Γενικές φοιτητικές απορίες

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
παιδιά να ρωτήσω κάτι....αν δεν περάσω ένα μάθημα τον Φεβρουάριο στη σχολή μπορώ να το δώσω και τον Ιούνιο και το Σεπτέμβριο?

Ναι για ΦΕΤΟΣ πρέπει να γίνεται αφού φήφισαν Νόμο που για φέτος λεει ότι θα γίνουν επιπλέον 2 εξεταστικές για χρωστούμενα, Φεβρουάριο και Ιούνιο. Είναι σίγουρο, μας το έιπε κ ο Πρόεδρος του Τμήματος μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Παιδια θελω να πω για ενα αλλο θεμα που οσο ειδα δεν εχει συζητηθει. Για τη διασπορα των σχολων μιλαω. Βλεπω μικρες πολεις (π.χ. Σπαρτη) να εχουν 3 ολοκληρες σχολες και αλλες πολυ μεγαλυτερες πολεις (Αργος, Λιβαδεια, Βεροια, Αλεξανδρεια, Γιαννιτσα, Ιεραπετρα, Κως, Καλυμνος) και ακομη και μικρα αστικα κεντρα (Λευκαδα, Καρπενησι, Αμφισσα, Λημνος ακομη και το Διδυμοτειχο) να εχουν τμηματα ΤΕΙ. Το θεωρω απαραδεκτο αλλα πραγματικα αν δεν διεκδικουν οι τοπικες κοινωνιες, εγω δεν μπορω να πω κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Παιδια θελω να πω για ενα αλλο θεμα που οσο ειδα δεν εχει συζητηθει. Για τη διασπορα των σχολων μιλαω. Βλεπω μικρες πολεις (π.χ. Σπαρτη) να εχουν 3 ολοκληρες σχολες και αλλες πολυ μεγαλυτερες πολεις (Αργος, Λιβαδεια, Βεροια, Αλεξανδρεια, Γιαννιτσα, Ιεραπετρα, Κως, Καλυμνος) και ακομη και μικρα αστικα κεντρα (Λευκαδα, Καρπενησι, Αμφισσα, Λημνος ακομη και το Διδυμοτειχο) να εχουν τμηματα ΤΕΙ. Το θεωρω απαραδεκτο αλλα πραγματικα αν δεν διεκδικουν οι τοπικες κοινωνιες, εγω δεν μπορω να πω κατι...

Το γεγονός ότι στα μέρη τα οποία προανέφερες υπάρχουν τμήματα σχολών εξυπηρετεί καθαρά την οικονομική ανάπτυξη και την "ζωντάνια" των αντίστοιχων μικρών πόλεων και αστικών κέντρων. Είναι ένα θέμα που απαιτεί μεγάλη συζήτηση και ο καθένας έχει τη δικιά του άποψη. Υπάρχουν θετικά κι αρνητικά γι αυτήν την κατάσταση που επικρατεί. (Η αδερφή μου σπουδάζει στην Άμφισσα..σ ένα πολύ καλό τμήμα με μελλοντικές όντως προοπτικές κατ'εμέ. Ξέρω πολύ καλά κι από πρώτο χέρι πως είναι να σπουδάζει κάποιος σε μία τόσο κλειστή κοινωνία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδια θελω να πω για ενα αλλο θεμα που οσο ειδα δεν εχει συζητηθει. Για τη διασπορα των σχολων μιλαω. Βλεπω μικρες πολεις (π.χ. Σπαρτη) να εχουν 3 ολοκληρες σχολες και αλλες πολυ μεγαλυτερες πολεις (Αργος, Λιβαδεια, Βεροια, Αλεξανδρεια, Γιαννιτσα, Ιεραπετρα, Κως, Καλυμνος) και ακομη και μικρα αστικα κεντρα (Λευκαδα, Καρπενησι, Αμφισσα, Λημνος ακομη και το Διδυμοτειχο) να εχουν τμηματα ΤΕΙ. Το θεωρω απαραδεκτο αλλα πραγματικα αν δεν διεκδικουν οι τοπικες κοινωνιες, εγω δεν μπορω να πω κατι...

Φτανει και η διασπορα σε μικρες πολεις των σχολων. Ηδη ειναι αρκετα διασκορπισμενες με μοναδικο σκοπο οι τοπικες κοινωνιες να ζουν απο τους φοιτητες. Σε πολεις οπως αυτες που αναφερεις πιστευω πως το ποσοστο γηγενων φοιτητων ειναι πολυ μικρο. Τα πανεπιστημια πρεπει να μοιραζονται αναλογα και με τον πληθυσμο (δλδ μονο οι μεγαλες πολεις να εχουν πανεπιστημια) εκτος αν εξυπηρετουν εθνικους σκοπους (οπως τα πανεπιστημια της Θρακης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Τα πανεπιστημια πρεπει να μοιραζονται αναλογα και με τον πληθυσμο (δλδ μονο οι μεγαλες πολεις να εχουν πανεπιστημια)
Η παγκοσμια πανεπιστημιακη κοινοτητα διαφωνει.

To προβλημα δεν ειναι το οτι υπαρχουν σχολες σε χωρια, αλλα το οτι υπαρχουν σε παρα πολλα χωρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η παγκοσμια πανεπιστημιακη κοινοτητα διαφωνει.

To προβλημα δεν ειναι το οτι υπαρχουν σχολες σε χωρια, αλλα το οτι υπαρχουν σε παρα πολλα χωρια.

Δν εχει σημασια τι γινεται στο εξωτερικο, πρεπει να προσαρμοσουμε την τριτοβαθμια στις συνθηκες που επικρατουν στη χωρα. Πολλα παιδια δν πανε στο πανεπιστημιο ή ξαναδινουν εξετασεις με σκοπο να περασουν στην πολη τους. Υπαρχουν τμηματα που οι φοιτητες πανε μονο για την εγγραφη για να εχουν τα φοιτητικα δικαιωματα. Αυτες οι σχολες ειναι αχρειαστες στην Ελλαδα του 2013. Πριν καποια χρονια που υπηρχαν λεφτα και οπου και να περνουσε καποιος πηγαινε, ισως ειχαν νοημα να ζουν και επαρχιακες πολεις (ουσιαστικα πολλες ειναι μεγαλα χωρια). Τωρα δν εχουν ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steffie__se

Νεοφερμένος

Η steffie__se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας.. Μια ερώτηση θέλω να κάνω
Πέρσι ειχα περάσει Βιολογια ΕΚΠΑ και ξαναδωσα πανελλήνιες και πέρασα Κτηνιατρική ΑΠΘ.
Όταν πήγα να γραφτώ στην καινούργια σχολή έπρεπε να προσκομίσω βεβαίωση διαγραφής από το βιολογικό, όμως ειχαν απεργία και δεν μπορούσα να ξεγραφτώ.
Τελικά υπέγραψα μια υπεύθυνη δήλωση που έλεγε πως μολις τελειώσει η απεργία θα φερω τη βεβαιωση διαγραφης μεσα σε 8 εργάσιμες.
Ενω κοιτούσα κάθε μερα για το αν τελείωσε η απεργία τις πρωτες 4-5 εβδομαδες, από κάποια στιγμή και μετα ξεχαστηκα εντελώς με αποτέλεσμα να μην έχω διαγραφεί ακόμα...
Ξέρετε αν θα τη δεχτούν τωρα τη διαγραφη ή οχι; Ρώτησα σημερα στη σχολή αλλα ο γραμματεας έλλειπε και θα μαθω απο Δευτέρα απλά έχω αγχωθει όσο να ναι... Το ξέρω βλακεία μου αλλά διήρκησε πολύ η απεργία και δεν ήξερα απο που να ενημερώνομαι επίσημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήγαινε τη Δευτέρα να πάρεις τη βεβαίωση διαγραφής και κατάθεσέ την στο νέο σου τμήμα το συντομότερο. Μην ανησυχείς , δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

That guy!!

Νεοφερμένος

Ο That guy!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπερα εχω μια απορια και ελπιζω να βρεθει καποιος εδω να μου την λυση διοτι εχω βρεθει σε αδιεξοδο, ευχαριστω

σπουδαζω στο ατειθ-λογιστικης απο 2012 κ στο πασο μου (οπως ολων) γραφει μεχρι 2018...μετα το 2018 χανω φοιτητικα δικαιωματα η με πετανε εξω απο την σχολη (εννοειται πως χρωστας λιγοτερα απο τα μισα μαθηματα) κ πανε ολα χαμενα η περνας απο επιτροπη κ αποφασιζουν τι γινεται???

εχει καποιος απαντηση???ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εσύ είσαι στην νομοθεσία του ν+2 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

That guy!!

Νεοφερμένος

Ο That guy!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Εχω ακουσει για το ν+2 και νομιζω πως ναι με πιανει αυτη η νομοθεσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
τότε διαγράφεσαι αλλά νομίζω είναι στην δικαιοδοσία του ιδρύματος αν το τηρήσει αυτό,μπορεί να λέω βλακεία αλλά αυτό νομίζω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

That guy!!

Νεοφερμένος

Ο That guy!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Συγγνωμη, δηλαδη αν χρωστας εστω 5 μαθηματα και η πολιτικη του ιδρυματος ειναι "διαγραφη" τελος και ολα πανε χαμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Βάσει νόμου ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

That guy!!

Νεοφερμένος

Ο That guy!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Απογοητευτηκα αλλα τελος παντων.....ευχαριστω για την ανταποκριση σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ρώτα και στην σχολή σου καλύτερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Απογοητευτηκα αλλα τελος παντων.....ευχαριστω για την ανταποκριση σου
Εγω παρ'ολα αυτα εχω πληροφορηθει οτι δεν διαφραφεσαι απο την σχολη,απλα χανεις τα φοιτητικα σου δικαιωματα.Καλο θα ηταν οπως ειπε και ο φιλος απο πανω να ρωτησεις καποιον υπεθυνο απο την ιδια σου την σχολη.
Επισης φοιτεις εκει απο το 2012,δεν βρισκω τον λογο να πιστευεις οτι δεν θα εχεις τελειωσει την σχολη μεχρι το '18,ακομα και να χρωστας μαθηματα εχεις πολυ χρονο ακομα να διορθωσεις την κατασταση.
Φιλικα^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κι εγω εχω ακουσει για απωλεια φοιτητικων δικαιωματων. Παντως δν εχει ακουστει τπτ για διαγραφες, καποιες σχολες μαλιστα κανουν πτυχιακη στην πτυχιακη ωστε να διωξουν κοσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Νομιζω οτι φετος το καλοκαιρι θα ειναι η πρωτη "φουρνια" αυτων που διαγραφονται,οποτε θα δουμε τοτε τι ακριβως θα γινει.Αλλα και εγω απο ο,τι καταλαβα ειναι στην δικαιοδοσια του πανεπιστημιου αν θα σε διωξουν τελειως η αν απλα χανεις τα φοιτητικα δικαιωματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,855 μηνύματα.
Νομίζω ότι η διαγραφή είναι διαγραφή: ολοκληρωτική απώλεια των φοιτητικών δικαιωμάτων και της φοιτητικής ιδιότητας. Γιατί το πρώτο, ισχύει νομίζω μετά το 6ο έτος. Εμάς DarthFederer το συζητούν έντονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top