Γενικές φοιτητικές απορίες

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την γρήγορη και κατατοπιστική σου απάντηση! Μια τελευταία ερώτηση ...πως μπορώ να ξέρω αν τα εργαστήρια είναι κομμάτια αλυσίδων? ρωτάω την γραμματεία της σχολής μου ? (έχω περάσει διοίκηση τουριστικών επιχειρήσεων )
Αν δεν το λέει στο σάιτ της σχολής σου, τότε ναι, πάρε ένα τηλ στην γραμματεία και θα σου πουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vael

Νεοφερμένος

Η Vael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αν δεν το λέει στο σάιτ της σχολής σου, τότε ναι, πάρε ένα τηλ στην γραμματεία και θα σου πουν.

Οκ σε ευχαριστώ πολύ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί η γραμματεία μας είναι στον κόσμο της?

Χωρίς πάσο, υπάρχει περίπτωση με κάποιον άλλο τρόπο -πχ βεβαίωση σπουδών + ταυτότητα - να με αφήσουν να γράψω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σε εμάς δεν ελέγχουν καν το πάσο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί η γραμματεία μας είναι στον κόσμο της?

Χωρίς πάσο, υπάρχει περίπτωση με κάποιον άλλο τρόπο -πχ βεβαίωση σπουδών + ταυτότητα - να με αφήσουν να γράψω?
Σε εμάς, όσοι είχαν έρθει με μετεγγραφή, έτσι έγραψαν στην πρόοδο οπότε πιστεύω λογικά δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Βεβαίωση σπουδών και ταυτότητα είναι αρκετά για να γράψεις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και σκέτο με ταυτότητα γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση στους φοιτητές ΔΠΘ.Υπαρχει περίπτωση η εξεταστική να μετατεθεί εξαιτίας της κακοκαιρίας(επειδή δεν γίνονται μαθήματα όλη την εβδομάδα ) και επιπλέον αν και ποτέ θα γίνει αναπλήρωση χαμένων ωρών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση στους φοιτητές ΔΠΘ.Υπαρχει περίπτωση η εξεταστική να μετατεθεί εξαιτίας της κακοκαιρίας(επειδή δεν γίνονται μαθήματα όλη την εβδομάδα ) και επιπλέον αν και ποτέ θα γίνει αναπλήρωση χαμένων ωρών;

Για μια βδομαδα χαμενων μαθηματων δε νομιζω να παιχτει παραταση. Ισως καμια αναπληρωση αν προλαβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα ήθελα να απευθύνω μια ερώτηση στους φοιτητές ΔΠΘ.Υπαρχει περίπτωση η εξεταστική να μετατεθεί εξαιτίας της κακοκαιρίας(επειδή δεν γίνονται μαθήματα όλη την εβδομάδα ) και επιπλέον αν και ποτέ θα γίνει αναπλήρωση χαμένων ωρών;

Ποιος είσαι ρε μαν; Λοιπόν οι πολιτικοί μεταφέρθηκαν επειδή ξεκινούσαν εξεταστική την επόμενη εβδομάδα κανονικά. Εμείς δεν νομίζω να μεταφερθούμε. Υπάρχει πιθανότητα να γίνει αλλά είναι μικρή. Για αναπλήρωση θα περιμένεις μήνυμα από το διδάσκοντα. Φαντάζομαι αν κάνουν πολλοί καθηγητές παράπονο ότι δεν ολοκλήρωσαν την ύλη και δεν μπορούν να την ολοκληρώσουν θα μας μεταφέρουν, αλλά πολύ κακό για το τίποτα πιστεύω.

Edit: καμια σημειωση διακριτα παιζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Garist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Garist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Ποιος είσαι ρε μαν; Λοιπόν οι πολιτικοί μεταφέρθηκαν επειδή ξεκινούσαν εξεταστική την επόμενη εβδομάδα κανονικά. Εμείς δεν νομίζω να μεταφερθούμε. Υπάρχει πιθανότητα να γίνει αλλά είναι μικρή. Για αναπλήρωση θα περιμένεις μήνυμα από το διδάσκοντα. Φαντάζομαι αν κάνουν πολλοί καθηγητές παράπονο ότι δεν ολοκλήρωσαν την ύλη και δεν μπορούν να την ολοκληρώσουν θα μας μεταφέρουν, αλλά πολύ κακό για το τίποτα πιστεύω.

Edit: καμια σημειωση διακριτα παιζει;

Εδώ γελάμε.Ζητημα να έχω πατήσει 2 φορές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Γεια σας!

Είμαι φοιτήτρια επί πτυχίω, έχω τελειώσει με όλα τα μαθήματα και έχω δηλώσει και την πτυχιακή, την οποί θέλω να παρουσιάσω σε αυτήν την εξεταστική. Όμως λόγω ενός προβλήματος που είχα δεν έκανα εγγραφή στο εξάμηνο φέτος! Θα καταφέρω να παρουσιάσω την πτυχιακή; Μπορώ να κάνω εκπρόθεσμα εγγραφή στο εξάμηνο; SOS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Υπάρχει κανένας π να γνωρίζει κανένα μεταπτυχιακό που να μην θέλει εξετάσεις και να μην έχει δίδακτρα ? Φυσικός είμαι , οπότε προφανώς κάτι π να δέχονται φυσικούς.
θενκς !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχουν συγκεντρώσει όλα τα μεταπτυχιακά της χώρας, αλλά μπορείς να μπεις εδώ: https://www.eduguide.gr/grad/, να διαλέξεις αντικείμενο και πόλη, να επιλέξεις "Δωρεάν" και να τα δεις αναλυτικά. Πρέπει να τα κοιτάξεις ένα προς ένα για να δεις αν έχουν εξετάσεις ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Καλησπερα, λογω προσωπικων λογων θα ηθελα να κανω διακοπη του 2ου εξαμηνου. Ειμαι σε πανεπιστημιο,1ο ετος. Αυτην την στιγμη εχουμε εξεταστικη και το ερωτημα μου ειναι το εξης. Τα μαθηματα που δεν θα περασω ποτε θα εχω την δυνανοτητα να τα ξαναδωσω εφοσον εχω κανει διακοπη του 2ου εξαμηνου. Επισης στην ουσια τον οκτωβριο του 2017 δεν θα κανω το 3ο εξαμηνο σωστα? Ειναι μεγαλο το ζητημα παιδια διοιτι θελω να κανω μια μικρη παυση αλλα δεν θελω να μου καταστρεψει το προγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Λοιπόν, ας σε βοηθήσω και λίγο με τα διαδικαστικά. Αρχικά πήγαινε στην γραμματεία σου και πες τους ότι θέλεις να κάνεις αναστολή σπουδών για ένα εξάμηνο. Θα σου δώσουν μια αίτηση/υπεύθυνη δήλωση, οπου θα γράψεις για πόσο διάστημα θέλεις να κάνεις την αναστολή και για ποιό λόγο. Έπειτα, θα πρέπει η αίτηση να εγκριθεί απο την συνέλευση καθηγητών (μην αγχώνεσαι, δύσκολα να υπάρξει κάποιο κόλλημα). Απλά κανε το αυτό όσο μπορείς πιο γρήγορα, γιατι πρέπει να προλάβεις την συνέλευση πριν την έναρξη του 2ου εξαμήνου. Τα μαθήματα που χρώστας απο το 1ο εξάμηνο θα μπορέσεις να τα δώσεις στο ΧΕ του 2017-18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ! Νομιζω εχω το δικαιωμα 10 μερες πριν την αρχη του 2ου εξαμηνου να δηλωσω αναστολη σπουδων. Οι λογοι ειναι οικογενοιακοι και θα το αναφερω αν μου πουν τιποτα. Στην πραγματικοτητητα αν το κανω αυτο παω 1 χρονο πισω σωστα? Δεν αρχιζω απο 3ο εξαμηνο τον οκτωβρη? Ειναι σημαντικο αυτο το κομματι για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ! Νομιζω εχω το δικαιωμα 10 μερες πριν την αρχη του 2ου εξαμηνου να δηλωσω αναστολη σπουδων. Οι λογοι ειναι οικογενοιακοι και θα το αναφερω αν μου πουν τιποτα. Στην πραγματικοτητητα αν το κανω αυτο παω 1 χρονο πισω σωστα? Δεν αρχιζω απο 3ο εξαμηνο τον οκτωβρη? Ειναι σημαντικο αυτο το κομματι για μενα.
Ξεκινάς τον Οκώβρη του 17' πάλι αν κάνεις αναστολή για ένα εξάμηνο, αν κάνεις αναστολή για 2 εξάμηνα, ξεκινάς τον Φλεβάρη του 18'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Ξεκινάς τον Οκώβρη του 17' πάλι αν κάνεις αναστολή για ένα εξάμηνο, αν κάνεις αναστολή για 2 εξάμηνα, ξεκινάς τον Φλεβάρη του 18'.

Ξεκιναω στον 3ο εξαμηνο ομως? Γιατι εφοσον δεν εχω πραγματοποηισει καθολου το 2ο εξαμηνο πως ειναι εφικτο να παω κατευθειαν στο 3ο? Απλα εγω αυτο ηθελα. Αν ειχα την δυνανοτητα να ξανα-αρχιζα απο την αρχη διοτι εκανα καποια σοβαρα λαθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Δυστυχώς από την αρχή δε θα μπορέσεις να αρχίσεις. Θα βρίσκεσαι στο 2ο εξάμηνο φοίτησης σου παρόλο που θα βρίσκεσαι στο ΧΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top