Γενικές φοιτητικές απορίες

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Έχει τύχει σε κανέναν να έχει συμφοιτητή με ίδιο όνομα και ίδιο επώνυμο, στο ίδιο έτος; Γιατί μου συμβαίνει εμένα αυτή τη στιγμή και θα ήθελα να μου πείτε αν πιστεύετε ότι αυτό ίσως αποτελέσει πρόβλημα... :P

Χα! Εγώ είχα συμφοιτήτρια με το ίδιο επίθετο (μόνο), ένα έτος μεγαλύτερη, αλλά επειδή μάλλον η κοπέλα ήθελε να ξαναδώσει, είχε γραφτεί και δεν είχε πατήσει στη σχολή οπότε χρωστούσε και τα μαθήματα των προηγούμενων εξαμήνων. Σε δυο μαθήματα τα τζιμάνια από τη σχολή τής πέρασαν το δικό μου βαθμό. Περίμενα μετά να γίνει τμήμα για να γίνει η αλλαγή. Πάλι καλά που το κατάλαβα γιατί πολύ απλά δεν μού εμφανίστηκε ο βαθμός (εφόσον δεν είχε δώσει αυτή εξεταστική), ενώ στους υπόλοιπους συμφοιτητές μου ναι.

Υ.γ.1 Για να μην σε φοβίσω, νομίζω δίνουν παραπάνω βάση στον αριθμό μητρώου και δευτερευόντως στο ονόμα.

Υ.γ.2 Γράφε και το πατρώνυμο αν θες μεγαλύτερη ασφάλεια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έχει τύχει σε κανέναν να έχει συμφοιτητή με ίδιο όνομα και ίδιο επώνυμο, στο ίδιο έτος; Γιατί μου συμβαίνει εμένα αυτή τη στιγμή και θα ήθελα να μου πείτε αν πιστεύετε ότι αυτό ίσως αποτελέσει πρόβλημα... :P
Καλά, αν περιμένεις από τους χαζούς καθηγητές ή τις ακόμα χαζότερες γραμματείς, σώθηκες :hehe: Εδώ ξέρω περίπτωση που είχαν παρόμοιο επίθετο δύο παιδιά (τύπου: Γκαβού και Γκαβίδου:hehe:), όπου πάλι έγινε λάθος μεταξύ των βαθμών τους.
Γενικά, να είσαι προσεκτική γράφοντας αριθμό μητρώου και πατρώνυμο, όπου γράφεις το όνομά σου. Να είσαι προετοιμασμένη, όμως, ότι ίσως γίνουν λάθη στις βαθμολογίες κάποιες φορές.

Χαίρομαι που έχω μοναδικό επίθετο, τελικά :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ρε παιδιά λέτε γι'αυτο να πήρα σκατα βαθμό σε ένα μάθημα που το είχα διαβάσει και ήξερα τα θέματα; :eek: :look: Δεν το τσέκαρα ποτε. Αχ είναι πολύ άχρηστοι πάντως, η αλήθεια είναι αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Ρε παιδιά λέτε γι'αυτο να πήρα σκατα βαθμό σε ένα μάθημα που το είχα διαβάσει και ήξερα τα θέματα; :eek: :look: Δεν το τσέκαρα ποτε. Αχ είναι πολύ άχρηστοι πάντως, η αλήθεια είναι αυτή.

Έχει τύχει να μπερδέψουν τα γράμματά μου και να μην καταλάβουν το επίθετό μου... και φυσικά να αργήσουν ένα 15νθημερο σε σχέση με τους υπόλοιπους να βγάλουν το βαθμό μου...

Κατά κοινή ομολογία τα γράμματα μου είναι πολύ καλά/ τέλος πάντων διαβάζονται βρε αδερφέ και το επίθετό μου είναι τέτοιο που δε χωράν και πολλά περιθώρια σύγχυσης.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milianis

Νεοφερμένος

Ο milianis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής Θράκης και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδιά κάποιες ερωτήσεις που αφορούν σε περίπτωση δεύτερου πτυχίου, αλλά μετά από πανελλήνιες όμως, όχι κατατακτήριες:
1)Δικαιούμαι δωρεάν συγγράματα από το eudoxus;
2)Αναγνωριζει μαθήματα γενικά η νομική ΔΠΘ; Και αν ναι, η εισαγωγή εξακολουθεί να γίνεται στο Α' εξάμηνο; Ή ενδέχεται να μπορώ να μπω στο Γ' ίσως, αν βέβαια τελικα αναγνωριστούν αρκετά; Η προηγούμενη σχολή ήταν Πολιτικές Επιστήμες ΑΠΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά κάποιες ερωτήσεις που αφορούν σε περίπτωση δεύτερου πτυχίου, αλλά μετά από πανελλήνιες όμως, όχι κατατακτήριες:
1)Δικαιούμαι δωρεάν συγγράματα από το eudoxus;
2)Αναγνωριζει μαθήματα γενικά η νομική ΔΠΘ; Και αν ναι, η εισαγωγή εξακολουθεί να γίνεται στο Α' εξάμηνο; Ή ενδέχεται να μπορώ να μπω στο Γ' ίσως, αν βέβαια τελικα αναγνωριστούν αρκετά; Η προηγούμενη σχολή ήταν Πολιτικές Επιστήμες ΑΠΘ

1. Αν δε κάνω λάθος μέχρι 2ο ναι δικαιούσαι
2. Για την αναγνώριση μαθημάτων (από τη μια σχολή στην άλλη αν μπαίνεις με κατακτήριες) εξαρτάται από τον καθηγητή του τμήματος που μπήκες και τα μαθήματα που έδωσες για να μπεις για 2η φορά πανελλήνιες δεν ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the-stockbroker

Νεοφερμένος

Ο the-stockbroker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδιά, ξέρει κανείς τι είναι η βεβαίωση εγγραφής ; Είναι εκείνο το χαρτί που πήραμε μετά την ηλεκτρονική μας εγγραφή ή είναι κάποιο άλλο που πρέπει να πάρουμε από την σχολή μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Happily.Motionless

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Happily.Motionless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
παιδες ερωτηση, το ΤΕΙ πειραια δεν ειναι στην γεφυρα ραλλη? ( την σταση του 420 λεω )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Παιδιά, ξέρει κανείς τι είναι η βεβαίωση εγγραφής ; Είναι εκείνο το χαρτί που πήραμε μετά την ηλεκτρονική μας εγγραφή ή είναι κάποιο άλλο που πρέπει να πάρουμε από την σχολή μας
Είναι ένα χαρτί που θα σου δώσει η γραμματεία το οποίο ουσιαστικά πιστοποιεί ότι είσαι φοιτητής του τάδε τμήματος, στο πρώτο εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι αυτό της ηλεκτρονικής εγγραφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
wait what? τα έχουν αλλάξει εντελώς μου φαίνεται. :P Άκυρο αυτό που είπα τότε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Απλά χρειάζεται να πάει στη σχολή και να ολοκληρώσει την εγγραφή (η εγγραφή δεν ολοκληρώνεται πληρως ηλεκτρονικά) και εκεί θα τους δείξει το χαρτί που αναφέρει την ηλεκτρονική εγγραφή του.

Πέρα από αυτό, δεν έχεις άδικο. Απλά νομίζω η ερώτηση του παιδιού ήταν συγκεκριμένη για το ζήτημα των εγγραφών :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το χαρτί της ηλεκτρονικής εγγραφής ονομάζεται "Αίτηση Εγγραφής", όχι βεβαίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, ξέρει κανείς τι είναι η βεβαίωση εγγραφής ; Είναι εκείνο το χαρτί που πήραμε μετά την ηλεκτρονική μας εγγραφή ή είναι κάποιο άλλο που πρέπει να πάρουμε από την σχολή μας

΄Οχι, η βεβαίωση εγγραφής δεν έχει καμία σχέση με την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής.΄Οταν ολοκληρώσεις την εγγραφή σου στη σχολή θα μπορείς να ζητήσεις βεβαίωση εγγραφής είτε καταθέτοντας αίτηση στη Γραμματεία είτε μέσω των ηλεκτρονικών υπηρεσιών στις οποίες θα έχεις πρόσβαση με τους κωδικούς που θα σου έχουν δώσει (εξαρτάται από τη σχολή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sofiapon12

Νεοφερμένος

Η Sofiapon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ξερει καποιος ποτε ξεκινουν τα μαθηματα στη φιλοσοφικη θεσσάλονικης και ποτε συνηθως ειναι η περιοδος παραλαβης των βιβλιων για την ρξεταστικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,648 μηνύματα.
Ξερει καποιος ποτε ξεκινουν τα μαθηματα στη φιλοσοφικη θεσσάλονικης και ποτε συνηθως ειναι η περιοδος παραλαβης των βιβλιων για την ρξεταστικη;
Το λεει στο σαιτ της σχολης.
Γιατι δεν βλεπετε καθολου εκει ;(2 Οκτωβριου)
Καπου στο Νοεμβριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sofiapon12

Νεοφερμένος

Η Sofiapon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν μου εμφανιζε κατι στη σελιδα,ισως φταιει το δικτυο μου..ευχαροστω πολυ παντως°
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

movie_buff

Νεοφερμένος

Η movie_buff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά εγώ πέρασα ΑΠΘ, ξέρει κανείς πότε μπορούμε να φτιάξουμε τον ιδρυματικό λογαριασμό;;;;;;; Γιατί όταν προσπαθώ μου λέει ότι δεν υπάρχει αυτός εγγεγραμένος φοιτητής. (Την εγγραφή την έχω κάνει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά εγώ πέρασα ΑΠΘ, ξέρει κανείς πότε μπορούμε να φτιάξουμε τον ιδρυματικό λογαριασμό;;;;;;; Γιατί όταν προσπαθώ μου λέει ότι δεν υπάρχει αυτός εγγεγραμένος φοιτητής. (Την εγγραφή την έχω κάνει)

κάτσε πρώτα να πάρεις username και μετά τον φτιάχνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

movie_buff

Νεοφερμένος

Η movie_buff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top