Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λοιπον,εγω πιστεύω οτι αυτα τα παιδια αξιζαν το Advanced όπως και τα 4 πήραν το advanced του edexcel.Tωρα για το αν καλυψαν την ύλη εγω ενα θα σου πώ...
Το ένα εκ των τεσσαρων παιδιών πήρε το advance του ΚΠΓ πριν ΚΑΝ κανουν την ύλη του advanced...Και με 76% να σε πληροφορήσω.Εδωσε τον Νοέμβριο του 2007 ΚΠΓ Γ1 και το πέρασε και κόπηκε τον Ιουνιο του 2008 στο ALCE.
Κατα την γνώμη μου πιστεύω πως το alce ειναι απλα ενα πιστοποιητικό το οποίο εχει όρους οι οποίοι ειναι πολυ δυσνόητοι για τα παιδια.Εχει πολύ πιο bussiness ορους.
Και φυσικα αν προσέξουμε και τα πολύ χαμηλα ποσοστα επιτυχιας σε σχεση με το CAE και το EDEXCEL μπορουμε να καταλαβουμε πως το επιπεδο του δεν ειναι σταθμισμένο σωστά.Και τελος δεν ειναι ΚΑΝ του University of Michigan!Ειναι της HAU σε συνεργασία με ένα ελληνικο κολλέγιο το Ηellenic American University.
Τελος πάντων εγω εκθετω απλα τις αποψεις μου και προς θεου δεν "πουλάω" μαγκια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Πάντως άλλοι μαθαίνουν πιο εύκολα κι άλλοι πιο δύσκολα. Διαφορετικές εξετάσεις απαιτούν διαφορετικού είδους προετοιμασία κι έχουν διαφορετική φιλοσοφία. Προσωπικά πιστεύω πως όλοι μπορούν να δώσουν τα πάντα και να τα καταφέρουν να περάσουν αλλά ανάλογα με τα δυνατά ή αδύναμα σημεία τους, θα κουραστούν περισσότερο ή λιγότερο επιλέγοντας κάποιον φορέα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εγω συμφωνω με τον teol20...οντως το alce ειναι πολυ πιο δυσκολο απο τα υπολοιπα...με εξαιρεση το cae που ειναι κατα τη γνωμη μου το πιο δυσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Κοιτα και το CAE δεν ειναι και ιδιαιτερα δύσκολο.
Κατα την γνώμη μου το Cambridge ειναι θεμα διαβασματος και τεχνικης.Δεν θελει ΤΟ διαβασμα.Απλα θελει να βρεις την τεχνικη για να λυνεις τις ασκήσεις.Αλλα στο CPE ομως θελει να ριξεις και λιγο παραπάνω διαβασμα γιατι εκει τσεκουρώνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Εγώ ένα έχω καταλάβει..και ας πέσετε να με φάτε:D
Βγάζουν ένα κάρο διπλώματα και στο τέλος τίποτα δεν αξίζει για τον κόπο που κάναμε για να το πάρουμε και κακά τα ψέματα ο εργοδότης δεν θα ζητήσει μόνο αγγλικά...
Για παράδειγμα :
-Σου έρχεται ο...Χ και σου λέει θέλω την δουλειά της αγγελίας .
Ρωτάει ο εργοδότης
-Τι διπλώματα έχεις;
-Ket Cambrdge,Pet Cambridge ,Lower Cambridge,Lower Michigan k' edexcel.
-Μόνο αυτά;;;
ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ ενώ αν έρθει κάποιος άλλος και έχει
Lower Michigan ,Delf ,ECDL γενικά έχει ποικιλία ,ποιον λέτε να επιλέξουν;;
Μην ασχολείστε μόνο με τα αγγλικά ,είναι μεγάλο λάθος..Μην τρώγεστε με 1000000000000000 lower και 20000 prof.
Δεν θα πιάσεις δουλειά μόνο με αυτά...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
το proficiency ομως αποτελει βασικοτατη προυποθεση για την ευρεση εργασιας και ειδικα στον ιδιωτικο τομεα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
το proficiency ομως αποτελει βασικοτατη προυποθεση για την ευρεση εργασιας και ειδικα στον ιδιωτικο τομεα...
ναι σιγουρα αλλα δν θα κολλησεις εκει να το δινεις 50 φορες υπαρχουν και αλλες γλωσσες παρε αντβανς και προχωρα για αλλα αν δεν καθεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εαν φτασεις στο σημειο αυτο...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Λέτε να έκανα κοτσάνα που ενώ φέτος έκανα 1 χρόνο Αγγλικά θα δώσω μόνο το edexcel?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Λέτε να έκανα κοτσάνα που ενώ φέτος έκανα 1 χρόνο Αγγλικά θα δώσω μόνο το edexcel?


Οχι ρε συ ΟΚ.
Και το εντεξελ αναγνωρισμένο ειναι απο το ΑΣΕΠ.
Απλα καλο θα ταν αν συνεχισεις τις σπουδες σου και για μεγαλυτερο επιπεδο να δωσεις και κατι αλλο για να χεις και μια ποικιλία...;)

Και οσον αφορα τις γλώσσες.ΟΚ μια ποικιλία γλωσσων χρειάζεται αλλα οχι να το κανουμε απο αγγαρεία αλλα επειδη το θελουμε.
Ξερετε ποσα παιδια ξερω που δινουν Γερμανικα 4-5 φορες αφου τους πιέζουν οι γονείς τους?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι μόνο στο ΑΣΕΠ αλλα και στον ιδιωτικό τομέα. Αλλα ίσως και να έχεις δίκαιο. Στο μέλλον που θέλω να συνεχίσω και στα επόμενα, θα κοιτάξω αν είναι να δώσω και απο Cambridge μεριά κάτι....

Η αλήθεια είναι ότι τα Αγγλικα ανέκαθεν μου άρεζαν και δεν τα βλεπω σαν αγγαρία:). Τώρα μου θύμισες που ήμουνα μικρή στο δημοτικό και έλεγα "άντε πότε θα πάω στην μεγαλύτερη τάξη να μάθω και εγώ Αγγλικά?:D"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι μόνο στο ΑΣΕΠ αλλα και στον ιδιωτικό τομέα. Αλλα ίσως και να έχεις δίκαιο. Στο μέλλον που θέλω να συνεχίσω και στα επόμενα, θα κοιτάξω αν είναι να δώσω και απο Cambridge μεριά κάτι....

Η αλήθεια είναι ότι τα Αγγλικα ανέκαθεν μου άρεζαν και δεν τα βλεπω σαν αγγαρία:). Τώρα μου θύμισες που ήμουνα μικρή στο δημοτικό και έλεγα "άντε πότε θα πάω στην μεγαλύτερη τάξη να μάθω και εγώ Αγγλικά?:D"

Nα δωσεις κατι σε Κειμπριτζ ή/και Μισιγκαν θα στο συνιστουσα γιατι ειναι ευρέως αναγνωρισμένα.Βεβαια και το εντεξελ μια χαρα ειναι αλλα τεσπα.
Δεν ξες τι μπορεις να συναντησεις στο μελλον...;)

Οσο για τα Αγγλικα...καπως έτσι έκανα και γω...
Σαν τρελος για αγγλικα...αλλα με το καιρο...καλμαρα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Nα δωσεις κατι σε Κειμπριτζ ή/και Μισιγκαν θα στο συνιστουσα γιατι ειναι ευρέως αναγνωρισμένα.Βεβαια και το εντεξελ μια χαρα ειναι αλλα τεσπα.
Δεν ξες τι μπορεις να συναντησεις στο μελλον...;)

Οσο για τα Αγγλικα...καπως έτσι έκανα και γω...
Σαν τρελος για αγγλικα...αλλα με το καιρο...καλμαρα...:P

Το Κέιμπριτζ είναι περισσότερο αναγνώρισμένο από όλα. Και σε κοιτούν με χαμόγελο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Oταν εννοεις σε κοιτουν με χαμογελο εννοεις στις εξετασεις που πας και δινεις.
Γιατι αν εννοεις αυτο εχεις δίκιο.Σε αντιθεση με το Michigan που μας εμπασαν μεσα σαν τα μοσχάρια και η Head Examiner ηταν όλο νεύρα...:P Mονο που δεν μας έδειρε....:P
Στο Cambridge ο Supervisor μας ηταν ενας με "ννννιιιιιι" και "λλλλλιιιιιιιιι"
Τρελα γελια.
Αλλα ηταν ευγενεστατος...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ήταν από Λάρσα μεριά θες να πεις;:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
H πλακα ηταν οταν ελεγε το Λιιιιιιιιιιισενινγκ και το γιουζ οφ ιιιιιιιιιινγκλις!
Εκει έπεφτες στα πατώματα!
Αλλα ηταν παρα πολυ ευγενικος και αυτος και ολη η ομαδα του και σε εξυπηρετούσα κατάλληλα.Δηλ.ήξερε την δουλειά του.
Η αλλη στο Μισιγκαν ουτε να ρωτησουμε ποση ωρα εχουμε ακόμα δεν μπορούσαμε.
Μπαμπούλας ήτανε!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Είναι θέμα επαγγελματισμού. Στο Cambridge ξέρουν ποιον θα βάλλουν. Η προφορά είναι άλλο ζήτημα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eμενα δεν με πείραξε η προφορα καθολου.
Αντιθέτως με έκανε να χαλαρώσω λίγο και να αποβαλλω το αγχος μου.
Ειδικα οταν χτυπαει το κουδούνι για να αρχίσουμε και βγαίνει έξω αυτος και λέει το εξής μοναδικο:"Είμαστε όλλλλλοοοοοιιιιιι έδω;" Και μετα απο λίγο λεει:"Χμμ,έτσι νομίζω" αυτο με εκανε να καταλάβω οτι ο άνθρωπος είναι πεπειράμενος και ήθελε να σπάσει τον πάγο.
Εγω δεν εχω κανενα παραπονο απο το Cambridge ESOL το οποίο και θεσπίζει τα αυστηρότερα κριτήρια και καλα κανει.Για αυτο και διενεργει εξετασεις σε περισσοτερες απο 100 χωρες με 2 εκ. υποψηφιους παγκοσμίως...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Eμενα δεν με πείραξε η προφορα καθολου.
Αντιθέτως με έκανε να χαλαρώσω λίγο και να αποβαλλω το αγχος μου.
Ειδικα οταν χτυπαει το κουδούνι για να αρχίσουμε και βγαίνει έξω αυτος και λέει το εξής μοναδικο:"Είμαστε όλοι έδω;" Και μετα απο λίγο λεει:"Χμμ,έτσι νομίζω" αυτο με εκανε να καταλάβω οτι ο άνθρωπος είναι πεπειράμενος και ήθελε να σπάσει τον πάγο.
Εγω δεν εχω κανενα παραπονο απο το Cambridge ESOL το οποίο και θεσπίζει τα αυστηρότερα κριτήρια και καλα κανει.Για αυτο και διενεργει εξετασεις σε περισσοτερες απο 100 χωρες με 2 εκ. υποψηφιους παγκοσμίως...:)

Είμαι βαθύτατα πεπεισμένος πως έχεις δίκιο. Και οι άγγλοι αποκλείεται να μην ξέρουν να επενδύουν σωστά τα χρήματα και την πείρα τους. Γι αυτό και το κρατικό δεν πρόκειται ποτέ να ευωδώσει. Το Cambridge είναι γι αυτούς ένα παγκόσμιο χρυσορυχείο που ξέρουν να εκμεταλλεύονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Είμαι βαθύτατα πεπεισμένος πως έχεις δίκιο. Και οι άγγλοι αποκλείεται να μην ξέρουν να επενδύουν σωστά τα χρήματα και την πείρα τους. Γι αυτό και το κρατικό δεν πρόκειται ποτέ να ευωδώσει. Το Cambridge είναι γι αυτούς ένα παγκόσμιο χρυσορυχείο που ξέρουν να εκμεταλλεύονται

Ενταξεί εχεις εν μέρει δίκιο.
Αλλα το ΚΠΓ εγω το δώσω μονο και μόνο για να εχω ενα χαρτι στο C1 και να μην κανω ολη την προετοιμασία που εχει κακα τα ψεματα το Cambridge.
Επισης θα το δωσω για να στηρίξω και αυτο το σαπιο ελ.κρατος και επειδη φυσικα ειναι φτηνο.
Το μόνο παράπονο που εχω ειναι τα εξωφρενικα εξεταστρα που ζητάει.Καθε χρονο αυξανει 5-10 ευρω.Καλο θα ηταν να τα αφηνε σταθερα για 2-3 χρονια τουλαχιστον.Αφού ο τζιρος του ειναι που είναι όσο ο τζιρος του Ελληνικου Υπουργείου Παιδείας τι το θελει και τα ανεβαζει τα εξεταστρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top