Γενικές φοιτητικές απορίες

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Όπως ίσως να έχετε δεί φεύγω για μεταπτυχιακό στην Ολλανδία . Πρόσφατα πήρα πτυχίο όμως το diploma supplement δεν είναι έτοιμο επομένως ήθελα να ρωτήσω αν είναι οκ να βάλω στο πτυχίο μου σφραγίδα τής Χάγης και έπειτα να το δώσω σε μεταφράστρια να το μεταφράσει.
Επίσης,αν τελικά είναι αυτό εφικτό, γνωρίζετε πού θα μπορούσα να πάρω σφραγίδα της Χάγης στη Θεσσαλονίκη; Κάτι μου είπαν για Καλαμαριά αλλα μετά άκουσα ότι μπορώ και στο κέντρο
Από προσωπική εμπειρία επειδή πήγα ως πληρεξούσιος να κάνω κάτι αντίστοιχο για τη ξαδέλφη μου που μένει Αγγλία και δε μπορούσε να έρθει, θεωρώ ότι θα είσαι οκ. Για Θεσσαλονίκη δε ξέρω, πάντως Αθήνα πήγα στο τμήμα Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής (Γραφείο επισημείωσης σφραγίδας της Χάγης) στην Κατεχάκη - δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο γραφείο για σφραγίδα Χάγης εδώ.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Από προσωπική εμπειρία επειδή πήγα ως πληρεξούσιος να κάνω κάτι αντίστοιχο για τη ξαδέλφη μου που μένει Αγγλία και δε μπορούσε να έρθει, θεωρώ ότι θα είσαι οκ. Για Θεσσαλονίκη δε ξέρω, πάντως Αθήνα πήγα στο τμήμα Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής (Γραφείο επισημείωσης σφραγίδας της Χάγης) στην Κατεχάκη - δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιο άλλο γραφείο για σφραγίδα Χάγης εδώ.
Και κάτι φίλοι μου που έκαναν το ίδιο μου είπαν ότι είναι οκ, βέβαια εγώ θα προσπαθήσω να τούς πιέσω να μου δώσουν τό diploma supplement να το έχω και αυτό γιατί ποτέ δε ξέρεις
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Γεια σου! Για τη σφραγίδα της Χάγης στη Θεσσαλονίκη πρέπει να πας στην Αποκεντρωμένη Διοίκηση Μακεδονίας, μάλλον αυτό θα εννοείς Καλαμαριά. Είναι η μόνη αρχή που ασχολείται με αυτά, ό,τι είδες στο κέντρο είναι μάλλον κάποιο δικηγορικό/μεταφραστικό γραφείο που αναλαμβάνει να το κάνει για εσένα (με αντίστοιχη χρέωση). Θα χρειαστείς μεγαρόσημο/α των 3 ευρώ, ανάλογα με τον αριθμό των εγγράφων και ένα e-παράβολο των 10 ευρώ (για να είσαι έτοιμη). Θα σου έλεγα να ρωτήσεις τη μεταφράστρια, αν δουλεύει σε γραφείο, έχουν άκρες συνήθως να το ρυθμίσουν.
Επίσης, είσαι σίγουρη ότι χρειάζεται να πάρεις το apostille? Εγώ τα έστειλα έτσι όταν χρειάστηκε, και δεν είχα κανένα πρόβλημα, βέβαια όχι στην Ολλανδία.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους!
Όπως ίσως να έχετε δεί φεύγω για μεταπτυχιακό στην Ολλανδία . Πρόσφατα πήρα πτυχίο όμως το diploma supplement δεν είναι έτοιμο επομένως ήθελα να ρωτήσω αν είναι οκ να βάλω στο πτυχίο μου σφραγίδα τής Χάγης και έπειτα να το δώσω σε μεταφράστρια να το μεταφράσει.
Επίσης,αν τελικά είναι αυτό εφικτό, γνωρίζετε πού θα μπορούσα να πάρω σφραγίδα της Χάγης στη Θεσσαλονίκη; Κάτι μου είπαν για Καλαμαριά αλλα μετά άκουσα ότι μπορώ και στο κέντρο
Πιστεύω ότι το αντίγραφο πτυχίου και το αντίγραφο της αναλυτικής βαθμολογίας, είναι αρκετά εκτός και αν σου έχουν ζητήσει συγκεκριμένα και το diploma supplement.
Να ξέρεις ότι η επισημείωση με τη σφραγίδα της Χάγης προηγείται της επίσημης μετάφρασης.
Στη Θεσσαλονίκη για την επισημείωση θα πας στην οδό Τάκη Οικονομίδη & Καθηγητή Ρωσίδου 11.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το αντίγραφο πτυχίου και το αντίγραφο της αναλυτικής βαθμολογίας, είναι αρκετά εκτός και αν σου έχουν ζητήσει συγκεκριμένα και το diploma supplement.
Να ξέρεις ότι η επισημείωση με τη σφραγίδα της Χάγης προηγείται της επίσημης μετάφρασης.
Στη Θεσσαλονίκη για την επισημείωση θα πας στην οδό Τάκη Οικονομίδη & Καθηγητή Ρωσίδου 11.
Ναι ναι πρώτα θα τη βάλω καί μετά θα τη μεταφράσω! Αναλυτική βαθμολογία έχω δώσει ευτυχώς!
 

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
μπορει καποιος να λαβει βεβαιωση περατωσης σπουδων οταν εχει ολοκληρωσει τα απαιτουμενα ects αλλα πριν βγει η αιτηση ορκωμοσιας;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,605 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
μπορει καποιος να λαβει βεβαιωση περατωσης σπουδων οταν εχει ολοκληρωσει τα απαιτουμενα ects αλλα πριν βγει η αιτηση ορκωμοσιας;
Ναι καί μπορείς να δουλέψεις κανονικά αν τη λάβεις
 

Vickyoustgl

Νεοφερμένος

Η Vickyoustgl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλημέρα σας.Θα ήθελα να με κατατοπίσει οποιος γνωρίζει.Τα ερωτήματα πολλά.
Πέρασα σε μια σχολή η οποία δεν με ικανοποιει (θα κανω εγγραφή κανονικά )και θα προσπαθήσω να αιτηθώ μετακίνηση όταν ανοίξουν οι αιτήσεις μετεγγραφών -μετακινήσεων,ρωτώ λοιπόν
1) Βιβλία θα πρέπει να πάρω?
2) φοιτητική ταυτότητα κ πάσο πρέπει να βγάλω ?Ή μπορώ να τα βγάλω στην σχολή που θέλω να μετακινηθώ (εάν μετακινηθώ)
3)κάποιοι μου είπαν ότι πρέπει να δηλώσω και μαθήματα γιατί εάν όχι με διαγραφούν ,ισχύει ?
4)Εαν γίνει η μετακίνηση στη νέα σχολή αρχίζω από το Β εξάμηνο ή μπορώ να παρακολουθώ από τη στιγμή που γίνει μετακίνηση?
5)Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα των μετακινήσεων θα μπορώ να παρακολουθώ κάποια μαθήματα στη σχολή που πέρασα (εάν πάλι κλείσουν και γίνονται εξ’αποστασεως?)
Συγνώμη για τις πολλές απορίες αλλά πραγματικά θέλω να ξέρω τα βήματα και πως θα κινηθώ στην περίπτωση μου.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων .
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Δεν ειναι απαραιτητο να παρεις βιβλια. Αν παρεις βιβλια και μετα παρεις μετεγγραφη,θα πρεπει να τα επιστρεψεις.
2) Το ιδιο με 1. Αν παρεις πασο πριν την μετεγγραφη,θα πρεπει να το επιστρεψεις,και να ξανα βγαλεις στην νεα σχολη.
3) Εξαρταται απο την σχολη,συνηθως το 1ο εξαμηνο το δηλωνει η γραμματεια.
4) Συνεχιζεις στο Β εξαμηνο αν δεν δωσεις τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου στην νεα σχολη. Και θα χρωστας αυτα του 1ου εξαμηνου.
5) Μπορεις να παρακολουθεις τα μαθηματα ειτε στην παλια σχολη ειτε στην νεα,αν τυχον εχει και εργαστηρια εξαρταται αν σου επιτρεψουν.
 

Vickyoustgl

Νεοφερμένος

Η Vickyoustgl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
1) Δεν ειναι απαραιτητο να παρεις βιβλια. Αν παρεις βιβλια και μετα παρεις μετεγγραφη,θα πρεπει να τα επιστρεψεις.
2) Το ιδιο με 1. Αν παρεις πασο πριν την μετεγγραφη,θα πρεπει να το επιστρεψεις,και να ξανα βγαλεις στην νεα σχολη.
3) Εξαρταται απο την σχολη,συνηθως το 1ο εξαμηνο το δηλωνει η γραμματεια.
4) Συνεχιζεις στο Β εξαμηνο αν δεν δωσεις τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου στην νεα σχολη. Και θα χρωστας αυτα του 1ου εξαμηνου.
5) Μπορεις να παρακολουθεις τα μαθηματα ειτε στην παλια σχολη ειτε στην νεα,αν τυχον εχει και εργαστηρια εξαρταται αν σου επιτρεψουν.
Ευχαριστώ.Η σχολή που πέρασα αλλά δεν με ικανοποιει είναι αγωγής κ φροντίδας στην πρώιμη.Να σημειώσω ότι επειδή ακριβώς δεν με ικανοποιει η σχολή η μετακίνηση θα είναι σε αλλη σχολή του επιστημονικού πεδίου που έχει εντελώς διαφορετικά μαθήματα (οικονομικό )και εάν δεν είχε γίνει λάθος στο μηχανογραφικό τώρα θα ήμουν εκεί εξ’αρχης αφού βάση των μορίων μου είχα 600 μόρια παραπάνω από τη βάση της σχολής στην οποία θέλω να μετακινηθώ.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ευχαριστώ.Η σχολή που πέρασα αλλά δεν με ικανοποιει είναι αγωγής κ φροντίδας στην πρώιμη.Να σημειώσω ότι επειδή ακριβώς δεν με ικανοποιει η σχολή η μετακίνηση θα είναι σε αλλη σχολή του επιστημονικού πεδίου που έχει εντελώς διαφορετικά μαθήματα (οικονομικό )και εάν δεν είχε γίνει λάθος στο μηχανογραφικό τώρα θα ήμουν εκεί εξ’αρχης αφού βάση των μορίων μου είχα 600 μόρια παραπάνω από τη βάση της σχολής στην οποία θέλω να μετακινηθώ.
Δεν είναι σίγουρο αν μπορείς να αιτηθεις μετακίνηση χωρίς μεταγραφή,ας απαντήσει ο Γιάννης που ξέρει καλύτερα
 

Parsha

Νεοφερμένος

Ο Parsha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική Θεσσαλίας. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποια ας τα πω "life hacks" ή γενικά συμβουλές για κάποιον που ξεκινά την φοιτητική ζωή του. Πχ: πως να σώσεις χρήματα, τι θα ήταν καλό να γνωρίζει κάποιος ξεκινώντας μια σχολή, πως μπορείς να συνδυάσεις μαθήματα και δουλειά και άλλα τέτοια
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,309 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να μάθεις να μαγειρεύεις 🙂
 

Vickyoustgl

Νεοφερμένος

Η Vickyoustgl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δεν είναι σίγουρο αν μπορείς να αιτηθεις μετακίνηση χωρίς μεταγραφή,ας απαντήσει ο Γιάννης που ξέρει καλύτερα
Δεν είναι σίγουρο αν μπορείς να αιτηθεις μετακίνηση χωρίς μεταγραφή,ας απαντήσει ο Γιάννης που ξέρει καλύτερα
Ο Γιάννης με έχει κατατοπίσει ως προς τη διαδικασία εγγράφων-μετακινήσεων .Απλά εδώ έθεσα τις απορίες σχετικά με το διαδικαστικό θέμα που αφορά την εγγραφή στη σχολή -εάν παραλάβω βιβλία -πάσο κτλ και αν πρέπει να δηλώσω μαθήματα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Όσο αφορά για το οικονομικό, να τρώτε από τη λέσχη ( αν τρώγεται το φαγητό), βγάλε κάρτα σίτισης αν το δικαιουσαι. Το φοιτητικό πάσο είναι πολύ σημαντικό για το φοιτητή γιατί έχει διαφορες εκπτώσεις.

Το νούμερο του κινητού σου το κάνεις φοιτητικό έχει πολύ καλά πακέτα σε λογική τιμή.
Για τους φοιτητές που πέρασαν σε άλλη πόλη
Να καθαρίζετε τουλάχιστον 1 φορά τη εβδομάδα τη τουαλέτα, να μην αφήνετε απλυτα τα πιάτα στο νεροχύτη μια εβδομάδα ( το ιδανικό είναι να το καθαρίζεις αμέσως όσο λιγότερα πιάτα έχεις).
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όσο αφορά για το οικονομικό, να τρώτε από τη λέσχη ( αν τρώγεται το φαγητό), βγάλε κάρτα σίτισης αν το δικαιουσαι. Το φοιτητικό πάσο είναι πολύ σημαντικό για το φοιτητή γιατί έχει διαφορες εκπτώσεις.

Το νούμερο του κινητού σου το κάνεις φοιτητικό έχει πολύ καλά πακέτα σε λογική τιμή.
Για τους φοιτητές που πέρασαν σε άλλη πόλη
Να καθαρίζετε τουλάχιστον 1 φορά τη εβδομάδα τη τουαλέτα, να μην αφήνετε απλυτα τα πιάτα στο νεροχύτη μια εβδομάδα ( το ιδανικό είναι να το καθαρίζεις αμέσως όσο λιγότερα πιάτα έχεις).

Γιατί συγκεκριμένα την τουαλέτα;;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Γιατί συγκεκριμένα την τουαλέτα;;
Αν είναι συμπληρώνω ότι καλό είναι να καθαρίζουν το σπίτι μια και τόσο, φοιτητές είμαστε δεν πειράζει λίγη ακαταστασία στο σπίτι δεν θα έχουμε τη μάνα να μας πρήζει να καθαρίζουμε κάθε τοσο το δωμάτιο αλλά θεωρώ πολύ σημαντικό η τουαλέτα να είναι έστω καθαρή γιατί δεν παίζουμε με τη υγιεία.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,400 μηνύματα.
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποια ας τα πω "life hacks" ή γενικά συμβουλές για κάποιον που ξεκινά την φοιτητική ζωή του. Πχ: πως να σώσεις χρήματα, τι θα ήταν καλό να γνωρίζει κάποιος ξεκινώντας μια σχολή, πως μπορείς να συνδυάσεις μαθήματα και δουλειά και άλλα τέτοια
Μαθε τα φοιτητικα στεκια και κυριως περνα καλα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top