Γενικές φοιτητικές απορίες

teoooo

Νεοφερμένος

Ο teoooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα,τα πιστοποιητικά και οι βεβαιώσεις WEB από την ηλεκτρονική γραμματεία πως μπορείς να τις παραλάβεις?Δεν μου επιτρέπει να διαλέξω τρόπο παραλαβής.Μήπως είναι σε μορφή .pdf και τις εκτυπώνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Διαβασα στο ιντερνετ οτι για την εγγραφη χρειαζονται 4 φωτογραφιες, απολυτηριο, βεβαιωση προσβασης, υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος σε άλλη σχολή και αιτηση για εγγραφη. Οι ερωτησεις που θελω να κανω ειναι: την αιτηση για εγγραφη και την υπευθυνη δηλωση μας την δινουν και την συμπληρωνουμε εκει περα; Γιατι εγω δεν εχω παρει καποια δηλωση να συμπληρωσω. Και επισης, οι φωτογραφιες πρεπει να ειναι ασπρομαυρες ή εγχρωμες; Και τελος, χρειαζεται πιστοποιητικο γεννησης ή αρκει η ταυτοτητα;

Συγνωμη αν διατυπωθηκαν ηδη οι ερωτησεις.

Σε εμάς ζητάνε 2 φωτογραφίες... :hmm: έγχρωμες, σαν αυτές που δώσαμε για το απολυτήριο.
Ναι, όλοι λενε οτι μας δίνουν εκει την αίτηση.
Αυριο θα πάτε; Εγω ναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Διαβασα στο ιντερνετ οτι για την εγγραφη χρειαζονται 4 φωτογραφιες, απολυτηριο, βεβαιωση προσβασης, υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος σε άλλη σχολή και αιτηση για εγγραφη. Οι ερωτησεις που θελω να κανω ειναι: την αιτηση για εγγραφη και την υπευθυνη δηλωση μας την δινουν και την συμπληρωνουμε εκει περα; Γιατι εγω δεν εχω παρει καποια δηλωση να συμπληρωσω. Και επισης, οι φωτογραφιες πρεπει να ειναι ασπρομαυρες ή εγχρωμες; Και τελος, χρειαζεται πιστοποιητικο γεννησης ή αρκει η ταυτοτητα;

Συγνωμη αν διατυπωθηκαν ηδη οι ερωτησεις.

Γενικα εξαρταται απο το Πανεπιστημιο και το Τμημα στο οποιο εισαι.

1. Την αιτηση την παιρνεις εκει, εκτος εαν στο site της Σχολης σου υπαρχει καποιο link για να την κατεβασεις, να την εκτυοωσεις και να την πας συμπληρωμενη. Την υπευθυνη δηλωση λογικα την δινουν εκει, αλλα εαν εχεις και μια ετοιμη μαζι του δεν χαθηκε ο κοσμος, ισα ισα πας και πιο οργανωμενος και ετοιμος.

2. Εγχρωμες φωτογραφιες

3. Αρκει ταυτοτητα, εκτος εαν στο Απολυτηριο δεν γραφει Αριθμο Μητρωου Αρρενων. Δεν ξερω κατα ποσο συνηθιζεται κατι τετοιο την σημερον ημερα, διαβασα για κατι τετοιες περιπτωσεις, εμας θυμαμαι ολα τα Απολυτηρια ειχαν Αριθμο Μητρωου Αρρενων για τα αγορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γενικα εξαρταται απο το Πανεπιστημιο και το Τμημα στο οποιο εισαι.

1. Την αιτηση την περνεις εκει, εκτος εαν στο site της Σχολης σου υπαρχει καποιο link για να την κατεβασεις, να την εκτυοωσεις και να την πας συμπληρωμενη. Την υπευθυνη δηλωση λογικα την δινουν εκει, αλλα εαν εχεις και μια ετοιμη μαζι του δεν χαθηκε ο κοσμος, ισα ισα πας και πιο οργανωμενος και ετοιμος.

2. Εγχρωμες φωτογραφιες

3. Αρκει ταυτοτητα, εκτος εαν στο Απολυτηριο δεν γραφει Αριθμο Μητρωου Αρρενων. Δεν ξερω κατα ποσο συνηθιζεται κατι τετοιο την σημερον ημερα, διαβασα για κατι τετοιες περιπτωσεις, εμας θυμαμαι ολα τα Απολυτηρια ειχαν Αριθμο Μητρωου Αρρενων για τα αγορια.
οκ! ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Προσπαθώ από το πρωί να επικοινωνήσω με τη γραμματεία και συνέχεια μιλάει..! Αν είναι δυνατόν...Έστειλα και mail...Ξύνονται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
την εγγραφη μπορω να την κανω κ μονη μ η χρειαζετε κ ενασ γονεασ επειδη δεν ειμαι ακομα 18??:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
μπορει να φανει τοσο ακυρη κ παιδικη η ερωτηση μ :redface: :redface:
την 1η μερα τι 8α κανουμε ακριβωσ κ το τι ωρα 8α παμε 8α μασ το πουνε κατα την εγγραφη η 8α το μα8ουμε απο το σαιτ?:P

την εγγραφη μπορω να την κανω κ μονη μ η χρειαζετε κ ενασ γονεασ επειδη δεν ειμαι ακομα 18??:worry::worry::worry:
μπορεις και μονη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kαλημέρα!

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι καλό θα ήταν να έχουμε και το ΑΦΜ μαζί μας. Ισχύει; Εγώ μόνο για ΑΜΚΑ έχω διαβάσει... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Kαλημέρα!

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι καλό θα ήταν να έχουμε και το ΑΦΜ μαζί μας. Ισχύει; Εγώ μόνο για ΑΜΚΑ έχω διαβάσει... :hmm:
προσωπικη μου αποψη ο,τι εχεις να το παρεις μαζι σου για να εισαι καλυμμενη σε καθε παεριπτωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
εμ, απολυτηριο και βεβαιωση προσβασης μη δωσετε τα πρωτοτυπα, οκ?
αυτα τα κρατατε εσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Στην ιστοσελιδα της σχολής μου γράφει ότι για την λέσχη θέλουν φωτοαντίγραφο της ταυτότητας επικυρωμένο για τη γνησιότητά του από Δημόσια αρχή.Στο ΚΕΠ που πήγα μου είπαν ότι έχουν καταργηθεί αυτά και εγώ δηλαδή έτσι ήξερα.Μήπως γράφει λάθος η ανακοίνωση της σχολής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Στην ιστοσελιδα της σχολής μου γράφει ότι για την λέσχη θέλουν φωτοαντίγραφο της ταυτότητας επικυρωμένο για τη γνησιότητά του από Δημόσια αρχή.Στο ΚΕΠ που πήγα μου είπαν ότι έχουν καταργηθεί αυτά και εγώ δηλαδή έτσι ήξερα.Μήπως γράφει λάθος η ανακοίνωση της σχολής;
ισως να κανανε copy paste απο την προηγουμενη χρονια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τις υπεύθυνες δηλώσεις πρέπει να τις θεωρήσουμε στην αστυνομία ;
Επίσης μπορούμε σε οποιαδήποτε ή μόνο στον τόπο καταγωγής μας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Τις υπεύθυνες δηλώσεις πρέπει να τις θεωρήσουμε στην αστυνομία ;
Επίσης μπορούμε σε οποιαδήποτε ή μόνο στον τόπο καταγωγής μας ;

Δεν χρειάζεται θεωρηση. Εμάς μας τις έδωσαν και τις συμπληρώσαμε εκείνη τη στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Γνωρίζει μήπως κάποιος ποσες μέρες μετά την εγγραφή είναι δυνατό να εκδοθεί το φοιτητικό πάσο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γνωρίζει μήπως κάποιος ποσες μέρες μετά την εγγραφή είναι δυνατό να εκδοθεί το φοιτητικό πάσο ?

Όταν γραφτείς, θα σου δώσουν κωδικούς και λοιπά στοιχεία για να κάνεις την αίτηση για το πάσο. Μπορεί να μην έχει ανοιξει ακόμα το σύστημα βέβαια δεν ξέρω. Από τη στιγμή που θα κάνεις την αίτηση θέλει περίπου 1 αντε 2 εβδομάδες για να σε ειδοποιήσουν να το πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Όταν γραφτείς, θα σου δώσουν κωδικούς και λοιπά στοιχεία για να κάνεις την αίτηση για το πάσο. Μπορεί να μην έχει ανοιξει ακόμα το σύστημα βέβαια δεν ξέρω. Από τη στιγμή που θα κάνεις την αίτηση θέλει περίπου 1 αντε 2 εβδομάδες για να σε ειδοποιήσουν να το πάρεις.

Εγω πήρα κωδικούς αλλα δεν θυμαμαι να μου είπαν τιποτα για το πάσο :confused: πώς την κανεις την αίτηση δηλαδη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εγω πήρα κωδικούς αλλα δεν θυμαμαι να μου είπαν τιποτα για το πάσο :confused: πώς την κανεις την αίτηση δηλαδη;

Μπαίνεις σε ένα σαιτ με το webmail που σου δώσανε αν δεν κάνω λάθος, γράφεις τα στοιχεία σου, ανεβάζεις μια φωτο, διαλέγεις από που να το παραλάβεις και done. Eγώ κάπως έτσι το είχα κάνει. :) Δεν παίζει κάπου στη χαρτούρα που σου δώσανε να μη λέει κάτι για "εκδοση ακαδημαικής ταυτότητας" :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Όταν γραφτείς, θα σου δώσουν κωδικούς και λοιπά στοιχεία για να κάνεις την αίτηση για το πάσο. Μπορεί να μην έχει ανοιξει ακόμα το σύστημα βέβαια δεν ξέρω. Από τη στιγμή που θα κάνεις την αίτηση θέλει περίπου 1 αντε 2 εβδομάδες για να σε ειδοποιήσουν να το πάρεις.
Α μάλιστα, οκ thanx:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Μπαίνεις σε ένα σαιτ με το webmail που σου δώσανε αν δεν κάνω λάθος, γράφεις τα στοιχεία σου, ανεβάζεις μια φωτο, διαλέγεις από που να το παραλάβεις και done. Eγώ κάπως έτσι το είχα κάνει. :) Δεν παίζει κάπου στη χαρτούρα που σου δώσανε να μη λέει κάτι για "εκδοση ακαδημαικής ταυτότητας" :hmm:

α ανεβαζεις δικη σου φωτο; τι λες; οποια θες; και κοντινη που εχεις βγαλει εσυ πχ;
εξελιξεις:confused:
τι δηλαδη πανε οι αθλιες κακασχημες φωτο απο τα φωτογραφεια; δραμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top