Γενικές φοιτητικές απορίες

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Δεύτερο πτυχίο εννοεί, προφανώς.

Επιτρέπεται απ' όσο ξέρω, αλλά για κάτι τέτοια μια ερώτηση στη γραμματεία επιβάλλεται.

Ναι εννοειται οτι λεω για 2ο πτυχιο :P
Ευχαριστώ. Θα το ψάξω και με την γραμματεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
καμια 100 μετρα εξω απο τη σχολη τη σχολη με εβγαλε φωτογραφια ενας τυπος(με φλας) μεσα στο μεσημερι.Του μιλησα μετα και με ειπε πως την εβγαλε καταλαθος ζητωντας συγνωμη.Να ανησυχω;


Μήπως έχετε τμήμα αρχιτεκτονικής ή καλών τεχνών εκεί κοντά; Τα κάνουμε αυτά καμία φορά :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
κανεις απο Φιλολογια ΑΠΘ ξερει ποτε ξεκιναμε;; διαβασα στο σαιτ οτι η υποδοχη γινεται στις 6 οκτωβρη,και ενα παιδι μολις μου ειπε οτι τα μαθηματα ξεκινουν κανονικα στις 2 οκτωβριου και απλα η υποδοχη γινεται στις 6..ισχυει;

Θεωρώντας ότι γράφτηκες στη σχολή σου, γιατί δεν ρώτησες τη γραμματεία σου πότε ξεκινάν τα μαθήματα?

Εν πάση περιπτώση, τα μαθήματα στο ΑΠΘ ξεκινάνε 2 Οκτωβρίου. Η υποδοχή είναι μια mini-fiesta που μπορεί να γίνει οποτεδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Το τμημα διοικησης επιχειρησεων της Καβαλας ειναι το αντιστοιχο της Θεσσαλονικης που λεγεται διοικησης επιχειρησεων εισαγωγικης κατευθυνσης;

Ρωταω για να ξερω εαν υπαρχει δυνατοτητα μετεγγραφης.

Επισης, πως μας δινεται αδεια να παρακουλουθησουμε μαθηματα στο αντιστοιχο τμημα χωρις να ειμαστε εγγεγραμμενοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τμημα διοικησης επιχειρησεων της Καβαλας ειναι το αντιστοιχο της Θεσσαλονικης που λεγεται διοικησης επιχειρησεων εισαγωγικης κατευθυνσης;

Ρωταω για να ξερω εαν υπαρχει δυνατοτητα μετεγγραφης.

Επισης, πως μας δινεται αδεια να παρακουλουθησουμε μαθηματα στο αντιστοιχο τμημα χωρις να ειμαστε εγγεγραμμενοι;

Ναι είναι αντίστοιχο. Δες εδώ https://www.ipaideia.gr/paideia/mete...-18-h-ya-me-tis-antistoixies-ton-tmimaton-aei
Πας κανονικά και παρακολουθείς, δεν θα σου φέρει κανείς αντίρρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erionaaa

Νεοφερμένος

Η erionaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν χρειάζεται να έχουμε και εκτυπωτή πέρα από λάπτοπ για τις εργασίες κλπ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν χρειάζεται να έχουμε και εκτυπωτή πέρα από λάπτοπ για τις εργασίες κλπ;
Θεωρώ ότι δεν είναι απαραίτητο να έχεις εκτυπωτή ούτως ή άλλως υπάρχουν τόσα φωτοτυπάδικα τριγύρω από τα πανεπιστήμια ή και μέσα σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zenouko

Νεοφερμένος

Η Zenouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Για σας είμαι ένας από αυτους που θέλει να δοκιμάσει να πάρει μετεγγραφή. Στα κριτήρια που λέει για τα εισοδήματα "Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών της οικογένειάς του, για το τρέχον οικονομικό έτος, δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των Χ χιλιάδων Ευρω." Τι εννουν; Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει ένα παράδειγμα; ( τα bold ). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
αν εσυ δουλευεις, διαθετεις δηλαδη ιδιο εισοδημα, τοτε αυτο συνυπολογιζεται με των γονιων σου πχ, το οριο ειναι 45 χιλιαδες, αν οι γονεις σου εχουν 43, αλλα εσυ εχεις και 3 χιλιαδες ευρω δηλωμενο εισοδημα, τοτε το συνολο παει 46 και δεν πιανεις το κριτηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για σας είμαι ένας από αυτους που θέλει να δοκιμάσει να πάρει μετεγγραφή. Στα κριτήρια που λέει για τα εισοδήματα "Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών της οικογένειάς του, για το τρέχον οικονομικό έτος, δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των Χ χιλιάδων Ευρω." Τι εννουν; Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει ένα παράδειγμα; ( τα bold ). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δες τις διευκρινίσεις στη σελίδα 5. Η εγκύκλιος είναι η περσινή αλλά είπαν ότι και φέτος θα ισχύσουν ακριβώς τα ίδια.
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/9ps5e4653ps-s2l2.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zenouko

Νεοφερμένος

Η Zenouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
αν εσυ δουλευεις, διαθετεις δηλαδη ιδιο εισοδημα, τοτε αυτο συνυπολογιζεται με των γονιων σου πχ, το οριο ειναι 45 χιλιαδες, αν οι γονεις σου εχουν 43, αλλα εσυ εχεις και 3 χιλιαδες ευρω δηλωμενο εισοδημα, τοτε το συνολο παει 46 και δεν πιανεις το κριτηριο

Δηλαδή εγώ που δεν δουλεύω και θέλω να πάω για το κρητήριο των 3,000 ευρώ θα βάλω στο σιτε το αφμ του πατέρα μου και της μητερας μου ( + το δικο μου; ) και θα παει το εισοδημα του πατερα και της μητερας μου δια 3;

Δες τις διευκρινίσεις στη σελίδα 5. Η εγκύκλιος είναι η περσινή αλλά είπαν ότι και φέτος θα ισχύσουν ακριβώς τα ίδια.
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/9ps5e4653ps-s2l2.pdf

Σε ευρχαριστώ για το λινκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ναι είναι αντίστοιχο. Δες εδώ https://www.ipaideia.gr/paideia/mete...-18-h-ya-me-tis-antistoixies-ton-tmimaton-aei
Πας κανονικά και παρακολουθείς, δεν θα σου φέρει κανείς αντίρρηση.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή εγώ που δεν δουλεύω και θέλω να πάω για το κρητήριο των 3,000 ευρώ θα βάλω στο σιτε το αφμ του πατέρα μου και της μητερας μου ( + το δικο μου; ) και θα παει το εισοδημα του πατερα και της μητερας μου δια 3;

Ακριβώς! Για να πάρεις 5 μόρια θα πρέπει το κατά κεφαλήν εισόδημα των μελών της οικογένειάς σου (πατέρας, μητέρα και τέκνα που εμφανίζονται στη φορολογική δήλωση ως προστατευόμενα μέλη) να μην υπερβαίνει τις 3000 ευρώ (στην περίπτωσή σου που είστε τριμελής οικογένεια δεν πρέπει να υπερβαίνει συνολικά τα 9000 ευρώ). Στην ηλεκτρονική αίτηση μετεγγραφής δηλώνεις το ΑΦΜ σου και τον ΑΜΚΑ σου και τους ΑΦΜ των γονιών σου. Υπάρχουν θέματα στο φόρουμ "Τα πάντα για τις μετεγγραφές" και "Μετεγγραφές 2016" που μπορούν να σε βοηθήσουν να λύσεις τις απορίες σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά, το στεγαστικό επίδομα δηλώνεται μέχρι τέλη Οκτώβρη. Όμως ο αδερφός μου έκανε χαρτιά για εστία, η οποία μπορεί να αργήσει και να βγει μετά το πέρας της προθεσμίας για στεγαστικό επίδομα. Να κάνει αίτηση για στεγαστικό; Δεν είμαστε σίγουροι ότι θα μπει εστία (έχουν ακούσει διάφορα τα αφτιά μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Να κάνει. Αν μπει σε εστία απλά πηγαίνεις στην μέριμνα και λες να ακυρώσουν την αίτηση για στεγαστικό, ή απλά παίρνεις και το χιλιάρικο αν είσαι λίγο πιο μάγκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Το μητρωο αρρενων υπαρχει πανω στο πιστοποιητικο γεννησης η πρεπει να παρω καποιο αλλο χαρτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,690 μηνύματα.
Για το στεγαστικο επιδομα στο τελος πρεπει να πατησω Ελεγχο Κριτηριων; Γνωριζει καποιος;

Επισης το IBAN που το εισαγουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Για το στεγαστικο επιδομα στο τελος πρεπει να πατησω Ελεγχο Κριτηριων; Γνωριζει καποιος;

Επισης το IBAN που το εισαγουμε;

Ναι, πατάς έλεγχο κριτηρίων, το IBAN το εισάγεις στο τελευταίο βήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,690 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παιδιά, το στεγαστικό επίδομα δηλώνεται μέχρι τέλη Οκτώβρη. Όμως ο αδερφός μου έκανε χαρτιά για εστία, η οποία μπορεί να αργήσει και να βγει μετά το πέρας της προθεσμίας για στεγαστικό επίδομα. Να κάνει αίτηση για στεγαστικό; Δεν είμαστε σίγουροι ότι θα μπει εστία (έχουν ακούσει διάφορα τα αφτιά μου).
Οι αιτήσεις αφορούν το στεγαστικό επίδομα του ακαδημαϊκού έτους 2016-2017.

Οι φετινοί πρωτοετείς (2017-2018) δεν δικαιούνται να κάνουν αίτηση, καθώς δεν ήταν φοιτητές κατά το προηγούμενο ακαδημαϊκό έτος. Για αυτούς θα ανοίξουν οι αιτήσεις στο τέλος του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους, δηλαδή τον Ιούνιο του 2018 (σύμφωνα με τις εξαγγελίες του υπουργείου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top