Γενικές φοιτητικές απορίες

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Μαθε τα φοιτητικα στεκια και κυριως περνα καλα.
Η αδερφή μου λέει, τρώτε στην λέσχη, ακόμα και αν έχετε , πάρτε τη μερίδα σας
Χωριστε το χαρτζιλίκι σας σε εβδομάδες για να ξέρετε τί σας γίνεται αλλιώς μετά τις δεκαπέντε του μηνός θα είστε απενταροι
Εντάξει άμα έχετε πολλα λεφτά αυτό δεν χρειάζεται
Ψωνίστε για το σπίτι ότι χρειάζεστε όχι παραπάνω
Τά δεματακια τής μαμάς είναι σωτήρια και για όλους τους φίλους
Βρείτε φτηνό και καλό μαγαζί για τόν καφέ σας, τώρα που θα ακριβηνει, άστα να πάνε
Εννοείται έχουμε το χώρο μας τακτοποιημένο, δεν υπάρχει άλλος να το κάνει
Εγώ είμαι τυχερή, έχω τή μανούλα μου ❤️
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Η αδερφή μου λέει, τρώτε στην λέσχη, ακόμα και αν έχετε , πάρτε τη μερίδα σας
Χωριστε το χαρτζιλίκι σας σε εβδομάδες για να ξέρετε τί σας γίνεται αλλιώς μετά τις δεκαπέντε του μηνός θα είστε απενταροι
Εντάξει άμα έχετε πολλα λεφτά αυτό δεν χρειάζεται
Ψωνίστε για το σπίτι ότι χρειάζεστε όχι παραπάνω
Τά δεματακια τής μαμάς είναι σωτήρια και για όλους τους φίλους
Βρείτε φτηνό και καλό μαγαζί για τόν καφέ σας, τώρα που θα ακριβηνει, άστα να πάνε
Εννοείται έχουμε το χώρο μας τακτοποιημένο, δεν υπάρχει άλλος να το κάνει
Εγώ είμαι τυχερή, έχω τή μανούλα μου ❤️
Σοφη η αδελφη σου. Η δικη μου ενσταση με τις λεσχες ειναι γιατι δεν δινουν πακετο το βραδυνο και αναγκαζονται τα παιδια να τρωνε πτιμπερ με μαρμελαδα ενίοτε και μουσταρδα mild.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σοφη η αδελφη σου. Η δικη μου ενσταση με τις λεσχες ειναι γιατι δεν δινουν πακετο το βραδυνο και αναγκαζονται τα παιδια να τρωνε πτιμπερ με μαρμελαδα ενίοτε και μουσταρδα mild.
Γιατί; άσκημα είναι τα πτιμπέρ με μαρμελάδα ή μερέντα; Πολλές φορές έχω φάει.
(Σε λέσχη φοιτητική στην Ελλάδα έχω φάει μια φορά και δεν τόλμησα δεύτερη).

1631441196232.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Οσοι αποστρεφουν το προσωπο τους απο την υπεροχη κρατικη μεριμνα στην ελλαδα τρωνα παστα φλωρα με πτιμπερ. Το ερωτημα ειναι για ποσες μερες θα εχουν πτιμπερ?
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Είχα πολλούς συμφοιτητές που "δεν πάτησαν ξανά στη λέσχη".

Πάντως εμείς τα φτωχαδάκια αν δεν είχαμε την λέσχη, ενδεχομένως να μην μπορούσαμε να σπουδάσουμε. Το φαγητό είναι ακριβό, ειδικά αν δεν βγάζεις χρήματα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οσοι αποστρεφουν το προσωπο τους απο την υπεροχη κρατικη μεριμνα στην ελλαδα τρωνα παστα φλωρα με πτιμπερ. Το ερωτημα ειναι για ποσες μερες θα εχουν πτιμπερ?
Υπάρχει εναλλακτική λύση: Κράκερς με τυρί ντομάτα και ελιές.

1631442140503.png
 

Guest 200861

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κανείς τι είναι η εφαρμογές που ζητά να προσθέσουμε κατά την έκδοση Ακαδημαικης Ταυτοτητας;
Στιγμιότυπο οθόνης (3).png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Πρωτη φορα τα βλεπω, Με κωδικους συμβατικου πανεπιστημιου μπαινεις ή του ΕΑΠ.
 

Guest 200861

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Απ οτι βλεπω στην ανακοινωση της πλατφορμας εχουμε αλλαγες στην φοιτητικη ταυτοτητα.
Θα την κανουν λεει ανεπαφη . Προφανως για αυτο ειδες και τους περιορισμους που ειδες.
Θα εχουν λεει και καθηστερηση στην εκδοση.

1633023380385.png
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Απ οτι βλεπω στην ανακοινωση της πλατφορμας εχουμε αλλαγες στην φοιτητικη ταυτοτητα.
Θα την κανουν λεει ανεπαφη . Προφανως για αυτο ειδες και τους περιορισμους που ειδες.
Θα εχουν λεει και καθηστερηση στην εκδοση.

View attachment 86218
Τι είναι ανέπαφη τεχνολογία?😂😂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Τι είναι ανέπαφη τεχνολογία?😂😂
Ανεπαφη τεχνολογια ειναι οι ρουφιανοι του μελοντος.
Οταν πας να παρεις το κτελ για πατρα ή το πλοιο για χανια θα κανεις μπιπ σε ενα μηχανακι και θα σου λεει οχι φοιτητικο, ολοκληρο.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλησπέρα
Μπορούν οι φοιτητές στο τελευταίο έτος της προπτυχιακής σχολής και που είναι στο πτυχίο να χρησιμοποιήσουν σε δημοσίευση δίπλα από το όνομα τους την επωνυμία BSc η ΒΑ η πρέπει αναγκαστικά να έχουν αποφοιτήσει;
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Νομίζω ότι πρέπει να έχεις πτυχίο ή να έχεις κάνει αίτηση για πτυχίο! Καί ακόμα και αίτηση να έχεις κάνει δε ξέρω κατά πόσο σωστό είναι να βάλεις BSc

Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι, τώρα που είμαι εδώ. Κάνω μεταπτυχιακό στην Ολλανδία αλλά με δέχθηκαν για να κάνω το τελευταίο εξάμηνο σε χώρα εκτός Ευρώπης όπου χρειάζεται να κάνω μπόλικα εμβόλια. Ξέρετε πρώτον αν τα εμβόλια μπορώ να τα κάνω στην Ελλάδα και/ή αν μπορώ να τα κάνω στην Ολλανδία λόγω πανεπιστήμιου με την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας; Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με exchange θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε να με διαφωτίσει γιατί άκρη δεν έχω βγάλει.
 

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Πιθανως χαζη ερωτηση αλλα αν σπουδαζεις στο εξωτερικο, υπαρχουν φοιτητικες εκπτωσεις (για παραδειγμα στα ΜΜΜ) στην Ελλαδα;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Νομίζω ότι πρέπει να έχεις πτυχίο ή να έχεις κάνει αίτηση για πτυχίο! Καί ακόμα και αίτηση να έχεις κάνει δε ξέρω κατά πόσο σωστό είναι να βάλεις BSc

Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι, τώρα που είμαι εδώ. Κάνω μεταπτυχιακό στην Ολλανδία αλλά με δέχθηκαν για να κάνω το τελευταίο εξάμηνο σε χώρα εκτός Ευρώπης όπου χρειάζεται να κάνω μπόλικα εμβόλια. Ξέρετε πρώτον αν τα εμβόλια μπορώ να τα κάνω στην Ελλάδα και/ή αν μπορώ να τα κάνω στην Ολλανδία λόγω πανεπιστήμιου με την ευρωπαϊκή κάρτα υγείας; Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία με exchange θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε να με διαφωτίσει γιατί άκρη δεν έχω βγάλει.

Προσωπικά τα έκανα στη χώρα που βρίσκομαι πλέον. Αντί βιβλιαρίου υγείας (καθώς το Ελληνικό που έχω από μικρός δεν αναγνωρίζεται λόγω απουσίας ψηφιακών υπογραφών, αγγλικής γλώσσας, κτλ) μου έδωσαν ένα χαρτί "παραπεμπτικό" πάνω στο οποίο αναγράφονται σε δυο γλώσσες Γερμανικά / Aγγλικά τι ακριβώς είναι, με βάση άρθρα, παραγράφους, υποπαραγράφους, κτλ της γερμανικής γραφειοκρατίας αλλά και με το λογότυπο της νοσοκομειακής μονάδας που εποπτεύει τον εμβολιασμό. Για περισσότερες πληροφορίες έλα στο chat. Oι Γερμανοί και Αυστριακοί έχουν ένα κίτρινο βιβλιάριο δίγλωσσο ως βιβλιάριο υγείας για εμβόλια συμπληρωμένο με κωδικούς από τον ασφαλιστικό τους φορέα και το οποίο αγοράζουν από το φαρμακείο ή τον οικογενειακό γιατρό τους.

Λόγω επείγουσας κατάστασης, για τον εμβολιασμό συνήθως μεριμνεί η εργοδοσία με κάποια βεβαίωση ή το Πανεπιστήμιο σπουδών. Για περισσότερες πληροφορίες να ρωτάτε τις γραμματείες. Για παράδειγμα γνωστός μου που εργάζεται σε εταίρια στη Γερμανία θυμάμαι ότι μερίμνησε η εταιρία του να φτιάξει ένα μικρό εμβολιαστικό κέντρο σε συνεργασία με κάποιο κέντρο υγείας, για να μην φρακάρει το εθνικό σύστημα υγείας με τα ραντεβού. Ήταν απίθανο να βρει κάποιος διαθέσιμη ημερομηνία το περασμένο εξάμηνο για την πρώτη δόση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Προσωπικά τα έκανα στη χώρα που βρίσκομαι πλέον. Αντί βιβλιαρίου υγείας (καθώς το Ελληνικό που έχω από μικρός δεν αναγνωρίζεται λόγω απουσίας ψηφιακών υπογραφών, αγγλικής γλώσσας, κτλ) μου έδωσαν ένα χαρτί "παραπεμπτικό" πάνω στο οποίο αναγράφονται σε δυο γλώσσες Γερμανικά / Aγγλικά τι ακριβώς είναι, με βάση άρθρα, παραγράφους, υποπαραγράφους, κτλ της γερμανικής γραφειοκρατίας αλλά και με το λογότυπο της νοσοκομειακής μονάδας που εποπτεύει τον εμβολιασμό. Για περισσότερες πληροφορίες έλα στο chat. Oι Γερμανοί και Αυστριακοί έχουν ένα κίτρινο βιβλιάριο δίγλωσσο ως βιβλιάριο υγείας για εμβόλια συμπληρωμένο με κωδικούς από τον ασφαλιστικό τους φορέα και το οποίο αγοράζουν από το φαρμακείο ή τον οικογενειακό γιατρό τους.

Λόγω επείγουσας κατάστασης, για τον εμβολιασμό συνήθως μεριμνεί η εργοδοσία με κάποια βεβαίωση ή το Πανεπιστήμιο σπουδών. Για περισσότερες πληροφορίες να ρωτάτε τις γραμματείες. Για παράδειγμα γνωστός μου που εργάζεται σε εταίρια στη Γερμανία θυμάμαι ότι μερίμνησε η εταιρία του να φτιάξει ένα μικρό εμβολιαστικό κέντρο σε συνεργασία με κάποιο κέντρο υγείας, για να μην φρακάρει το εθνικό σύστημα υγείας με τα ραντεβού. Ήταν απίθανο να βρει κάποιος διαθέσιμη ημερομηνία το περασμένο εξάμηνο για την πρώτη δόση.
Αρχικα, ευχαριστώ. Ναι η αλήθεια είναι ότι αν πάω θα είναι σε ενάμιση μήνα από τώρα οπότε ένα άγχος το έχω με το να τα προλάβω όλα καί ειδικά τα εμβόλια. Περιμένουμε περισσότερες πληροφορίες. Κάτσε μια έρχομαι στο τσατ αν είσαι
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση.
Γίνεται να είμαι σε ένα μεταπτυχιακό σε φάση εκπόνησης πτυχιακής και να εγγραφω σε ένα άλλο να παρακολουθήσω παράλληλα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,553 μηνύματα.
Καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση.
Γίνεται να είμαι σε ένα μεταπτυχιακό σε φάση εκπόνησης πτυχιακής και να εγγραφω σε ένα άλλο να παρακολουθήσω παράλληλα;
Γινεται...δεν ξερω τι παιζει αν κανεις μετα αιτηση για απαλοιφη διδακτρων ( αν εχουν διδακτρα)..Δηλαδη αν μπορεις να εχεις 2 προγραμματα δωρεαν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top