Βασικά,πρώτη μου επιλογή είναι να μείνω Ελλάδα,αφού για τους γονείς μου δε θα είναι πολύ εύκολο οικονομικά να με στείλουν κάπου έξω,αλλά θα ήθελα να έχω και μια εναλλακτική σε περίπτωση που δεν πάνε τα πράγματα όπως θέλω με τις πανελλήνιες.
Η ιδέα του εξωτερικού βέβαια με ενθουσιάζει περισσότερο,αλλά είπαμε.Το οικονομικό...Και επειδή τα αγγλικά είναι ουσιαστικά η μόνη γλώσσα που ξέρω(άντε και κάτι λίγα γαλλικά) η Αγγλία είναι η καλύτερη επιλογή.
Θα μπορούσα να κάνω την αίτηση και μετά τις πανελλήνιες(σε περίπτωση που δεν περάσω εδώ)και να μπορέσω να ετοιμαστώ καλύτερα όλο το καλοκαίρι χάνοντας όμως ουσιαστικά ένα χρόνο.
Αν ήταν στο χέρι μου θα είχα ξεκινήσει ήδη προετοιμασία για να φύγω,αλλά στην κατάσταση που είμαι είναι προς το παρόν μόνο μια εναλλακτική.
Υπάρχει και η διαδικασία με το προπαρασκευαστικό έτος, αλλά το θέμα το ξέρει καλύτερα ο Dr.Quantum, που το έχει ψάξει περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Υπάρχει και η διαδικασία με το προπαρασκευαστικό έτος, αλλά το θέμα το ξέρει καλύτερα ο Dr.Quantum, που το έχει ψάξει περισσότερο.

Θα τον ρωτήσω να μου πει και αυτός όσα ξέρει.Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_passenger

Νεοφερμένος

Ο dark_passenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μιας και τελειωνω σιγα σιγα τις προπτυχιακες μου υποχρεωσεις,τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι για μεταπτυχιακο.Συζηταμε με εναν φιλο μου να σπουδασουμε στην Μ.Βρετανια αφου μας καλυπτει σε ολους σχεδον τους τομεις.Το προβλημα ειναι το οικονομικο.
Βρηκα αυτο οσο αναφορα τα διδακτρα https://www.sigmalive.com/lifestyle/press-releases/39551
Διαβαζοντας το μου γεννηθηκαν 2 αποριες
->Τα δερεαν διδακτρα στην Σκωτια ισχυουν μονο για προπτυχιακους φοιτητες?
->Το φοιτητικο δανειο στο Αγγλικο κρατος μπορουνε ολοι να το παρουνε χωρις προυποθεσεις,ακομα και μεταπτυχιακοι?
Ακομη,οποιος το εχει ψαξει το θεμα θα ηθελα να μου πει ποσα λεφτα χρειαζονται και για διαβιωση και για διδακτρα,και πως μπορουν να βρεθουνε λυσεις.Γιατι αν δεν βρεθουν σπουδες στοπ.

Επισήμανση: Τα μηνύματα 302 - 308, 312 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Τα δωρεάν δίδακτρα, ναι, είναι μόνο για προπτυχιακά. :(
Εξαρτάται πού θα μείνεις και σε ποιο πανεπιστήμιο στοχεύεις. Αν πχ θες Λονδίνο και κανα LSE, κλάφτα Χαράλαμπε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_passenger

Νεοφερμένος

Ο dark_passenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μαλιστα...Και ειχα μια ελπιδα για δωρεαν σπουδες στην Σκωτια.Θα μου αρεσε Λονδινο αλλα μαλλον οχι γιατι οντως εχω ακουσει οτι ειναι ακριβο.Για τα δανεια ξερει καποιος τι συμβαινει?Τουλαχιστον με καποιον τροπο να φυγει αυτο το εμποδιο απο την μεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γιατί δε κοιτάτε για Σκανδιναβία; Το κόστος ζωής δεν απέχει τρομερά και τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Γιατί δε κοιτάτε για Σκανδιναβία; Το κόστος ζωής δεν απέχει τρομερά και τα μεταπτυχιακά είναι δωρεάν...

σκανδιναβια ειναι πολυ πολυ ακριβες χωρες.. στη νορβηγια το σφηνακι σε ενα club εχει 10 ευρω ! ενδεικτικα το αναφερω γιατι μου ειχε προξενησει μεγαλη εκπληξη οταν μου το ειπε ενας φιλος..

οσο για το Λονδινο, ναι ειναι ακριβο, αλλα αν πληρεις τις προϋποθέσεις και γινεις δεκτος σε καποιο μεγαλο και φημισμενο πανεπιστημιο του Λονδινου, κοψε το κεφαλι σου να βρεις τα χρηματα, διοτι θα ειναι πολυ μεγαλο λαθος να μην πας.
με την πρωτη σου δουλεια οταν τελειωσεις, θα εχεις ξεχρεωσει....

φτηνα εχω ακουσει για Ολλανδια, Σκωτια, Γερμανια..

*τι προπτυχιακες σπουδες εχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δε νομίζω πως είναι φτηνότερα και στη Σκωτία. Σίγουρα θα είναι πιο φτηνά από Λονδίνο, για την υπόλοιπη όμως Αγγλία δεν γνωρίζω. Γνωστός μου θα πάει για μεταπτυχιακό στη Γλασκώβη και μια φίλη μου Εδιμβούργο και τα δίδακτρα είναι γύρω στις 7000 λίρες. Κι από τους υπολογισμούς τους, το μήνα γύρω στα 800 ευρώ θα χρειάζονται για να περνάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Δε νομίζω πως είναι φτηνότερα και στη Σκωτία. Σίγουρα θα είναι πιο φτηνά από Λονδίνο, για την υπόλοιπη όμως Αγγλία δεν γνωρίζω. Γνωστός μου θα πάει για μεταπτυχιακό στη Γλασκώβη και μια φίλη μου Εδιμβούργο και τα δίδακτρα είναι γύρω στις 7000 λίρες. Κι από τους υπολογισμούς τους, το μήνα γύρω στα 800 ευρώ θα χρειάζονται για να περνάνε.

θεωρειται τζαμπα μπροστα στις 35000 λιρες του λονδινου.
εδω ακομα και η ασοεε ζηταει 7-8 χιλιαρικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaki_18

Νεοφερμένος

Η katerinaki_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας...Ειμαι αποφοιτη επαλ με βαθμο απολυτηριου 15,3 κατοχος lower k εδωσα πανελληνιες κ περασα σε σχολη πληροφορικης στην λαρισα.
Πριν ενα μηνα εφυγε ο αδερφος μου στο λονδινο κ τον σεπτεμβριο θα παω κ εγω εκει με σκοπο να δουλεψω αρχικα για καποιο διαστημα (λιγους μηνες) ωστε να εχω κ καποια χρηματα στην ακρη..
Θελω να σπουδασω ψυχολογια καθως τα παω πολυυ καλα με τα θεωρητικα μαθηματα κ ειναι κατι που παντα μου αρεσε..
Τι χρειαζεται να κανω ωστε να γινω δεκτη απο ενα καλο πανεπιστημιο? δεν λεω να ειναι κ κορυφαιο αλλα να εχει κ καποια αξια το πτυχιο που θα παρω.....

Ας μου απαντησει καποιος που να ξερει υπευθυνα σας παρακαλωω :)




Υ.Γ τα αγγλικα τα μιλαω αρκετα καλα οχι ομως τελεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Υ.Γ τα αγγλικα τα μιλαω αρκετα καλα οχι ομως τελεια
Δε ξέρω για τα υπόλοιπα, πρέπει πάντως να πάρεις το IELTS (academic version) με τουλάχιστον 7 σε κάθε ενότητα (ή 6,5 δεν είμαι σίγουρος). Μερικά δέχονται και το proficiency του Cambridge, αρκεί να το έχεις πάρει τα τελευταία 2 (ίσως 3) χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Kάνε την έρευνά σου και θα βρεις κάτι αξιόλογο πιστεύω.
Ίσως χρειαστεί να κάνεις κάποιο foundation σε κάποιο πανεπιστήμιο πρωτού αρχίσεις τις σπουδές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dark_passenger

Νεοφερμένος

Ο dark_passenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Τι γινεται με το φοιτητικο δανειο που σου δινει το αγγλικο κρατος και το ξεπληρωνεις αν το εισοδημα σου ειναι πανω απο καποιο ποσο?Οι προπτυχιακοι μπορουνε να το παρουνε.Οι μεταπτυχιακοι?Ενας καθηγητης μου ειπε με καλο βαθμο μπορει ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Τι γινεται με το φοιτητικο δανειο που σου δινει το αγγλικο κρατος και το ξεπληρωνεις αν το εισοδημα σου ειναι πανω απο καποιο ποσο?Οι προπτυχιακοι μπορουνε να το παρουνε.Οι μεταπτυχιακοι?Ενας καθηγητης μου ειπε με καλο βαθμο μπορει ναι

Ελεος ρε παιδια με την Αγγλία. Αν έχετε τα χρήματα τότε να πάτε με 1000. Αν όχι υπάρχουν τόσες άλλες εξίσου σημαντικές επιλογές και εναλλακτικές λύσεις πολύ πιο οικονομικές εντως της ευρώπης, όπως Γαλλία, Γερμανία, Σκανδιναβία. Ενας χρόνος να μάθετε τη γλωσσα είναι! Αυτό που πριν αρχίσεται τις σπουδές θέλεται να ξεκινάτε με δάνια το βρίσκω υπερβολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ελεος ρε παιδια με την Αγγλία. Αν έχετε τα χρήματα τότε να πάτε με 1000. Αν όχι υπάρχουν τόσες άλλες εξίσου σημαντικές επιλογές και εναλλακτικές λύσεις πολύ πιο οικονομικές εντως της ευρώπης, όπως Γαλλία, Γερμανία, Σκανδιναβία. Ενας χρόνος να μάθετε τη γλωσσα είναι! Αυτό που πριν αρχίσεται τις σπουδές θέλεται να ξεκινάτε με δάνια το βρίσκω υπερβολικό.
Είναι όντως πολλά τα χρήματα τώρα. Περίπου 41 χιλιάδες ευρώ για τετραετές πρόγραμμα (με μεταπτυχιακό), είναι μεγάλο φορτίο σε σχέση με τις 15 χιλιάδες που ήταν μέχρι πρόσφατα.
Όμως μέσα στις χώρες που ανέφερες βάλε και τη Σκωτία, που έχει μηδενικά δίδακτρα για το πρώτο πτυχίο των Ευρωπαίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Ελεος ρε παιδια με την Αγγλία. Αν έχετε τα χρήματα τότε να πάτε με 1000. Αν όχι υπάρχουν τόσες άλλες εξίσου σημαντικές επιλογές και εναλλακτικές λύσεις πολύ πιο οικονομικές εντως της ευρώπης, όπως Γαλλία, Γερμανία, Σκανδιναβία. Ενας χρόνος να μάθετε τη γλωσσα είναι! Αυτό που πριν αρχίσεται τις σπουδές θέλεται να ξεκινάτε με δάνια το βρίσκω υπερβολικό.

ειναι οντως μεγαλη η χρηματικη διαφορα, αλλα τοσο μεγαλη διαφορα θα εχει και μετα το βιογραφικο σου αν εισαι αποφοιτος του imperial ή απο ενα πανεπιστημιο στις αλλες χωρες που αναφερεις..
αν ειναι μερικα πολυ αξιολογα πανεπιστημια σε αυτες τις χωρες.. λιγα ομως.. αν αναφερεσαι σε αυτα οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ειμαι τριτη λυκειου και σκεφτομαι να παω αγλλια μολις τελειωσω....θα δωσω και IELTS σε κανα μηνα... αυτο που θελω να μου πειτε 1ον πως θα ναι η προσαρμογη μου ...δυσκολη ευκολη ευχαριστη? με ενθουσιαζει η ιδεα να παω σε καποια αλλη χωρα... 2ον καποιοι μου ειπαν πως τα αγγλικα πανεπιστημια θελουν συνεχες διαβασμα επιπεδου πανελληνιων..οσο διαθεση και να εχω για να δουλεψω το θεωρω λιγο υπερβολικο εαν ειναι ετσι... περα απο το οικονομικο...μου προτεινετε να παω η οχι....και αν καποιος απο εσας το εχει κανει ας πει και την εμπειρια του...υπενθυμιζω πως θελω να παω για προπτυχιακες σπουδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Θα είμαι τρίτη λυκείου φέτος και είμαι ενθουσιασμένος που -αν όλα πάνε καλά- θα φύγω για Ηνωμένο Βασίλειο!Για το διάβασμα φαντάζομαι ότι θα είναι απαιτητικό,άλλα θα είναι πάνω στο αντικείμενό σου και δε θα είναι τόσο βαρετό όπως το διάβασμα για το σχολείο.

Πάντως αν σκοπεύεις να φύγεις Αγγλία πρέπει να βιαστείς και να αρχίζεις να ετοιμάζεσαι για να μη τρέχεις τελευταία στιγμή.Αν δεν κάνεις αίτηση σε: Ιατρικές,Oxford,Cambridge η προθεσμία είναι μέχρι 15 Ιανουαρίου για να στήλεις την αίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ειμαι τριτη λυκειου και σκεφτομαι να παω αγλλια μολις τελειωσω....θα δωσω και IELTS σε κανα μηνα... αυτο που θελω να μου πειτε 1ον πως θα ναι η προσαρμογη μου ...δυσκολη ευκολη ευχαριστη? με ενθουσιαζει η ιδεα να παω σε καποια αλλη χωρα... 2ον καποιοι μου ειπαν πως τα αγγλικα πανεπιστημια θελουν συνεχες διαβασμα επιπεδου πανελληνιων..οσο διαθεση και να εχω για να δουλεψω το θεωρω λιγο υπερβολικο εαν ειναι ετσι... περα απο το οικονομικο...μου προτεινετε να παω η οχι....και αν καποιος απο εσας το εχει κανει ας πει και την εμπειρια του...υπενθυμιζω πως θελω να παω για προπτυχιακες σπουδες

Ναι,η αληθεια ειναι οτι εχει διαβασμα,ειδικα αν εισαι σε καλο πανεπιστημιο και οχι σε κανενα των οπισθιων :whistle:(ναι υπαρχουν και τετοια).
Θελει περισσοτερη προσπαθεια για να μαθεις αφου ειναι και διαφορετικη η γλωσσα. Εγω (π βεβαια δεν σκοτωθηκα και στις πανελληνιες) διαβαζα περισσοτερο στ πρωτο ετος,καθως και οι περισσοτεροι απο τς (ελληνες) συμφοιτητες μου. Γενικα μην τ βλεπετε "απετυχα στις πανελληνιες---> θα βρω τον ευκολο δρομο---->ας παω Βρετανια".. No, no, no,no....τα σωστα πανεπιστημια αλλωστε δεν χαριζονται...
Το διαβασμα θα ειναι αρκετο,οχι παντα επιπεδου πανελληνιων,μπορει και πιο light, ειδικα τον πρωτο χρονο...μετα οσο παει και θα δυσκολευει,οπως γινεται παντου! Η κυρια διαφορα ειναι οτι σ βαζουν λιγο πολυ τ μαχαιρι στ λαιμο (περνας αλλιως εφυγες) οπότε θέλοντας και μη κανεις εξτρα προσπαθεια. (αν θες να εισαι συνεπης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexv13

Νεοφερμένος

Ο alexv13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Θα είμαι τρίτη λυκείου φέτος και είμαι ενθουσιασμένος που -αν όλα πάνε καλά- θα φύγω για Ηνωμένο Βασίλειο!Για το διάβασμα φαντάζομαι ότι θα είναι απαιτητικό,άλλα θα είναι πάνω στο αντικείμενό σου και δε θα είναι τόσο βαρετό όπως το διάβασμα για το σχολείο.

Πάντως αν σκοπεύεις να φύγεις Αγγλία πρέπει να βιαστείς και να αρχίζεις να ετοιμάζεσαι για να μη τρέχεις τελευταία στιγμή.Αν δεν κάνεις αίτηση σε: Ιατρικές,Oxford,Cambridge η προθεσμία είναι μέχρι 15 Ιανουαρίου για να στήλεις την αίτηση.
Ναι ξερω θα ανεβω θεσααλονικη εχουμε ενα ραντεβου με το βρετανικο συμβουλιο για τις λεπτομερειες...για που βλεπεις φιλε μου? σχολη, πολη?

Ναι,η αληθεια ειναι οτι εχει διαβασμα,ειδικα αν εισαι σε καλο πανεπιστημιο και οχι σε κανενα των οπισθιων :whistle:(ναι υπαρχουν και τετοια).
Θελει περισσοτερη προσπαθεια για να μαθεις αφου ειναι και διαφορετικη η γλωσσα. Εγω (π βεβαια δεν σκοτωθηκα και στις πανελληνιες) διαβαζα περισσοτερο στ πρωτο ετος,καθως και οι περισσοτεροι απο τς (ελληνες) συμφοιτητες μου. Γενικα μην τ βλεπετε "απετυχα στις πανελληνιες---> θα βρω τον ευκολο δρομο---->ας παω Βρετανια".. No, no, no,no....τα σωστα πανεπιστημια αλλωστε δεν χαριζονται...
Το διαβασμα θα ειναι αρκετο,οχι παντα επιπεδου πανελληνιων,μπορει και πιο light, ειδικα τον πρωτο χρονο...μετα οσο παει και θα δυσκολευει,οπως γινεται παντου! Η κυρια διαφορα ειναι οτι σ βαζουν λιγο πολυ τ μαχαιρι στ λαιμο (περνας αλλιως εφυγες) οπότε θέλοντας και μη κανεις εξτρα προσπαθεια. (αν θες να εισαι συνεπης)
οχι εγω δεν παω ως εναλλακτικη παω γιατι ξερω πως θα ναι καλυτερα και απο αποψη εκπαιδευσης και απο αποψη αποκαταστασης αργοτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top