Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ναι, άλλο 10 κι άλλο 14:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
μα δεν υπάρχει κάποιο χάος.Όσα περισσότερα πιστοποιητικά υπάρχουν τόσο το καλύτερο γιατί έτσι υπάρχει ανταγωνισμός,ο οποίος επιφέρει ποιότητα....!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αυτή είναι μια αποψη αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Αν κάποιος ρίξει την ποιοτητα αισθητά (πχ κανει τις εξετασεις πολύ εύκολες) αν θες να παραμεινεις ανταγωνιστικός συχνά αναγκάζεσαι να ακολουθήσεις.
Ηδη έχουν βγάλει τις βάσεις κάποιοι φορείς σε παζάρι.... Τόση βάση ο ένας, πιο χαμηλή ο άλλος, ακόμη χαμηλότερη ο τρίτος και πάει λέγοντας. Αυτό είναι σε βάρος της ποιότητας (και της δουλειάς μου ως καθηγητρια) Αν εξευτελίσουμε τις εξετασεις, ποιο θα είναι το κριτηριο της καλής ή κακής δουλειάς μου; :hmm::hmm:
Κι αν ο απέναντί μου δίνει lower από την D συμμετέχοντας σε αστείες εξετάσεις, εγώ θα κάνω τι;
Είναι πολλά τα θέματα στο χωρο της πιστοποιησης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ακριβως ετσι ειναι Σονια μου.
Για αυτο και θα το πω πολλοστη φορα πως προτιμαμε εξετασεις που ειμαστε σιγουροι πως αξιολογουν τις πραγματικες μας γνώσεις και οχι υποτυπωδεις εξετασεις χαμηλου επιπεδου με βαση 50% που ουτε καν ξερουμε απο ποιον ιδιωτικο οργανισμο ειναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ξερουμε. αν ξεν ξες εσυ δν φταιει κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Αυτή είναι μια αποψη αλλά δεν είναι πάντα έτσι. Αν κάποιος ρίξει την ποιοτητα αισθητά (πχ κανει τις εξετασεις πολύ εύκολες) αν θες να παραμεινεις ανταγωνιστικός συχνά αναγκάζεσαι να ακολουθήσεις.
Ηδη έχουν βγάλει τις βάσεις κάποιοι φορείς σε παζάρι.... Τόση βάση ο ένας, πιο χαμηλή ο άλλος, ακόμη χαμηλότερη ο τρίτος και πάει λέγοντας. Αυτό είναι σε βάρος της ποιότητας (και της δουλειάς μου ως καθηγητρια) Αν εξευτελίσουμε τις εξετασεις, ποιο θα είναι το κριτηριο της καλής ή κακής δουλειάς μου; :hmm::hmm:
Κι αν ο απέναντί μου δίνει lower από την D συμμετέχοντας σε αστείες εξετάσεις, εγώ θα κάνω τι;
Είναι πολλά τα θέματα στο χωρο της πιστοποιησης....
εντάξει,είπαμε...όχι και να ξεφτιλιστούν κι έτσι...απλώς κάποιοι φορείς παραέχουν δύσκολες εξετάσεις και δε θα ήταν κακό να γίνουν και λίγο πιο εύκολες και προσητές(όχι να γίνουν εύκολες αλλά πιο εύκολες απ'ότι είναι τώρα...)!
Δεν είναι μόνο τα Σορμπόν......... Είναι και τα DELF, DALF και το Κπγ και τα ΤΕF, e-TEF, CAP, BULATS κτλ..........
τι είναι αυτά???πρώτη φορά τ'ακούω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εντάξει,είπαμε...όχι και να ξεφτιλιστούν κι έτσι...απλώς κάποιοι φορείς παραέχουν δύσκολες εξετάσεις και δε θα ήταν κακό να γίνουν και λίγο πιο εύκολες και προσητές(όχι να γίνουν εύκολες αλλά πιο εύκολες απ'ότι είναι τώρα...)!

τι είναι αυτά???πρώτη φορά τ'ακούω...
κοιτα αν και παω γερμανικαι και δεν τα ξερω αυτα, ξερω το BULATS γιατι βγαινει για αγγλικα-γερμανικα-γαλλικα-ισπανικα. www.bulats.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
τι είναι αυτά???πρώτη φορά τ'ακούω...

Υπάρχουν θρεντς στο ischool. Μπορείς να τα ψάξεις. Εκτός από αυτά υπάρχει και το TCF.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το ΒULATS ειναι ενα απο τα πιο αξιοπιστα τεστ αξιολογησης.
Οπως και το TOEIC.
Τωρα καποια καινουργια τεστ που πρωτοεμφανιστηκαν ας αφησουμε το χρονο μας δειξει ποσο αξιοπιστα και αξιολογα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
άσχετο.. αλλά μήπως ξέρετε πότε θα παραλάβουμε τα certificate του ecce and fce MAY 2009???:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
ΕCCE τελη Σεπτεμβρη
FCE αρχες Οκτωβρη

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
thanks pal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korka

Νεοφερμένος

Ο korka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Είμαι καινούργιος στο forum και επειδή έχουν γίνει πολλά threads και δεν έχω τον χρόνο να κοιτάξω όλα.
Λοιπόν θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιο απο όλα τα TEST που κυκλοφορούν για το επίπεδο Proficency να διαλέξω.

CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH (CPE) CAMBRIDGE.
• BULATS English Language Test, CAMBRIDGE.
• INTERNATIONAL ENGLISH LANGUAGE TESTING SYSTEM (IELTS) University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) – The British
Council – IDP Education Australia IELTS Australia
• CERTIFICATE OF PROFICIENCY IN ENGLISH MICHIGAN.
• LONDON TESTS OF ENGLISH LEVEL 5 􀃯PROFICIENT COMMUNICATION
EDEXCEL.
• CITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE IN ESOL INTERNATIONAL (reading,
writing and listening) MASTERY και CITY & GUILDS LEVEL 3 CERTIFICATE
IN ESOL INTERNATIONAL (Spoken) 􀃯 MASTERY􀃯 (ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ) 􀆿 CITY & GUILDS CERTIFICATE IN
INTERNATIONAL ESOLMASTERY CITY & GUILDS CERTIFICATE IN
INTERNATIONAL SPOKEN ESOL 􀃯MASTERY
• OCNW Certificate in ESOL International at Level 3 (Common European
Framework equivalent level C2)
• ESB Level 3 Certificate in ESOL International All Modes (Council of Europe
Level C2)
• Michigan State University – Certificate of English Language Proficiency (MSU –
CELP): CEF C2.
• Test of Interactive English, C2 Level.

Θα ήθελα το ποιο εύκολο απο όλα , ο μόνος λόγος που το θέλω είναι για μόρια στις προκυρήξεις και όλα τα παραπάνω είναι δεκτά. Αγγλικά έχω το FCE αλλά έχω καλούτσικη επαφή απο ΄τότε λόγω δουλειάς. ¨ενα προβληματάκι έχω με το λεξιλέγιο που χρειάζεται αλλά πιστεύω με διάβασμα θα είναι όλα οκ. Απλώς θέλω το πιο εύκολο γιατί βιάζομαι να το δώσω και θα ήθελα αν τα κατάφερνα να έδινα τον Μάϊο.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Με αυτά τα δεδομένα, θα έλεγα City & Guilds.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα η BULATS η MSU CELP (www.bulats.gr , www.msu-exams.gr )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εγω θα σου προτεινα η BULATS η MSU CELP (www.bulats.gr , www.msu-exams.gr )

για το MSU-CELP συμφωνώ μιας και είναι μια βατή εξέταση πολλαπλής επιλογής,έχεις καιρό ακόμη για τις δηλώσεις συμμετοχής(λήγει ο χρόνος υποβολής στις 30/10),τα αποτελέσματα είναι διαθέσιμα σ'ένα μηνα από την ημερομηνία εξέτασης και είναι και αναγνωρισμένη και φθηνότερη από τις υπόλοιπες!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korka

Νεοφερμένος

Ο korka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
για το MSU-CELP συμφωνώ μιας και είναι μια βατή εξέταση πολλαπλής επιλογής,έχεις καιρό ακόμη για τις δηλώσεις συμμετοχής(λήγει ο χρόνος υποβολής στις 30/10),τα αποτελέσματα είναι διαθέσιμα σ'ένα μηνα από την ημερομηνία εξέτασης και είναι και αναγνωρισμένη και φθηνότερη από τις υπόλοιπες!!!;)

Επομένως προτείνεις το MSU-CELP!΄Είδα ένα test απο το site και μου φάνηκε εύκολο και χωρίς κάνα ιδιαίτερα δύσκολο λεξιλόγειο. Αυτό που δεν βρήκα είναι κάθε πότε γίνονται τα test!΄2 φορές το χρόνο όπως τα άλλα?

Το έχει δώσει κανείς αυτό το test για να μας πει εντυπώσεις?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
για μενα το μισιγκαν το εντεξελ και το τρινιτι ειναι απο τα καλυτερα......και τα συνηστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Επομένως προτείνεις το MSU-CELP!΄Είδα ένα test απο το site και μου φάνηκε εύκολο και χωρίς κάνα ιδιαίτερα δύσκολο λεξιλόγειο. Αυτό που δεν βρήκα είναι κάθε πότε γίνονται τα test!΄2 φορές το χρόνο όπως τα άλλα?

Το έχει δώσει κανείς αυτό το test για να μας πει εντυπώσεις?:D
Ναι 3 φορές το χρόνο
Το δεκέμβριο θα είναι η πρώτη εξεταστική για το Γ2!!!Θα το δώσω κι εγώ!!!
Κι επειδή είναι πρώτη εξεταστική ευελπιστώ να είναι κι ειεικής;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Κι εγώ φέτος δίνω proficiency, αλλά επειδή εδώ και χρόνια έχω κατασταλάξει στο cambridge δεν είμαι πολύ ενημερωμένη...
δεν ξέρω πως είναι το edexcel αυτου του επιπέδου, πάντως απο προσωπική εμπειρία γνωρίζω ότι στο edexcel του Β2 μέσα σε 2 ώρες τελειώνεις, έχεις να κάνεις με 2 κείμενα, 2 εκθέσεις 2 listening, συν τα προφορικά... φαντάζομαι ότι κάτι ανάλογο με υψηλότερο επίπεδο είναι το level 5...


ότι κι αν αποφασίσεις πάντως, καλή επιτυχία και καλό κουράγιο σου εύχομαι...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top