Γενική συζήτηση για τα πιστοποιητικά Αγγλικών

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ποιο Γ2 θα προτεινατε για καποιον που τον ενδιαφερει αποκλειστικα το χαρτι, ετσι ωστε να καλυπτεται σε τυχον προαπαιτουμενα μεταπτυχιακων εντος Ελλαδος; Υποψην οτι θα διαβαζει μονος του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Ποιο Γ2 θα προτεινατε για καποιον που τον ενδιαφερει αποκλειστικα το χαρτι, ετσι ωστε να καλυπτεται σε τυχον προαπαιτουμενα μεταπτυχιακων εντος Ελλαδος; Υποψην οτι θα διαβαζει μονος του...

Προτείνω το Michigan... Έχει την δυσκολία του όμως αξίζει πολύ σαν χαρτί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δε το συζητω καν για Michigan, ειδικα απο τη στιγμη που θελω να διαβασω μονος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Δε το συζητω καν για Michigan, ειδικα απο τη στιγμη που θελω να διαβασω μονος...

Τότε Edexcel... είναι πιο εύκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ποιο Γ2 θα προτεινατε για καποιον που τον ενδιαφερει αποκλειστικα το χαρτι, ετσι ωστε να καλυπτεται σε τυχον προαπαιτουμενα μεταπτυχιακων εντος Ελλαδος; Υποψην οτι θα διαβαζει μονος του...
Αν θέλεις να μπορείς να μπεις σε οποιοδήποτε μεταπτυχιακό εντός Ελλάδας (ελληνικών πανεπιστημίων και κολλεγίων που συνεργάζονται με ξένα), τότε ECPE.

Εναλλακτικά, δες τι ζητάνε τα μεταπτυχιακά που σε ενδιαφέρουν. Υπάρχουν κάποια που δέχονται συγκεκριμένα πιστοποιητικά και άλλα που δέχονται ό,τι αναγνωρίζει ο ΑΣΕΠ. Χωρίς να τσεκάρεις τι ζητάνε, είναι ρίσκο να επιλέξεις ο,τιδήποτε άλλο εκτός από CPE ή ECPE.

Το να διαβάσεις μόνος σου δεν το σχολιάζω καν... Εντελώς άκυρη επιλογή. Πάντως αν δέχονται όλα τα πιστοποιητικά του ΑΣΕΠ το μόνο για το οποίο κάπως μπορείς να πεις ότι γίνεται να ετοιμαστείς μόνος σου είναι το ΤΙΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Γιατι ακυρωνεις την ικανοτητα μου στο self-learning? Κι εγω συντομως καθηγητης ξενης γλωσσας θα ειμαι, νομιζω θα εχω αποκτησει καποιες γνωσεις, ετσι ωστε να γνωριζω ποιος ειναι ο σωστος τροπος να βελτιωσω το επιπεδο μου σε μια γλωσσα. Προσεξε με, μιλαμε για βελτιωση και οχι για κατακτηση μιας νεας γλωσσας.
Οσον αφορα το κομματι του writing εχω αρκετους φιλους αποφοιτους της αγγλικης, που θα μου διορθωνουν τις εκθεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
για το MSU-CELP τι γνωμη εχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Γιατι ακυρωνεις την ικανοτητα μου στο self-learning? Κι εγω συντομως καθηγητης ξενης γλωσσας θα ειμαι, νομιζω θα εχω αποκτησει καποιες γνωσεις, ετσι ωστε να γνωριζω ποιος ειναι ο σωστος τροπος να βελτιωσω το επιπεδο μου σε μια γλωσσα. Προσεξε με, μιλαμε για βελτιωση και οχι για κατακτηση μιας νεας γλωσσας.
Οσον αφορα το κομματι του writing εχω αρκετους φιλους αποφοιτους της αγγλικης, που θα μου διορθωνουν τις εκθεσεις.
Δεν υπάρχει ικανότητα στο self-learning όταν δεν έχεις το κατάλληλο input. Το κατάλληλο input θα ήταν κάποιο πρόγραμμα άνευ διδασκάλου (με βιβλία, CD, video) που θα σου προσέφερε τις κατάλληλες οδηγίες για το τι να προσέξεις, τι να μάθεις, πώς να το μάθεις, πώς να το εξασκήσεις, πώς να το εμπεδώσεις και ενδεχομένως μια δυνατότητα τσεκαρίσματος της προόδου σου (διόρθωμα εκθέσεων, έλεγχος προφορικών κλπ). Το να πάρεις 5 βιβλία επιπέδου Proficiency και να κάνεις τις ασκήσεις δεν είναι self learning, είναι κοροϊδία, εκτός αν νομίζεις ότι ο ρόλος του δασκάλου είναι να επιβλέπει τους μαθητές όσο διαβάζουν κείμενα και κάνουν ασκήσεις.

Όλα τα βιβλία που έχουν πέσει στα χέρια μου (άλλα σε μεγαλύτερο βαθμό και άλλα σε λιγότερο) έχουν λάθη. Αυτά πώς θα τα καταλάβεις; Όλα (μα όλα) έχουν υλικό που δεν συμπεριλαμβάνεται στην αντίστοιχη εξέταση και τους λείπει υλικό που είναι ΣΟΣ. Αυτές τις ελλείψεις πώς θα τις αντιμετωπίσεις; Τις αλλαγές στην εξέταση και στη θεματολογία που έχουν γίνει μετά την κυκλοφορία του βιβλίου πώς θα τις μάθεις;

Τις εκθέσεις και τα προφορικά ποιος θα στα διορθώνει; Α ναι, οι φίλοι σου οι απόφοιτοι της αγγλικής. Άρα άκυρο το self learning... και ας ελπίσουμε οι φίλοι να έχουν το κατάλληλο επίπεδο για να κάνουν σωστό διόρθωμα εκθέσεων στο επίπεδο αυτό (γιατί αυτή είναι μια ικανότητα που δεν διδάσκεται στο πανεπιστήμιο και δεν αποκτιέται εύκολα). Ελπίζω επίσης τους φίλους σου να τους πληρώνεις για τη δουλειά που θα σου κάνουν και να μην περιμένεις να λάβεις δωρεάν μαθήματα αγγλικών γιατί αυτό λέγεται εκμετάλλευση και όχι φιλία.

Και για να διευκρινίσω, για να κάνει κάποιος μια σωστή διόρθωση και feedback έκθεσης στο επίπεδο C2 χρειάζεται 15-30 λεπτά και κανένας καθηγητής δεν συμπαθεί τις εκθέσεις. Δεν είναι μια ξεπετούλα να τη φορτώσεις στο φίλο (εκτός αν δεν είναι πολύ φίλος οπότε κοιτάς να τον εκμεταλλευτείς).

Είμαι 20 χρόνια στο επάγγελμα, έχω ασχοληθεί με 6 ξένες γλώσσες (τις 2 τις έχω φτάσει σε επίπεδο C2 με την αντίστοιχη πιστοποίηση) και σου υπογράφω πως το self learning χωρίς μέθοδο άνευ διδασκάλου είναι για τους πολύ λίγους και ειδικά σε επίπεδο C1/C2 για τους ελαχιστότατους - και χωρίς να έχεις βλέψη για πιστοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Allex

Νεοφερμένος

Ο Allex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι 24 χρονών και εχώ αφήσει τα αγγλικά μου εδώ και 8 χρόνια περιπού. Εχώ κάποια σχετική γνώση(είχα κάνει τη προετοιμασία για πτυχιό επιπέδου lower ομώς δεν έδωσα ποτε.)Διάβασα αρκετά απο τα post,εχω όμως αρκετές απορίες ακομά.
Θέλω να ξεκινήσω ξανά τη μελέτη των αγγλικών με σκοπό τη γνώση και την απόκτηση κάποιου πτυχίου.
Ποιό πτυχίο μου προτείνετε; Έχω σκοπό να αφοσιωθώ αρκετά στη μελέτη και τριγυρνάει στο μυαλό μου ύστερα απο προετοιμασία να δώσω κατευθείαν(αν είναι δυνατόν) για proficiency.
IELTS,CAMBRIDGE ή MICHIGAN;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Είμαι 24 χρονών και εχώ αφήσει τα αγγλικά μου εδώ και 8 χρόνια περιπού. Εχώ κάποια σχετική γνώση(είχα κάνει τη προετοιμασία για πτυχιό επιπέδου lower ομώς δεν έδωσα ποτε.)Διάβασα αρκετά απο τα post,εχω όμως αρκετές απορίες ακομά.
Θέλω να ξεκινήσω ξανά τη μελέτη των αγγλικών με σκοπό τη γνώση και την απόκτηση κάποιου πτυχίου.
Ποιό πτυχίο μου προτείνετε; Έχω σκοπό να αφοσιωθώ αρκετά στη μελέτη και τριγυρνάει στο μυαλό μου ύστερα απο προετοιμασία να δώσω κατευθείαν(αν είναι δυνατόν) για proficiency.
IELTS,CAMBRIDGE ή MICHIGAN;

Κατα την γνωμη μου δωσε πρωτα το michigan(lower) και μετα αν θες πας για proficiency.

Δεν ξερω εγω πιστευω κιολας οτι τα αγγλικα δεν ειναι διαβαζω θεωρια και παω και δινω.. Απλη λογικη ειναι που την παιρνεις βλεποντας σειρες,ταινιες,βιβλια κ.τ.λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου δωσε πρωτα το michigan(lower) και μετα αν θες πας για proficiency.

Δεν ξερω εγω πιστευω κιολας οτι τα αγγλικα δεν ειναι διαβαζω θεωρια και παω και δινω.. Απλη λογικη ειναι που την παιρνεις βλεποντας σειρες,ταινιες,βιβλια κ.τ.λ
Ε καλά ντάξει τώρα...συμφωνώ ότι οι σειρές, ταινίες τραγούδια βοηθάνε σε μεγάλο βαθμό αλλά ας μην υπερβάλλουμε. Κανένας δεν έμαθε αγγλικά βλέποντας ταινίες. Πρέπει να εξασκηθεί σε ασκήσεις και να δουλέψει το κάθε παρτ ξεχωριστά αφού έχει διαβάσει πρώτα θεωρία. Οι ταινίες και οι σειρές θα βοηθήσουν πολύ στην εξοικείωση με τον προφορικό λόγο..θα λυθεί κάπως η γλώσσα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ε καλά ντάξει τώρα...συμφωνώ ότι οι σειρές, ταινίες τραγούδια βοηθάνε σε μεγάλο βαθμό αλλά ας μην υπερβάλλουμε. Κανένας δεν έμαθε αγγλικά βλέποντας ταινίες. Πρέπει να εξασκηθεί σε ασκήσεις και να δουλέψει το κάθε παρτ ξεχωριστά αφού έχει διαβάσει πρώτα θεωρία. Οι ταινίες και οι σειρές θα βοηθήσουν πολύ στην εξοικείωση με τον προφορικό λόγο..θα λυθεί κάπως η γλώσσα σου.

Σίγουρα πρέπει να γίνεται εξάσκηση και με ασκήσεις. Αλλά αν θέλουμε να μάθουμε και κάτι παραπάνω,πέρα από την ύλη των εξετάσεων,βοηθάνε πολύ οι ταινίες αλλά και η μουσική. Αν βλέπει κάποιος μια ταινία στα αγγλικά με αγγλικούς υπότιτλους, κάνει πολύ καλή εξάσκηση και στο ακουστικό και σε λεξιλόγιο,αν ψάχνει τις άγνωστες λέξεις. Εμένα με βοήθησαν πιστεύω παααρα πολύ τα ξένα τραγούδια που άκουγα σε μικρότερες τάξεις, με τους στίχους και την μετάφρασή τους στα ελληνικά. Believe it or not εμαθα λέξεις από εκεί και όταν στην τάξη κάποιος δεν τις ήξερε,εγώ το σπασικλάκι ήξερα :hehe: Ταινίες και σειρές βλέπω χωρίς υπότιτλους τώρα για να μην χάσω επαφή με το ακουστικό κομμάτι. Γενικά μπορείς να μάθεις λεξιλόγιο και να εξασκήσεις το ακουστικό κομμάτι έτσι,αλλά για ασκησεις τύπου GCVR ναι,χρειάζεται να έχεις δουλεψει λίγο τις ασκησεις προφανως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Είμαι 24 χρονών και εχώ αφήσει τα αγγλικά μου εδώ και 8 χρόνια περιπού. Εχώ κάποια σχετική γνώση(είχα κάνει τη προετοιμασία για πτυχιό επιπέδου lower ομώς δεν έδωσα ποτε.)Διάβασα αρκετά απο τα post,εχω όμως αρκετές απορίες ακομά.
Θέλω να ξεκινήσω ξανά τη μελέτη των αγγλικών με σκοπό τη γνώση και την απόκτηση κάποιου πτυχίου.
Ποιό πτυχίο μου προτείνετε; Έχω σκοπό να αφοσιωθώ αρκετά στη μελέτη και τριγυρνάει στο μυαλό μου ύστερα απο προετοιμασία να δώσω κατευθείαν(αν είναι δυνατόν) για proficiency.
IELTS,CAMBRIDGE ή MICHIGAN;
Κατ' αρχήν δεν υπάρχει IELTS Proficiency. Οπότε αυτό φεύγει από τη μέση.

Το CPE (Cambridge Proficiency) είναι πολύ παρακινδυνευμένη επιλογή για κάποιον χωρίς Lower, και γενικότερα δηλαδή, οπότε κι αυτό απορρίπτεται.

Θα συμφωνήσω με τον CaneSenpai που είπε να δώσεις πρώτα ECCE (Michigan Lower) και να συνεχίσεις για ECPE (Michigan Proficiency). Αν νομίζεις πως θα είσαι έτοιμος να δώσεις για Proficiency σε ένα χρόνο από τώρα, γράψου στις εξετάσεις του Μαΐου για το Lower και άρχισε να προετοιμάζεσαι άμεσα κάνοντας practice tests, γράφοντας εκθέσεις κλπ. Αν βλέπεις το ECPE ως πιο μακροπρόθεσμο στόχο, τότε δώσε για Lower τον Νοέμβριο.

Επίσης θα συμφωνήσω με τον PolGR1509 ότι κανείς δεν έμαθε αγγλικά βλέποντας ταινίες και ακούγοντας τραγούδια. Αυτά είναι χρήσιμα να τα κάνεις για την εμπέδωση αυτών που μαθαίνεις στην τάξη, αλλά όχι ότι μπορούν να αντικαταστήσουν το διάβασμα. Περισσότερο βοηθάνε στα χαμηλότερα επίπεδα, ως το Lower. Για Proficiency πιο χρήσιμο θα ήταν να αρχίσεις να βλέπεις ειδήσεις, ρεπορτάζ και ντοκυμαντέρ στα αγγλικά και να διαβάζεις άρθρα (ειδησεογραφικά και λάιτ επιστημονικά) και κανένα βιβλίο επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Σίγουρα πρέπει να γίνεται εξάσκηση και με ασκήσεις. Αλλά αν θέλουμε να μάθουμε και κάτι παραπάνω,πέρα από την ύλη των εξετάσεων,βοηθάνε πολύ οι ταινίες αλλά και η μουσική. Αν βλέπει κάποιος μια ταινία στα αγγλικά με αγγλικούς υπότιτλους, κάνει πολύ καλή εξάσκηση και στο ακουστικό και σε λεξιλόγιο,αν ψάχνει τις άγνωστες λέξεις. Εμένα με βοήθησαν πιστεύω παααρα πολύ τα ξένα τραγούδια που άκουγα σε μικρότερες τάξεις, με τους στίχους και την μετάφρασή τους στα ελληνικά. Believe it or not εμαθα λέξεις από εκεί και όταν στην τάξη κάποιος δεν τις ήξερε,εγώ το σπασικλάκι ήξερα :hehe: Ταινίες και σειρές βλέπω χωρίς υπότιτλους τώρα για να μην χάσω επαφή με το ακουστικό κομμάτι. Γενικά μπορείς να μάθεις λεξιλόγιο και να εξασκήσεις το ακουστικό κομμάτι έτσι,αλλά για ασκησεις τύπου GCVR ναι,χρειάζεται να έχεις δουλεψει λίγο τις ασκησεις προφανως.
Ναι, δεν είπα κάτι. Και γω έμαθα πάρα πολλές λέξεις από τραγούδια και ταινίες και μετά το έπαιζα ειδήμων μες την τάξη. Απλά όταν δεν έχεις σωστές βάσεις ή βάσεις γενικά, όσες ταινίες και να δεις...τι να σου κάνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εγώ προτείνω, εάν έχεις στόχο το proficiency, μην τα δώσεις όλα για το lower και κουραστείς και τα αφήσεις ξανά τα αγγλικά.
Δώσε το κρατικό lower που δεν έχει μεγάλη δυσκολία και δώστα όλα μετά στο proficiency (ECPE για παράδειγμα).

Εάν έχεις proficiency, το τι lower έχεις δεν νοιάζει σε κανέναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Allex

Νεοφερμένος

Ο Allex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.Ήταν όλες τους αρκετά διαφωτιστικές. Εχώ ηδή ξεκινήσει επαναληπτικά μαθήματα, με.σκοπό να ξαναμπώ στο κλίμα και να δώσω για lower(michigan) τον Νοέμβριο.
Οσό αφορά το κρατικό μου πέρασε απο το μυαλό είτε για Β2 είτε για Γ1-Γ2(δε θυμάμαι πως πάει.) αλλά γενικά με αποθαρρυναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Οσό αφορά το κρατικό μου πέρασε απο το μυαλό είτε για Β2 είτε για Γ1-Γ2(δε θυμάμαι πως πάει.) αλλά γενικά με αποθαρρυναν.

Αφού θέλεις proficiency, το τι lower θα έχεις δεν παίζει κανένα ρόλο.
Και αύριο μεθαύριο στο βιογραφικό σου θα αναφέρεις το proficiency σου όχι το Lower σου (αφού είναι ανώτερο). Σε κανέναν δεν νοιάζει πως έφτασες στο proficiency, αρκεί ότι το έχεις.

Το lower φαντάσου το σαν μια στάση του ταξιδιού σου προς την επιτυχία (μα πως τα λέω έτσι :D -.-).
Σαν συμβουλή το λέω εγώ, μην ζοριστείς τόσο για το lower. Καλύτερα να κουραστείς για το proficiency παρά για το lower, γιατί μετά θα τα σιχαθείς τα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η ουσία του να δώσεις πρώτα το Lower είναι επειδή σε προετοιμάζει (από πλευράς γνώσεων και τεχνικής) για το Proficiency. Σου δίνει την ευκαιρία να καλύψεις τυχόν κενά και να μπεις στα βαθειά περνώντας πρώτα από τα ρηχά. Επίσης επειδή είναι καλό να έχεις ένα χαρτί στο χέρι που να πιστοποιεί το επίπεδο των αγγλικών σου μέχρι να πάρεις το Proficiency.

Η ουσία του να δώσεις το ECCE αντί για οποιοδήποτε άλλο Lower είναι ότι η θεματολογία, το λεξιλόγιο, τα γραμματικά φαινόμενα και το είδος των ερωτήσεων πλησιάζουν πολύ το ECPE, πράγμα που σημαίνει πως εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο τον χρόνο προετοιμασίας.

Το Κρατικό είναι πεταμένα λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.Ήταν όλες τους αρκετά διαφωτιστικές. Εχώ ηδή ξεκινήσει επαναληπτικά μαθήματα, με.σκοπό να ξαναμπώ στο κλίμα και να δώσω για lower(michigan) τον Νοέμβριο.
Οσό αφορά το κρατικό μου πέρασε απο το μυαλό είτε για Β2 είτε για Γ1-Γ2(δε θυμάμαι πως πάει.) αλλά γενικά με αποθαρρυναν.
Και εγώ πάντως θα παρέλειπα το lower και κατευθείαν στο γ2. Δε μας έδωσες ένα σημαντικό στοιχείο όμως, για τι σκοπό θέλεις το πτυχίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κατ' αρχήν δεν υπάρχει IELTS Proficiency. Οπότε αυτό φεύγει από τη μέση.

Όταν λέμε Proficiency, ενοούμε, για την Ελλάδα, επίπεδο γνώσης C2 (Γ2). Οπότε ναι, το IELTS αν το πάρεις με 7.5 και επάνω δεν γράφει επάνω στο πιστοποιητικό την λέξη "proficiency", αλλά ουσιαστικά για την Ελλάδα, αν γράψεις 7,5 και επάνω, έχεις ένα πιστοποιητικό επιπέδου C2 (Γ2), δηλαδή proficiency. Οπότε πρακτικά αν γράψεις στο IELTS 7,5 και επάνω, έχεις για την Ελλάδα proficiency. Ανατρέξτε στην λίστα του ΑΣΕΠ. Στο επίπεδο C2 (Γ2), δηλαδή Proficiency, αναφέρει η λίστα χαρακτηριστικά:

International English Language Testing System (IELTS) από το University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES) – TheBritishCouncilIDP Education Australia IELTS Australia με βαθμολογία από 7,5 και άνω .


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top