Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

navarhos

Νεοφερμένος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εγω απ οτι ξερω αναγνωριζονται ολα εξισου το ιδιο.Μονο που με το edexcel δεν εχεις επαρκεια, δηλαδη δεν εχεις δικαιωμα να διδαξεις.(για Ελλαδα μιλαω)
Το cambridge προσωπικα μου φαινεται πιο δυσκολο απο το michigan.Aλλα και το michigan το εχουν δυσκολεψει τωρα τελευταια.
Κατσε και κανε test απ ολα για μια εβδομαδα, αφου δινεις δεκεμβρη και δεν εχεις πολυ περιθωριο, και στο τελος θα καταληξεις καπου.

Παιδιά,ο καθηγιτής των αγγλικών μου είπε ότι θα δόσω τον Δεκέμβριο:).
Παντως αν δεν αισθανεσαι ετοιμη σε συμβουλευω να μην δωσεις το Δεκεμβριο.Ετσι την πατησα και εγω με το Proficiency:(.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Παιδιά,ο καθηγητής των αγγλικών μου είπε ότι θα δόσω τον Δεκέμβριο:).Αλλά έχω ένα πρόβλημα:confused:.Δεν ξέρω ποιο πτυχίο να δώσω michigan ή Cambridge?:worry:Μού έδωσε να αγοράσω δυο βιβλία για τα ανάλογα πτυχία.Έχω ξεκινήσει το Cambridge αλλά μου έχει δώσει και βιβλίο για το michigan.Το αμερικάνικο μου φαίνεται λίγο πιο εύκολο σε θέμα έκθεσης(έχω ένα πρόβλημα με τις εκθέσεις)αλλά το αγγλικό το θεωρώ πολύ εύκολο σε θέμα την γραμματική.Τι λέτε εσείς;

Εγώ, Ραφαέλα, σου προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη το Michigan γιατί πιστεύω ότι το format του είναι πιο φιλικό και θα το βρεις πιο προσβάσιμο. Όμως μια καλή σκέψη θα ήταν να δώσεις και τα 2 certificates αν είσαι σε δίλημμα. Παρόλα αυτά μην υποτιμάς το Cambridge καθώς είναι γεμάτο παγίδες. Η έκθεσή του είναι πιο απλή στο μέσο μαθητή απο ότι του Michigan μιας και έχεις άπλετο χρόνο και τα θέματα είναι πιο οικεία από του Michigan. Προσωπικά θεωρώ ότι η παγίδα στο Michigan είναι το Listening για αυτό εξασκήσου καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Στο Κειμπριτζ η εκθεση βαθμολογειται πιο αυστηρα μερικες φορες διοτι ζητουν κατι πολυ αξιολογο.Για αυτο και τοσα κριτηρια βαθμολογησης.Στο Μισιγκαν παλι ενα 10-15% παιρνει Ρ ή ΗΡ στην εκθεση.Με λιγα λογια πανω κατω το ιδιο επιπεδο εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το ξέρω αυτό που μου λές Φώτη αλλά πρέπει να τελειώνω τα αγγλικά μια ώρα νωρίτερα.3 μήνες είναι,θα κάτσω και θα το αφιερώσω στα Αγγλικά.Εκτός απο τα βιβλία έχετε κανένα άλλο τρόπο να μου πείτε να εξοικειωθώ με την γλώσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Στο Κειμπριτζ η εκθεση βαθμολογειται πιο αυστηρα μερικες φορες διοτι ζητουν κατι πολυ αξιολογο.Για αυτο και τοσα κριτηρια βαθμολογησης.Στο Μισιγκαν παλι ενα 10-15% παιρνει Ρ ή ΗΡ στην εκθεση.Με λιγα λογια πανω κατω το ιδιο επιπεδο εχουν.

Συγγνώμη βρε teo αλλά μπορείς να μου εξηγήσεις πως πήρα πέρσυ στο FCE Exceptional στο Writing ενώ στο Michigan Low Pass?(που ήταν το μοναδικό που είχα:mad:). Δεν είχα γράψει κάτι? Δεν είχα αναλύσει την έκθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Tα κριτηρια σε καποια σημεια ειναι διαφορετικα στο Cambridge απο το Michigan.Στο Cambridge θα επιβραβευθεις για formulaic expressions στο Michigan οχι και τόσο.Γραψε στο Cambridge μιση εκθεση και να δεις ποσο θα σε τσεκουρωσουν.Στο Μισιγκαν παλι μπορει να σε περασουν.Αλλα εκει θα μου πεις ειναι πιεσμενος ο χρονος.Για αυτο θελουν κατι πολυ καλο.Γραψε με illegible γραμματα και θα σε κατεβασουν ενα ολοκληρο band.Αντι για 4.1 πχ πας 3.1
Αν παλι δεν καταλαβαινουν τιποτα ενα ωραιο μηδενικο και επομενη εκθεση.Δεν θα κατσουν να ασχοληθουν μαζι σου.Στο Μισιγκαν δεν βαθμολογεισαι για το γραφικο σου χαρακτηρα.Ειναι πολλες οι διαφορές,άρα μην ψάχνεις να βρεις λύση σε τετοια θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Πάντως είμαι πολύ δύσπιστος με τη βαθμολογία του Writing στο ECCE. Πώς γίνεται σχεδόν όλη η Ελλάδα να έχει Low Pass? Και πιο πολύ με εξόργισε που έδινα πέρσυ μαζί με έναν γνωστό μου που κακά τα ψέματα δε τα πάει καλά στα Αγγλικά και πήρε στο ECCE Low Pass στα Writing,GVR,Listening και Pass στο Speaking τη στιγμή που είχα 3 HP και LP στο Writing.
Και ερωτώμαι πως γίνεται κάτι τέτοιο? Πραγματικά παιδιά δεν είμαι υπερβολικός αφού η καθ. μου είπε ότι στα Practice Tests έπαιρνε στο Listening, GVR 55% ή και 50%!!! Της ήρθε ουρανοκατέβατο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
https://lsa.umich.edu/UMICH/eli/Home/Test Programs/ECCE/Officials/TestAdminReports/ECCEDec09TestAdminReport.pdf
Δείτε και τα ποσοστα με τα ματια σας.
Τωρα για τη βαθμολογηση του Michigan.
"The listening and the grammar, vocabulary, and reading (GVR) sections of the ECCE are scored by computer at ELI-UM. A scaled score is calculated using an advanced mathematical model based on Item Response Theory (IRT). IRT scores are not the same as number-right scores, but there is a very high correlation between number of correct answers and the IRT scores. Item Response Theory ensures that the ability required to pass the multiple-choice sections (the listening and GVR) remains the same from year to year."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ναι ενταξει ισως... για το προφ ομως οκ το βλεπω! αλλα τα αλλα γιατι να το δωσει καποιος και σε μισιγκαν κ σε cabridge? ειδικα οταν εχει σκοπο να φτασει ψηλοτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγώ πάντως προτείνω Cambridge και ξερό ψωμί! Πείτε με προκατηλειμμένο αλλά αυτό είναι το No1 παγκοσμίως και όπως και να το κάνουμε έχει ένα +.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Συμφώνω απολύτως..αλλά και του Michigan είναι αξιόλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Εγώ έδωσα και Lower και Prof. Michigan.Εδώ και λίγο καιρό, έμαθα κάτι που με τσάντισε ΠΟΛΥ. Για να μπεις σε πανεπιστημιο του εξωτερικου (ακομα και της Αμερικης) θέλεις IELTS ή TOEFL. Κανένα από τα άλλα δεν αναγνωρίζεται. Δεν είναι άδικο ρε παιδιά;
Σοφιστή, η βαθμολόγηση της έκθεσης είναι κάπως...υποκειμενικό θέμα. Εξαρτάται σε τι βαθμολογητή θα πέσεις αλλά βέβαια και ΤΙ έχεις γράψει.
Εγώ στο ECCE είχα HP και στο ECPE P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mα στο εξωτερικο τα πιο πολλα πανεπιστημια θελουν IELTS ή TOEFL το πολυ 2 ετων.
Λιγα μονο και τα περισσοτερα απο αυτα στην Αγγλια δεχονται το CPE και με καποιες προυποθέσεις (μεχρι 2 ετων) κλπ.
Για το Michigan δε ούτε λογος να γινεται για τα πανεπιστημια του εξωτερικου.Ελαχιστα μονο το δεχονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Το CPE το αναγνωρίζουν πολλά πανεπιστημία στην Αγγλία εκ των οποίων και το Oxford.
Έφη, πως τα είχες πάει στα άλλα Parts στο ECCE/ECPE?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To ζητημα ειναι πως αν το παρεις τωρα στα 22-23 αν πας για μεταπτυχιακο δεν θα στο δεχτουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
To ζητημα ειναι πως αν το παρεις τωρα στα 22-23 αν πας για μεταπτυχιακο δεν θα στο δεχτουν.:)

Συγγνώμη teol αλλά πώς είσαι τόσο σίγουρος??? Έχεις πηγές για το εν λόγω πανεπιστήμιο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν λεω πως εχω πηγες αλλα συνηθως τα πανεπιστημια δεχονται πιστοποιησεις IELTS/TOEFL και CPE μεχρι 2 ετων:)
Το επιπεδο γλωσσομαθειας που κατειχες την περιοδο που εδωσες το τεστ δεν σημαινει πως ειναι το ιδιο με την πάροδο των ετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οι φορείς των εξετάσεων IELTS συστήνουν στους οργανισμούς στους οποίους κατατίθενται τα Έντυπα Αναφοράς Αποτελεσμάτων (Test Report Forms) να μην τα κάνουν αποδεκτά εάν είναι παλαιότερα των δυο ετών. Για το λόγο αυτό δεν εκδίδονται Έντυπα Αναφοράς Αποτελεσμάτων για εξετάσεις που πραγματοποιήθηκαν σε ημερομηνίες πέραν των δυο ετών. Ένας οργανισμός μπορεί να αποδεχθεί παλαιότερο Έντυπο Αναφοράς Αποτελεσμάτων εάν ο υποψήφιος αποδεικνύει ότι έκανε συστηματική χρήση της αγγλικής γλώσσας ή ότι προσπαθούσε να βελτιώσει τις γλωσσικές τους γνώσεις από τότε που έδωσε την εξέταση. Εντούτοις η απόφαση περί αποδοχής ή μη παλαιού πιστοποιητικού είναι στη διακριτική ευχέρεια του οργανισμού στον οποίο κατατίθεται το πιστοποιητικό και όχι των συνεργατών των εξετάσεων IELTS. Οι συνεργάτες των εξετάσεων IELTS δεν μπορούν να σας χορηγήσουν επιστολές ή συστάσεις σχετικά με το επίπεδό σας στα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrikoc13

Δραστήριο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 551 μηνύματα.
Εγώ θα έδινα απο πείσμα ;)
Αν και.. πιστεύω οτι το michigan αμα θέλεις να ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ τα αγγλικά τότε είναι καλύτερο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Το CPE το αναγνωρίζουν πολλά πανεπιστημία στην Αγγλία εκ των οποίων και το Oxford.
Έφη, πως τα είχες πάει στα άλλα Parts στο ECCE/ECPE?

ECCE
Writing HP
Listening-Oral-GVR P

Στο ECPE
GCVR-HP
Listening-Writing-P
Oral LP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top