Γενικές φοιτητικές απορίες

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,407 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά , όταν λεει στο φοιτητικό επίδομα δηλωθεν οικογενειακο εισοδημα προηγούμενου οικονομικου έτους τι πρεπει να γραψουμε??
Και κατι αλλο στα συνολικα τετραγωνικά μετρα εαν π.χ το διαμερισμα ειναι 70 τμ και η κυρια κατοικια 150 ουσιαστικα αυτο που γραφουμε ειναι 220τμ??
εαν γνωριζει κανεις ας απαντησει..
καλο βραδυ..
1.Στο εκκαθαριστικο που εγινε φετος για τα εισοδηματα του 2015 δηλαδη στο εκκαθαριστικο του 2016 το δηλωθεν εισοδημα.Και 2 ναι λογικα..το αθροισμα των τ.μ. που εχει αυτος πυο δικαιουται το εισοδημα σαν κυρια ιδιοκτησια ή εχει την επικαρπια.Δηλαδη αν ειναι 2 που το ενα ειναι 70 τμ και το αλλο 150τ μ τοτε γραφεις 220!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
παιδες απο ποιο βιβλιο κανουν φυσικη οι πρωτοετεις στα πολυτεχνεια της θεσσαλονικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosan

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
παιδες απο ποιο βιβλιο κανουν φυσικη οι πρωτοετεις στα πολυτεχνεια της θεσσαλονικης;

Δες εδώ https://www.thmmy.gr/smf/index.php?topic=48269.0 γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση στο Google ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Δες εδώ https://www.thmmy.gr/smf/index.php?topic=48269.0 γιατί δεν κάνεις μια αναζήτηση στο Google ;

απο οτι εχω καταλαβει παιρνεις οποιο βιβλιο θες εσυ; :hmm::/::eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,821 μηνύματα.
απο οτι εχω καταλαβει παιρνεις οποιο βιβλιο θες εσυ; :hmm::/::eek:

Συνήθως όπως θα δεις στις σπουδές σου, ελάχιστοι καθηγητές ακολουθούν κάποιο βιβλίο με αποτέλεσμα οι φοιτητές να στηρίζονται κυρίως στις σημειώσεις των παραδόσεων (των κομμάτων, της γκόμενας,...κλπ) ή σε μέτριο υλικό που ανεβαίνει στο e-class (με λογαριασμό). Το ζητούμενο είναι να περαστεί το μάθημα καθώς ο χρόνος δεν φτάνει να διαβαστούν όλα τα μαθήματα. Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο δίνει βάση στην ποσότητα γνώσης χωρίς κάποιο στόχο, με αποτέλεσμα να μαθαίνεις τα πάντα και τίποτα. Τα περισσότερα βιβλία που προτείνονται στο Πανεπιστήμιο μέσω Εύδοξου, σε πολλά Τμήματα της χώρας μας, είναι απλά για να γεμίζουν οι βιβλιοθήκες και να πουλάνε μουρ ότι και καλά το παιδί σπούδασε. :P Τα βιβλία εκτός εξαιρέσεων που προτείνονται είναι για τον κάδο γενικώς και αορίστως. Πολύ λίγα από αυτά, αξίζουν να σπαταλήσεις χρόνο διαβάσματος καθώς η Πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη διαθέτει απείρως καλύτερα στην ξένη γλώσσα.

Υ.Γ. Ακόμη δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο οι Έλληνες καθηγητές Πανεπιστημίων Θετικών Επιστημών (π.χ. Φυσικής, Μαθηματικών) γράφουν βιβλία χωρίς λυμένο παράδειγμα ή/και τρόπο που να σε εισάγει στο how to do something (που κάνουν οι αμερικάνοι) πριν σου πετάξει την άσκηση παλούκι με καθόλου υπόδειξη λύσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Συνήθως όπως θα δεις στις σπουδές σου, ελάχιστοι καθηγητές ακολουθούν κάποιο βιβλίο με αποτέλεσμα οι φοιτητές να στηρίζονται κυρίως στις σημειώσεις των παραδόσεων (των κομμάτων, της γκόμενας,...κλπ) ή σε μέτριο υλικό που ανεβαίνει στο e-class (με λογαριασμό). Το ζητούμενο είναι να περαστεί το μάθημα καθώς ο χρόνος δεν φτάνει να διαβαστούν όλα τα μαθήματα. Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο δίνει βάση στην ποσότητα γνώσης χωρίς κάποιο στόχο, με αποτέλεσμα να μαθαίνεις τα πάντα και τίποτα. Τα περισσότερα βιβλία που προτείνονται στο Πανεπιστήμιο μέσω Εύδοξου, σε πολλά Τμήματα της χώρας μας, είναι απλά για να γεμίζουν οι βιβλιοθήκες και να πουλάνε μουρ ότι και καλά το παιδί σπούδασε. :P Τα βιβλία εκτός εξαιρέσεων που προτείνονται είναι για τον κάδο γενικώς και αορίστως. Πολύ λίγα από αυτά, αξίζουν να σπαταλήσεις χρόνο διαβάσματος καθώς η Πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη διαθέτει απείρως καλύτερα στην ξένη γλώσσα.

Υ.Γ. Ακόμη δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο οι Έλληνες καθηγητές Πανεπιστημίων Θετικών Επιστημών (π.χ. Φυσικής, Μαθηματικών) γράφουν βιβλία χωρίς λυμένο παράδειγμα ή/και τρόπο που να σε εισάγει στο how to do something (που κάνουν οι αμερικάνοι) πριν σου πετάξει την άσκηση παλούκι με καθόλου υπόδειξη λύσης.

εχω του haliday για αυτο λεω μηπως να αρχισω να το διαβαζω απο τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Καλό μήνα.
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω το εξής
Ο αριθμός των μαθημάτων που δηλώνουμε στα εξάμηνα είναι 8, ωστόσο απο 5ο εξάμηνο και έπειτα μήπως αυξάνεται ο αριθμός των μαθημάτων? Τι γίνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 956 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Καλό μήνα.
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω το εξής
Ο αριθμός των μαθημάτων που δηλώνουμε στα εξάμηνα είναι 8, ωστόσο απο 5ο εξάμηνο και έπειτα μήπως αυξάνεται ο αριθμός των μαθημάτων? Τι γίνετε?

Βρες την ανακοινωση του τμηματος σου για τις δηλωσεις μαθηματων. Εκει διευκρινιζεται ποσα μαθηματα μπορεις να δηλωσεις ανα εξαμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,652 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Καλό μήνα.
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω το εξής
Ο αριθμός των μαθημάτων που δηλώνουμε στα εξάμηνα είναι 8, ωστόσο απο 5ο εξάμηνο και έπειτα μήπως αυξάνεται ο αριθμός των μαθημάτων? Τι γίνετε?

Τι εννοείς τι γίνεται; Δηλώνεις όσα πρέπει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HonoreDeBalzac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Καλό μήνα.
Λοιπόν θέλω να ρωτήσω το εξής
Ο αριθμός των μαθημάτων που δηλώνουμε στα εξάμηνα είναι 8, ωστόσο απο 5ο εξάμηνο και έπειτα μήπως αυξάνεται ο αριθμός των μαθημάτων? Τι γίνετε?

Εξαρτάται τη σχολή σου και τι κατεύθυνση θα διαλέξεις (αν υπάρχει) .
Προφανώς για περαιτέρω πληροφορίες μπορείς να απευθυνθείς στη γραμματεία της σχολής σου ή στα κατά τόπους κομματόσκυλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristarac

Νεοφερμένος

Ο xristarac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και με τα μόρια που έβγαλα δεν περνάω εκεί που θέλω.Έτσι σκέφτομαι να γραφτώ σε μια σχολή για το πάσο και να ξαναδώσω.
Το πρόβλημα ποιο είναι?Πείτε ότι περνάω ξάνθη(μένω πάτρα).Θα χρειαστεί να τρέχω κάθε τρεις και λίγο εκεί πάνω?Εγώ θέλω να αφοσιωθώ στον στόχο μ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,060 μηνύματα.
Έδωσα φέτος πανελλήνιες και με τα μόρια που έβγαλα δεν περνάω εκεί που θέλω.Έτσι σκέφτομαι να γραφτώ σε μια σχολή για το πάσο και να ξαναδώσω.
Το πρόβλημα ποιο είναι?Πείτε ότι περνάω ξάνθη(μένω πάτρα).Θα χρειαστεί να τρέχω κάθε τρεις και λίγο εκεί πάνω?Εγώ θέλω να αφοσιωθώ στον στόχο μ!
Αφού σε ενδιαφέρει μόνο το πάσο, γιατί να βάλεις σχολή στην Ξάνθη; Δεν μπορείς να βρεις ένα ΤΕΙ χαμηλών μορίων κοντά σου;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristarac

Νεοφερμένος

Ο xristarac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
οκ...πες ότι γράφομαι σε τει κοντα μου μέσο ιντέρνετ...θα χρειαστεί να πατήσω έστω και μια φορά στην σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Αφού σε ενδιαφέρει μόνο το πάσο, γιατί να βάλεις σχολή στην Ξάνθη; Δεν μπορείς να βρεις ένα ΤΕΙ χαμηλών μορίων κοντά σου;


οκ...πες ότι γράφομαι σε τει κοντα μου μέσο ιντέρνετ...θα χρειαστεί να πατήσω έστω και μια φορά στην σχολή?
Στα ΤΕΙ όμως δεν έχουν υποχρεωτικές παρουσίες;:hmm::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristarac

Νεοφερμένος

Ο xristarac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Νομίζω ναι...εεε το πολύ πολύ να χάσω την εξεταστική!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Όπου και αν γραφτείς θα χρειαστεί να πας μία φορά για να ολοκληρώσεις την εγγραφή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristarac

Νεοφερμένος

Ο xristarac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Από κει και πέρα θα χρειαστεί να παρουσιαστώ για κάτι άλλο?

Όπου και αν γραφτείς θα χρειαστεί να πας μία φορά για να ολοκληρώσεις την εγγραφή σου.

Η εγγραφή δεν μπορεί να γίνει και μέσω ιντερνετ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Από κει και πέρα θα χρειαστεί να παρουσιαστώ για κάτι άλλο?



Η εγγραφή δεν μπορεί να γίνει και μέσω ιντερνετ?

Ανάλογα με το ίδρυμα, η εγγραφή μπορεί να γίνει σε μεγάλο μέρος από το ιντερνετ, αλλά νομίζω ότι σε όλες τις σχολές πρέπει να πας αυτοπροσώπως (ή να στείλεις κάποιον με εξουσιοδότηση) για να παραδώσει τα απαραίτητα εγγραφα (απολυτήριο, βεβαίωση πρόσβασης, φωτογραφίες, κλπ.) και να συμπληρώσει την δημοσκόπηση της ΕΛΣΤΑΤ που υποχρεούνται όλοι να παραδίδουν κατά την εγγραφή. Τουλάχιστον αυτά ίσχυαν όταν πέρασα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,652 μηνύματα.
Πρέπει να πας. Το σενάριο να μην γραφτείς πουθενά στο σκέφτηκες; Αν έρθει χαρτί από στρατό απλώς πες ότι θα ξαναδώσεις, το έκανε ένας φίλος μου χωρίς πρόβλημα. Αφού θα μείνεις εκεί που είσαι το πάσο τι το θες; Δεν σε βοηθάει σε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristarac

Νεοφερμένος

Ο xristarac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Πρέπει να πας. Το σενάριο να μην γραφτείς πουθενά στο σκέφτηκες; Αν έρθει χαρτί από στρατό απλώς πες ότι θα ξαναδώσεις, το έκανε ένας φίλος μου χωρίς πρόβλημα. Αφού θα μείνεις εκεί που είσαι το πάσο τι το θες; Δεν σε βοηθάει σε κάτι.

Τι το θέλω το πάσο??Απλά παντού θα έχω έκπτωση!(λεωφορείο,σινεμά,κτλπ)

Και ξαναρωτάω..εκτός από την εγγραφή, χρειάζεται να ξαναπαρουσιαστώ στην σχολή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top