Γενικές φοιτητικές απορίες

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να πας να παρακολουθείς κανονικά. Δεν στο απαγορεύει κανείς. Οποιοσδήποτε πολίτης μπορεί να παρακολουθεί τις ακαδημαικές διαλέξεις πόσο μάλλον εσύ που μετά τη μετεγγραφή σου θα είσαι κανονικά φοιτητής του συγκεκριμένου τμήματος. Αρκετοί φοιτητές που βρίσκονται στην περίπτωσή σου το κάνουν αυτό. Φρόντισε μόνο να έχεις κάνει όλες τις απαιτούμενες ενέργειες στο τμήμα που μπήκες (εγγραφή, δήλωση μαθημάτων κτλ) και φυσικά ο,τι χρειάζεται για τη μετεγγραφή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kwnna99

Νεοφερμένος

Η kwnna99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γειά σας,
Είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο τμήμα πληροφορικής με εφαρμογές στη βιοϊατρική στη Λαμία. Ήθελα να ρωτήσω όσοι σπουδάζουν εκεί, γενικά πως είναι η κατάσταση; (Σχολή,καθηγητές, απουσίες, αυστηρότητα κτλ)

Επίσης, μου φαίνεται καλό challenge το να προσπαθήσω να τελειώσω τη σχολή στα 2,5-3 χρόνια και με ένα προγραμματισμό βγήκε, αλλά ήθελα να ρωτήσω, έχω τη δυνατότητα να επιλέξω και να παρακολουθήσω μαθήματα από άλλα εξάμηνα; (Δηλαδή ας πούμε στο 3ο εξάμηνο που μπορώ να πάρω αλλά 3 να πάρω κάποια από το 7ο)

Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
ΟΧΙ, μην το κάνεις σε καμία περίπτωση. Δε ξέρω ποιο είναι το πρόγραμμα σπουδών του τμήματος σου, αλλά αν μιλάμε για ένα σοβαρό κι αξιόλογο τμήμα, το πρόγραμμα θα είναι αρκετά απαιτητικό. Μαθήματα μεγαλυτέρων ετών πάρε από το 3ο & 4ο(μεταπτυχιακά) έτος.
Αν σου μένει χώρος λόγω επιλογής από το 2ο έτος, πάρε, αλλά μέχρι 3ου έτους κατά προτίμηση. Αυτό είναι ανάλογα με τα μαθήματα.
Στο 1ο (και 2ο καλύτερα) ακολούθα πιστά τον οδηγό σπουδών σας.

Στα 2.5-3 χρόνια δεν παίζει να βγάλεις το τμήμα που να κοπανιέσαι(μιλώντας πάντα για ένα σοβαρό κι αξιόλογο τμήμα).
Το λιγότερο τα 3.5 αλλά κι αυτό μετά βίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επίσης ακόμα και να συμπληρώσεις τα απαιτούμενα ects στα 2,5-3 χρόνια (πράγμα που μου φαίνεται απίθανο), δεν νομίζω ότι επιτρέπεται να ορκιστείς πριν να συμπληρώσεις τα 4 (τον Ιούλιο που θα τελειώσεις το 4ο έτος δηλαδή). Μπορεί να υπάρχουν παιδιά που τελειώνουν με τα μαθήματα στα 3,5 χρόνια και μετά ενώ είναι άτυπα τελειωμένοι να ψάχνουν για πρακτική ή μεταπτυχιακά κλπ με την προοπτική να ορκιστούν άμεσα και να μην χαθεί το deadline, αλλά το να το κάνεις 1-1,5 χρόνο πριν θα ήταν άσκοπο.

Γενικά δεν καταλαβαίνω γιατί να πιεστείτε, τελειώστε just και θα είστε κομπλέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Επιτρέπεται να κανεις προπτυχιακο και μεταπτυχιακο ταυτοχρονα στο ιδιο τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
καμια 100 μετρα εξω απο τη σχολη τη σχολη με εβγαλε φωτογραφια ενας τυπος(με φλας) μεσα στο μεσημερι.Του μιλησα μετα και με ειπε πως την εβγαλε καταλαθος ζητωντας συγνωμη.Να ανησυχω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
καμια 100 μετρα εξω απο τη σχολη τη σχολη με εβγαλε φωτογραφια ενας τυπος(με φλας) μεσα στο μεσημερι.Του μιλησα μετα και με ειπε πως την εβγαλε καταλαθος ζητωντας συγνωμη.Να ανησυχω;
Την έσβησε μπροστά σου;; Έδειχνε περίεργος or something ?
...Και εμένα με φοβίζουν κάτι τέτοια...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Την έσβησε μπροστά σου;; Έδειχνε περίεργος or something ?
...Και εμένα με φοβίζουν κάτι τέτοια...:/:
μου τη εδειξε στο κινητο του και μαλλον την εσβησε,δεν ξερω σιγουρα ομως...περιεργα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Σας φωτογραφιζουν για να σας φακελωσουν φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Αν παρω απο τη γραμματεια μια βεβαιωση εγγραφης/φοιτησης μπορω να την χρησιμοποιω μεχρι να παρω το πασο για κτελ??τη μετρανε η θελουν απαραιτητα το πασο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Επιτρέπεται να κανεις προπτυχιακο και μεταπτυχιακο ταυτοχρονα στο ιδιο τμημα;

Άμα δεν έχεις πτυχίο πως θα πας για μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεύτερο πτυχίο εννοεί, προφανώς.

Επιτρέπεται απ' όσο ξέρω, αλλά για κάτι τέτοια μια ερώτηση στη γραμματεία επιβάλλεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μπορεί να είναι 2ο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Μα λέει ταυτόχρονα στο ίδιο τμήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί προβληματίζεσαι. Δεν μπορώ να δώσω κατατακτήριες στην Αγγλική και να δώσω και για το μάστερ της αγγλικής, έχοντας πρώτο πτυχίο από τη γαλλική φιλολογία, για παράδειγμα; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δε ξέρω μου φαίνεται λίγο περίεργο κι έχω τις αμφιβολίες μου ως προς το αν δέχεται ένα τμήμα κάτι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ξέρω τουλάχιστον ένα τμήμα στην Πάντειο που το δέχεται κανονικά, αλλά εννοείται πρέπει να το ελέγξει με τη γραμματεία του τμήματος για το οποίο ενδιαφέρεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώτα Νο.

Νεοφερμένος

Η Γιώτα Νο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
κανεις απο Φιλολογια ΑΠΘ ξερει ποτε ξεκιναμε;; διαβασα στο σαιτ οτι η υποδοχη γινεται στις 6 οκτωβρη,και ενα παιδι μολις μου ειπε οτι τα μαθηματα ξεκινουν κανονικα στις 2 οκτωβριου και απλα η υποδοχη γινεται στις 6..ισχυει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κανεις απο Φιλολογια ΑΠΘ ξερει ποτε ξεκιναμε;; διαβασα στο σαιτ οτι η υποδοχη γινεται στις 6 οκτωβρη,και ενα παιδι μολις μου ειπε οτι τα μαθηματα ξεκινουν κανονικα στις 2 οκτωβριου και απλα η υποδοχη γινεται στις 6..ισχυει;

Να ενημερώνεσαι καθημερινά από το σάιτ της σχολής σου για να παίρνεις τις απαντήσεις που θέλεις.
https://www.lit.auth.gr/node/5640
Για την έναρξη μαθημάτων δεν έχει βγει ακόμα ανακοίνωση αλλά έχει βγει από το τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας ότι ξεκινούν στις 2 Οκτωβρίου. Επειδή και τα δύο τμήματα ανήκουν στη Φιλοσοφική Σχολή, δεν αποκλείεται να ξεκινήσετε κι εσείς στις 2/10 χωρίς όμως να είναι βέβαιο. Σίγουρα αυτές τις ημέρες θα βγει ανακοίνωση αλλά μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στη Γραμματεία να ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top