Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

mpourmpoulinaki

Νεοφερμένος

Η mpourmpoulinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας!
Μήπως ξέρετε αν τ Αdvance αναγνώριζετε κανονικά ως γνώση πολύ καλής γλώσσας?Η δέν μετράει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Μετράει, μη σε προβληματίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
το πηρες με την πρωτη? και εγω εκει κοπηκα :D αλλα τ να κανουμε...μαλλον αυτο θα ξαναδωσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpourmpoulinaki

Νεοφερμένος

Η mpourmpoulinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστώ..
δν τ έχς πάρει αυτό θα δώσω τώρα τν ιούνιο:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ποιο πτυχιο θα δωσεις mpourmpoulinaki τον Ιουνιο?
ALCE...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Eρωτηση:Απο όσους εχουν δωσει Michigan,το πιο απαιτητικο κομματι ποιο σας φανηκε απο GCVR? Στο λεξιλογιο συναντησατε αρκετες αγνωστες?

Επισης για ΕDEXCEL,το speaking πως ειναι?Βατο?Πως εξεταζεται περιπου?

Τηχ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Απο τη δικη πλευρα εχοντας δωσει 2 φορες Michigan θεωρω πως δεν ειναι στανταρ ποιο κομματι θα ναι δυσκολο τι μια χρονια μπορει να χει ευκολες λεξεις και καποιο δυσκολο κειμενο...και το αντιθετο!παντως εχω την αισθηση οχι οτι ειναι ευκολο αλλα να καποιος εχει προετοιμαστει καλα μπορει να πονταρει για μοναδες στη γραμματικη πιο ανετα απο οτι στα αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Eρωτηση:Απο όσους εχουν δωσει Michigan,το πιο απαιτητικο κομματι ποιο σας φανηκε απο GCVR? Στο λεξιλογιο συναντησατε αρκετες αγνωστες?

Επισης για ΕDEXCEL,το speaking πως ειναι?Βατο?Πως εξεταζεται περιπου?

Τηχ!!!
Το speaking γίνεται σε ζευγαρια. Θα μπεις δηλ με κάποιον ακόμη υποψήφιο. Υπάρχει ένας εξεταστής κ ένας βαθμολογητής. Ο εξεταστής θα είναι εκεί για να κατευθύνει το διαλογο μεταξύ σας. Μην σε τρομάζει το speaking. στους τόσους μαθητές μου που έχουν δώσει τόσα χρόνια, μόνο μία κόπηκε που από το άγχος της δεν είπε ούτε καλημέρα στα αγγλικά :P
Το σημαντικότερο είναι να υπάρχει κατανόηση και συννενόηση. Δεν έχει κανένας την απαίτηση να παράγεις γραπτό λόγο σαν εκείνο των κειμένων (είναι άλλη δεξιότητα) Εκεί την πατάνε πολλοί "μα πώς θα μιλήσω έτσι εγώ;" Δεν χρειάζεται να μιλήσεις έτσι!!!
Αλλά μη σε ρωτήσουν πώς σε λένε και απαντήσεις μένω στην Αθήνα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το speaking γίνεται σε ζευγαρια. Θα μπεις δηλ με κάποιον ακόμη υποψήφιο. Υπάρχει ένας εξεταστής κ ένας βαθμολογητής. Ο εξεταστής θα είναι εκεί για να κατευθύνει το διαλογο μεταξύ σας. Μην σε τρομάζει το speaking. στους τόσους μαθητές μου που έχουν δώσει τόσα χρόνια, μόνο μία κόπηκε που από το άγχος της δεν είπε ούτε καλημέρα στα αγγλικά :P
Το σημαντικότερο είναι να υπάρχει κατανόηση και συννενόηση. Δεν έχει κανένας την απαίτηση να παράγεις γραπτό λόγο σαν εκείνο των κειμένων (είναι άλλη δεξιότητα) Εκεί την πατάνε πολλοί "μα πώς θα μιλήσω έτσι εγώ;" Δεν χρειάζεται να μιλήσεις έτσι!!!
Αλλά μη σε ρωτήσουν πώς σε λένε και απαντήσεις μένω στην Αθήνα :D

+1 σονια μου...;)
Το κόλπο ειναι να τους δείξεις πως μπορείς να μιλήσεις στα αγγλικα έστω και με λάθη.Ο σκοπός του προφορικου παρτ είναι να επικοινωνήσεις και οχι να παραγεις λόγο άριστου επιπέδου.Και δεν θελουν να ακουσουν ξερο λόγο αλλα λόγο με "χρώμα" "διαθεση""ορεξη".Επίσης να είσαι ευγενικος με τον εξεταστη και χαμογελαστος και να δειχνεις απο το απολαμβάνεις.:xixi:Αμα κανεις αυτα το προφορικο το χεις στο τσεπάκι σου και με καλο βαθμό.
Ακου και μενα που εχω δώσει και τα τρια πτυχια...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ISI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ISI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας ολους!να στε καλα.

οσον αφορα past papers αυτο το ενα και μοναδικο που εχει βγαλει η ελληνοαμερικανικη ενωση του 2003-2004 πως σας φαινεται σαν δυσκολια?

thx και παλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω που εκανα αυτο τι μοναδικο παστ παπερ του ecpe επίασα 31/50 στο λισενινγκ και 81/120 στο GCVR.
Αλλα ΟΚ δεν εχου ακολουθήσει ακομα το επίπεδο Γ2,ακομα Γ1 ειμαι.
Γενικα θα το θεωρούσα νορμάλ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelikist

Νεοφερμένος

Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγω εχω το Cambridge και το Michigan!!! Μην μπεις στον κόπο να δώσεισ το άλλο!!! πιστεπσέ με:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γιατι βρε συ να μην δωσω και το αλλο(εντεξελ εννοεις)μαλλον!!??
Αφου ολα αναγνωριζονται ισαξια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Αλήθεια γιατί;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
παιδια αρχικα γεια σας!ειμαι καινουργιος στην παρεα!ειμαι ωστοσο σε διλημμα!δεν ξερω ποιο πτυχιο να επιλεξω...το cae η το alce?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kellyj

Νεοφερμένος

Η kelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
are you seriously having this discussion?what the hell do you think you are talkng about?T-shirts or cars?Even then you would need to know the person's size,favorite colors and materials or how big one's family is ,if they have a dog etc.I CAN'T BELIEVE YOU ARE ASKING COMPLETE STRANGERS WHAT TO CHOOSE?WHAT WORKS FOR ONE STUDENT CAN
BE TOTALLY DIFFICULT FOR ANOTHER.
What you should ask is simply who got what and impressions of the whole process or if they felt they were adequately prepared or what they feel they should have done different ,their books etc.(and all this assuming they had actually studied!(for which you have no proof)
TO UNDERSTAND THE STUPIDITY(SORRY BUT I CAN'T FIND ANOTHER WORD RIGHT NOW AS I AM VERY ANGRY)OF IT ALL LISTEN TO THIS:
1000 PEOPLE TELL YOU TO JUMP OFF A CLIFF AND YOU DO!
NOW IMAGINE 1000 PEOPLE NOT JUMPING BUT TELLING YOU TO.1000 PEOPLE WITHOUT LEGS TELLING YOU NOT TO WORRY;YOU CAN DO IT!
YOU ARE ASKING THE WRONG PEOPLE THE WRONG THINGS.BE CAREFUL,PLEASE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εχει κάποιο δίκιο η kellyj απο πάνω...
Λοιπον έγω ένα θα σου πω.
ΑLCE= πιστοποιητικό της Ελληνοαμερικανικής ενώσεως και ΚΑΜΙΑ σχεση με το university of michigan ELI.

CAE= πιστοποιητικό του University of Cambridge και συν το κυρος που προσδιδει στον ιδιωτικό τομέα.

Για μενα CAE.Γιατι το ALCE ειναι μια ηλιθιότητα!
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
συγνωμη αλλα δεν ξερω τι να αποφασισω!ο καθηγητης μου,μου προτεινει το cae αλλα δεν ξερω πραγματικα αν μπορω να το περασω!ειναι πολυ δυσκολο...ετσι με βλεπω στο κπγ,στο alce η στο edexcel...απο εσας περασε κανεις cae?πως σας φανηκε?:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα το ΚΠΓ!
Και φθηνο και καλο...
Ειδικα αν θα συνεχισεις και για προφ.
Και το εντεξελ καλο ειναι ομως.
ΑΛΣΕ ομως με ΚΑΜΙΑ παναγία!
Σκετη απατη.
4 παιδια το εδωσαν περσι τον Ιουνιο και τα 4 κοπηκαν!
Και τον Νοεμβριο εδωσαν το προφ του μισιγκαν και περασαν και τα 4 με πολυ καλους βαθμους!
Ειναι για γέλια η κατασταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kellyj

Νεοφερμένος

Η kelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα το ΚΠΓ!
Και φθηνο και καλο...
Ειδικα αν θα συνεχισεις και για προφ.
Και το εντεξελ καλο ειναι ομως.
ΑΛΣΕ ομως με ΚΑΜΙΑ παναγία!
Σκετη απατη.
4 παιδια το εδωσαν περσι τον Ιουνιο και τα 4 κοπηκαν!
Και τον Νοεμβριο εδωσαν το προφ του μισιγκαν και περασαν και τα 4 με πολυ καλους βαθμους!
Ειναι για γέλια η κατασταση...


do you know for a fact if any of the 4 kids studied adequately for it?do you? were you with them every day? do you know who taught them?what material they covered?how can you condemn an exam because somebody failed it?has it ever crossed your mind that EVERYBODY expects to get a degree without studying for it?do you know how many teaching hours are
necessary for the profs?at least 180!cae?160!fce?140And that's minus the tests and listenings.study time should be16/12/8 hours per week respectively!can you tell me for a fact that all those who failed at ANY exam covered all the necessary material,did their homework and revisions(including at least 30 tests)and still failed ?I don't think so!(by the way I don't like michigan tests I'm just laying out the facts.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top