Γενική συζήτηση για την ΑΕΠΠ

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,033 μηνύματα.
1. Σε μία συνθήκη της μορφής Αν flag= ΨΕΥΔΗΣ τότε, στο ΨΕΥΔΗΣ βάζω "" ; :hmm: (το flag είναι λογική μεταβλητή).
2. Δε με συμφέρει περισσότερο να κάνω αλγόριθμο όταν μου ζητάνε αλγόριθμο, αντί να κάνω πρόγραμμα;
Έχω την αίσθηση ότι ένα πρόγραμμα είθισται να είναι "προσεγμένο". Αντιθέτως στις απαντήσεις θεμάτων και γενικά όπου βλέπω αλγορίθμους, διακρίνω μια προχειρότητα και τσαπατσουλιά. :hmm: (Δηλαδή, μήπως συμφέρει περισσότερο ο αλγόριθμος προκειμένου να "καλυφθούν" τυχών παραλήψεις κατά τη διόρθωση; )



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Finrod

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ρε παιδιά, είδα τα θέματα εσπερινών και παραξενεύτηκα Κοιτάξτε αυτό:
∆ίνεται το παρακάτω τμήμα αλγορίθμου:
Κ←1
ΟΣΟ Κ<=200 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
ΕΜΦΑΝΙΣΕ Κ
Κ←Κ+2
ΤΕΛΟΣ_ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
Να γράψετε στο τετράδιό σας
α. τις σταθερές,
β. τους αριθμητικούς τελεστές,
γ. τους συγκριτικούς τελεστές,
δ. τις λογικές εκφράσεις.

Το Κ είναι σταθερά? Ή έπρεπε να γράψουμε ότι δεν υπάρχουν σταθερές?
Επίσης μια ερώτηση: Όταν μεταφέρουμε τα στοιχεία ενός πίνακα από το πρόγραμμα σε ένα υποπρόγραμμα, στις λίστες τυπικών και πραγματικών παραμέτρων δηλώνουμε μόνο το όνομα του πίνακα χωρίς το μέγεθός του σωστά? Π.Χ. ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΗΤΣΟΣ(Πινακας, β, γ, δ)
Άντε και καλή επιτυχία σε όλους μας ;)


EDIT: Συγνώμη, μπήκε σε λάθος μέρος το post, αν γίνεται να μεταφερθεί στο θέμα για την ΑΕΠΠ στην κατηγορία της θετικής-τεχνολογικής

Για τον αλγοριθμο
Σταθερες--> 1, 200, 2
Αριθμητικοι τελεστες--> +
Συγκριτικοι τελεστες--> <=
Λογικες εκφρασεις--> Κ<=200

Οσον αφορα για το προγραμμα και τη διαδικασια, ναι σωστα
Κλαη επιτυχια guys
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Θελω να ρωτησω κατι που δε ξερω αν ρωτηθηκε στις πιο πισω σελιδες, αλλά στις τελευταιες που εψαξα δεν το συναντησα.

Οταν λενε "Να αναφερετε....", εννοουν απλη, ονομαστικη αναφορα ή και περιγραφη?? Σε καποια παλιοτερα πανελλαδικα, ελεγαν "Να αναφερετε ονομαστικα..." ενω σε καποια άλλα σκετο "Να αναφερετε.." . Μονο στο "Να περιγραψετε..." κανουμε αναλυση?? Βεβαια ισως και τα λιγα μορια που δινουν καποιες φορες οι ερωτησεις να το "προδιδουν", ωστοσο το εχω απορια αυτο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
1. Σε μία συνθήκη της μορφής Αν flag= ΨΕΥΔΗΣ τότε, στο ΨΕΥΔΗΣ βάζω "" ; :hmm: (το flag είναι λογική μεταβλητή).
2. Δε με συμφέρει περισσότερο να κάνω αλγόριθμο όταν μου ζητάνε αλγόριθμο, αντί να κάνω πρόγραμμα;
Έχω την αίσθηση ότι ένα πρόγραμμα είθισται να είναι "προσεγμένο". Αντιθέτως στις απαντήσεις θεμάτων και γενικά όπου βλέπω αλγορίθμους, διακρίνω μια προχειρότητα και τσαπατσουλιά. :hmm: (Δηλαδή, μήπως συμφέρει περισσότερο ο αλγόριθμος προκειμένου να "καλυφθούν" τυχών παραλήψεις κατά τη διόρθωση; )



-petros

1) Αν βάλεις "" γίνετε αλφαριθμητική μεταβλητή!! Άρα όχι δεν βάζεις.
2)Αυτό είναι υποκειμενικό. πχ εμένα από πέρυσι μου έμαθαν ΜΟΝΟ προγραμματα σε γλώσσα που ισχύουν πάντα..γιατί να κάτσω να μαθω και άλλο "τρόπο να εκφράζομαι"?? Επίσης πιστεύω ότι το βιβλίο έχει αρκετές ασάφειες όσον αφορά τους αλγορίθμους και γι'αυτο και μόνο δεν θα τους άγγιζα με τιποτα..Άλλωστε σιγά το πράγμα να γράφεις πρόγραμμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Για τον αλγοριθμο
Σταθερες--> 1, 200, 2
Αριθμητικοι τελεστες--> +
Συγκριτικοι τελεστες--> <=
Λογικες εκφρασεις--> Κ<=200

Οσον αφορα για το προγραμμα και τη διαδικασια, ναι σωστα
Κλαη επιτυχια guys

Οι αριθμοί είναι σταθερές? Δεν νομίζω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-sTeV@-

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
1. Σε μία συνθήκη της μορφής Αν flag= ΨΕΥΔΗΣ τότε, στο ΨΕΥΔΗΣ βάζω "" ; :hmm: (το flag είναι λογική μεταβλητή).
2. Δε με συμφέρει περισσότερο να κάνω αλγόριθμο όταν μου ζητάνε αλγόριθμο, αντί να κάνω πρόγραμμα;
Έχω την αίσθηση ότι ένα πρόγραμμα είθισται να είναι "προσεγμένο". Αντιθέτως στις απαντήσεις θεμάτων και γενικά όπου βλέπω αλγορίθμους, διακρίνω μια προχειρότητα και τσαπατσουλιά. :hmm: (Δηλαδή, μήπως συμφέρει περισσότερο ο αλγόριθμος προκειμένου να "καλυφθούν" τυχών παραλήψεις κατά τη διόρθωση; )



-petros
2.Και εγώ αυτό έχω καταλάβει.Ο αλγόριθμος συμφέρει περισσότερο.:)

Οταν λενε "Να αναφερετε....", εννοουν απλη, ονομαστικη αναφορα ή και περιγραφη?? Σε καποια παλιοτερα πανελλαδικα, ελεγαν "Να αναφερετε ονομαστικα..." ενω σε καποια άλλα σκετο "Να αναφερετε.." . Μονο στο "Να περιγραψετε..." κανουμε αναλυση?? Βεβαια ισως και τα λιγα μορια που δινουν καποιες φορες οι ερωτησεις να το "προδιδουν", ωστοσο το εχω απορια αυτο!:P
Πιστεύω πως όταν λέει Αναφέρετε κάνουμε μια απλή αναφορά.Αντιθέτως θα λέει αναπτύξετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Finrod

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Νομιζω ναι, αλλωστε σημερα εκανα παρομοια ασκηση με το καθηγητη μου και μου εδειξε τους αριθμους ως σταθερες, αν εχω λαθος διορθωστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-sTeV@-

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Για τον αλγοριθμο
Σταθερες--> 1, 200, 2
Αριθμητικοι τελεστες--> +
Συγκριτικοι τελεστες--> <=
Λογικες εκφρασεις--> Κ<=200

Οσον αφορα για το προγραμμα και τη διαδικασια, ναι σωστα
Κλαη επιτυχια guys
Σταθερές δεν είναι οι αριθμοί.Είναι π.χ. το π=3.14.Αυτό το γράφουμε στο τμήμα δηλώσεων.Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν έχει σταθερές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HELEN

Νεοφερμένος

Η Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ξερω οτι οι αριθμοί είναι αριθμητικες σταθερες αλλα δεν ορκιζομαι οτι αυτη είναι η σωστη απαντηση:hmm:Καποιος να μας διαφωτίσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Σταθερες νομιζω πως ειναι το π το e κλπ
Δεν εχω δηλωσει ποτε ως σταθερες σε προγραμμα τους αριθμους που χρησιμοποιησα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σταθερές δεν είναι οι αριθμοί.Είναι π.χ. το π=3.14.Αυτό το γράφουμε στο τμήμα δηλώσεων.Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν έχει σταθερές.

Αυτή είναι η σωστή απάντηση..Αν μας έδινε και το τμήμα δηλώσεων και είχε πχ
ΣΤΑΘΕΡΕΣ
ΑΡ=2

Και μετά έγραφε, όχι 2 αλλά ΑΡ, το ΑΡ είναι σταθερά όχι όμως το 2.
Σταθερά που έχω θέσει είναι πχ το ΦΠΑ=19 ή ΦΠΑ=0.19 ανάλογα πως θες να το χρησιμοποιήσεις. Και μετά μέσα στο πρόγραμμα γράφεις πχ...Τιμή*ΦΠΑ
αυτό θα πολλαπλασιάσει αυτόματα με την τιμή που έχεις δηλώσει πάνω. Αυτό είναι σταθερά...:iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnight_talker

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σταθερες νομιζω πως ειναι το π το e κλπ
Δεν εχω δηλωσει ποτε ως σταθερες σε προγραμμα τους αριθμους που χρησιμοποιησα:P

Όχι ούτε αυτά είναι σταθερές. Για να είναι το e ή το π σταθερά πρέπει να το δηλώσεις στις σταθερές..Αλλιώς η ΓΛΩΣΣΑ :lol: δεν ξέρει ποιά είναι η τιμή του.
Εγώ άνετα μπορώ να χρησιμοποιήσω το γράμμα e για έναν μέσο όρο ως μεταβλητή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Finrod

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια αλλα το συγκεκριμενο αφορουσε αλγοριθμο οποτε πως να υπαρξει τμημα δηλωσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Τελικά σύμφωνα με το σχολικό βιβλίο είναι σταθερές οι αριθμοί. Συγκεκριμένα ο ορισμός λέει:
Σταθερές: Με τον όρο αυτό αναφερόμαστε σε προκαθορισμένες τιμές που παραμένουν αμετάβλητες σε όλη τη διάρκεια της εκτέλεσης ενός αλγορίθμου. Διακρίνονται σε:
αριθμητικές π.χ. 123, +5, -1,25
αλφαριθμητικές π.χ. "τιμή"
λογικές δλδ ΑΛΗΘΗΣ ή ΨΕΥΔΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Που το λεει αυτο ρε συ Λευτερη? εγω που κοιταξα σελιδες 149-150, δεν ειδα κατι σχετικο με αυτο που λες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aggelos!

Νεοφερμένος

Ο Aggelos! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Απορια!

Αν ζητήσουν συγχώνευση δυο ταξινομημένων πινάκων κ δεν λεει να ειναι ταξινομημένος και ο νεος πίνακας θα τον ταξινομήσουμε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Που το λεει αυτο ρε συ Λευτερη? εγω που κοιταξα σελιδες 149-150, δεν ειδα κατι σχετικο με αυτο που λες......

Σελ. 31 κίτρινο πλαίσιο πάνω πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Το 5 κλπ είναι σταθερές, όπως επιβεβαιώνει και ο κος Τσιωτάκης, καθηγητής πληροφορικής.



Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Ναι. αλλα την πληροφορια αυτη (π.χ. 123 ή 'τιμη' ή Αληθης) ειναι αναγαιο να την εχεις εκχωρισει σε καποια μεταβλητη, για παραδειγμα π=3,14 δεν μπορεις να πεις οτι το 3,14 ειναι σταθερα, διοτι ολο το <π=3,14> αποτελει την σταθερα. Αν ηταν να δηλωνουμε οτι αριθμο που χρησιμοποιουμε στο προγραμμα στις σταθερες... τοτε δν θα βγαζαμε ακρη ουτε τον αιωνα τω απαντων.

Ελπιζω να μην μας ζορισουν στη θεωρια, αλλα στην ουσια του προγραμματισμου, δηλαδη στα 3ο και 4ο θεμα. Ωστε να κοπουν και καποιοι. (Ειμαι ειληκρινης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
^ Με αυτή τη λογική στους αλγορίθμους δε θα είχαμε ποτέ σταθερές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top