Γενικές φοιτητικές απορίες

domenica95

Νεοφερμένος

Η domenica95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω μια απορια oποιος μπορει να βοηθησει…(Γενικη απορια!) ^^ . Περυσι εδωσα για πρωτη φορα πανελληνιες περασα και εγγραφηκα κανονικα ,ωστοσο,δεν παρακολουθησα τα μαθηματα,διοτι αποφασισα να ξαναδωσω παννεληνιες. Τωρα που δεν εχω εγγραφει στο β’ εξαμηνο και δυστυχως ουτε αναστολη σπουδων εχω κανει, τι συμβαινει αν θελω να συνεχισω σε εκεινο το πρωτο τμημα!??????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Οχι ;) Εκτος αν θες για το γυμναστηριο της σχολης!!

Παλια ηθελε ακτινογραφια θωρακος (!!!!!!!!!!) αλλα εχει καταργηθει εδω και αρκετα χρονια. Οχι οτι δε σε αφηναν να γραφτεις αμα δεν την ειχες, την πηγαινες απλα μετα..


Αρχική Δημοσίευση από domenica95:
Ρε παιδια εχω μια απορια oποιος μπορει να βοηθησει…(Γενικη απορια!) ^^ . Περυσι εδωσα για πρωτη φορα πανελληνιες περασα και εγγραφηκα κανονικα ,ωστοσο,δεν παρακολουθησα τα μαθηματα,διοτι αποφασισα να ξαναδωσω παννεληνιες. Τωρα που δεν εχω εγγραφει στο β’ εξαμηνο και δυστυχως ουτε αναστολη σπουδων εχω κανει, τι συμβαινει αν θελω να συνεχισω σε εκεινο το πρωτο τμημα!??????????????????

Διαβασε τον κανονισμο σπουδων του τμηματος σου.. Εαν δεν προβλεπει κατι διαφορετικο συνεχιζεται η φοιτηση απλα εχεις χασει εναν χρονο απο την ανωτατη διαρκεια, εαν ηταν δηλαδη η ανωτατη διαρκεια 6 χρονια, εσυ εχεις τωρα 5 χρονια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
-Αίτηση για εγγραφή.
-Τίτλος απόλυσης: απολυτήριο ή πτυχίο ή αποδεικτικό του σχολείου αποφοίτησης ή νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο των τίτλων αυτών.
-Υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεται ότι δεν είναι εγγεγραμμένοι σε άλλη σχολή ή τμήμα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα.
-Τέσσερις (4) φωτογραφίες τύπου αστυνομικής ταυτότητας.
- Εκτός των παραπάνω, και μόνο όσοι πέτυχαν από το Γενικό Λύκειο και ΕΠΑΛ - ΟΜΑΔΑ Β΄ (90% και 10%) υποβάλλουν και νομίμως κυρωμένο αντίγραφο ή φωτοαντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης
(ΔΕΝ ΚΑΤΑΤΙΘΕΤΑΙ ΠΟΤΕ Η ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ).
Κατά την προσέλευσή τους για εγγραφή, οι εισαχθέντες πρέπει να έχουν μαζί τους την αστυνομική ταυτότητα/διαβατήριο ή άλλο δημόσιο έγγραφο, από το οποίο να αποδεικνύονται τα ονομαστικά τους στοιχεία και η ακριβής ημερομηνία γέννησης.
Για οποιαδήποτε διευκρίνιση οι εισαχθέντες μπορούν να απευθύνονται στις Γραμματείες των οικείων σχολών.
Την αίτηση για εγγραφή στη δίνουν στη γραμματεία, σωστά; Οι φωτογραφίες πρέπει να είναι έγχρωμες ή ασπρόμαυρες;
Ευχαριστώ προκαταβολικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ρε παιδια εχω μια απορια oποιος μπορει να βοηθησει…(Γενικη απορια!) ^^ . Περυσι εδωσα για πρωτη φορα πανελληνιες περασα και εγγραφηκα κανονικα ,ωστοσο,δεν παρακολουθησα τα μαθηματα,διοτι αποφασισα να ξαναδωσω παννεληνιες. Τωρα που δεν εχω εγγραφει στο β’ εξαμηνο και δυστυχως ουτε αναστολη σπουδων εχω κανει, τι συμβαινει αν θελω να συνεχισω σε εκεινο το πρωτο τμημα!??????????????????

Τίποτα δεν γίνεται απλά έχασες έναν χρόνο.. Για την Μη εγγραφή σου στο Β εξάμηνο σπουδών και πάλι δεν έχεις κάποιες κυρώσεις απλά ισχύει ότι εαν δεν κανεις εγγραφή-δηλωση- για 3 συνεχόμενα εξάμηνα τότε διαγράφεσαι αυτόματα από τη σχολή. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε πάντα στην δικιά μου σχολή τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών ΑΤΕΙΘ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica95

Νεοφερμένος

Η domenica95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστω που απαντησατε απλα εχω πελαγωσει γιατι ο οδηγος σπουδων δεν ανεφερε κατι σχετικο. Δηλαδη θα αρχισω- συνεχισω κανονικα στο τριτο εξαμηνο και θα μπορω να δινω στις εμβολιμες τα μαθηαματ του πρωτου ετους?! Τα συγγραματα (α’- β’ εξαμ) θα μπορεσω να τα παρω?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gavroulis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι. Είναι εφικτή η εξ΄αποστάσεως διαγραφή από τη σχολή μέσω ΚΕΠ; Ας απαντήσει κάποιος που έχει παρόμοια εμπειρία!
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τα συγγραματα (α’- β’ εξαμ) θα μπορεσω να τα παρω?!

Ναι απο την στιγμή που δεν έχεις ξανά δηλώσει τα μαθήματα και ουτε βιβλία εχεις πάρει.
Μην αγχώνεσαι, ξεκινώντας τώρα στο 3 εξάμηνο και χειμερινό ουσιαστικά ξεκινάς από την αρχή. Δώσε βάση στα μαθήματα ειδικότητας και τα υπόλοιπα διάβαζε τα μόνη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Ο οδηγός σπουδών του Χημικού Πάτρας δεν ανοίγει. Να χαρώ οργάνωση του πανεπιστημίου, προετοιμάζομαι για τα χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Ο οδηγός σπουδών του Χημικού Πάτρας δεν ανοίγει. Να χαρώ οργάνωση του πανεπιστημίου, προετοιμάζομαι για τα χειρότερα.

Εμένα μου ανοίγει μια χαρά! :) ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Θα ξαναπροσπαθήσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,825 μηνύματα.
Κορίτσια πρέπει να εξοικειωθείτε με την έλλειψη οργάνωσης σε πολλούς τομείς. Νομίζω ότι ζείτε λίγο εκτός πραγματικότητας ενώ γνωρίζετε σε ποια χώρα είστε.

Αν δεν ανοίγει κάτι με τον chrome ή τον mozilla δοκιμάστε με τον explorer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Θα ξαναπροσπαθήσω. :)

Αν έχεις υπομονή, μπορείς να περιμένεις μέχρι τις εγγραφές , όπου θα σου δώσουν έντυπο οδηγό σπουδών ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,825 μηνύματα.
Αν έχεις υπομονή, μπορείς να περιμένεις μέχρι τις εγγραφές , όπου θα σου δώσουν έντυπο οδηγό σπουδών ;)

Iσχύει αυτό; Γιατί στο δικό μου Τμήμα νομίζω ότι σταμάτησαν να δίνουν έντυπο Οδηγό Σπουδών λόγω έλλειψης κονδυλίων. :hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Iσχύει αυτό; Γιατί στο δικό μου Τμήμα νομίζω ότι σταμάτησαν να δίνουν έντυπο Οδηγό Σπουδών λόγω έλλειψης κονδυλίων. :hmm::P

έτσι διάβασα στη σελίδα του πανεπιστημίου... λες να μας λένε παραμύθια; :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,825 μηνύματα.
έτσι διάβασα στη σελίδα του πανεπιστημίου... λες να μας λένε παραμύθια; :eek:

Δεν νομίζω αλλά γενικά μην δένετε κόμπο ό,τι λέγεται. :) Καλωσήρθατε στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο και καλή υ π ο μ ο ν ή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Δεν νομίζω αλλά γενικά μην δένετε κόμπο ό,τι λέγεται. :) Καλωσήρθατε στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο και καλή υ π ο μ ο ν ή

Θα τη χρειαστούμε μου φαίνεται :redface:

μάλλον είμαι πολύ αθώα ακόμα για το εκπαιδευικό σύστημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Και εγώ μια από τα ίδια orange crush!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Και εγώ μια από τα ίδια orange crush!

Δεν είναι τυχαίο που είμαστε συμφοιτήτριες :P (αστειεύομαι φυσικά :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Th3

Νεοφερμένος

Ο Th3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ο αδερφός μου πέρασε στο Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεματικής. Σειρά επιτυχίας: 13ος. Επειδή βγήκε 13ος θα του δώσουν τίποτα ή όχι??? Μάλλον όχι γιατί βγήκε 13ος και όχι 1ος :P . Επίσης ξέρει κανείς για φοιτητική εστία φτάνουν τα λεφτά που θα του δώσουν για να νοικιάζει σπίτι κοντά στο πανεπιστήμιο ή όχι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Δεν νομίζω αλλά γενικά μην δένετε κόμπο ό,τι λέγεται. :) Καλωσήρθατε στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο και καλή υ π ο μ ο ν ή

σιγα καλε την υπομονη. εχουν βελτιωθει πολλα πραγματα με το ιντερνετ. αφου επιβιωσαμε εμεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top