Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
50% δυσφήμιση δεν είναι και λίγο;)

Δεν ειναι και 50% δυσφήμιση!;)
Απλα ενταξει πολλοι ειναι αυτοι που πανε γιατι το βρισκουνε φτηνο.
Αλλοι γιατι λενε πως ειναι Κρατικο και ισως λειτουργεί πιο ελαστικα(και δεν ισχυει φυσικα:P)
Παντως ουτως η αλλως οι υποψηφιοι καθε χρονο αυαξανονται και αυτοι το βρίσκουν ακρως ενθαρρυντικο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophie2

Νεοφερμένος

Η sophie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κοιτα εγω εχω και τα 2 αλλα πιο ευκολο μου φανηκε το Cambridge.
αν εισαι καλος σε λεξιλογιο(πολυ καλος σε λεξιλογιο!)καλυτερο ειναι το Michigan απο την αλλη αν εισαι καλος σε εκθεση κυριως και γραμματικη δωσε τ αλλο!εξαρταται που θες να σπουδασεις κιολας γιατι αν σκεφτεις τιποτα για εξωτερικο(αγγλια-αμερικη)πρεπει να εχεις και το αναλογο πτυχιο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,169 μηνύματα.
Το να είσαι καλός στην έκθεση είναι πιο δύσκολο νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
και το λεξιλόγιο του Μιτσιγκαν δεν ειναι ευκολο. αλλα το Κεμπριτζ εχει αλλο κυρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το λεξιλόγιο του Μισιγκαν μαθαίνεται.
Του Κειμπριτζ είναι λιγο δυσκολο να μαθείς να κανεις όλες αυτες τις περιεργες ασκήσεις που εχει και να μαθεις και αρκετα Phrasal Verbs.
Οσο για το κυρος το Κειμπριτζ σαφως και εχει πιο πολύ κύρος!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas199464

Νεοφερμένος

Ο kostas199464 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ εδωσα lower michigan και edexcel και τα πήρα και τα 2. φέτος έδωσα edexcel proficiency και τα θέματα μου φάνηκαν βατα. πιστεύω πως το έχω πάρει. αν μπορείτε όταν βγούν τα αποτελέσματα ενημερώστε με . please!!!!!!!!!!!
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!! έδωσα και κρατικό σε επίπεδο advanced. εαν μάθετε οτι βγήκαν τα αποτελέσματα πείτε μου........... θα σας πρότεινα να δώσετε edexcel και cambridge. αποφύγετε το michigan γιατί είναι γεμάτο παγίδες και ο τρόπος βαθμολόγησής του είναι χάλια!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγώ εδωσα lower και michigan και edexcel και τα πήρα και τα 2. φέτος έδωσα edexcel proficiency και τα θέματα μου φάνηκαν βατα. πιστεύω πως το έχω πάρει. αν μπορείτε όταν βγούν τα αποτελέσματα ενημερώστε με . please!!!!!!!!!!!
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!! έδωσα και κρατικό σε επίπεδο advanced. εαν μάθετε οτι βγήκαν τα αποτελέσματα πείτε μου........... θα σας πρότεινα να δώσετε edexcel και cambridge. αποφύγετε το michigan γιατί είναι γεμάτο παγίδες και ο τρόπος βαθμολόγησής του είναι χάλια!!!!!!!!!

OK!Stay tuned στo ischool και με το που βγουν θα υπαρξει ενημέρωση!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Το λεξιλόγιο του Μισιγκαν μαθαίνεται.
Του Κειμπριτζ είναι λιγο δυσκολο να μαθείς να κανεις όλες αυτες τις περιεργες ασκήσεις που εχει και να μαθεις και αρκετα Phrasal Verbs.
Οσο για το κυρος το Κειμπριτζ σαφως και εχει πιο πολύ κύρος!:no1:

κακως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.

Ασε μας ρε Χρηστο τωρα,ΑΜΑΝ!
Απο 1913 διενεργει εξετασεις,πάρτο χαμπαρι!
Ειναi το Νο 1 θες δεν θες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas199464

Νεοφερμένος

Ο kostas199464 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
συμφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαλα ο καθενας οτι νομίζει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ασε μας ρε Χρηστο τωρα,ΑΜΑΝ!
Απο 1913 διενεργει εξετασεις,πάρτο χαμπαρι!
Ειναi το Νο 1 θες δεν θες...:P

ισα ισα, αυτο το κανει παλιομιδιτικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οπως νομιζει ο καθενας...:P

Την αναγνωρισιμοτητα του παγκοσμιως ομως δεν τη έχει κανενα πανεπιστημιο και κανενα αλλο πτυχίο:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Οπως νομιζει ο καθενας...:P

Την αναγνωρισιμοτητα του παγκοσμιως ομως δεν τη έχει κανενα πανεπιστημιο και κανενα αλλο πτυχίο:no1:

μονο και μονο επειδη ειναι παλιο, οχι επειδη ειναι καλο κτλ... δλδ "Cambridge:Αυτο ξερετε, αυτο εμπιστευεστε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oχου ρε Χρηστο!
Εισαι προκατηλημενος με το Cambridge...:P
Tέλος...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
και συ κολλημενος με το cambridge, ΤεΛοΣ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sadie Moody

Νεοφερμένος

Η Sadie Moody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγώ πήρα το Michigan ECCE και μετά Cambridge CPE. Σαν δομή, τα διαγωνίσματα του Michigan είναι πιο βατά λόγω της πολλαπλής επιλογής και της μίας έκθεσης - το ακουστικό δεν το συζητώ, είναι γελοίο - . Παρ' όλα αυτά, προτιμώ εκείνα του Cambridge διότι μου δίνουν την αίσθηση μιας πιο εμπεριστατωμένης και σε περισσότερους τομείς εξέτασης, ούτως ώστε να σου παράσχει την καλύτερη δυνατή εικόνα του επιπέδου σου στην εκμάθηση της Αγγλικής. Βέβαια, το CPE χρειάζεται μία εξοικείωση με τα είδη των ασκήσεων στα γραπτά και με τις διαφορετικές διαλέκτους και προφορές των Βρετανών για το ακουστικό. Γι' αυτό άλλωστε και το επίπεδό του είναι πιο υψηλό και σκληρό σε σχέση με το ECPE του Michigan.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγώ πήρα το Michigan ECCE και μετά Cambridge CPE. Σαν δομή, τα διαγωνίσματα του Michigan είναι πιο βατά λόγω της πολλαπλής επιλογής και της μίας έκθεσης - το ακουστικό δεν το συζητώ, είναι γελοίο - . Παρ' όλα αυτά, προτιμώ εκείνα του Cambridge διότι μου δίνουν την αίσθηση μιας πιο εμπεριστατωμένης και σε περισσότερους τομείς εξέτασης, ούτως ώστε να σου παράσχει την καλύτερη δυνατή εικόνα του επιπέδου σου στην εκμάθηση της Αγγλικής. Βέβαια, το CPE χρειάζεται μία εξοικείωση με τα είδη των ασκήσεων στα γραπτά και με τις διαφορετικές διαλέκτους και προφορές των Βρετανών για το ακουστικό. Γι' αυτό άλλωστε και το επίπεδό του είναι πιο υψηλό και σκληρό σε σχέση με το ECPE του Michigan.

Πες τα Sadie Moody γιατί υπάρχουν παιδια που δεν ξερω τι προκαταλήψεις εχουν με το Cambridge.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Πες τα Sadie Moody γιατί υπάρχουν παιδια που δεν ξερω τι προκαταλήψεις εχουν με το Cambridge.:P
ξες και πολυ καλα μαλιστα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
ξες και πολυ καλα μαλιστα!!!!

Πιανεσαι απο ενα μεμονωμένο γεγονος που έγινε σε ΜΙΑ και μονο εξεταστικη περιοδο και σε ενα μονο εξεταστικο κέντρο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top