Γενικές φοιτητικές απορίες

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Πότε να υπολογίζουμε θα αρχίσουν τα μαθήματα? συνήθως εκτός απροόπτων, πότε ξεκινούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Δεν ξερω αν πρεπει να το γραψω εδω ή στο νημα με τις ελευθερες μετεγγραφες, αλλα anyway... Σε περιπτωση που καποιος εγγραφει στο παν/μιο που περασε και υστερα μετεγγραφει στο κοντινοτερο, τι παιζει με τα πασα? Παιρνεις 2? Δινεις πισω το αρχικο και κρατας το επομενο? :hmm:
Δίνεις πίσω με τη διαγραφή σου το ένα και μετά θα κάνεις αίτηση εκ νεου.
Παιδια κατα τη γνωμη σας, αν εχεις περασει σε αλλη πολη κι εχεις κανει τα χαρτια για εστια, ειναι καλυτερο να περιμενεις να βγουν τα αποτελεσματα κατα τον Οκτωβρη κι αν δεν σε δεχτουν να ψαξεις για σπιτι (λογικα θα εχουν απομεινει ελαχιστα καλα και φθηνα) ? 'Η να νοικιασεις απο τωρα, αλλα να πληρωσεις 2 νοικια για εγγυηση κι αν σε δεχτουν στην εστια να φυγεις απ το σπιτι ; Τι πιστευετε οτι συμφερει περισσοτερο σ αυτη την περιπτωση ;
εξαταται την πολη που εχεις περασει. εστιες βγαινουν οχι οκτωβρη ισως να παρει και νοεμβρη και και και ισως συμφερει καποιο συμφωνητικο με ξενοδοχειο. μετα ισως βρεις σπιτι πιο φτηνα με τη λογικη οτι δεν θα ψαχνει κανεις και θα τους μενουν αδεια οποτε θα στο νοικιασουν πιο ευκολα..

Πότε να υπολογίζουμε θα αρχίσουν τα μαθήματα? συνήθως εκτός απροόπτων, πότε ξεκινούν?

εξαρτάται την σχολή, σε κάποιες ξεκινάνε τη άλλη βδομάδα σε κάποιες άλλες την πρωτη βδομαδα του οκτωβρη,,:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Δηλαδη,αμεσως μολις εγγραφουμε κανουμε αιτηση για το πασο;

Οχι ακριβώς. Βασικά θα σου πω τι γίνεται στο πανεπιστήμιο που είμαι (ΔΠΘ). Λογικά το ίδιο θα συμβαίνει και στα υπόλοιπα πανεπιστήμια. Αφού τελειώσουν οι εγγραφές, μετά απο κάποιο διάστημα θα πάρεις κάποιους προσωπικούς κωδικους.
Με τους κωδικούς αυτούς, μπαίνεις στη σελίδα submit-academicid.minedu.gov.gr και κάνεις την αίτηση για το πάσο. Συνήθως Οκτώβριο γίνεται αυτή η αίτηση. Επιλέγεις απο ποιο κατάστημα της vodafone(μέχρι πέρσι τουλάχιστον, το υπουργειό συνεργαζόταν με τη vodafone. Δε ξέρω τι θα γίνει φέτος) θες να παραλάβεις το πάσο, και όταν είναι έτοιμο, θα σου στείλουν μήνυμα στο κινητό.
Συνήθως αργούν λιγάκι να ετοιμάσουν το ΠΑΣΟ. Εγώ περίμενα 2 εβδομάδες περίπου, μιας και έχει τεράστια σειρά αναμονής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δίνεις πίσω με τη διαγραφή σου το ένα και μετά θα κάνεις αίτηση εκ νεου.

εξαταται την πολη που εχεις περασει. εστιες βγαινουν οχι οκτωβρη ισως να παρει και νοεμβρη και και και ισως συμφερει καποιο συμφωνητικο με ξενοδοχειο. μετα ισως βρεις σπιτι πιο φτηνα με τη λογικη οτι δεν θα ψαχνει κανεις και θα τους μενουν αδεια οποτε θα στο νοικιασουν πιο ευκολα..



εξαρτάται την σχολή, σε κάποιες ξεκινάνε τη άλλη βδομάδα σε κάποιες άλλες την πρωτη βδομαδα του οκτωβρη,,:)

:) Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
μια τελευταία απορία μιας που αύριο πάω για εγγραφή
πειράζει άμα η υπογραφή που θα βάλω στην αίτηση εγγραφής είναι διαφορετική από αυτήν που έχω στην ταυτότητα;
(την ταυτότητα την είχα πάρει πριν χρόνια και δεν χρησιμοποιώ άλλο την υπογραφή που έχω εκεί)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
μια τελευταία απορία μιας που αύριο πάω για εγγραφή
πειράζει άμα η υπογραφή που θα βάλω στην αίτηση εγγραφής είναι διαφορετική από αυτήν που έχω στην ταυτότητα;
(την ταυτότητα την είχα πάρει πριν χρόνια και δεν χρησιμοποιώ άλλο την υπογραφή που έχω εκεί)
No problem at all.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
πειράζει άμα η υπογραφή που θα βάλω στην αίτηση εγγραφής είναι διαφορετική από αυτήν που έχω στην ταυτότητα;
Κανένας και ποτέ δεν πρόκειται να κοιτάξει κάτι τέτοιο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tipotas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
ok thanks :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γενικα να ξερεις η μονη περιπτωση να ελεγξει καποιος την υπογραφη σου στην καθημερινοτητα ειναι να εχεις καμια πιστωτικη χωρις πιν και να την κοιταξει η ταμιας, που και πολλες φορες δεν την νοιαζει κιολας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλημέρα. Πήρα το ΑΠΘ για να μάθω για το τμήμα τι ώρα πραγματοποιεί τις εγγραφές...αλλά είχε σε ηχογραφημένο μήνυμα τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσουμε... Και ρωτώ. Εκτός από τις φωτογραφίες και το απολυτήριο, πρέπει να εκτυπώσω και άλλα χαρτιά και να τα πάω? όπως εκείνο που επιβεβαιώνει ότι δε φοιτώ και σε άλλο πανεπιστήμιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καλημέρα. Πήρα το ΑΠΘ για να μάθω για το τμήμα τι ώρα πραγματοποιεί τις εγγραφές...αλλά είχε σε ηχογραφημένο μήνυμα τα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίσουμε... Και ρωτώ. Εκτός από τις φωτογραφίες και το απολυτήριο, πρέπει να εκτυπώσω και άλλα χαρτιά και να τα πάω? όπως εκείνο που επιβεβαιώνει ότι δε φοιτώ και σε άλλο πανεπιστήμιο ?
Την βεβαίωση πρόσβασης χρειάζεσαι. Η δήλωση ότι δεν είσαι εγγεγραμένος αλλού δίνεται εκεί. Βέβαια δεν είμαι σίγουρη, νομίζω ότι εσείς στο ΑΠΘ μπορείτε να εκτυπώσετε αυτήν την αίτηση,να την συμπληρώσετε και να την πάτε εκεί έτοιμη. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Την βεβαίωση πρόσβασης χρειάζεσαι. Η δήλωση ότι δεν είσαι εγγεγραμένος αλλού δίνεται εκεί. Βέβαια δεν είμαι σίγουρη, νομίζω ότι εσείς στο ΑΠΘ μπορείτε να εκτυπώσετε αυτήν την αίτηση,να την συμπληρώσετε και να την πάτε εκεί έτοιμη. :hmm:

Που τη βρίσκω την βεβαίωση πρόσβασης? Και εγώ έτσι ήξερα ότι δίνονται εκεί. Δεν έχω την δυνατότητα να τα εκτυπώσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Που τη βρίσκω την βεβαίωση πρόσβασης? Και εγώ έτσι ήξερα ότι δίνονται εκεί. Δεν έχω την δυνατότητα να τα εκτυπώσω...

Την βεβαίωση πρόσβασης, σου τη δίνει ο διευθυντής μαζί με το απολυτήριο σου όταν τελειώσουν και οι ενδοσχολικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Την βεβαίωση πρόσβασης, σου τη δίνει ο διευθυντής μαζί με το απολυτήριο σου όταν τελειώσουν και οι ενδοσχολικές.

Κανένα από τα οποία δεν έχω πάρει!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Μάλιστα...τόσο καλά :whistle: :/:

Και καμία όρεξη δεν έχω να πάω να τα πάρω!:clapup:
Αν στείλω την μάνα μου θα της τα δώσουν?:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Και καμία όρεξη δεν έχω να πάω να τα πάρω!:clapup:
Αν στείλω την μάνα μου θα της τα δώσουν?:whistle:

Λογικά ναι, και εμένα ο πατέρας μου το πήρε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πόσα επιλογής μπορούμε να δηλώσουμε; Θα το πουν σε ανακοίνωση; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπερα παιδιά???τι κάνετε??
Λοιπόν εγω περασα τμημα οικονομικων επιστημων εκπα , γράφτηκα αλλά το μόνο που μου έδωσαν ηταν ενα πιστοποιητικο εγγραφης τιποτε άλλο. ότε κωδικο ούτε username, ούτε μου ανέφεραν κατι για πασο. Πρέπει να ανησυχώ???Ξέρει κανείς πότε βγαίνουν αυτά?τωρα θελω να βγάλω καρτα για τα εισητήρια πως θα δικαιολογήσω ότι είμαι φοιτητης??
Α! και κάτι άλλο ειναι κανείς απο εδώ στο ιδιο τμημα με εμένα??Αν ναι ας μου πει και αυτος την εμπειρια του απο την εγγραφή ή ότι άλλο θέλει όπως και όλοι εσείς παιδιά. Θα χαρω να μου πειτε πως ειδατε την όλη κατασταση την πρώτη μερα που πηγατε στο πανεπιστημιο.:)
Εμείς ξεκινάμε στις 22 σεπτεμβρίου ξερει κανείς το ωρολογιο προγραμμα??? συνήθως τι κάνουμε τις πρώτες μέρες??(σοβαρα θελω να απαντηθει και εάν απαντηθεί η ερωτηση ξερω γινεται μαθημα τι άλλο??) . Επίσης εγω μπορεί να μην μπορώ όλη την εβδομάδα να παρευρίσκομαι στο πανεπιστημιο θα χάσω κατι σημαντικό??και εάν ναι πως μπορώ να βρώ τις σημειώσεις ήοτιδήποτε αλλο ??? το ανεβάζει ο εκάστοτε καθηγητής??
Υ.Γ συγγνώμη για τα πολλά ερωτηματα αλλά δεν ξέρω πραγματικά που να απευθυνθω αφού περνω στην γραμματεία και όταν το σηκώνουν είναι ετοιμοι να σε φάνε:devil:
Περιμένω απαντήσεις!!!!!!!!!!;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top