Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Είχα δόσει τον Ιούνιο για το ECCE και κόπηκα, τώρα σκέφτομαι να δώσω για το TOEIC αλλά πρόσφατα βρήκα οτι υπάρχει και το BULATS, το μέν TOEIC λένε οτι εκδίδεται από έναν φορέα ETS ενώ το BULATS από το Cambridge, περισσότερο προσανατολίζομαι να δώσω για το BULATS, έχει δόσει κανένας για την συγκεκριμένη πιστοποίηση και πώς του φάνηκε; Σκοπεύω στο επίπεδο B2 για τις πιστοποιήσεις αυτές, δεν τις θέλω για μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Είχα δόσει τον Ιούνιο για το ECCE και κόπηκα, τώρα σκέφτομαι να δώσω για το TOEIC αλλά πρόσφατα βρήκα οτι υπάρχει και το BULATS, το μέν TOEIC λένε οτι εκδίδεται από έναν φορέα ETS ενώ το BULATS από το Cambridge, περισσότερο προσανατολίζομαι να δώσω για το BULATS, έχει δόσει κανένας για την συγκεκριμένη πιστοποίηση και πώς του φάνηκε; Σκοπεύω στο επίπεδο B2 για τις πιστοποιήσεις αυτές, δεν τις θέλω για μεταπτυχιακό.

τζάμπα κόπος είναι και το TOEIC και το BULATS
Αν το θες απλά για ένα + στο βιογραφικό σου κοίτα για FCE και ECCE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Δεν παίζει να τα πάρω το FCE ούτε το ECCE τα βρίσκω πολύ δύσκολα και δεν έχω όρεξη για πολύ διάβασμα, 5-6 μήνες θα κάτσω να διαβάσω μόνος μου το "+" στο βιογραφικό δεν με πολυνοιάζει θέλω έστω αν δεν μπορέσω να φτάσω το Β2 να πάρω το Β1, το ξέρω οτι δεν λέει και πολλά το Β1 αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δεν παίζει να τα πάρω το FCE ούτε το ECCE τα βρίσκω πολύ δύσκολα και δεν έχω όρεξη για πολύ διάβασμα, 5-6 μήνες θα κάτσω να διαβάσω μόνος μου το "+" στο βιογραφικό δεν με πολυνοιάζει θέλω έστω αν δεν μπορέσω να φτάσω το Β2 να πάρω το Β1, το ξέρω οτι δεν λέει και πολλά το Β1 αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.

Εύκολα πτυχία για το επίπεδο που θέλεις,είναι της Palso.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
του κέι μπριτζ εχει πιο πολυ κυρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δεν παίζει να τα πάρω το FCE ούτε το ECCE τα βρίσκω πολύ δύσκολα και δεν έχω όρεξη για πολύ διάβασμα, 5-6 μήνες θα κάτσω να διαβάσω μόνος μου το "+" στο βιογραφικό δεν με πολυνοιάζει θέλω έστω αν δεν μπορέσω να φτάσω το Β2 να πάρω το Β1, το ξέρω οτι δεν λέει και πολλά το Β1 αλλά από το τίποτα κάτι είναι και αυτό.

TOEIC τότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κι εγώ TOEIC προτείνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Aπό το φροντιστήριο μου πρότειναν είτε το CAE , είτε το ALCE ως βασικά .
Το Michigan γενικά δεν το συμπαθώ , οπότε σκέφτομαι για το CAE (το οποίο είναι δύσκολο) .
Λέτε να δώσω κάτι πιο απλό ;
Όπως το Edexcel , το EDI , ή το City & Guids ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jimmys-96

Νεοφερμένος

Ο Jimmys-96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπερα!η καλυτερη ειναι φυσικα το CAE του cambridge αλλα οχι και το οτι το ALCE δεν ειναι καλο ειναι και αυτο καλο πιστοποιητικο.εγω επιχειρησα το CAE και κοπηκα για 4 ποντους :( αυτο ωφειλετε βεβαια στο οτι εκανα ελαχιστη προαιιτημασια μονος μου επειδη δεν ηθελα να χασω χρονο απ´το proficiency που δινω μαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Καλησπερα!η καλυτερη ειναι φυσικα το CAE του cambridge αλλα οχι και το οτι το ALCE δεν ειναι καλο ειναι και αυτο καλο πιστοποιητικο.εγω επιχειρησα το CAE και κοπηκα για 4 ποντους :( αυτο ωφειλετε βεβαια στο οτι εκανα ελαχιστη προαιιτημασια μονος μου επειδη δεν ηθελα να χασω χρονο απ´το proficiency που δινω μαιο

Thanks .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Είχα δόσει τον Ιούνιο για το ECCE και κόπηκα, τώρα σκέφτομαι να δώσω για το TOEIC αλλά πρόσφατα βρήκα οτι υπάρχει και το BULATS, το μέν TOEIC λένε οτι εκδίδεται από έναν φορέα ETS ενώ το BULATS από το Cambridge, περισσότερο προσανατολίζομαι να δώσω για το BULATS, έχει δόσει κανένας για την συγκεκριμένη πιστοποίηση και πώς του φάνηκε; Σκοπεύω στο επίπεδο B2 για τις πιστοποιήσεις αυτές, δεν τις θέλω για μεταπτυχιακό.

Και εγώ ενδιαφέρομαι για το BULATS . Το έχει δώσει κανείς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γιατί δεν δίνεις TOEIC?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

met0511

Νεοφερμένος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
καλησπέρα!ψάχνομαι εδώ και καιρό για να συνεχίσω τα αγγλικά που έχω αφήσει στην 3η γυμνασίου στο lower..εν αρχή ηθελα να πώ ότι προσανατολίστηκα στο bulats που το έδωσαν κάποιοι γνωστοί και το πηραν σχετικά εύκολα επίπεδο c2 σε 2 μήνες εντατικά.Θα επιθυμούσα να το έχω μέχρι τις 30 σεπτεμβρη μήπως και γλιτώσω την εξεταση αγγλικών για το μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει εντος ελλάδας..ΑΛΛΑ..σήμερα πηγα σε ένα γνωστο φροντιστήριο στο κέντρο της θεσσαλονικης αφ'ενός που είπανε εξοφρενικό ποσο -1300 ευρώ??εν καιρώ κρίσης??δεν είμαστε καλά!!-αλλα αφετερου μου φάνηκε ότι ντε και καλά έπρεπε να κάνω ταξη advanced επειδή θα δημιουργηθεί τμήμα υπερεντατικό και μάλιστα του advanced του μισιγκαν πράγμα και μετά να επιλέξω ποιο θέλω να δώσω..μου μίλησε και για το ielts..είναι όντως ποιο εύκολο και με ένα βαρβάτο διάβασμα 3 μηνών βγαίνει??.και τέλος πάμε σε μια δική μου ''φλασια'' στο ΤΙΕ του υπουργ.παιδείας της Ιρλανδίας,είναι αξιόπιστο??στο εξωτερικό αναγνωρίζεται??και κυρίως αν ξέρετε σε πόσο χρόνο θα μπορούσα να το πάρω?..σε ένα φροντιστήριο που ειχα ρωτησει πρις 2 χρόνια που είχαν κάνει καλή προσφορά για το συγκεκριμένο..αα και κάτι τελευταίο..για το Bulats..το δουλεύουνε γενικώς οι καθηγητές??αν υπάρχει κάποιος καθηγητής θεσσαλονικη-κεντρο μπορει να μου στείλει p.m
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
To ΤΙΕ είναι μια γελοιότητα. Αξίζει μόνο αν είσαι δημόσιος υπάλληλος, για να το αναγνωρίσεις από τον ΑΣΕΠ και να πάρεις μερικά μόρια παραπάνω.

Δεν υπάρχει κάποιο πτυχίο που να αναγνωρίζεται καθολικά στο εξωτερικό. Εξαρτάται για ποιο σκοπό το θες (σπουδές, δουλειά, μετανάστευση) και για ποια χώρα. Σε γενικές γραμμές, στην Ευρώπη, αναγνωρίζονται περισσότερο τα πτυχία του Cambridge.

Το πόσο διάβασμα χρειάζεται θα εξαρτηθεί από το επίπεδο στο οποίο είσαι τώρα και το επίπεδο που θέλεις να φτάσεις. Επίσης από τις ώρες διδασκαλίας. Όσο λιγότερες οι ώρες διδασκαλίας, τόσο περισσότερο το διάβασμα που θα έχεις στο σπίτι.

Το ποσό από μόνο του δεν λέει τίποτα, αυτό που πρέπει να δεις είναι τι παίρνεις: πόσες ώρες μαθημάτων, με τι καθηγητές, σε τι μέγεθος τάξης, με τι παροχές κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

met0511

Νεοφερμένος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ειμαι επίπεδο lower ,έτσι με εβγαλε το τεστ που έκανα..δεν μπορώ να κατασταλάξω..διοτι το φροντιστήριο το απεκλεισα...σε ιδιαίτερο ψάχνομαι πλέον αλλα εδω είναι και ρίσκο γιατι δεν το δουλεύουν όλοι το bulats όπως τα άλλα...για το τιε απλώς έτσι πέρασε απο το μυαλό μου ,επειδή στη σχολή μου το δέχονται για το μεταπτυχιακό που το θέλω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Κοίτα να δεις... το Lower έχει κατά βάση δύο επίπεδα: το Β2 και το C1. Αν το πάρεις με Α ή HP θεωρείσαι ότι είσαι επίπεδο C1, ενώ αν το πάρεις με Β/C ή PASS/LP τότε είσαι B2. Όπως καταλαβαίνεις, Β2 με C1 έχει μεγάλη διαφορά. Αν τα αγγλικά σου είναι επιπέδου Lower με βαθμό A το να πιάσεις το επίπεδο C2 σε οποιοδήποτε τεστ είναι πολύ πιο εύκολο και λιγότερο χρονοβόρο απ' ό,τι αν ξεκινάς από ένα Lower με βαθμό C, ειδικά αν είσαι πολύ κοντά στη βάση. Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο πόσο μπορείς να διαβάσεις και πόσο γρήγορα μπορείς να αφομοιώσεις νέο υλικό.

Αν απλά θέλεις ένα πτυχίο για να το χρησιμοποιήσεις για το μεταπτυχιακό σου, τότε το ΤΙΕ είναι μια καλή επιλογή. Αγγλικά δεν θα μάθεις, αλλά τη δουλειά σου θα την κάνεις.

Αν θέλεις ένα πτυχίο για να μάθεις όσο το δυνατόν καλύτερα αγγλικά, τότε οι επιλογές σου είναι μεταξύ Michigan και Cambridge.

Η επιλογή του πτυχίου είναι σημαντική γιατί η ύλη του κάθε πτυχίου είναι διαφορετική. Άλλα πράγματα μαθαίνεις όταν προετοιμάζεσαι για CPE και άλλα όταν προετοιμάζεσαι για BULATS. Το ερώτημα είναι ποια αγγλικά χρειάζεσαι τώρα και ποια θα χρειαστείς στο μέλλον.

Εννοείται ότι είναι πιο εύκολο να βρεις καθηγητή με γνώσεις και εμπειρία πάνω γνωστά πτυχία CPE, ECPE, FCE παρά στα εξειδικευμένα IELTS, BULATS κλπ.

Προσωπικά θεωρώ ότι το ιδιαίτερο είναι καλή λύση όταν:

1. Έχεις οικονομική άνεση
2. Έχεις ήδη καλό επίπεδο

Αν δεν έχεις οικονομική άνεση και δεν έχεις καλό επίπεδο, τότε τα ιδιαίτερα ίσως είναι λανθασμένη επιλογή γιατί ενδεχομένως δεν θα μπορείς να κάνεις τον απαραίτητο αριθμό μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

met0511

Νεοφερμένος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
μου είπανε απο το πανεπιστημιο ότι αναγνωρίζουνε ότι αναγνωρίζει ο ασεπ..συνεπώς και το τιε...βασικό μου μέλημα είναι να πάρω ένα χαρτι στα χέρια μου για να γλιτώσω την πιθανή αποτυχία στα αγνωστα αγγλικά κείμενα εισαγωγής στο μεταπτυχιακό..και με λιγοτερο κόστος...για αυτό θέλω πληροφορίες αν ξέρει κάποιος για το ΤΙΕ...απο εκεί και πέρα θέλω να συνεχίσω κάνοντας κάποιο άλλο πτυχιο εφ'όσον μπω στο μεταπτυχιακό αλλα και ανεξάρτητα απο αυτό...για να βελτιωθώ..απλά τώρα δεν έχω και πολύ χρόνο ..ουσιαστικά 2 μήνες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
TIE δαγκωτό. Είναι παιχνιδάκι. Έχει μόνο προφορικά και έκθεση και το επίπεδό του είναι χαμηλότατο. Επίσης αν κοπείς στο ένα από τα δύο sections μπορείς να το ξαναδώσεις.

Αγγλικά μπορείς να μάθεις αργότερα, με την ησυχία σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

met0511

Νεοφερμένος

Η Ρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
μπορείς να μου δώσεις πληροφορίες για το ΤΙΕ?είναι εφικτό να πάρω Γ2 ή θα χάσω λεφτά και χρόνο;;μιλάμε πάντα για αρκετό διαβασμα που ειμαι διατεθημένη να κάνω μετα το τέλος της εξεταστικής μου..δεν ξέρω πραγματικά προβληματίζομαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
ειμαι επίπεδο lower ,έτσι με εβγαλε το τεστ που έκανα..δεν μπορώ να κατασταλάξω..διοτι το φροντιστήριο το απεκλεισα...σε ιδιαίτερο ψάχνομαι πλέον αλλα εδω είναι και ρίσκο γιατι δεν το δουλεύουν όλοι το bulats όπως τα άλλα...για το τιε απλώς έτσι πέρασε απο το μυαλό μου ,επειδή στη σχολή μου το δέχονται για το μεταπτυχιακό που το θέλω..
Σε ποια περιοχή είσαι; Στο φροντιστήριο που πάω κάνουν TOEIC και BULATS, είναι στην κόκκινη γραμμή του μετρό.

ΑΣΧΕΤΟ Τώρα πρόσεξα ότι είσαι στη Θεσσαλονίκη κι εγώ είμαι Αθήνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top