Γενικές φοιτητικές απορίες

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πρώτον για να σταλεί στον Εύδοξο και να γίνει διασταύρωση ότι δικαιούσαι όντως το σύγγραμμα που επέλεξες να πάρεις αποκεί.
Δεύτερον για να μπορεί να περαστεί η βαθμολογία σου ηλεκτρονικά.
Τρίτον για να υπάρχει μια "αντιστοίχηση" προς τους καθηγητές πόσοι παρακολουθούν/δίνουν το μάθημα τελικά.
Τέταρτον για γραφειοκρατικούς λόγους αρχείου από την γραμματεία.
Όχι αυτό με τον εύδοξο ΔΕΝ ισχύει. Πάντα μετά τη δήλωση μπαίνετε στο σύστημα μη τυχόν έγινε καμιά στραβή. Γιατί μια φίλη μου έκανε λόγω κάποιου λάθους δεν της δηλώθηκαν τα μαθήματα, πήρε κανονικά από τον εύδοξο βιβλία και μετά είχε πρόβλημα. Τα επέστρεψε όλα πίσω για να της επιτρέψουν να πάρει του επόμενου εξαμήνου. Οπότε προσοχή με αυτά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρανια18

Νεοφερμένος

Η Ρανια18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Το πασό μπορούμε να το κάνουμε σε όποια περιοχή θέλουμε αρκεί να είναι κατάστημα Vodafone γτ εγω πέρασα Γιάννενα και θα κάνω μεταγραφή για θεσσαλονικη και θα πάω κατευθείαν εκεί γίνεται να το κάνω στην Θεσσαλονίκη? ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Πρώτον για να σταλεί στον Εύδοξο και να γίνει διασταύρωση ότι δικαιούσαι όντως το σύγγραμμα που επέλεξες να πάρεις αποκεί.
Δεύτερον για να μπορεί να περαστεί η βαθμολογία σου ηλεκτρονικά.
Τρίτον για να υπάρχει μια "αντιστοίχηση" προς τους καθηγητές πόσοι παρακολουθούν/δίνουν το μάθημα τελικά.
Τέταρτον για γραφειοκρατικούς λόγους αρχείου από την γραμματεία.
Το πιο σημαντικο, το οποιο δεν αναφερθηκε ειναι, οτι ο καθηγητης πρεπει να ξερει ποσοι φοιτητες θα προσελθουν στην εξεταση, ωστε να "κλεισει" τις απαιτουμενες αιθουσες/αμφιθεατρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Το πασό μπορούμε να το κάνουμε σε όποια περιοχή θέλουμε αρκεί να είναι κατάστημα Vodafone γτ εγω πέρασα Γιάννενα και θα κάνω μεταγραφή για θεσσαλονικη και θα πάω κατευθείαν εκεί γίνεται να το κάνω στην Θεσσαλονίκη? ??

Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Τα βιβλία μπορούμε να τα πάρουμε από την πόλη μας η είναι απαραίτητο να πάω στα Χανιά ?

Και επίσης βγαίνει σχετική ανακοίνωση για το ζήτημα Οκτώβριο-Νοέμβριο από την εκάστοτε σχολή ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Βγήκε το χειμερινό ωρολόγιο πρόγραμμα της σχολής μου και δεν έχω ιδέα σε ποια μαθήματα πρέπει να πάω. Εγώ υπέθεσα ότι πρέπει να πάω σε όλα τα υποχρεωτικά τα οποία βγαίνουν 11 αλλά μου είπαν ότι σε κάθε εξάμηνο θα έχω 5-6.
Είμαι 1ο έτος, θα επιλέξω εγώ μαθήματα; Δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν τα πανεπιστήμια και νιώθω ηλίθια που δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι πρέπει να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βγήκε το χειμερινό ωρολόγιο πρόγραμμα της σχολής μου και δεν έχω ιδέα σε ποια μαθήματα πρέπει να πάω. Εγώ υπέθεσα ότι πρέπει να πάω σε όλα τα υποχρεωτικά τα οποία βγαίνουν 11 αλλά μου είπαν ότι σε κάθε εξάμηνο θα έχω 5-6.
Είμαι 1ο έτος, θα επιλέξω εγώ μαθήματα; Δεν έχω ιδέα πως λειτουργούν τα πανεπιστήμια και νιώθω ηλίθια που δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι πρέπει να κάνω;

Είσαι σίγουρη ότι και τα 11 που βλέπεις γραμμένα είναι υποχρεωτικά;
Μήπως κάποια είναι γραμμένα δύο φορές, τύπου 1 φορά το αμφιθεατρικό, 1 φορά το εργαστηριακό; Μπορείς να τσεκάρεις στον οδηγό σπουδών σας ποια μαθήματα είναι του 1ου εξαμήνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Όχι είναι όλα με διαφορετικό όνομα μαθήματος, διαφορετικές ώρες..

Επειδή βλέπω ότι είσαι κι εσύ ΑΠΘ, μπορώ να σε ρωτήσω και κάτι άλλο; Έκανα τώρα ηλεκτρονική καταχώριση στο ΑΠΘ, αφού γίνει η διαδικασία ταυτοπροσωπίας, θα μπω πάλι ηλεκτρονικά να γραφτώ στο εξάμηνο και να δηλώσω τα μαθήματα ή θα γίνει αυτόματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τότε τσέκαρε με τον οδηγό σπουδών για να κάνεις αντιστοίχηση, 11 υποχρεωτικά σε ένα εξάμηνο μου φαίνονται υπερβολικά. Μήπως βγήκε το πρόγραμμα ανά έτος και είναι όλα του 1ου έτους μέσα;

Θα κάνεις μόνη σου δήλωση εξαμήνου και μαθημάτων, εμάς βγάζει ανακοίνωση η γραμματεία πότε, επομένως να έχεις το νου σου στο σάιτ σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τα βιβλία μπορούμε να τα πάρουμε από την πόλη μας η είναι απαραίτητο να πάω στα Χανιά ?

Και επίσης βγαίνει σχετική ανακοίνωση για το ζήτημα Οκτώβριο-Νοέμβριο από την εκάστοτε σχολή ?

Μα συνεργαζονται με συγκεκριμενα βιβλιοπωλεια...

Το πιο σημαντικο, το οποιο δεν αναφερθηκε ειναι, οτι ο καθηγητης πρεπει να ξερει ποσοι φοιτητες θα προσελθουν στην εξεταση, ωστε να "κλεισει" τις απαιτουμενες αιθουσες/αμφιθεατρα.

Καλα κι αυτο δεν ισχυει γιατι το οτι καποιος δηλωσε το μαθημα δεν σημαινει οτι θα παει κιολας. Σε εμας σε καποια δυσκολα μαθηματα το 60% του καταλογου ειναι "Δεν προσηλθε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Απορία ψάρακα.:redface:
Εγώ βλέπω τώρα πως βγήκε το πρόγραμμα του 1ου εξαμήνου και βλέπω τμήματα τα οποία κάνουν (όπως είναι το φυσιολογικό) το ίδιο μάθημα,όμως από τμήμα σε τμήμα η μέρα που γίνεται το τάδε μάθημα και η ώρα διαφέρουν. Το τμήμα θα το διαλέξω εγώ με κριτήριο ποιο με βολεύει εμένα σαν ώρα/μέρα/κλπ ή όχι; :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Απορία ψάρακα.:redface:
Εγώ βλέπω τώρα πως βγήκε το πρόγραμμα του 1ου εξαμήνου και βλέπω τμήματα τα οποία κάνουν (όπως είναι το φυσιολογικό) το ίδιο μάθημα,όμως από τμήμα σε τμήμα η μέρα που γίνεται το τάδε μάθημα και η ώρα διαφέρουν. Το τμήμα θα το διαλέξω εγώ με κριτήριο ποιο με βολεύει εμένα σαν ώρα/μέρα/κλπ ή όχι; :look:

Συνηθως τα τμηματα χωριζονται αλφαβητικα αλλα στην πραξη δεν ελεγχει κανενας τιποτα. Για αυτο σε μερικα μαθημα βλεπεις 100 φοιτητες να παρακολουθουν και οι 85 ειναι στον ενα καθηγητη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Συνηθως τα τμηματα χωριζονται αλφαβητικα αλλα στην πραξη δεν ελεγχει κανενας τιποτα. Για αυτο σε μερικα μαθημα βλεπεις 100 φοιτητες να παρακολουθουν και οι 85 ειναι στον ενα καθηγητη...
Aaa μάλιστα... Να φανταστώ για να μάθω σε ποιο τμήμα θα είμαι ρωτάω στη Γραμματεία,σωστά; :P:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Aaa μάλιστα... Να φανταστώ για να μάθω σε ποιο τμήμα θα είμαι ρωτάω στη Γραμματεία,σωστά; :P:redface:

Τι αγχωμένο που είσαι! ^^
Πιθανόν θα βγει ανακοίνωση από τον καθηγητή που κάνει το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Καλησπερα εμεις ξεκιναμε 26 σεπτεμβρη και εχει βγει το προγραμμα για το οποιο εχω καποιες αποριες.Π.χ την τεταρτη εχω μαθημα Γενιη Βιολογια και Πληροφορικη απο τις 2 μεχρι τις 8 το βραδυ 6 ωρες συνεχομενες θεωρια απο 3 καθε μαθημα και πιο πριν νωρις το πρωι εχω εργαστηριο.Εκει υποτιθεται οτι θα πρεπει να τις παρακολουθω ολες και τις 6 ωρες?Επισης τη πεμπτη απο 2-8 εχω 6 ωρες εργαστηριο εκει θα παω παλι 6 ωρες συνεχομενα ή διαλεγω μια ωρα απο αυτες και πηγαινω?Μου φαινεται λιγο περιεργο να εχω μαθημα απο 9-11 και μετα 2-8 το βραδυ και αναρωτιεμαι πως γινεται καποιος να πηγαινει σε ολες τις θεωριες καθε μερα.Θελω να μου εξηγησει καποιος εμπειρος αν ειχε 6 ωρες θεωρια πηγαινε σε ολες για να γραψει εναν πολυ καλο βαθμο πχ 8,9 ή μπορει κ με 3-4 ωρες να γραψεις τον ιδιο βαθμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Aaa μάλιστα... Να φανταστώ για να μάθω σε ποιο τμήμα θα είμαι ρωτάω στη Γραμματεία,σωστά; :P:redface:

Ε συνηθως με τα επωνυμα παει. Αν εισαι σε καποιο γραμμα στην ακρη σχεδον παντα ξερεις σε ποιο τμημα εισαι.

Οπως προειπα, μπορεις να παρακολουθησεις τις περισσοτερες φορες οπου θελεις.

Ομως

Μπορει ενας καθηγητης στο τμημα του να κανει προοδο και ο αλλος οχι. Μπορει να δωσει καποιο θεμα και ο αλλος οχι. Για αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να ενημερωνεσαι για το τμημα που ανηκεις, οχι για αυτο που παρακολουθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τι αγχωμένο που είσαι! ^^
Πιθανόν θα βγει ανακοίνωση από τον καθηγητή που κάνει το μάθημα.
Πείθω για ψάρακας; :hehe:
Ε συνηθως με τα επωνυμα παει. Αν εισαι σε καποιο γραμμα στην ακρη σχεδον παντα ξερεις σε ποιο τμημα εισαι.
Οπως προειπα, μπορεις να παρακολουθησεις τις περισσοτερες φορες οπου θελεις.
Ομως
Μπορει ενας καθηγητης στο τμημα του να κανει προοδο και ο αλλος οχι. Μπορει να δωσει καποιο θεμα και ο αλλος οχι. Για αυτες τις περιπτωσεις πρεπει να ενημερωνεσαι για το τμημα που ανηκεις, οχι για αυτο που παρακολουθεις...

Σε ευχαριστώ.:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλησπερα εμεις ξεκιναμε 26 σεπτεμβρη και εχει βγει το προγραμμα για το οποιο εχω καποιες αποριες.Π.χ την τεταρτη εχω μαθημα Γενιη Βιολογια και Πληροφορικη απο τις 2 μεχρι τις 8 το βραδυ 6 ωρες συνεχομενες θεωρια απο 3 καθε μαθημα και πιο πριν νωρις το πρωι εχω εργαστηριο.Εκει υποτιθεται οτι θα πρεπει να τις παρακολουθω ολες και τις 6 ωρες?Επισης τη πεμπτη απο 2-8 εχω 6 ωρες εργαστηριο εκει θα παω παλι 6 ωρες συνεχομενα ή διαλεγω μια ωρα απο αυτες και πηγαινω?Μου φαινεται λιγο περιεργο να εχω μαθημα απο 9-11 και μετα 2-8 το βραδυ και αναρωτιεμαι πως γινεται καποιος να πηγαινει σε ολες τις θεωριες καθε μερα.Θελω να μου εξηγησει καποιος εμπειρος αν ειχε 6 ωρες θεωρια πηγαινε σε ολες για να γραψει εναν πολυ καλο βαθμο πχ 8,9 ή μπορει κ με 3-4 ωρες να γραψεις τον ιδιο βαθμο?
Όλα αυτά είναι φυσιολογικά, δυστυχώς τα προγράμματα δε βγαίνουν με γνώμονα την άνεση του φοιτητη. Όσο για τις θεωρίες, επειδή λέει 3 ώρες δε σημαίνει πως πάντα θα κάνεις 3ωρα, συχνά διαρκούν λιγότερο. Το ίδιο ισχύει κ με τα εργαστήρια, ειδικά όταν δεν υπάρχουν αντιδραστήρια κ επόμενος τίποτα για να κάνεις.
Το πόσο χρήσιμες ή απαραίτητες είναι οι εκάστοτε διαλέξεις είναι κάτι που θα κρίνεις εσυ, όταν με το καλό αρχίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρανια18

Νεοφερμένος

Η Ρανια18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η σχολή μου ξεκινάς 26 και ώρα 9 αλλά γράφει ότι από της 9-12 έχουν από το Α-Λ και μέτα τις άλλες ώρες δεν έχει αλφαβητική σειρά εγώ που είμαι Τ δλδ δεν θα παω στις 9 είμαι πρωτοετεις λέτε να μήν ισχύει αυτό για την πρώτη μερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μία χαζοερώτηση να κάνω
Αν κάποιος πέρασε μέσω πανελληνίων σε μία σχολή αλλά δεν πήρε το απολυτήριο του λυκείου, τι γίνεται??
Μπορεί να γραφτεί στη σχολή και να παρακολουθήσει κανονικά τα μαθήματα ή πρέπει να πάρει απολυτήριο πρώτα? Κινδυνεύει να χάσει τη θέση του????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top