Γενικές φοιτητικές απορίες

gewrgia24221242

Νεοφερμένος

Η gewrgia24221242 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εχω κανει εγγραφη αλλα δεν μας εδωσαν κανενα χαρτι .πηρα σημερα τηλ. στο πανεπιστημιο και μου ειπαν οτι οταν τελειωσουν τις εγγραφες τοτε θα μου δωσουν καποιο χαρτι και καποιο κωδικο.οι εγγραφες τελειωνουν 26 σεπτεμβριου και εγω θελω να κανω αιτηση για την δωρεαν σιτηση,η οποια νομιζω μπορει να γινει μεχρι τις 30 του μηνα.τι πρεπει να κανω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
εχω κανει εγγραφη αλλα δεν μας εδωσαν κανενα χαρτι .πηρα σημερα τηλ. στο πανεπιστημιο και μου ειπαν οτι οταν τελειωσουν τις εγγραφες τοτε θα μου δωσουν καποιο χαρτι και καποιο κωδικο.οι εγγραφες τελειωνουν 26 σεπτεμβριου και εγω θελω να κανω αιτηση για την δωρεαν σιτηση,η οποια νομιζω μπορει να γινει μεχρι τις 30 του μηνα.τι πρεπει να κανω;;;

Την αίτηση για σίτιση μπορούσες να την κάνεις μαζί με την εγγραφή.Το πανεπιστήμιο σου δεν έχει αναρτήσει ποιά έγγραφα χρειάζονται για τη δωρεάν σίτιση;
Το χαρτί με τον κωδικό που λες είναι για να κάνεις την αίτηση για το πάσο,για να δηλώσεις συγγράμματα στον Εύδοξο κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Την αίτηση για σίτιση μπορούσες να την κάνεις μαζί με την εγγραφή.Το πανεπιστήμιο σου δεν έχει αναρτήσει ποιά έγγραφα χρειάζονται για τη δωρεάν σίτιση;
Το χαρτί με τον κωδικό που λες είναι για να κάνεις την αίτηση για το πάσο,για να δηλώσεις συγγράμματα στον Εύδοξο κλπ.

Σε εμάς η αίτηση για τη σίτιση δεν γίνεται μαζί με την εγγραφή πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κανείς να απαντήσει στις ερωτησεις μου??:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπερα παιδιά???τι κάνετε??
Λοιπόν εγω περασα τμημα οικονομικων επιστημων εκπα , γράφτηκα αλλά το μόνο που μου έδωσαν ηταν ενα πιστοποιητικο εγγραφης τιποτε άλλο. ότε κωδικο ούτε username, ούτε μου ανέφεραν κατι για πασο. Πρέπει να ανησυχώ???Ξέρει κανείς πότε βγαίνουν αυτά?τωρα θελω να βγάλω καρτα για τα εισητήρια πως θα δικαιολογήσω ότι είμαι φοιτητης??
Α! και κάτι άλλο ειναι κανείς απο εδώ στο ιδιο τμημα με εμένα??Αν ναι ας μου πει και αυτος την εμπειρια του απο την εγγραφή ή ότι άλλο θέλει όπως και όλοι εσείς παιδιά. Θα χαρω να μου πειτε πως ειδατε την όλη κατασταση την πρώτη μερα που πηγατε στο πανεπιστημιο.:)
Εμείς ξεκινάμε στις 22 σεπτεμβρίου ξερει κανείς το ωρολογιο προγραμμα??? συνήθως τι κάνουμε τις πρώτες μέρες??(σοβαρα θελω να απαντηθει και εάν απαντηθεί η ερωτηση ξερω γινεται μαθημα τι άλλο??) . Επίσης εγω μπορεί να μην μπορώ όλη την εβδομάδα να παρευρίσκομαι στο πανεπιστημιο θα χάσω κατι σημαντικό??και εάν ναι πως μπορώ να βρώ τις σημειώσεις ήοτιδήποτε αλλο ??? το ανεβάζει ο εκάστοτε καθηγητής??
Υ.Γ συγγνώμη για τα πολλά ερωτηματα αλλά δεν ξέρω πραγματικά που να απευθυνθω αφού περνω στην γραμματεία και όταν το σηκώνουν είναι ετοιμοι να σε φάνε:devil:
Περιμένω απαντήσεις!!!!!!!!!!;):)

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας για τον κωδικό και για το username.Ούτε η δική μου η σχολή μου τα έδωσε.Αυτά συνήθως βγαίνουν αργότερα.Βέβαια,υπάρχουν και σχολές που τα δίνουν μαζί με την εγγραφή,αλλά δεν ξέρω ποιες είναι αυτές.Και εμένα μόνο το πιστοποιητικό μου έδωσαν.
Τώρα για την κάρτα για τα εισιτήρια που λες μάλλον θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να βγει το κανονικό πάσο σου για να τη βγάλεις.Απ'ό,τι ξέρω με το πιστοποιητικό που δίνουν έχεις μείωση μέχρι 25% στις συγκοινωνίες ενώ με το πάσο 50%,καλό θα ήταν να κάνεις μία ερώτηση στο σταθμό του μετρό ή όποιου άλλου μέσου επιθυμείς να χρησιμοποιήσεις.
Δυστυχώς δεν είμαι στο ίδιο τμήμα με σένα αλλά σου εύχομαι καλή τύχη και καλή αρχή.:)
Το πρόγραμμά σου θα το αναρτήσει η γραμματεία του τμήματός σου,καλό θα ήταν επομένως να παρακολουθείς τη σελίδα των ανακοινώσεων για το πρόγραμμα γιατί πιστεύω ότι σύντομα θα αναρτηθεί.
Κατά τ'άλλα δεν ξέρω τι παίζει στο ΕΚΠΑ.Γνωρίζω όμως ότι ο κάθε καθηγητής (δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι βέβαια,κάθε σχολή λειτουργεί διαφορετικά)έχει τη δική του ιστοσελίδα όπου ανεβάζει διαφάνειες από την παράδοση και άλλα τέτοια(ελπίζω να μην κάνω λάθος).
Μην ανησυχείς και η δική μου γραμματεία το ίδιο "ξινή" κ σνομπ είναι!:pfff:

Σε εμάς η αίτηση για τη σίτιση δεν γίνεται μαζί με την εγγραφή πάντως...

Χμμμ....Στην ανακοίνωση για τα απαραίτητα δικαιολογητικά για εγγραφή δεν ανέφερε τίποτα για σίτιση;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
moryachka, ανέφερε αλλα πρέπει να παμε στη φοιτητική μέριμνα για να συμπληρώσουμε την αίτηση για τη σίτιση. Ειναι σε αλλο κτήριο, σε αλλο σημείο της πόλης. Δεν γίνεται ταυτόχρονα με την έγγραφη.
Και επισης, για να πάρουμε βεβαίωση εγγραφής κάναμε αίτηση και θα μας τη δώσουν σε τρεις μέρες :confused: Ωστόσο, πήραμε κωδικούς και username μαζί με την εγγραφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι αυτο;
https://www.hist.auth.gr/sites/default/files/Οδηγίες Προεγγραφών.pdf

Αφορά τη γραμματεια και όχι εσένα. Δεν ξέρω για ποιο λόγο το κάνανε να φαίνεται ονλαην;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manc

Νεοφερμένος

Ο Manc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας. Αύριο εγγράφομαι στη σχολή που πέρασα αλλά θα ξαναδώσω. Τι ισχύει για την αναστολή σπουδών και αν καταφέρω και την πάρω από ποιό εξάμηνο αρχίζει να ισχύει; Επίσης σε περίπτωση που έρθει το χαρτί του στρατού θα θεωρούμαι φοιτητής ή δεν θα καταφέρω να πάρω αναβολή από τον στρατό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Αφορά τη γραμματεια και όχι εσένα. Δεν ξέρω για ποιο λόγο το κάνανε να φαίνεται ονλαην;)

Aααα...οποτε,εγω δε χρειαζεται να κανω κατι,ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Γειά σας. Αύριο εγγράφομαι στη σχολή που πέρασα αλλά θα ξαναδώσω. Τι ισχύει για την αναστολή σπουδών και αν καταφέρω και την πάρω από ποιό εξάμηνο αρχίζει να ισχύει; Επίσης σε περίπτωση που έρθει το χαρτί του στρατού θα θεωρούμαι φοιτητής ή δεν θα καταφέρω να πάρω αναβολή από τον στρατό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

θα το πεις αύριο στη γραμματεία οτι θελεις να κανεις διακοπη σπουδών. μπορείς να την κάνεις και τώρα και να ισχυει απο το πρωτο εξαμηνο απλά αν θελεις δωσε μια ευκαιρια στη σχολη σου, παρακολουθησε καποια μαθηματα μιλησε με αλλους φοιτητες και μετα αποφασισε τι θα κανεις. Εννοω μη πας αυριο και αμεσως κανεις την αναστολη ανέβαλλε το κανενα μηνα. Αλλα ρωτα και την γραμματεια τα χρονικα περιθωρια που εχεις:)
Σχετικα με αυτο για το στρατο ειμαι κοπελα οποτε δεν ξερω στανταρ αλλα νομιζω οτι μπορεις να παρεις αναστολη λογω πανελληνιων (νομιζω το κανουν πολλοι) και εξαλλου και να σου ερθει το χαρτι θα κανεις 3 με 6 μήνες να μπεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Δεν έβρισκα θέμα για να γράψω την απορία μου...αν κάποιος φύγει από το σπίτι του και έχει ξεχάσει στην πρίζα σίδερο, ματάκι ανοιχτό τότε πέφτει η ασφάλεια του σπιτιοιύ μετά απο ώρα ή υπάρχει κίνδυνος φωτιάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δεν έβρισκα θέμα για να γράψω την απορία μου...αν κάποιος φύγει από το σπίτι του και έχει ξεχάσει στην πρίζα σίδερο, ματάκι ανοιχτό τότε πέφτει η ασφάλεια του σπιτιοιύ μετά απο ώρα ή υπάρχει κίνδυνος φωτιάς;

Στο δικό μου το σπιτι που ειναι διαμέρισμα σε παλιά πολυκατοικία,υπαρχει κίνδυνος φωτιάς ..νομίζω εξαρτάται απο το ποσο σύγχρονο ειναι το ηλεκτρικό κύκλωμα που εχει το σπιτι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
γραφτηκα και δε μου ζητησαν καν φωτογραφιες :"(
ειναι επειδη θα παρω μεταγραφη η εκαναν αυτοι λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γραφτηκα και δε μου ζητησαν καν φωτογραφιες :"(
ειναι επειδη θα παρω μεταγραφη η εκαναν αυτοι λαθος?

Λογικά θα χρειάζεται φωτογραφίες. :confused: Πάρε ένα τηλέφωνο για σίγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_whateverist

Νεοφερμένος

Η the_whateverist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπερα! γνωριζει κανεις ποια ειναι τα απαραιτητα δικαιολογιτικα για δωρεαν σιτιση στο ΑΠΘ ? και μεχρι ποτε μπορει να κανεις την αιτηση για την σιτιση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemis1996

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
τη βεβαιωση σπουδων που χρειαζεται για την αιτηση δωρεαν σιτισης που τη βρισκουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
τη βεβαιωση σπουδων που χρειαζεται για την αιτηση δωρεαν σιτισης που τη βρισκουμε?

τη ζητας απο την γραμματεια του τμηματος σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top